Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Gledao sam sinoć The big red one i intersentan dijalog u kome Lee Marvin objašnjava razliku izmedju murder i killl :Griff: I can't murder anybody.The Sergeant: We don't murder; we kill.Griff: It's the same thing.The Sergeant: The hell it is, Griff. You don't murder animals; you kill 'em. Ono što me zanima je da li ova razlika stvarno postoji , jer Griff nije znao, i da li postoji neki način da se u srpskom naglasi ta razlika ?

Link to comment

Ja bih to prevela u zavisnosti od konteksta. Istina je da se murder odnosi samo na ubistvo čoveka dok se kill odnosi na ubijanje bilo čega (a ne mora biti ni bukvalno ubijanje, recimo, to kill the engine - ugasiti motor). Pošto reč murder sa sobom nosi tu emotivnu obojenost, koristi se ponekad i kad nije reč o ubistvu čoveka da bi dodala shock value izrazu; recimo "meat is murder". U našem jeziku ne postoji tako jasna razlika. Recimo, ne bih rekla da je neka životinja ubijena u lovu - pre odstreljena. Međutim, kad vatreno oružje nije u igri, ubijen, ubiti je i dalje jedino all-around rešenje. Jedino što za životinju nikad ne bi rekla jeste da je ubistvo izvršeno - taj izraz se odnosi samo na ljude.

Link to comment

Killing verovatno mora da se prevodi prema kontekstu, pa će pravno (u slučaju npr. smrtne kazne) biti oduzimanje života, u policijsko-bezbednjačkom kontekstu likvidacija ili neutralizacija, a u vojsci uništavanje žive sile. Malo je, međutim, neprirodno na srpskom tvrditi da vojnik ne ubija neprijatelje (a to se - osim ako je u pitanju ratni zločin - na engleski ne bi prevelo sa murder). Interesantno je odakle ova razlika...

Link to comment

Da, murder ima taj emotivni overtone, a i implicira nezakonitost i zle namere.Ja bih definitivno i za zivotinju rekao da je ubijena u lovu, mada mi i odstreljena zvuci sasvim normalno. ...Usput, evo jos jedne interesantne razlike izmedju kill i murder: 'I killed in the presentation' ili 'My presentation killed' --> prezentacija je bila odlicna'He murdered the presentation'. --> potpuno je upropastioTakodje:She murdered her chances of getting the job by wearing a purple wig at the interview. ...Takodje, za nesto sto je jako neprijatno se kaze da je murder. Na primer: 'Riding the subway at 5 PM is murder.' (grozno, ubistveno)

Link to comment
O, pa delimicno semanticko poklapanje izmedju reci u dva jezika koje se smatraju za prevodne ekvivalente je pravilo.
Ovde ispada nekako značajnije nego obično (svako ko se smarao sa forumskim raspravama o abortusu je barem jednom udario u zid -srpskog - neshvatanja da ako abortus i jeste killing, to ne znači da je to i murder).
Link to comment
Ovde ispada nekako značajnije nego obično (svako ko se smarao sa forumskim raspravama o abortusu je barem jednom udario u zid -srpskog - neshvatanja da ako abortus i jeste killing, to ne znači da je to i murder).
Hm, pitaj Alefa dal nije. B)
Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...