Jump to content
IGNORED

Large Hadron Collider


Schmeling

Recommended Posts

mmmmmm mei, masa, higgs polje... ima li potvrda Higgsa ikakve reperkusije na zbližavanje kvantne mehanike i teorije relativnosti (kvantna gravitacija, 'gravitoni' i te spike) ili su te stvari i dalje Hrvatska i Srbija? :unsure:
veliko pitanje. u sadašnjem stanju je teorija još uvek zaglavljena: strune protiv gravitacije kvantih petlji.indirektno Higgs standardnog modela može da pomogne smanjivanju parametarskog prostora pojedinih modela, ali ove teorije su još daleko od konkretnih predviđanja, pa mi izgleda da tu još nismo blizu zbližavanju. konkretno, na energijama LHC-a, kvanti gravitacioni efekti bi mogli da budu primećeni samo ukoliko postoje dodatne dimenzije. :(
Link to comment
  • Replies 344
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mei

    77

  • Indy

    26

  • Schmeling

    23

  • Jolly Roger

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

za gravitone sam negdje čito da ih je i teoretski nemoguće praktično detektirati, znači, not in my lifetime :(
samo indirektno putem nedostajuće rekonstruisane energije i impulsa u detektoru. na primer, ukoliko se u kolajederu nakon sudara proizvede više čestica plus graviton, ukoliko je zbir energija i impulsa detektovanih produkata manji od energija i impulsa čestica koje su se sudarile, to može da znači da je nedostajuću energiju pokupio graviton.
Link to comment

meni je u celoj ovoj stvari oko LHC najbolje da su sve te silne milijarde dolara, evra, whatever dale konkretan rezultat. kao ona herojska vremena kada kenedi zada cilj i kao rezultat čovek hoda po mesecu par godina kasnije.

Link to comment

Pa, ne, lepo je rekao čovek. Mislim da su generalni trendovi prema atomizaciji, autarhičnosti, nekoj vulgarnoj verziji libertarijanizma koja prezire svaki zajednički napor, podneli priličan udarac sa ovim uspehom CERN-a. Hell, čak i 1 Bugarska je doprinela finansiranju CERN-a sa 0.32%!EDIT. Vic-tvit:"BREAKING: Apple has patent on Higgs Boson particle; cease-and-desist letter sent to CERN and the Universe." :D

Edited by Indy
Link to comment
samo indirektno putem nedostajuće rekonstruisane energije i impulsa u detektoru. na primer, ukoliko se u kolajederu nakon sudara proizvede više čestica plus graviton, ukoliko je zbir energija i impulsa detektovanih produkata manji od energija i impulsa čestica koje su se sudarile, to može da znači da je nedostajuću energiju pokupio graviton.
Imam jedno pitanje, nekad (jako davno, pre 20+ godina) sam dosta čitao o fizici čestica, ali mi je sve to isparilo, a gradivo nisam obnavljao... :(Naime, ako graviton postoji, kao čestica koja bi opisivala silu gravitacije, kako to funkcioniše? Gravitacija je trenutna, utiče na ogromnim razdaljinama, a čestica bi morala imati konačnu brzinu, zar ne?Dodatne dimenzije?Možda glupo pitam, (a i pokazujem lenjos duha, ali mi se sad ne gugal u potrazi za tim, ovako je lepše i lakše, ko zna da li bi razumeo neki tekst sa neta :)), ali to mi oko gravitona nikada niji bilo baš najjasnije, ostalo mi je na nekom osnovnom (a negde i više od toga :) ) nivou bilo jasno...
Link to comment

Aj malo manje diskusije o fontu cije ime ne spominjemo a malo vise o radisinom pitanju, ima nas ostalih neukih :(@radisa:secam se neke ranije diskusije na slicnu temu gde je utvrdjeno da sama sila moze da putuje maksimalno brzinom svetlosti (mislim da je u pitanju bila Daboviceva gigadugacka sipka za komunikaciju brzu od svetlosti) ali pojma nemam kako se to odnosi na gravitrone, forumski fizicari odgovarajte!

Link to comment
Nego, ne kažete ništa za moju razglednicu sa LHC-om. (Btw. skroz slučajno mi je poslata baš sada, nema tajming nikakve veze). U stvari je skroz cool, nego ne može da se lepo slika pošto je u 3D.
Drzah istu u rukama u subotu, razmisljah "kome ovo da posaljem da ne misli da je kic" i nazalost ne setih se nikoga :D pa sam umesto toga poslao 2 obicne razglednice.
Link to comment
moze split o naucnim prezentacijama i comicu :)moglo bi se tu jos stosta reci, a nije fora da se troluje ovako dobra tema
+1
Drzah istu u rukama u subotu, razmisljah "kome ovo da posaljem da ne misli da je kic"
Meni to uopšte nije kič. :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...