Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Možda je već bilo, sad me nešto na čit-četu podsetilo: optimalan, minimalan, maksimalan, idealan... Komparacija fizički može da se izvede (minimalniji, najminimalniji), ali je sam pozitiv preuzet iz latinskog kao superlativ, pa je stvarno značenje besmisleno (najmanji, najmanjiji, najnajmanjiji :lolol: ). Ušlo je u svakodnevni govor, čujemo i da je nešto "najoptimalnije rešenje u trenutnoj situaciji" i tako dalje... Šta struka™ kaže o tome?

Link to comment

nisam iz struke, al pratim scenu. 

najoptimalnije je iz klase presavrsenog i preodlicnog.

ne postoji najoptimalnije. 

jbga, kad ljudi ne znaju sta znace reci. 

Link to comment

"U saopštenju se navodi da je pet maskiranih huligana napalo putnike sa šipkama, motkama i lancima, od kojih je jedan držao uperen pištolj prema lokomotivi."

 

Dobro, jasno je da su huligani birali one putnike koji su pri sebi imali šipke, motke i lance, ali, ko je nišanio na lokomotivu? Huligan ili putnik?

Link to comment
  • 3 weeks later...

Postoji li u engleskom neka fraza/idiom kojom bi se mogao prevesti naš izraz "umiranje u lepoti" (koji označava aktivnost, lepu na svoj način, ali beskorisnu i jalovu po pitanju postizanja materijalnog rezultata)?

 

Vidim na Guglu da se u engleskom tu i tamo pojavljuje izraz "dying in beauty", ali rekao bih da se on koristi u drugom kontekstu, više da se označi nečije odlepljivanje pred lepotom zbog očaranosti njom. Možda grešim. Kako god, help!

 

 

Link to comment

Postoji li u engleskom neka fraza/idiom kojom bi se mogao prevesti naš izraz "umiranje u lepoti" (koji označava aktivnost, lepu na svoj način, ali beskorisnu i jalovu po pitanju postizanja materijalnog rezultata)?

 

Vidim na Guglu da se u engleskom tu i tamo pojavljuje izraz "dying in beauty", ali rekao bih da se on koristi u drugom kontekstu, više da se označi nečije odlepljivanje pred lepotom zbog očaranosti njom. Možda grešim. Kako god, help!

 

Death by beauty (, suffering a; experiencing a)?

 

Kako se čita "upotreba Tora"?

 

Da li se "Tora" akcentuje kao da je u "knjiga Tora" ili kao da je poznati Marvelov junak?

 

Тор или Тора? У "употреба Тора", као да је познати објекат за свиње.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Kako se dekliniraju prezimena (ili imena) koja u nominativu imaju isti oblik kao pridevi? Npr. (Sinisa) Mali, (Jan) Veseli. Meni je logicnije da genitiv bude Malija, a ne Malog, ili Veselija, a ne Veselog, itd. jer se tako zna da je u pitanju (vlastita) imenica, a ne pridev. Ili gresim?

 

EDIT: Evo Sarenac mi objasnio u direktnom prenosu  :lol:

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Kako se dekliniraju prezimena (ili imena) koja u nominativu imaju isti oblik kao pridevi? Npr. (Sinisa) Mali, (Jan) Veseli. Meni je logicnije da genitiv bude Malija, a ne Malog, ili Veselija, a ne Veselog, itd. jer se tako zna da je u pitanju (vlastita) imenica, a ne pridev. Ili gresim?

 

EDIT: Evo Sarenac mi objasnio u direktnom prenosu  :lol:

 

Bas dodjoh da napisem! Sarenac cita PPP i Jezicke adoumice i resava ih uzivo. :D

Edited by Nesh
Link to comment

Nista, sad cekam da mi objasni ono za tim i sastav (postovao na topiku o komentatorima) :D

 

Ipak, voleo bih da mi neko ovde jos malo pojasni. Njemu je lektor rekao da "ne mozemo traziti ulicu Maksima Gorkija, vec Maksima Gorkog", te da se prezime menja kao pridev. Meni deluje da je to pravilo vise nastalo na foru 'navikli smo da gorki menjamo kao pridev, pa ajde da ga tako menjamo i kad je imenica, plus zvucalo bi neobicno da ga menjamo drugacije' nego iz nekih objektivnijih razloga™. Sto je u redu, nemam nista protiv, jezik je ziva stvar. Mada bi nekad mogao malo i neku logiku da sledi. :D

Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...