Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

da li se kaže  u poodmaklim  ili podmaklim?  meni nekako vuče da je sa dva o; dobila sam tekst koji treba da prekucam u kojem piše "podmaklih godina" , pa rekoh da proverim, ali nisam nigde našla pravilo.

hvala

Link to comment

hvala ti. zbunilo me to što kad sam ukucala u google, izašlo mi barabar tekstova i novinskih članaka i sa dva i sa jednim o....pa rekoh bolje da proverim ipak. u prilog tome koliko se u novinama ne vodi računa o pravopisu.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Znaci “poslednja 3. faza”

se cita

poslednja treca faza ?

 

ili osvojeno trece mesto

 

osvojeno 3. mesto?

 

 

 

 onda moze 3. da bude: treci, treca, trece?

 

a kako se pise trecim?

3.-im?

Link to comment

Redni broj se pise samo i iskljucivo...broj sa tackom. Tacka.

Pise se 3. bez ikakvih slovnih nastavaka, iako je rasireno broj, crtica, nastavak (sa tackom izmedju vidim prvi put), ali u svakom slucaju oba sa nastavcima su nepravilna.

 

Iz recenice se vidi kog je roda.

 

Trece mesto - 3. mesto

Ona je 3. na svetu -Ona je treca na svetu

Bili su 3. na EP - bili su treci na EP

 

Trecim? Sta trecim? Trecim nije redni broj i pise se slovima... zadovoljni su trecim mestom.

 

 

 

 

Link to comment
3 hours ago, Jumanji said:

Trecim nije redni broj i pise se slovima...

Nego šta je ako nije instrumental rednog broja treći?

 

I naravno da se i u tom slučaju piše na isti način. Npr. "u Beogradu, 24.11.2018.", "startuje sa 3. pozicije", "zbog poledice na 12. kilometru autoputa od Beograda došlo je do lančanog sudara", "bilo je to 1. maja", itd.

Edited by vememah
Link to comment

Naravno da je redni broj, pogresno sam se izrazila, napisala, jer sam bila usredsredjena na pisanje rednih brojeva, htela sam da stavim da je nepravilno pisanje sa padeznim nastavcima, nesto sam brisala pa ispalo nakaradno.

A redni brojevi se menjaju i po rodovima i po padezima, ali jedno je menjanje, a drugo pisanje, tj njihovo citanje.

Ali isto tako pozeljno je sto manje pisanje brojeva u vidu brojeva u tekstovima, vec se pisu uglavnom slovima. Naravno izuzeci su godine, datumi, veliki brojevi.

U svakom slucaju nikada ne bih napisla ...Zadovoljni su 3. mestom, vec zadovoljni si trecim mestom, startuje sa trece pozicije, obisao je petog u trci....itd

I redni broj se pise, kada se pise, samo broj sa tackom, nikako drugacije.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
30 minutes ago, Jumanji said:

... htela sam da stavim da je nepravilno pisanje sa padeznim nastavcima...

 

Zbog ovoga šizim godinama. Toliko je uzelo maha da će uskoro  ući u pravopis da su 3eg i slične egzibicije opšteprihvaćene i ispravne.

Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...