Jump to content
IGNORED

Jasenovac


Recommended Posts

6 minutes ago, ArleKino said:

Moja pretpostavka je da je Ognjenović bio na toj nacionalnoj liniji koja je mrzila "Turke" i ustanak vidjela kao čisto srpsku stvar.

Odakle ta mrznja prema "Turcima"??? Daleko je (a nije nemoguce) da to seze do nekog XVIII-XIX veka a opet - prema onome sto sam cuo od mojih™ - svasta se desavalo u toku WWI sto nije - pod obavezno - ni zabelezeno ni sankcionisano.... Sta kazu kod tebe u kraju?? 

Link to comment
2 minutes ago, ArleKino said:

 

To je vjerovatno vezano za ubistvo Odžinca (vjerovatno nadimak "Hodžinac").

 

Dušan Miljković je učesnik NOB-a i dugo je skupljao svjedočenja preživjelih žrtava ustaških pokolja. Ne špara muslimane po pitanju učešća u zločinima i nije u klasičnom bratstvo-jedinstvo fazonu.

 

Moja pretpostavka je da je Ognjenović bio na toj nacionalnoj liniji koja je mrzila "Turke" i ustanak vidjela kao čisto srpsku stvar.

 

Interesantno je da se o Bajriću ne piše bukvalno nigdje drugo nego kod Miljkovića.

 

Njegov primjer očito nije dovoljno pozitivan za bošnjačke nacionaliste - iako se po ovom ubistvu od strane Srba-ustanika zbilja može jahati na nacionalističkim talasima - jer je upozoravao komšije Srbe na dolaske ustaša od samog početka, javno se protivio pljački srpske imovine i, na kraju krajeva, pomagao Srbe u borbi za preživljavanje ustaškog noža na najkonkretniji mogući način.

 

S druge strane, srpskim nacionalistima nimalo ne odgovara priča o Srbima koji ubijaju Bošnjaka-antifašistu koji stavlja glavu na panj da bi pomogao Srbima.

Meni su pričali da je strijeljan jer je počeo "prilaziti" četnicima, mada ne znam kako bi to bilo izvodljivo kad su najbliži četnici bili na Manjači, uz neke polučetnike u Krnjeuši koji se čitav rat nisu pomjerili iz svog sela.

 

Interesantno je da je strijeljan 43.  sto je skoro 2 godine nakon što su se ustanici podijelili na četnike i partizane.

Link to comment
2 minutes ago, iDemo said:

Odakle ta mrznja prema "Turcima"??? Daleko je (a nije nemoguce) da to seze do nekog XVIII-XIX veka a opet - prema onome sto sam cuo od mojih™ - svasta se desavalo u toku WWI sto nije - pod obavezno - ni zabelezeno ni sankcionisano.... Sta kazu kod tebe u kraju?? 

 

Srpski nacionalisti mrze Bošnjake kao relikt Osmanskog Carstva na Balkanu. Bošnjaci su izdajnici, prodali su vjeru za večeru i generalno teljva (= talog od kafe) koja se nikako ne može saprati. Nema rasprave koju Bošnjak bilo koje orijentacije vodi sa srpskim nacionalistom da mu neće biti spomenuta ikona na tavanu. Tu je možda i najbolji primjer ona priča u Đilasovoj "Besudnoj zemlji" gdje crnogorski pravoslavac priča o ubistvu crnogorskog muslimana sa kojim se slučajno našao na istom putu. Ubija ga jer je jednostavno u prilici da to uradi.

 

Bošnjački nacionalisti mrze Srbe kao relikt Osmanskog Carstva u Bosni, "Vlahe" koji su trebali ostati kmetovi na njihovim polabeogradskim™ posjedima. Nema rasprave u kojoj Srbin bilo koje orijentacije od bošnjačkog nacionaliste neće dobiti spominjanje prababe koja se dala Turčinu i milijardu puta zloupotrijebljen Ćosićev citat o laganju. Rasni, klasni, vjerski i nacionalni šovinizam.

 

Čak i u ona vremena bratstva i jedinstva, narodni jezik je hermetički čuvao tu mržnju. Ima ona pričica koju sam možda ovdje i pisao. Poslije rata se iskupila delegacija partizanskih boraca kod Bećira Rošića, polupismenog partijca koji je bio prvoborac. Bećir drži govor o bratstvu i jedinstvu i završava ga sa: "Ko ne bude čuvao bratstvo i jedinstvo Muslimana, Srba i Hrvata, treba ga ubiti k'o Vlaha."

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, ArleKino said:

Bećir drži govor o bratstvu i jedinstvu i završava ga sa: "Ko ne bude čuvao bratstvo i jedinstvo Muslimana, Srba i Hrvata, treba ga ubiti k'o Vlaha."

