Jump to content
IGNORED

Stripovi


precog

Recommended Posts

Ne bih se s tim baš složio... raspon je vrlo mali, od nikakvog do skromnog. Samo ima par vas što sve znate (a takvi su me oduvek užasno nervirali... jedan od mojih najboljih drugova je takav, kao kombinacija BGHosta i tebe... kad krene da sipa beskonačne nizove imena, godina i drugih fakata, dođe mi da iskočim kroz prozor).
pa sta znam... mozda niko ili malo njih zna mnogo, ali su interesovanja svakako razlicita - od onga sto je izlazilo u stripoteci do jodorowksog (jel ima jos neko ko je gledao santa sangre na festu tamo negde '91 i nije izasao pre kraja i mislio je da je u pitanju remek delo? :blush:) i ostale (recimo) post metal hurlant ekipe (koja je meni uglavnom dosadila) do toga da evo killiana cita fables, pavlle 100 bullets, a i toniadams verovatno dosta toga (ovi poslednji primeri su iz novog anglo stripa koji je redefinisan sredinom osamdesetih, pre svega od starne pominjanih moora, millera i gaimana)dosta je to razlicito i ne mora da se analizira duboko (neke pedlozene teme su i saljive) ali ovako nabacano mi se cini da nece cak ni niko nikome nesto preporuciti.a recimo samo u okviru tog novog americkog stripa:1. te fables moze svako da cita (mada se vise preporucuje devojcicama), i nema veze sa generlanim interesom za strip, niti je potrebna neka velika analiza.2. 100 bullets isto moze svak ko recimo voli hbo serijale (generalno vertigo serijali su otprilike analog hbo-a) i moze mnogo da se diskutuje, ne toliko umetnicki nego ono sta se koji kurac tu desava i ko tu koga. o tome postoje celi forumi.3. sandman isto tako moze uporedo da se cita i mnogo diskutuje, ne toliko sta je tu misterija, jer gaiman nista ne krije, i prvi nivo je ocigledan, ali moze mnogo dublje da se gleda.4. watchmen (alan moore) je ono u kategorji ako zelte da kazete da ste procitali 5 americkih stripova...5. alan moorov abc je nesto sto ima smisla samo ako te fascinira strip kao medijum, od novinskog na ovamo (ovo nije cinjenica nego moja teza, otvorena za dalju raspravu) 6. isto moorov swamp thing je impresivan u kontekstu godine izlaska, ali objektivno danas vise nije prioritet za citanje nekome ko jos nije procitao sandmana ili watchmen ili 100 bullets ili... 7. raznorazni batmani (od millerovog dark knight returns na ovamo) su interesantni i na nivou (istorije) stripa i puke zabave i na nivou opste fenomenologije modernog mita, pa i generalnog americkog poimanja koncepta istorije. (moze prica da vodi i tome zasto na neki nacin amerika ima efektivno mnogo bogatiju istoriju od evrope, od batmana do babe rutha)8. garth ennisov preacher je s jedne strane puka zabava na nivou dilan doga (ali bolje, makar u pocetku) i tu nema neke teoretske price o stripu, ali zato moze da se razvije prica o religiji (hehe...). filmska referenca - kevin smithova dogma.itd.a posebno imamo evropljane, koji su nama generalno verovatno blizi, posto smo to vise citali, a i stvarno su tada oni bili bolji.ne mora svako da ucestvuje u svakoj diskusiji, ali ovako nabacano nece biit ni jedne. osim tako poneke razmene informacija za koje onaj ko pita vec jel zna da ga interesuju.
Link to comment

šta ja znam, moj topik o stripu startovan pre ~4 god tamo (kad sam se zvao Wu Shu) dosta je lepo životario jedno vreme, bez obzira na odsustvo nekih naročitih poznavalaca. Ali, nije bilo neke diskusije...

Edited by Indy
Link to comment

X-man fantastic 4 i skoro svi ti Marvel serijali mi nikad nisu bili preterano zanimljivi. Osim recimo spidermana. Batman mi je prva strip ljubav pa mi mozda i DC vise lezi zbog toga. Vertigo mi je tu daleko najozboljniji. Zavrsio sam sa nekim obavezama pa cu imati vremena da se bacim na Fables (procitao 3-4 i ideja mi deluje super zanimljiva ali videcu kakva je izvedba) i Lucifera koji su mi pri ruci. Samo jos nisam odredio kojim redosledom.

