Jump to content
IGNORED

Jasenovac


Recommended Posts

2 hours ago, Filozof manijak said:

Zanimljivo je da je posle svega što se desilo tamo Jasenovac ostao u sklopu Socijalističke Republike Hrvatske.

Mislim da je najveći broj ubijen na teritoriji onoga što je danas BiH, mada sve to nema nikave veze sa posleratnim uređenjem Jugoslavije.

Link to comment
2 hours ago, ArleKino said:

 

Ima i priča da je Pijade, nakon što je predložio to Titu, "dvaput brže otišao nego što je došao".

 

Nije Tito bas bio toliko svemocan tad, da je srpsko rukovodstvo bilo slozno i makar malo vise, pa... srpsko, ne internacionalisticko, lako su moglo da izboksuju daleko bolji polosaj za Srbe u toj zajednici, a da ne izadju iz okvira bratstva i jedinstva.

Link to comment
8 minutes ago, Kundera said:

Nije Tito bas bio toliko svemocan tad, da je srpsko rukovodstvo bilo slozno i makar malo vise, pa... srpsko, ne internacionalisticko, lako su moglo da izboksuju daleko bolji polosaj za Srbe u toj zajednici, a da ne izadju iz okvira bratstva i jedinstva.

 

A sad, ima tu svašta vezano za nacionalističko i internacionalističko unutar KPJ. Recimo, one Krajačićeve (nikad potvrđene) svinjarije o tome kako je "malo Srba pobijeno u Jasenovcu" i njegovi - Krajačićevi - navodni okršaji sa Krcunom na nacionalnoj liniji (Krcun: "Nismo spalili vaše ustaško selo nego naše srpsko!") i tako to.

 

S druge strane, Tito je bio zajeban igrač prema opozicionarima unutar partije. "Petkovci" su u najgorem periodu rata - onom početnom, kad je svaki borac zlata vrijedio - obrali kožu na šiljak.

  • +1 1
Link to comment
51 minutes ago, ArleKino said:

 

A sad, ima tu svašta vezano za nacionalističko i internacionalističko unutar KPJ. Recimo, one Krajačićeve (nikad potvrđene) svinjarije o tome kako je "malo Srba pobijeno u Jasenovcu" i njegovi - Krajačićevi - navodni okršaji sa Krcunom na nacionalnoj liniji (Krcun: "Nismo spalili vaše ustaško selo nego naše srpsko!") i tako to.

 

S druge strane, Tito je bio zajeban igrač prema opozicionarima unutar partije. "Petkovci" su u najgorem periodu rata - onom početnom, kad je svaki borac zlata vrijedio - obrali kožu na šiljak.

 

Imas ono oko razgranicenja Srbije i Hrvatske, pricao je Rankovic posle kako njih u srpskom rukovodstvu nije znaimalo gde ce se povuci granice, pa su tek navodno godinama posle toga shvatili kako su ih Hrvati zajebali po tom pitanju.

 

Za Crnu Goru se zna da je mogla da uzme Konavle, posto su bili poprilicno uticajni. Bukvalno je zavisilo od Podgorice, e sad sto nisu, verovatno su hteli dodatnu podrsku Hrvatske u odnosima sa Srbijom i oko konstituisanja svoje nove nacije.

Link to comment
8 minutes ago, iDemo said:

To sve odlicno izgleda u filmovima kojih smo se svi mi (gore dole neka godina i neka generacija) nagledali ih-aj. U zivotu je to, izgleda, malo drugacije. Nemam nekih primera iz ovih ratova al' imam iz onog. Mom ocu je neki 'zeleni kadar' ubio ujaka kad je ovaj bio mozda 16-17 godina, u mesecima (godinama?) posle rata. Ta ekipa je pohvata i sudjena - i - ne znam bash kako - dobila zatvorske kazne za svashta nesto drugo osim tog ubistva... Imali valjda jacu vezu, otkud znam. taj brace nije imao nego samo sestre... Ne znam kako niko nije palo na pamet ovo spasonosno™ resenje sa kucanjem na vrata... 

 

Ma znam. Stvar je u tome da i onaj koji preživi bude ubijen u psihu. Lako je i meni pričati iz pozicije nekog ko nije morao bježati sa svog praga ili nije gledao najbližeg srodnika ubijenog, mučenog ili silovanog, al' da mi krv uzavre kad čitam ta svjedočenja i znam da sva ta govna hodaju poslije rata sasvim normalno, dobivaju penzije, tretiraju ih kao heroje i slično, a žrtva sve to mora gledati i nadati se nekakvoj bijednoj zatvorskoj kazni za svog dželata. Svjedočenje Adila Zulfikarpašića iz Foče se do besvijesti razvlači među bošnjačkim nacionalistima kao ultimativni dokaz da su partizani u većini bili tek obrijani četnici. 

