Jump to content
IGNORED

Large Hadron Collider


Schmeling

Recommended Posts

^^veliki lion liderman ju je tako nazvao zbog strahovite vaznosti koju ima u nasem razumevanju strukture materije, kao i zbog (do danas) neuhvatljivosti; smatrao je da zasluzuje adekvatan nadimak.
hvalaiskreno očekivao sam nešto spektakularnije.
Link to comment
  • Replies 344
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mei

    77

  • Indy

    26

  • Schmeling

    23

  • Jolly Roger

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

u pitanju su slozene stvari, ali hajde da pokusam da uprostim.sve tri interakcije, dakle elektromagnetska, slaba interakcija, i jaka, zapravo su vektorska polja. mi interakcije ponekad mozemo prikazati i kao izmenu cestica, dakle propagatora.broj tih cestica, predvidja se iz teorije grupa, a te se grupe odnose na takozvane bazdarne transformacije.tako je elektromagnetna sila opisana unitarnom grupom U(1) koja ima samo jedan generator i to je foton.slaba interakcija opisuje se bazdarnim transformacijama specijalne unitarne grupe SU(2), koja ima ukupno 3 generatora i to su tri slaba vektorska bozona w+, w- i z0.jaka nuklearna sila opisana je specijalnom unitarnom grupom SU(3) koja ima 8. generatora, odnosno 8. gluona koji su propagatori jake interakcije.svi ti propagatori nazivaju se bazdarni bozoni (gauge bosons).gravitacija nije opisana vektorskim poljem, nego METRIKOM, a to je tenzor ranga 2. vektori su inače tenzori ranga 1., a cim je rang veći od 1. to su naprosto tenzori.rang tenzora u direktnoj je vezi sa spinom. sve tri interakcije imaju spin 1. (svi bozoni imaju celobrojni spin, za razliku od fermiona koji imaju polovicni).graviton bi trebao imati spin 2, zato sto je gravitacija opisana metrickim tenzorom, sto intuitivno gledajuci, ima veze sa nacinom na koji je gravitacijona masa neinvarijantna, za razliku od recimo fotona.
Baš si ih uprostio... :)Kontam ja da se ta fizika ne može dobro razumeti bez baratanja teškom matematikom, ali jbg, ja sam tenzore očešao na 4 godini faksa pre 15+ godina, a teorije grupa malo ranije, pa mi ovo što pričaš izgleda kao španska sela...Meni ostaje glavno pitanje ono od malo pre, da li će se u slučaju da Sunce izgubi pola mase (u nekoj ekspoloziji, kako to već ide sa životnim tokom zvezda), zemlja odmah odaljiti od Sunca ili će se to desiti za 8 minuta?Možda neko misli da podjebavam, ali ne, zaista me zanima kako ide tumačenje... Rođa me baš nije ubedio, hteo bih nekog sa naučnim pristupom... :P
Link to comment
Meni ostaje glavno pitanje ono od malo pre, da li će se u slučaju da Sunce izgubi pola mase (u nekoj ekspoloziji, kako to već ide sa životnim tokom zvezda), zemlja odmah odaljiti od Sunca ili će se to desiti za 8 minuta?
za 8 min iz sunceve perspektive, a odma iz tvoje.
Link to comment

@Time CrisisMasterstrike!Elem, umoljavam u ime interesenata na topiku, da se drug bob, kome svaka čast, itd, zadrži na Metafizici... inače ode topik u trollčinu brže nego da se priča o bilo kom fontu.(Istina da je zato "krivac" tvorac sintagme God Particle, ali verovali ili ne, čovek možda nije mislio bukvalno).The elusive "God particle" may have been found, but it could take years before we fully appreciate what the discovery means.

Edited by Indy
Link to comment

Sjajno otkrice. I da priznam da sam ocekivao da ne postoji. Kad vidis Dirakovu jednacinu bar je jasna :wub: matematicka lepota, pa onda otkrice anticestica dodje kao slag na tortu.A ovo dolazi od pretpostavke da je neki potencijal u obliku meksickog sesira. Nikad nisam uspeo da vidim lepotu u tome. Valjda zato nisam ni otisao na elementarne cestice iako sam o tome sanjao od srednje skole.A svaka cast dedi Higsu i ostalima na teoriji. Sad valjda sledi Nobel :) Interesantno je da se nesto ne prica o tamnim oblacima na horizontu, kako kaze Weinberg:

"My nightmare, and it's not just me, but a lot of us [in particle physics], is that the LHC discovers the Higgs boson and nothing else," Weinberg says. "That would be like closing a door."
Standardni model sigurno nije konacna teorija. Najprostiji argument, mada ne i najbolji jer ima precih problema, je da ne ukljucuje gravitaciju.Ako je ovo zaista Higsov bozon standardnog modela, bez ikakvih cudnih osobina, i ako se nista drugo se ne nadje, kako onda opravdati sledecu generaciju akceleratora (koji sigurno nece kostati manje)?A bez eksperimenta nemam ni najmanju nadu da ce suva teorija da napreduje. (Mada eventualno mozda izvuce neka kosmologija + veliki teleskopi)
Link to comment

^^vajnberg (po obicaju) megalomanise: taman da je ovo sve sto je pronadjeno, a ne treba smetnuti sa uma da je lhc de fakto, tek zapoceo sa radom, masina je opravdala ulozene novce/ocekivanje. nisam bas najsigurniji da ljudi koji nisu u materiji (pun intended), zapravo razumeju koliko je ovo otkrice epohalno i koliko ce doprineti unapredjenju standardnog modela - od zaokruzenja elektro-slabe sile, do, ako je, a najverovatnije jeste, bozon pronadjen na niskoj masi (~125.3 GeV), tvorbe super-simetrije u viable teoriju.