Link to comment

uz svo poštovanje za potrebu da se priča o stripu minuciozno razvrsta u zasebne teme, mislim da je to odveć ambiciozna zamisao za jedan čitčeterski foruma evo i zašto1. i jedna sasvim precizno definisana tema će se kroz diskusiju granati na razne strane, što često nema smisla nasilno zaustavljati (svejedno da li je učesnicima u tom trenutku zanimljivije da dociraju ili lupetaju)2. tema o književnoj kritici (o kojoj u srbiji svi sve znaju) nikada neće pobuditi takvo interesovanje kao uzgredni dnevni zapljun o bilo čemu (loše postavljena tema može biti objašnjenje, ali ne i opravdanje)3. connoisseur-only teme, na kojima mi-koji-sve-znamo ignorišemo vas-koji-ne-znate-ništa (bez obzira da li znamo ko su noje i života, šta su najvažniji matematički zakoni ili osnove dečije ortodoncije) često se pretvaraju u priču zanimljivu za čitanje samo retkima (vidi: dijalektika) / demokratski ambijent koji vlada na pdf jezik, bez maltretiranja laika, sa znalačkim a opuštenim vođenjem priče, pravi je raritettu su i neka druga pitanja, kao npr. koliko dugo može da traje razgovor na temu "koliko se gubi u prevodu asterixa", čak i ako u njemu učestvuje više ljudi sa oprečnim stavovima? ukoliko taj razgovor nije zamišljen kao analiza svake pojedinačne replike na francuskom i u njenim prevodima na engleski, srpski i latinski - rekla bih, ne tako dugokonačno, i najsloženija specifična tema na forumu može biti veoma interesantna, i navesti laike da je pažljivo prate i učestvuju s dužnim poštovanjem, disciplinom i samopregorom u slobodno vreme - a to pre svega zavisi od veštine i dobre volje startera/moderatora (ali o tome drugom prilikom, kad proglase sledeći happy hour* <_< )* isti molim da se ne proglašava danas, neću biti u prilici da se zapljunem. a rado bih <_<

Edited by mioba
Link to comment

Mislim da kad se neki strip spomene, treba okačiti sliku ili šlajfnu iz istog. Lepše je, daje reference nama amaterima i generalno je more fun. EDIT. I obavezni typo

Edited by Indy
Link to comment

mislim kurdi, vidim da si u kurdijanskom stilu podelio stripove na sve kategorije, onako na brzinu, mrzovoljno, ali si zato zanemario armiju genijalnih autora/znas ih, ali ih ne spominjes: seth, tomine, chester brown, david b , pa i clowes...pa i sacco, ma svi oni moji/zasto?pojma nemam.a nekoc si citao i joe's bar i cages?pa onda kako da ne lamentiram za kekecom i sandmanom mi?

Edited by PussyGalore
Link to comment

pa nisi videla prethodni duzi post....u ovom poslednjem su primeri namerno samo iz post miller-moore amerike, bas sa idejom da se ilustruje da se vec i samo u tom jednom polju moze citati i raspravljati na vise nivoa, ali tamo iznad imas i munoza & sampaya i setha kao potencijalne teme...tomine... citala? ja nikako, a privuklo me onako malo s police, ali nisam provalio sta je neka zgodna kolekcija za poceti, da ne jurim svescice.

Link to comment

@ mioba & indy,pa ok, ja i sam kazem da ne znam sta je realno/optimalno resenje.samo malo provociram i u izmisljanju mogucih tema ocigledno lupam i preterujem (o velikoj vecini nemam ni ja sta da kazem, ali mozda neko ima), cisto da vidimo kakvih sve interesovanja ima.a zato sto mozda ima (jos) onih koji cute samo zato sto ne znaju da li ima drugih zainteresovanih, kao sto ja dok killiana nije izreklamirala fables nisam znao da li iko cita vertigo.meni se samo cini da su ovako u jednoj natrpanoj temi manje sanse da se neko sa strane zainteresuje da cita nesto o cemu ranije nije znao, nego ako neko pokrene temu u stilu ja ovo stvarno preporucujem. osim toga teme raznih nivoa, od lagodnog chitchata do informativnih uvoda za neinformisane ali zainteresovane do internih diskusija mogu da postoje paralelno, ali mi s ecini da kada se preplicu to obeshrabruje sve strane.

Link to comment

moja ljubav prema carveru je nasla utociste kod clowsa i tomine.summer blonde nije los, sleepwalk mnogo bolji, a shortcomings jos nisam citala.u torontu postoji jedna od najboljih u north americi striparnica - beguiling, tu se redovno skupljaju svi gore pomenuti underground autori i za cas se napravi mali round table.nekoliko puta sam prisustvovala kao da se tu zadesio chester i jos nekoliko neafirmisanih.vlasnici me vec znaju, jos od sandmana, pa mogu da pozajmim svako novo ili propusteno izdanje, procitam pa vratim.medjutim ja nekako volim da skupljam knjige pa uglavnom sve kupujem.pa procita li epileptica?