 

Elem, bio je onaj jedan koji je robijao na Golom Otoku, i to baš dobro najebao od XY-a. Pričao je poslije da mu nikakva osveta nije padala na pamet nego bi se smrznuo od straha kad bi vidio svog dželata.

 

Najbolji kvalitet sistema u kojem smo živjeli je bilo ono što mu je i došlo glave - resetiranje svih brojača na nulu. Samo po sebi to nije problem, ali je problem što ne možeš izbrisati brojač iz glava ljudi koji su to sve doživjeli.

  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, ArleKino said:

Svjedočenje Adila Zulfikarpašića iz Foče se do besvijesti razvlači među bošnjačkim nacionalistima kao ultimativni dokaz da su partizani u većini bili tek obrijani četnici. 


A sta je svedocio?

Link to comment
1 minute ago, Kundera said:

A sta je svedocio?

 A je@iga, sta je mog'o da svedoci? Nije to samo po sebi problem nego sto i to i sve u tom smislu gura prost narod u ozbiljne generalizacije. A nije svako imao srece da o takvim stvarima moze samo ovako (aka akademski) da prica.

Link to comment
20 minutes ago, ArleKino said:

 

Ovo.


Ok mada...  kako je on znao da je taj Strajo Kocovic toliki zlocinac? Msm, ne kazem da nije, samo nam nije bas rekao odakle mu ta informacija, sto mozda ne bi bilo lose da se kaze.

Takodje nervira me ova polovicna istina koju iznosi, pa 28 posto Ustasa u BiH su bili Muslimani, najgore zlocine u Podrinju nad Srbima su upravo vrsili muslimani. A on jadan, nista od toga ne zna. Vazda je kod nas vazio plemenski princip.

Edited by Kundera
Link to comment

Tragicno je sto je i u onom ratu - kao i u ovim potonjim sve bilo na delimicno ili nikako organizovanim bandama™ koje i da se htele (a obicno ih je bolela patka) nisu mogle da iskontrolishu sav taj 'naoruzani narod'. Jos manje ih je zanimalo da takve stvari kaznjavaju... Ovo pod uslovom da se slozimo da nije bilo (kao sto verovatno jeste) udruženih zločinačkih poduhvata (Joint Criminal Enterprise zvuci bolje, ne?). To je mrkli mrak.

  • +1 2
Link to comment
53 minutes ago, ArleKino said:

Elem, bio je onaj jedan koji je robijao na Golom Otoku, i to baš dobro najebao od XY-a. Pričao je poslije da mu nikakva osveta nije padala na pamet nego bi se smrznuo od straha kad bi vidio svog dželata.

 

Najbolji kvalitet sistema u kojem smo živjeli je bilo ono što mu je i došlo glave - resetiranje svih brojača na nulu. Samo po sebi to nije problem, ali je problem što ne možeš izbrisati brojač iz glava ljudi koji su to sve doživjeli.

 

Ko god je radio sa logorasima i generalno ljudima koji su zatvarani i muceni po raznim stratistima zna koliko su komplikovane te traume i kakve sve bizarne odgovore na neka pitanja moze da ocekuje. Ljudi to potiskuju kako znaju i umeju da bi uopste mogli da nastave s normalnim zivotom, iz tog potiskivanja proizlaze takva sumanuta razmisljanja da osoba bez tog iskustva tesko moze i da razume, kamoli protumaci.

 

Ovo drugo je odlican sazet opis stete koja je ucinjena zbog toga sto posleratni jugoslovenski rezim nije umeo da se obracuna s ratnim zlocinima drugacije osim guranjem narativa "mi partizani (dobri) s jedne, svi nacionalisti (losi) s druge strane, nemojmo ulaziti u detalje ko je tu koliko stete naneo". Da je to trajalo nekih 300-400 godina mozda bi i uspelo ali nije, niti je moglo toliko da traje.

