Jump to content
IGNORED

Prehrambena YU nostalgija


FranziskaKafka

Recommended Posts

2 hours ago, darling said:

 

slobodno kupi te amarete, bzvz su ko svaki drugi industrijski amareti od kostica kajsije, mislim, to ima aromu, slatki su, imaju svrhu u zivotu zene, jedan-dva uz kafu, kranc za sizkejk, i tako dalje, al da ces zdrati celu kesu, neces.

kao kroz maglu se secam da mi je keksi otkrio kako su se zvali ti lesnik mak(a)roni u zutoj kesi koje sam i ja volela, retko jela, mozda tek par puta u zivotu, al su se urezali na zauvek, i ko ih je proizvodio, ali sam, naravno, zaboravila, eto, moglo bi biti odgovora u keksijevim rukopisima

sad bih rekla da su to bili padobranci bez krema, odnosno skelet padobranca s lesnicima, sto se pravi lako.

 

Znaci nista od prezderavanja :(

Darlinge, jesi pravila amarete kuci, vrijedi li, ili da se drzim ove dostupne industrije?

Link to comment
26 minutes ago, morgana said:

 

Znaci nista od prezderavanja :(

Darlinge, jesi pravila amarete kuci, vrijedi li, ili da se drzim ove dostupne industrije?

 

 

industrijski su od semena kajsije, a amareti domaci i zanatski od badema, naravno da se isplati :) jednostavno je, badem, belance, secer, amareto, izguglaj, nemam ovde recept po kom sam radila, nasla sam na netu, al nema nista posebno u njima, snaces se i sama.

ovaj industrijski ima svoju vrednost za te pare, ukus cijanida i dosta secera da se umace u gorku kafu, ne fali nista :)

Link to comment

ne znam koje si jeo, al sam ih svojevremeno videla u finima i kod francuskinja (koje su napustile bg). jos bi ih trazila kod gdje mirkov, eventualno kod bojane bukvic u la praline. 

Link to comment

ah, zajeb, sori.

kolko znam, krenule su u sirenje posla s nekim investitorom, cavrljala sam s jednom od njih jedared, trebalo je da otvore 4 prodaje u bogatim delovima grada i centralnu proizvodnju, oglasile su da im trebaju ljudi za obuku, i onda je sve stalo. verovatno ispaljene. na fejsu pise da se nadaju da ce se vratiti 2020. ako nadju kintu.

Edited by darling
Link to comment
  • 5 months later...
  • 4 months later...

- Некада се продавала конзервирана риба у великим конзервама. Били су велики комади унутра. Колика је била тежина тих конзерви? Не мања од 1кг? И које рибе су конзервиране?

- Може ли се наћи негде сарага у БГ-у?

Link to comment

Šta će ti to? Ako ti je baš stalo, neka ti neko donese iz CG, sa Skadarskog ili iz MK, sa Prespanskog jezera, tamo ih zovu cironke. 

Veoma volim ribu, a inače svakakve egzotične stvari trpam u usta, malo šta mi je gadno, ali saragama ili cironkama nisam uspeo da nađem smisao ni svrhu. Kako god da ih spremi, struktura piljevine i ukus trule ribe. 

Inače, to je Alburnus alburnus na latinskom, odnosno, ukljeva (CG), plašica (MK) ili keder kod nas. Ista riba, pune su ih sve reke, ulove ih i deca lako na crviće i malu udicu. Sveže su ukusne dobro ispržene i posoljene. 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Danas u Lidlu kupim palmeritas.

Neka fabrika ih je proizvodila u SFRJ, bili su istog oblika, svetlije boje i malo "veštačkijeg" ukusa koji sam obožavala.

Link to comment
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...