Jump to content
IGNORED

Sv. Dimitrije


Anarhojapi

Recommended Posts

Eh, kako moze zastitnik grada Soluna i Sibira da bude tropa?
Eh, kako moze neko ko "kuzi matematiku" da izjavi ovako nesto?Od cega li je to "sveti Dimitrije" zastitio Solun i Sibir? Mislim na nesto "matematicki" tacno, datum, opasnost od koje ih je spasio itd. Edited by braca
Link to comment
Pa sa kojom se matematickom zakonitoscu kosi?
Pa recimo ako je zbir situacija gde je "spasitelj" spasio = 0, ako je efektivna "zastita" svetog Dimitrija = 0, ako bi Sibiru i Solunu bilo isto sa "zastitom" i bez, odgovor na Eh, kako moze zastitnik grada Soluna i Sibira da bude tropa?izvuci sam.
Link to comment

Vi izgleda mesate duhovno i racionalno - veru i razum. I zato ste se, kao mnogi pre vas, zapleli u kucine pokusavajuci da opovrgnete i dokazete nesto sto je nedokazivo koriscenjem racionalnih metoda. U zastitnu moc Sv. Dimitrija moze se samo verovati. Sve ostalo u smislu racionalnog lakmus testa dokazivanja/opovrgavanja je u domenu grotesknog.

Link to comment
Vi izgleda mesate duhovno i racionalno - veru i razum. I zato ste se, kao mnogi pre vas, zapleli u kucine pokusavajuci da opovrgnete i dokazete nesto sto je nedokazivo koriscenjem racionalnih metoda. U zastitnu moc Sv. Dimitrija moze se samo verovati. Sve ostalo u smislu racionalnog lakmus testa dokazivanja/opovrgavanja je u domenu grotesknog.
ako bi, visokoneuvazeni bio dobar nama ubogima objasniti kako se dokazuje rabljenjem iracionalnih metoda, te u cemu se ogleda netragikomicnost racionalnosti lakmus testiranja [ajme majko presvijete, sad ce mi jos tvrditi i da se kuzi u kemiju, ter logiku] necega u sta se moze samo vjerovati...te kojom se matematickom [dopustam da u vasem neopisivom znanju krije siroki spektar nama poznatih i nepoznatih znanosti u koje se kuzite ko marica u krivi, te mekejn u muslimane] metodom dokazuje vjerovanje...
Link to comment
Vi izgleda mesate duhovno i racionalno - veru i razum. I zato ste se, kao mnogi pre vas, zapleli u kucine pokusavajuci da opovrgnete i dokazete nesto sto je nedokazivo koriscenjem racionalnih metoda. U zastitnu moc Sv. Dimitrija moze se samo verovati. Sve ostalo u smislu racionalnog lakmus testa dokazivanja/opovrgavanja je u domenu grotesknog.
Hm. Ne znam ko sta mesa. Ako pratimo razgovor od pocetka sto se ovog detalja tice, anarhojapi je rekao da je sv dimitrije tropa od 4 veka. Ti tvrdis da nije tropa tj da to ne moze biti, jer je pobogu "zastitnik" Sibira i Soluna. Ja mislim da je na tebi da dokazes da on to stvarno jeste (zastitnik), jer tako dokazujes pocetnu tvrdnju - da nije tropa. Ako to ne mozes dokazati, ostaje onda da je taj Dimitrije mrtav i pokopan od 4. veka, i kao takav ne moze biti nikakav "zastitnik". P.S. Imam ja jako dobru pomadu protiv krvolocnih ruzicastih slonova. Super efikasno. O's ti prodam? Cena razumna.
Link to comment

Prvo, neko ne moze da bude "tropa" ako ga posle smrti proglase za sveca zastitnika i to ni manje ni vise nego Soluna i Sibira.