Eto, a da nije Bećir i da je ziveo negde severoistocno ta bi se recenica zavrsila sa " treba ga ubit k'o Madzara"... 

 

To od Cosica nisam citao ali znam za pricu/e iz Srbije koja je - 'u 100 marke' - verovatno sasvim ista s tim sto je tamo ubijen neko na 60-700 metara udaljen - ne znaju ni ko je ni kakav je al' - je@iga - "gazi kroz oranicu" pa se time kvalifikovao...

.

.

Nego ovi tvoji sto vode te razgovore - mrak i tama. Ja sam lepo rek'o tipu iz Zagreba - moze on 100 puta da bude Hrvat a ja mogu 100 puta da budem Srbin al' cemo ipak imati vise zajednicih tacaka nego sto ce on imati sa 'svojom' ekipom iz Imotskog. 

 

Link to comment
12 minutes ago, ArleKino said:

 

Srpski nacionalisti mrze Bošnjake kao relikt Osmanskog Carstva na Balkanu...

 

Dobar prikaz. Ima doduse tu jos gomila malih mehanizama koji su doveli do takvih odnosa, samo sto nisu empirijski izmerljivi. Recimo, ima smisla da je netrpeljivost kod Bosnjaka delom i rezultat proterivanja muslimanskog stanovnistva iz Srbije u 19. veku. Mnogi su zavrsili u Bosni, i osnovali cele gradove (bese Bosanski Samac?). Ne cudi previse ni srpska percepcija Bosnjaka kao Turaka. Ovi Turci koje poznajemo iz narodnih pesama su skoro svi odreda "nasi ljudi". I ti "nasi ljudi" verovatno i jesu upravljali ovim krajevima (mislim da Celebija pise da se na ulicama Sarajeva gotovo uopste ne cuje turski, niti obican narod poznaje taj jezik). A mislim da je u Knezevini Srbiji "Turci" bio zvanican termin i za slovenske muslimane. Odosmo u off, sori.

  • +1 5
Link to comment
16 minutes ago, ArleKino said:

Srpski nacionalisti mrze Bošnjake kao relikt Osmanskog Carstva na Balkanu... 

 

Bošnjački nacionalisti mrze Srbe kao relikt Osmanskog Carstva u Bosni, "Vlahe" koji su trebali ostati kmetovi na njihovim polabeogradskim™ posjedima... 

 

Čak i u ona vremena bratstva i jedinstva, narodni jezik je hermetički čuvao tu mržnju. Ima ona pričica koju sam možda ovdje i pisao.

 

..."Ko ne bude čuvao bratstvo i jedinstvo Muslimana, Srba i Hrvata, treba ga ubiti k'o Vlaha."

 

Sad sam se setio - ovo je 1/1 "šovinistička farsa"... Odraslo se na masnoj hrani... 

Link to comment
7 minutes ago, Kampokei said:

 

Dobar prikaz. Ima doduse tu jos gomila malih mehanizama koji su doveli do takvih odnosa, samo sto nisu empirijski izmerljivi. Recimo, ima smisla da je netrpeljivost kod Bosnjaka delom i rezultat proterivanja muslimanskog stanovnistva iz Srbije u 19. veku. Mnogi su zavrsili u Bosni, i osnovali cele gradove (bese Bosanski Samac?). Ne cudi previse ni srpska percepcija Bosnjaka kao Turaka. Ovi Turci koje poznajemo iz narodnih pesama su skoro svi odreda "nasi ljudi". I ti "nasi ljudi" verovatno i jesu upravljali ovim krajevima (mislim da Celebija pise da se na ulicama Sarajeva gotovo uopste ne cuje turski, niti obican narod poznaje taj jezik). A mislim da je u Knezevini Srbiji "Turci" bio zvanican termin i za slovenske muslimane. Odosmo u off, sori.

Šamac i Orašje iliti Velika i Mala Azizija, Janja....

U Bos.Kostajnici postoji naselje koje se zove Užica naseljeno muslimanima iz tog kraja.

 

  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, BWA said:

U Bos.Kostajnici postoji naselje koje se zove Užica naseljeno muslimanima iz tog kraja.

To je trajalo do sedamdesetih/osmdesetih godina XX veka - samo sto su se selili preko Makedonije jer je Turska iz nekog svog razloga prihvatala takve doseljenike samo odatle. Moj poznanik je rodjen u BiH, preselili se u Mak a otac otisao da 'izvidi'. Kaze - ono - ka'se babo vratio i okupio da nam prica kako je bilo samo je rek'o "mi tamo ne idemo, nema shanse"... :) 

Link to comment
28 minutes ago, iDemo said:

Ja sam lepo rek'o tipu iz Zagreba - moze on 100 puta da bude Hrvat a ja mogu 100 puta da budem Srbin al' cemo ipak imati vise zajednicih tacaka nego sto ce on imati sa 'svojom' ekipom iz Imotskog. 

