Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

daj, kazi neke neresive jezicke probleme, pa da delimo nesto kao fidelsove medalje za one koji ih rese [emoji3]
inace, sad mi pade na pamet da se ovaj ''nas jezik'' sve vise razlikuje po ex yu patrljcima, mislim da bih jako tesko polozila neki prijemni na zagrebackom fakultetu upravo sto ne razumem pola njihovog novogovora, a narocito terminologiju koja se koristi u ozbiljnijim naukama ... pola geometrijskih termina skontam tek posle dugog razmisljanja i intuitivnog prisecanja i naslucivanja, nema sanse da bih testove i ispite koji se rade u ogranicenom vremenu uspela da uradim.
ali kod njih je uvek bilo tako, polaganje na tehnici pakao ko ne zna. to je valjda jedini segment hrvatskog koji nisu morali da drkaju do neprepoznarljivosti.

ja govorim i taj jezik :hihi:

vodich, poluvodich i kuglina ploha :rolf:

sent from bubamoto

Link to comment
zasto su kod nas izvrsitelji izvrsitelji, a ne izvrsioci? izvrsitelj, to zvuci tako hrvatski [emoji3]
 
Na Hrvatskom se kaže ovršitelj, a izvršenje je ovrha... Kada pričamo o sudskim izvršiteljima...
Link to comment

da, bas to, "telj", dec sou kroejsan. kod nas nije tuzitelj, nego tuzilac, nije citatelj, nego citalac. i onda odjednom izvrsitelj. zasto nije izvrsilac? to je neko podmetnuo srbiji :D

 

Link to comment

kao shto su nam podmetnuli domacicu za kucu spremnu. a njima obrnuto :hihi:

i za iskorenjivanje je potrebna ozbiljna ekipa surovih profesionalaca, a ne jebeni diletanti :dry:

sent from bubamoto

Link to comment

sreca nasa :) (stomacnjaci! stomakom za hlebom!)

 

zanimljivo mi je i kako je u hrvatskoj u zadnjih par godina popularna rec uhljeb, kako se primila bez reakcije jezickih cistunaca (ili je bilo, a meni je promaklo). posebna glupost je sto se smatra novom reci, npr. ovde. ima je u sh recniku, i ko uhleb i ko uhljeb. samo ukruha nema :D
 

Link to comment
2 hours ago, gospa buba said:

ali kod njih je uvek bilo tako, polaganje na tehnici pakao ko ne zna. to je valjda jedini segment hrvatskog koji nisu morali da drkaju do neprepoznarljivosti.

A, pa postoje i objektivnitm razlozi, na primer:

 

krizno_jedro.jpg

Ova jedra se zovu križna, križno jedro i tesko da bi izraz крстасто, крстаста jedra bio odgovarajuci i na nasemtm jeziku.  

I po duhu i po zvuku i po znacenju.

 

Za razliku od, na primer, krstastog шрафа odnosno шрафцигера, koji su se primili:

phillips-screws.png

Samo sto se isti u originalu zovu Phillips-head screw/screwdriver.

Istini za volju, po nekad se koristi i crosshead screw/screwdriver

 

BTW, ne po TV Philips-u, nego po coveku po imenu Henry F. Phillips, Amerikancu kome je tako nesto prvo palo na pamet... 

 

:fantom: 

 

 

Link to comment

Izvršitelj je za osobu koja sprovodi izvršenje kao proceduru sudsku ili administrativnu odavno, još iz vremena kada su postojali samo sudski, bukvalno decenijama.

 

Izvršilac je onaj koji izvršava naloge drugih, i pojavljuje se u sistematizacijama - radno mesto profesor oto, 5 izvršilaca...

Link to comment

da, bas to sam i rekla, da je ime ostalo iz jugoslavije :D

 

 

@serlok  :D     a moze i: daj to na dva deteta (akcenat na te) :D

 

Edited by darling
Link to comment
6 hours ago, darling said:

 

@serlok  :D     a moze i: daj to na dva deteta (akcenat na te) :D

 

 

uh to treba uvesti u kojekakve HR intervjue (može i u prijemne ispite)

Pa umesto pitanja tipa "gde vidite sebe za pet godina", "da li ste timski igrač", "da li si konj ili kornjača", suknuti pitanje "kako se ispravno kaže dala na dva deteta dve jabuke?"

Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...