Dimitrije mrtav i pokopan od 4. veka, i kao takav ne moze biti nikakav "zastitnik".
Ko ovde spori da je Sv. Dimitrije mrtav? Njegovo zastitnistvo se ogleda u veri onih koji u njega veruju. As simple as that. U pitanju je vera a ne delotvornost.
Link to comment
Prvo, neko ne moze da bude "tropa" ako ga posle smrti proglase za sveca zastitnika i to ni manje ni vise nego Soluna i Sibira. Ko ovde spori da je Sv. Dimitrije mrtav? Njegovo zastitnistvo se ogleda u veri onih koji u njega veruju. As simple as that. U pitanju je vera a ne delotvornost.
Znaci, sve se svodi na verovanje da Dimitrije ukopani jeste ili nije "tropa". Mogao si od toga da pocnes, a ne da prepotentno tvrdis da Dimitrije "ne moz' bit tropa, jer je zastitnik". Ti samo verujes da je on zastitnik. Ja ne verujem. Sta cemo sad? Edited by braca
Link to comment
Ja ne verujem. Sta cemo sad?
Pa kako onda mozete da raspravljate o verovanju u cudotvornu zastitnu moc sveca? Raspravljate, nudeci argumente, o necemu sta a priori poricete. Sto dovodi do apsurda sam logicki sklop vase rasprave - ja ne verujem pa cu na osnovu toga dokazati da je verovanje neutemeljeno.
Link to comment
Pa kako onda mozete da raspravljate o verovanju u cudotvornu zastitnu moc sveca? Raspravljate, nudeci argumente, o necemu sta a priori poricete. Sto dovodi do apsurda sam logicki sklop vase rasprave - ja ne verujem pa cu na osnovu toga dokazati da je verovanje neutemeljeno.
Pa ne raspravljam ja o verovanju, nego o tvojoj tvrdnji da je Dimitrije veliki baja 16. vekova posle sopstvene smrti.Priznajem da ne poznajem uopste istoriju Soluna (a ni Sibira), pa rekoh da vidim kako radi ta zastita. Upravo nabrzaka saznah da je Solun : 1. Pao pod tursko ropstvo 1430 i tu ostao do balkanskih ratova.2. U veoma kratkom vremenskom razmaku (30-40 godina) postao grad sa jevrejskom vecinom.3. Ceo grad izgoreo 1917.4. Zestoko bombradovan za vreme WW25. Vecina solunskih jevreja nije prezivela rat.Da ne ulazimo u druge detalje. Sta bi tek bilo da nisu imali tako mocnog zastitnika...P.S. Klerikalci su izgleda oduvek voleli sitnu decu...120px-Dimamosaic.jpgP.P.S. Ono o pomadi uopste nije bila zezalica, tj nista vise od tvoje
Link to comment
  • 2 weeks later...

A zakaj nebi mogao biti zaštitnik?

Slučaj Svetog Pitagore pokazuje kako davno živući i dalje pomažu onima koji veruju u njih. Tako, koj god veruje u papa Pita neće se zeznut kad računa katetu... (...samo, slabo se klanjaju nevernici...
angry.gif
)Sam čin verovanja optimistički deluje i pokreće čoveka. Ubeđen da će mu neki svetac pomoći, vernik se kreće, traga i traga,... i nabasa...Osporavati dogmu zbog nepoznavanja postupka dokazivanja je besmisleno. Pa ne znademo svoj (hemijski) sastav, a nikoj neće da se negira!

Dokazati da jeste zaštitnik, dovoljno je u jednom slučaju. Dokazati da nije, treba u svim slučajevima.A što cijenjeni suprotnomislioci nebi dokazali da on nije. A?

Edited by billadni
Link to comment
  • 2 weeks later...
Eh, kako moze neko ko "kuzi matematiku" da izjavi ovako nesto?Od cega li je to "sveti Dimitrije" zastitio Solun i Sibir? Mislim na nesto "matematicki" tacno, datum, opasnost od koje ih je spasio itd.
Solun je spasio od Muslimana braca poput tebe :lol:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...