Link to comment
Da, to znam da ne bi imao masu i da bi se kretao sa C brzinom, kao i foton, neutrino i tako to, ali ispada da ima konačnu brzinu interakcije, a to je malo nelogično, zar ne? Mislim ono što trži na okupu zvezde u zvezdanim jatima, na primer, je gravitacija... Ako bi ona imala konačno vreme odzva, to bi značilo da graviton putuje desetinama godina da bi razmenio informaciju sa nekom drugom zvezdom, ali se u međuvremenu ta zvezda pomerila, npr, pa kako on zna da se pomerila... Ili izgubila deo mase, pa bi onda trebalo mnogo manje gravitona da doputuje/odputuje... Ili ja nešto fulam u logici?
informacija se ne prenosi trenutno, samo se u njutnovoj grav. teoriji gravitacija ima instant efekat. tako da kada bi kojim slučajem pola zemlje isparilo u neke druge dimenzije, sunce bi to saznalo nakon 8 minuta. trenutno bi bilo samo po njutnovoj teoriji.
MOžda laički pričam, ali zaista, nikad mi nije bilo jasno kako bi se gravitacija prenosila česticom... U ove naše 4 dimenzije, naravno...
i foton je čestica :). tj. medijatori svih sila su čestice sa celobrojnim spinom, bozoni. bozoni mogu da zauzmu ista kvanta stanja, tako da ukoliko je veliki broj bozona u istom kv. stanju možemo posmatrati kao klasične talase (na primer, elektromagnetni talasi)
Gravitacija je i polje.. još se sjećam iz Svemirske nevjeste, jednog domaćeg SFromana, ''čestice i polja''. ''Gravitoni'' se izmjenjuju neprestano, i polje koji oni stvaraju stalno postoji, promjena u polju prenosi se valom nekakih 'jačih' 'gravitona' (mei, pomozi :D) brzinom c. Informacija (promjena u polju) ne može putovati brzinom većom od c, to je princip koji (zasad) nije narušen (dok se ne dokaže suprotno).Ima tu nešto sigurno joooš profinjenije, a možda ja i sveobuhvatno serem, ali uglavnom, mislim da, promjena u polju, zakrivljenje spejstajma, putuje 'gravitacijskim valom' brzinom svjetlosti. :D
tako nekako :), s tim što u generalnoj teoriji relativnosti, koja je klasična teorija bez gravitona, promene u prostor-vremenu prouzrokovane redistribucijom masivnih objekata prenose brzinom c kao gravitacioni talasi, tj. ne mora se operisati sa gravitonima direktno.------------------------off:za 30 min počinju moja dva i po dana putovanja gde sam uglavnom bez neta. ako opet bude bilo potrebno nešto splitovati itd. nemojte se ljutiti zbog trenutnog nereagovanja. Edited by mei
Link to comment
i foton je čestica :).
Pa da, samo možda je nama laicima malo teže da se naviknemo na to da čestica može biti nematerijalna, kao što su svi bozoni. A najveći šou su one čestice koje mogu da budu i materijalne i ne. Tamo "dole" je, uopšte, jedan veliki show program.
Link to comment

mnogo znacajniji problem koji postoji van hoax(?)-neutrino-koji-je-brzi-od-c: krajem proslog veka, potvrdjeno je da ako neutrino/neutrini osciliraju iz jednog ukusa u drugi, a osciliraju, oni moraju imati masu (preko dirak ili majorana mehanizama ((superfluous elaboracija)), iz cega dalje sledi da isti podrivaju s.m. - po teoriji nastanka svemira (b.b.t.), odnos neutrina (mnozina; 3.), i fotona mora biti fiksan; suprotno, 50. eV po cestici nije moguc: dovodi do kolabiranja univerzuma. liman-alfa šuma ih pak smesta na ~0.3 eV sto umanjuje potrebu za primarnost sagledavanja njihove nestabilnosti kao rusece-determinante...interesting times, they are a coming.

Edited by boshoku
Link to comment
mnogo znacajniji problem koji postoji van hoax(?)-neutrino-koji-je-brzi-od-c: krajem proslog veka, potvrdjeno je da ako neutrino/neutrini osciliraju iz jednog ukusa u drugi, a osciliraju, oni moraju imati masu (preko dirak ili majorana mehanizama ((superfluous elaboracija)), iz cega dalje sledi da isti podrivaju s.m.
masa i neutrino mixing jesu prva nova fizika van standarnog modela, ali ne bih rekla da postojanje mase neutrina podriva standardni model, samo ga upotpunjuje ^_^. oni su bili bezmaseni u standardnom modelu ne zato što je teorija to predvidela, nego su stavljeni bezmaseni u st. model prosto iz (ne)opservacije pošto niti maseni (do posredne potvrde preko neutrino oscilacija), niti desnoruki neutrino niko nije posmatrao. bili su bezmaseni kao proizvod neposmatranja masenog i desnorukog, a ne kao nešto što je fundamentalno dato samom teorijom.
interesting times, they are a coming.
neutrino je uvek bio interesantan ;-). i ako je ovaj bozon higgs, još uvek nećemo znati otkud neutrinu masa, a ni koliko teži. možda nam se posreći ako je neutrino majorana čestica sa nekim od planiranih podzemnih eksperimenata sa dvostrukim beta raspadom bez neutrina, a možda i ne... Edited by mei
Link to comment

Jel ako ti neutrini prolaze kroz sve ko da je nista, onda znaci da prolaze i kroz nasu planetu ukljucujuci i akcelerator u CERNu? Kako ih uopste zaustaviti i pitati oklen idu i kud su krenuli?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...