Jump to content
IGNORED

Prehrambena YU nostalgija


FranziskaKafka

Recommended Posts

pamtim ja ove vinetu zvake. dobijali se kauboji i indijanci na konjima i bez i vigvami, javlja mi se i bizoni. pa smo se igrali oko zgrade s ovim - napravimo indijansko selo, rasporedimo kauboje i indijance pa onda vozamo autice oko njih.

Link to comment

sto se kaze, prosto ko boza?

 

 

fala Renne, srce si.

Ja se sećam da je kod mene bilo "prosto ko pasulj".

 

Za bozu je bilo "al si bistar ko boza". Čini mi se da je to bilo u nekom filmu iz recimo šesdesetih (Saša, Prekobrojna...). Da li je bio prvo film pa izreka ili obrnuto, ne znam.

Link to comment

Vratimo se na praćke :P.

 

Za njih se koristila unutrašnja automobilska guma, koja je bila isečena na recimo 1-2cm širine.

 

Obične su bile od jedne gume navedenih dimenzija na koju je bio privezan kvadratni ili pravougaoni komad kože u koji je išao kamen.

 

Ozbiljnije su bile one sa Y drvetom i dve gume.

 

One druge, manje, ali ništa manje opasne su se zvale rakljice. Y profil od debele žice, gumica iz lastiša i municija bakrena žica.

 

Ja sam koristio i jedne i druge, ali nikad na žive ciljeve. Takođe ne znam da je neko pogođen istima.

 

Toliko o prehrambenoj nostalgiji :wub:

Link to comment

E, sad nešto što valjda odgovara ovom topicu.

 

Bio sam prošle nedelje u Zaječaru i popio salep. Sećam se kad me deda vodio u poslastičarnicu pre 50 godina da to pijemo. Od tada nisam naišao mesto gde to mogu da probam. Ali "never say never", popio opet :thumbup: .

Link to comment

pamtim ja ove vinetu zvake. dobijali se kauboji i indijanci na konjima i bez i vigvami, javlja mi se i bizoni. pa smo se igrali oko zgrade s ovim - napravimo indijansko selo, rasporedimo kauboje i indijance pa onda vozamo autice oko njih.

I ja se sećam
Link to comment

Vinetu su bile sličice (imao sam album i popunio sam ga).

 

 

Ove figurice su se zvale možda "Kauboji i indijanci" ili nešto slično.

edit - Čarobna vrećica  su se zvale te figurice.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Vinetu su bile sličice (imao sam album i popunio sam ga).

 

 

Ove figurice su se zvale možda "Kauboji i indijanci" ili nešto slično.

edit - Čarobna vrećica  su se zvale te figurice.

 

Mislio da smo ih mi zvali Čarobne onako lokalno, sad proverih na netu pisalo je Čarobna vrećica na kesicama, žvake niko ne pamti neka ih samo zbog naziva topika. Bila je fora da onako napipavaš šta je unutra jeli konj jeli bizon il je poglavica itd i da nije duplikat. Jedna od većih radosti bosonog detinjstva.

 

Od sličica Životinsko crstvo najviše sam zapamtio - guja šarka, ljutica, kamenjarka, nisam znao da su to sinonimi pa sam dugo kad god vidim kakvu zmiju eno je guja šarka ljutica kamenjarka.

Edited by francuski sobar
Link to comment

Vratimo se na praćke :P.

 

Za njih se koristila unutrašnja automobilska guma, koja je bila isečena na recimo 1-2cm širine.

 

Obične su bile od jedne gume navedenih dimenzija na koju je bio privezan kvadratni ili pravougaoni komad kože u koji je išao kamen.

 

Ozbiljnije su bile one sa Y drvetom i dve gume.

 

One druge, manje, ali ništa manje opasne su se zvale rakljice. Y profil od debele žice, gumica iz lastiša i municija bakrena žica.

 

Ja sam koristio i jedne i druge, ali nikad na žive ciljeve. Takođe ne znam da je neko pogođen istima.

 

Toliko o prehrambenoj nostalgiji :wub:

 

 

Prejaka je automobilska, kruta je i debela, unutrašnja za biciklo je savršena.

 

 

 

 

 

Za langoš i kurtoš ne bih znao da nema ono sad svake nove godine trg otvorenog srca i one kućice. Inače najbolje mekike pravila ona bakica na kaleniću, reče neko preko 45 godina iste al nema ih sad zbog rekonstrukcije, ne znam ni jeli živa.

 

 

 

Maškula - ostrugano crveno sa šibice između dva kamena ili cevi uvezana žicom

Raketa - tri šibice, staniol, hemijska olovka

Snajper - samo gumica ili lastiš na drvetu (gumicom, lastišom gađaš muve)

Napalm - zapaljen onaj debeli multi strujni kabl (za mravinjake)

i nešto sa kokakolom al sam zaboravio, valjda bombon u flašu pa se promućka

 

 

 

Moram i na ovo da se vratim? Kad sam ovo pročitao, umalo da te pitam jesi li ti Z N. :)

Osim što znam za sebe, još jedino od njega sam čuo da je napalmovo mravinjake. Onda se sjetim da smo mi to radili komadima plastičnih lavora i kanti a ne kablovima. Kome god sam o tome pričao niti je to radio niti čuo da neko radi.

