Jump to content
IGNORED

Stripovi


precog

Recommended Posts

On 24.1.2021. at 3:41, Њујоркер said:

Lazar daleko bolji voditelj (vidi se da je bio radio urednik ili sta vec), nego zlosrecni pisac u pokusaju s onom pobacenom knjigom o Alanu Fordu. Malo previse jugonostaligije za moj ukus, ali ni ne cudi, s obzirom na temu. Mogli su neki gosti biti malo kvalifikovaniji (ja, koji volim AFa, a sebe smatram okorelim Martijevcem, znam da je tiraz/naklada SS-a

bila 65000+ osamdesetih, to je samo jedna od x stvari koje sam primetio da ucesnici nisu imali blage veze,  a tek o Magnusu i cuvenih prvih 75 epizoda (hrkljus)... imam ja jos primedbi, ih...).

 

Briksijev s(l)inac nije otkrio ic novo sto vec nismo znali.

 

pričaš o "Cvjećarnica u Kući cveća" ? https://www.goodreads.com/book/show/17348081-cvje-arnica-u-ku-i-cve-a

zašto ti je takav stav o knjizi?

nisam nikakav AF ekspert, samo ljubitelj, i meni je ta knjiga odlično "legla". čak sam je i par puta nosio kao poklon i uvek sam dobijao dobre povratne utiske.

ne pokušavam da branim ni Džamića ni knjigu, samo me interesuje zašto bi se smatrala lošom. 

Link to comment

zato sto se dohvatio da pise necega o cemu nema pojma. ima negde na ppp moja nazovirecenzija njegove nazoviknjige, mozda bas na ovom topicu, pa ne bih opet, ali uglavnom on tamo priznaje da pocinje da pise knjigu a da ne zna kako i o cemu da pise, dok mu ne stigne mejl od Bunkera na kilavom engleskom kojim Bunker pokusava Dzamicu da pojasni da je Alan Ford parodija, komedija del arte, a ovaj to uzima doslovce i svakom liku iz AFa dodeljuje lika iz komedije, cak i Klodoviku (!) ili Nosonji (mrzi me da trazim knjigu), zaboravljajuci pri tom da niti je Broj Jedan niti kojagod zivulja tu od prvog broja. Debeli sef je sef do 11 broja (mada se u 9 cuje dernjava nekog za koga cemo saznati da je nadsef), a onda ce Bunker, prlicno trapavo uvesti i jos veceg sefa u grupu TNT. Umesto da Dzamic ispituje zasto je grupi TNT bilo potrebno dva sefa, pa zatim sklanjanje Gervasiusa Tvinkelminkesona zajedno sa Jerejmijom Lesinom u stranu kao teret, mi imamo pola knjige o smederevskim pogrebnim preduzecima (treptrep), tek da bi knjiga dobila na debljini.

Link to comment

Donekle se slažem sa @Њујоркер, možda si za par nijansi oštriji nego što bi trebalo. Džamić samo nije kapacitet za tako nešto, i nisu mi očekivanja ni bila prevelika. Knjiga je dobrim delom o tome kako on piše knjigu. Al' ajde, sakupio je neku faktografiju, objavio na jednom mestu i naredne knjige o AFu će se meriti po njoj. Valjda ih neće pisati kreativcitm koji šeruju njegove tekstove o budućnosti obrazovanja. 

Link to comment

ok. fair enough.

moram da priznam da se ne sećam tog aspekta knjige. verovatno sam bio previše opijen time da je neko napisao knjigu o nečemu što volim. verujem da ću opet pročitati knjigu, obzirom da je kratka, pa ću obratiti pažnju.

Link to comment

Prošireno i dopunjeno, kako red nalaže.:sleep: Moj primerak je kupljen pre 2 godine, tu je najzad ispričana tačna priča o navodno zabranjenoj epizodi sa Titom, ima i intervju sa Šijanom o vezi AFa i Maratonaca...ne sećam se detalja pošto knjigu od mene uzima ko stigne i ne vraća. Sad gledam Lagunin sajt, ima 5 izdanja.