 

 

Imas i drugu varijantu koju ja ponekad koristim. Ako dvoje ljudi, bilo koje dvoje ljudi, mogu da saradjuju, da se druze, da ulaze u kompleksne licne odnose, potpuno je besmisleno da se mrze do satiranja po bilo kojem pojedinacnom delu identiteta, verskom, nacionalnom, rasnom, polnom ili nekom drugom. Razlog je jednostavan, mi svi imamo identitete sacinjene od velikog broja elemenata, kad normalno funkcionisemo u kontaktu s nekim drugim mi samim tim prevazilazimo mnogo vece identitetske razlike nego sto bi bila bilo koja pojedinacna razlika na osnovu bilo kojeg dela identiteta jer je, logicno, skup uvek veci od bilo kojeg njegovog dela.

 

Drugim recima, mrznja i zlocin medju ljudima koji imaju neka prethodna zajednicka iskustva nikad nisu posledica ovog ili onog identiteta vec nekih drugih okolnosti. Niko nikog zaista ne mrzi i ubija zato sto je Srbin, Hrvat ili Bosnjak, u pitanju su obicno neke sasvim druge patologije.

  • +1 3
Link to comment
21 hours ago, Kundera said:

Je l istina da neki covek od 85. godina zvao Olju i sa je rekao da je prezivelis logoras Jasenovca i da se tamo osecao manje neslobodnim nego u Srbiji danas?

Ako taj govori istinu on je 1941.imao 5 godina 

Za razliku od Hit Tvita gde se redom uključuju partijski aktivisti stranke na vlasti u Utisak se ipak uključuje na normalan način ali to ne znači da se ne mogu javiti i kojekakvi egzibicionisti.

Link to comment
11 minutes ago, Redoran said:

Sve i da je imao 25 godina tada, da kaže kako je Jasenovac bio manje neslobodan od današnje Srbije može samo neko ko nema trunke elementarnog poštovanja prema žrtvama nacističkih logora smrti. 

 

Ma, ne treba obracati paznju, to su klasicna preterivanja random likova koji sede pola sata pored telefona da bi se ukljucili u program i to posle godinama prepricavali unucima. Ljudi kad se preterano uzbude umeju da budu skloni budalastim metaforama koje posle cesto i njima samima zvuce groteskno. Naravno da i on sam ne misli da je u danasnjoj Srbiji neslobodniji nego sto je bio u Jasenovcu, pitanje je koliko se kao beba uopste seca tih godina, ako je uopste i bio u logoru. Prosto je lupio ono sto je verovao da moze biti stilska figura i ostao ziv. Kad je covek razuman tesko mu je da zamisli da neko moze bas toliko da bude nesvestan onoga sto je rekao ali tuzna je istina da ima i takvih ljudi.

  • +1 2
Link to comment
8 hours ago, iDemo said:

Odakle ta mrznja prema "Turcima"??? Daleko je (a nije nemoguce) da to seze do nekog XVIII-XIX veka a opet - prema onome sto sam cuo od mojih™ - svasta se desavalo u toku WWI sto nije - pod obavezno - ni zabelezeno ni sankcionisano.... Sta kazu kod tebe u kraju?? 

 

Један Мађар ми је једном рекао како је код њих пракса да странцима све своје нелогичности објасне са "for historical reasons". Могло би се то примијенити и на ово. Колико сам могао да закључим по причама својих, сада већ покојних, - у Босни се преносило генерацијама ко је коме био брат а ко непријатељ и како би се мијењале историјске околности тако би нека страна осјетила да има подршку и да је сад тренутак да се обрачуна са оним другима.

Навешћу примјер моје баке која је била родом из околине Босанске Крупе. Њени (православни Срби) су своје комшије муслимане звали Турцима, а комшије католике Каурима. И једнима и другима су знали од које српске лозе су и кад су промијенили вјеру. Кад је завладала НДХ, локални "Турци" су пришли усташама и кренули у покољ. Њену породицу пак спасио је управо један "Турчин", јавивши им да долази "црни петак" и да бјеже од куће ако желе да преживе (очуха су једино ухватили и живог закопали). Нешто касније живот мојој баки спасила је једна "Кауринка", представивши је као Хрватицу да не заврши у Јасеновцу. Тако је моја бака рат провела на принудном раду у Њемачкој све док је 1945. нису ослободили Руси. До краја живота је причала како су јој живот од усташа спасили Турчин и Кауринка.

  • +1 5
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...