 

Od opakih igrački koristio sam i nešto što se zvalo puška. Čahura 8x57, skraćena na onom suženom dijelu i zalivena olovom. Dok se zaliva u njoj se drži ekser, kad se olovo ohladi ekser se izvadi i ostaje rupa dubine 3 cm i prečnika 3mm. Onda se oko onog žlijeba na dnu čahure uveže žica a na drugi kraj žice, nekih dvadesetak cm dužine, veže se zatupljen ekser. U rupu se nadjelja fosfor sa dva-tri drvca i gurne ekser, onda držeći za tu žicu koja spaja ekser i čahur o tvrdu podlogu tresneš sa ekserom okrenutim prema podlozi. tresene baš jako, plus ostaje garava fleka na mjestu udara. Primitivnija varijanta puške je kad se u deblju foliju, onu u koju se pakuju paštete, zamota fosfor pa tresne kamenom ili čekićem.

 

Poseban merak, skoro pa praznik, bi bio nakon manevara i vježbi vojske i TO. Ostane dosta manevarske municije pa se to sakupi i čeka vikend da se ode negdje podalje od naselja i izmeraka bacajući ih u vatru. Cjelodnevna zabava, meci razbucaju vatru pa onda hajd' ponovo.

 

 

Za trokrake rakete najbolje su bile parafinske šibice, dale su se fino saviti da posluže kao trokraki lanser.

 

Bila je i varijanta sa praznim metalnim uloškom za hemijsku, nastružeš fosfora, začepiš otvor drvcetom usmjeriš ka cilju  pa potpališ, uz prasak bi drvce letilo četiri-pet metara.

 

 

Ništa od ovih praćki raketa nisam jeo ali bi mi sad baš legla jedna porcija čokolina, na kašu napravljenog.

 

 

 

Link to comment

Moram i na ovo da se vratim? Kad sam ovo pročitao, umalo da te pitam jesi li ti Z N. :)

Osim što znam za sebe, još jedino od njega sam čuo da je napalmovo mravinjake. Onda se sjetim da smo mi to radili komadima plastičnih lavora i kanti a ne kablovima. Kome god sam o tome pričao niti je to radio niti čuo da neko radi.

 

Od opakih igrački koristio sam i nešto što se zvalo puška. Čahura 8x57, skraćena na onom suženom dijelu i zalivena olovom. Dok se zaliva u njoj se drži ekser, kad se olovo ohladi ekser se izvadi i ostaje rupa dubine 3 cm i prečnika 3mm. Onda se oko onog žlijeba na dnu čahure uveže žica a na drugi kraj žice, nekih dvadesetak cm dužine, veže se zatupljen ekser. U rupu se nadjelja fosfor sa dva-tri drvca i gurne ekser, onda držeći za tu žicu koja spaja ekser i čahur o tvrdu podlogu tresneš sa ekserom okrenutim prema podlozi. tresene baš jako, plus ostaje garava fleka na mjestu udara. Primitivnija varijanta puške je kad se u deblju foliju, onu u koju se pakuju paštete, zamota fosfor pa tresne kamenom ili čekićem.

 

Poseban merak, skoro pa praznik, bi bio nakon manevara i vježbi vojske i TO. Ostane dosta manevarske municije pa se to sakupi i čeka vikend da se ode negdje podalje od naselja i izmeraka bacajući ih u vatru. Cjelodnevna zabava, meci razbucaju vatru pa onda hajd' ponovo.

 

 

Za trokrake rakete najbolje su bile parafinske šibice, dale su se fino saviti da posluže kao trokraki lanser.

 

Bila je i varijanta sa praznim metalnim uloškom za hemijsku, nastružeš fosfora, začepiš otvor drvcetom usmjeriš ka cilju  pa potpališ, uz prasak bi drvce letilo četiri-pet metara.

 

 

Ništa od ovih praćki raketa nisam jeo ali bi mi sad baš legla jedna porcija čokolina, na kašu napravljenog.

 

 

 

 

 

Nisam Z.N. al se meni čini da si ti možda D.D lol. Isto radili sa čaurama i zbog istog se radovali vojnim vežbama. Inače ta plastika od kabla pravila najbolji zvuk ono vuušš dok kaplje. Da ne ispadne sad da smo neki sadisti zlostavljači živtinja, to je bilo ko igramo se neki SF film, marsovci napadaju, masovne scene panike, haosa al sam u stvari navijo za mrave :D

 

Ej čokolino, kakva nostalgija, ja to i sad.

Edited by francuski sobar
Link to comment

Za praćke balon aka dušica iz lopti.

 

E to, pa kožna podlog za kamen pa vidim na slikama oni zarezi što čuvaju gumicu da ne spadne sa raklji, neverovatno kako se to isto pravilo na različitim meridijanima našeg regiona a nije bilo interneta a ne verujem ni da je Politikin Zabavnik pravio uputstva za te opasne naprave.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...