Link to comment
pa procita li epileptica?
donekle... nije mi nesto legao. mozda probam opet.suvise linerano i ne-stripovski u mom tradicionalistickom smislu. meni je to ilustrovana knjiga. i to ne bas dobro. (ali pazi mene ne privlaci ni sacco, niti.... wait for it... for the record... no edit allowed... spiegelman.) ne da je david b los crtac, kao ilustrator, ali editovanje, montaza, kadriranje... ipak sam ja odrastao na hermannu. ili... znas ono na pocetku sandmana kada se tockom invalidskih kolica presece krug... a ti to ne vidis nuzno u prvom citanju, ali sve je tu, sam si kriv.mada je ovo gruba generalizacija obzirom da volim seth-a, a da ne govorimo o mnogo puta pominjanoj stripizaciji city of glass. kao uostalom i mnogo lirskog stripa, tipa munoza & sampaya, ali opet ta estetika meni bolje lezi u kratkoj formi.doduse bio je u tom konkretnom slucaju bitan i jedan prakticni faktor; krenuo sam da ga citam u doba kada sam bio toliko zauzet i umoran da mi je trebalo nesto pred spavanje sto me opusta i/ili radnjom vuce u najosnovnijem who dunnit smislu.ali i generalnije, kao sto sam iznad vec hintovao, mislim da ce u nasim ukusima vecno ostati neka razlika u tome sto sam ja do dobrog stripa stigao preko (uslovno receno) loseg stripa a ti preko knjizevnosti.u nekim ociglednim stvarima cemo se preklopiti, ali ja cu uvek pre izabrati solidan zanrovski b-comic umesto... ne ume da zavrsim recenicu koherentno ali znas sat mislim.(sve sam ovo malo natrpao, nema sada vremena za pazljivije razmisljanje)
Link to comment
X-man fantastic 4 i skoro svi ti Marvel serijali mi nikad nisu bili preterano zanimljivi. Osim recimo spidermana. Batman mi je prva strip ljubav pa mi mozda i DC vise lezi zbog toga. Vertigo mi je tu daleko najozboljniji. Zavrsio sam sa nekim obavezama pa cu imati vremena da se bacim na Fables (procitao 3-4 i ideja mi deluje super zanimljiva ali videcu kakva je izvedba) i Lucifera koji su mi pri ruci. Samo jos nisam odredio kojim redosledom.
fables je meni bolji od lucifera.mislim fables nije nista revolucionarno, ali je jako prijatna limunadica.lucifer je izdrkavanje.u poctku se nadas da ce kao vremenom ili na drugo citanje sve to nekako poetski i misaono da se slozi kao u sandmanu, ali onda ti vremenom postane vise svejedno. mislim mozda i bi ali jane mogu da se nateram da citam ponovo, zapravo ni da procitam do kraja.mislim mozda preterujem, i u pocetku mi se stvrano vise svidjao, ali nekako me je vremenom bas nadrkao.(ima doduse a pola serijala jedna mnogo lepa prica)taj mike carey stvrano nema neku svoju jaku ideju, nego eto tako solidno radi zanat u okvirima koje neko drugi zada.najveca vrednost lucifera je sto kao podseca na sandmana.drugi veliki projekat mu je trenutni rad na hellblazeru, koji doduse moze da se cita uvek, ali koji opet kod njega podeca prosto na neku kombinaciju ennisa (koji je tu bio prvi veliki autor) i azzarella (od kojeg ga je preuzeo)evo sad je uradio i adaptaciju gaimanovog neverwhere (onako, nista psoebno, doduse nisam citao knjigu pa ne znam ni to kakvo je).sve onako prijatno, ali u principu sve imitacija.mozda je uradio i nesto stvarno svoje, ali ja nesto nemam motivacije da istrazujem.ako te intersuje jos jedna prijatna limunada, ja preporucujem (uprkos vodnjikavosti) y: the last man.osim toga, nije bas vertigo nego wildstorm, ali slicno, ed brubakerov sleeper je meni bio prijatno iznenadjenje (to ima samo 4 kniige + prequel koji nisam citao)neke slike:lue.jpgy_the_last_man_trade.jpg1401206182.01.LZZZZZZZ.jpg Edited by kurdi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...