 

A i nije knjiga govno, ode ti predaleko. To je Džamić, on će uvek i svugde da pominje kako je 90ih prosvetlio prodavce na pijaci i objasnio im zašto treba da brendiraju kokoške i jaja. Prva knjiga je napravljena i to je najvažnije, uvek može bolje i ima dovoljno materije za šire i ozbiljnije pristupe.

 

@Њујоркер

Link to comment

Čitam od skora kompletiranog Asterixa od “Čarobne knjige”, poprilično sam zadovoljan, sasvim su dobra izdanja, print i boja su perfektni, prevod je solidan, sličniji je onim prastarim Stripoteka izdanjima nego Politikinim na kojima sam ja odrastao, pa mi tu i tamo poneka legendarna replika zafali. Takođe imena likova su iz Stripoteke, a ja sam više voleo ona kasnija. S druge strane nacionalizacija likova i izgovora je odlično odrađena, recimo Korzikanci pričaju po crnogorski i to je pišijada za čitanje. Imaju i neke epizode koje nikad nisam čitao, pisane bez Gošinija, do njih tek treba da stignem, ali recimo fali “Asterix i 12 zadataka” što je Politika izdala više kao neki slikovnica stil nego strip.

 

Sve me ovo malo ponelo pa sam pogledao ima li išta slično od Taličnog, kako vidim “Veseli četvrtak” ga izdaje, ali u nekom proizvoljnom redosledu, i izbacuju po epizodu na svakih šest meseci, što je presporo.

Link to comment
3 hours ago, goofs said:

Čitam od skora kompletiranog Asterixa od “Čarobne knjige”, poprilično sam zadovoljan, sasvim su dobra izdanja, print i boja su perfektni, prevod je solidan, sličniji je onim prastarim Stripoteka izdanjima nego Politikinim na kojima sam ja odrastao, pa mi tu i tamo poneka legendarna replika zafali. Takođe imena likova su iz Stripoteke, a ja sam više voleo ona kasnija. S druge strane nacionalizacija likova i izgovora je odlično odrađena, recimo Korzikanci pričaju po crnogorski i to je pišijada za čitanje. Imaju i neke epizode koje nikad nisam čitao, pisane bez Gošinija, do njih tek treba da stignem, ali recimo fali “Asterix i 12 zadataka” što je Politika izdala više kao neki slikovnica stil nego strip.

 

Sve me ovo malo ponelo pa sam pogledao ima li išta slično od Taličnog, kako vidim “Veseli četvrtak” ga izdaje, ali u nekom proizvoljnom redosledu, i izbacuju po epizodu na svakih šest meseci, što je presporo.

 

Zapravo su izdali deset brojeva Talicnog i stali iz nekih pravnih ili tehnickih razloga, ne znam tacno. Davno je i to bilo, ima 4-5 godina. Darkwood i Carobna su izdavali i Iznoguda. 

Link to comment

Eto ti na, nisam to znao da su prestali. Meni se svidja ideja da "Carobna knjiga"  odradi Talicnog isto ovako kako su odradili Asterixa, mislim da bi bili zadovoljni i mi kao citaoci i oni kao izdavaci. Ostaje pitanje ko drzi prava na to i koliko ih ceni.

 

Glede jos tih stripicja za slican uzrast, Darkwood (inicijalno Beli Put) je izdao i celog Gašu, a izdali su i par nekih random epizoda Spirua i Fantazija, kao i dve knjige Tintina, ali izgleda da ne planiraju da nastave. Mislim da ne stoje bas najbolje sa kintom, Walking Dead su isto pauzirali, izbacili cini mi se 18 brojeva (od ukupno 36), ali za sada se ne planira nastavak.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Jos par reci o Asterixu - procitao sam sve sto je izdala Carobna Knjiga, sto je, koliko vidim, i sve sto je ikada izdato u svetu, uz izuzetak onih cudnih interpretacija "Asterixa i 12 zadataka".

 

Dva utiska su mi vrlo upectaljiva nakog cele avanture, prvi je koliko Asterix genjalno sadrzi na pomalo diskretan nacin, satire i kritike modernog drustva, birokratije, politike, ekonomije, nacionalizma, pa i roditeljstva, malogradjanstva...stvarno lista motiva moze ici u nedogled :) Poslednji put sam ovo sve citao kao mladji tijendzer, i iako sam neke epizode procitao i vise desetina puta, nisam pohvatao sve te skrivene nijanse jer prosto nisu bile za moj uzrast. Uglavnom lepo iznenadjenje i saznanje da Asterix nije izrazito strip za klince.

 

Drugi utisak mi je kako su epizode na kojima je radio sam Uderzo nakon Gosinijeve smrti nesto slabijeg kvaliteta. Ima i tu ok epizoda - "Velika podela", "Asterixova Odiseja", ali u vecini su zapleti suvise uprosceni i smuseni, kao da ima malo praznog hoda medju stranicama koji je popunjen nekim sablonskim avanturama, a cesto i razresenje epizode bude zbrzano. 

"Nebo nam je palo na glavu" mi je bez konkurencije najgora epizoda - pojavljuju se neki vanzemaljci i tu se nesto vrzmaju oko sela, potpuna glupost, jedna od glavnih cari Asterixa je anticki svet i njegovi stanovnici, te ne vidim poentu za ovim. 

 

E sad, pre nekih desetak godina strip dva nova lika su uzela da pisu i crtaju strip i moram priznati te epizode su dosta dobre, ona sa Piktima mi je bila odlicna, u rangu starih original Asterixa. Tako da je buducnost svetla, samo da ne preteraju sa hiperprodukcijom i ocuvaju kvalitet.

 

 

  • +1 2
Link to comment
  • 4 weeks later...
On 24.1.2021. at 4:21, Mil@n said:

 

Opizdila me nostalgija pa sam kupovao tako neke jeftine loot-ove bleka, zagora, pa se i toga nagomilalo pomalo... 

 

Na primer, broj 31 sa još 4 broja na 30 i 40 sam platio 3500 i svi su u super stanju ali to me baš usralo. Ali kad pratiš svaki dan, a tada sam pratio, možeš stvarno na svašta da naletiš povoljno. 

 

Cek, da te pitam, nisam primetio ovaj topik pa nisam ni citao..jel mislis da ce opadati cena, sa nama, kako starimo. Ja sam isto flipnuo i stripove i albume, imam bogaoca, sad kontam da mi ne propadne

Video sam skoro da lms4 ide do 100k, bio je oko 40 do pre neke godine, isto, idu polako i glanceri na limundo do 20/30 plus zs13 do 100. Minhen je do 20 al preko ide do 400e. Cekam da dodje maximum pa da probam Mexico70 da zamenim za neku kolicinu. Radio sam ulaznice, manchester, skoro da dodjem do programa tu neki lik kod Londona, uzeo za 200 din na nbg, pa skontao cenu, jbg internet

Nemam krs, to sam obavio kada san pokrivao troskove, sad sam cist profit, uglavnom srednja klasa al opet mi zao...Samo kada vidim cene, sta ces

AF mi je glancer, nemam sve naravno i zadnji deo zs

Koliko god sam nabavio znas sta mi je najdraze...tex viler sto je moj 

Znaci, ako pratis, kako ti izgleda kretanje cena ?

 

Link to comment
58 minutes ago, villiem said:

 

Cek, da te pitam, nisam primetio ovaj topik pa nisam ni citao..jel mislis da ce opadati cena, sa nama, kako starimo. Ja sam isto flipnuo i stripove i albume, imam bogaoca, sad kontam da mi ne propadne

Video sam skoro da lms4 ide do 100k, bio je oko 40 do pre neke godine, isto, idu polako i glanceri na limundo do 20/30 plus zs13 do 100. Minhen je do 20 al preko ide do 400e. Cekam da dodje maximum pa da probam Mexico70 da zamenim za neku kolicinu. Radio sam ulaznice, manchester, skoro da dodjem do programa tu neki lik kod Londona, uzeo za 200 din na nbg, pa skontao cenu, jbg internet

Nemam krs, to sam obavio kada san pokrivao troskove, sad sam cist profit, uglavnom srednja klasa al opet mi zao...Samo kada vidim cene, sta ces

AF mi je glancer, nemam sve naravno i zadnji deo zs

Koliko god sam nabavio znas sta mi je najdraze...tex viler sto je moj 

Znaci, ako pratis, kako ti izgleda kretanje cena ?

 

 

vau. 

 

o brubakeru drugi put.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...