Link to comment
9 hours ago, iDemo said:

Tragicno je sto je i u onom ratu - kao i u ovim potonjim sve bilo na delimicno ili nikako organizovanim bandama™ koje i da se htele (a obicno ih je bolela patka) nisu mogle da iskontrolishu sav taj 'naoruzani narod'. Jos manje ih je zanimalo da takve stvari kaznjavaju... Ovo pod uslovom da se slozimo da nije bilo (kao sto verovatno jeste) udruženih zločinačkih poduhvata (Joint Criminal Enterprise zvuci bolje, ne?). To je mrkli mrak.

 

Meni je ova priča iz Foče (koju je Adil, iz ovih ili onih razloga, malo i dosolio i zabiberio) ustvari više primjer kako je Tito pragmatično gurao većinsko stanovništvo u partizane, a one druge tjerao da gutaju žabe. Zulfikarpašić je bio vrlo specifičan lik. Bošnjak-partizan 1941. iz begovske porodice, poslijeratni emigrant, stekao enormno bogatstvo na Zapadu, nudio 200 miliona maraka Fikretu Abdiću da ne ode u SDA 1990.godine, opominjao Izetbegovića da bilo kakvo koketiranje sa islamizmom daje Srbima "carte blanche" za pokolj koji spremaju, bio dio srpsko-muslimanskih pregovora 1991.godine.

 

Što se ide zapadnije, raste broj dojučerašnjih domobrana i drugih "NDH"-pripadnika u partizanima, bez obzira na pedigre, a Srbi škrguću zubima jer su u istim borbenim redovima sa dojučerašnjim zločincima (lik koji je pola rata učestvovao na strani "NDH", učestvovao u zločinima nad Srbima po iskazima više svjedoka, pređe u partizane na pola rata, što bi se reklo "po Bosmanovom pravilu", bez odštete, završi rat u partizanima, odrobija svoje za nešto - da li za zločine ili samo za učešće u endehazijskoj vojsci - i onda uredno uživa boračku penziju do kraja rata, s tim da u srpska sela ne smije ni zaviriti).

Link to comment

Slučajno znam ko je Dane Ognjenovic i tačno je da su ga partizani strijeljali 1943.godine, mada mi nije poznato zbog čega konkretno.

On i njegov rodjeni brat su bili najzapaženiji u ustanku na području Podgrmeča.

Brat je poginuo u partizanima 1944.godine kod Banjaluke.

Link to comment
1 minute ago, ArleKino said:

primjer kako je Tito pragmatično gurao većinsko stanovništvo u partizane, a one druge tjerao da gutaju žabe

To je mozda logika koja je vazila kod Adila u kraju (Foca i - recimo - istocna Bosna i sta ti ja znam) i opet - mozda 1942. godine...

To uopste nije bilo pitanje u Hrvatskoj, u Hercegovini, zapadnoj Bosni... ni 1941. ni 42/43... 

I sva ta patologija gde nikako nije dovoljno nekoga istrebiti, pobiti i ne znam ni ja sta nego sve mora - ono- Misirac™ & "laka ruka" pa filovano sa paljenjem punih kuca, silovanjem i trpanjem mrtvih i zivih u rerne i furune, fudbal sa glavama i mrcvarenje sitme dece... Ko je te i takve stvari 'pustio' namerno i/ili nije ni pokusao da spreci - u ovim najnovijim ratovima a gistro bio nekakav kurcev visoki oficir, rukovodilac, politicar - taj je samo jedan uniformisani kur@c na biciklu...

 

  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, BWA said:

Slučajno znam ko je Dane Ognjenovic i tačno je da su ga partizani strijeljali 1943.godine, mada mi nije poznato zbog čega konkretno.

On i njegov rodjeni brat su bili najzapaženiji u ustanku na području Podgrmeča.

Brat je poginuo u partizanima 1944.godine kod Banjaluke.

 

To je vjerovatno vezano za ubistvo Odžinca (vjerovatno nadimak "Hodžinac").

 

Dušan Miljković je učesnik NOB-a i dugo je skupljao svjedočenja preživjelih žrtava ustaških pokolja. Ne špara muslimane po pitanju učešća u zločinima i nije u klasičnom bratstvo-jedinstvo fazonu.

 

Moja pretpostavka je da je Ognjenović bio na toj nacionalnoj liniji koja je mrzila "Turke" i ustanak vidjela kao čisto srpsku stvar.

 

Interesantno je da se o Bajriću ne piše bukvalno nigdje drugo nego kod Miljkovića.

 

Njegov primjer očito nije dovoljno pozitivan za bošnjačke nacionaliste - iako se po ovom ubistvu od strane Srba-ustanika zbilja može jahati na nacionalističkim talasima - jer je upozoravao komšije Srbe na dolaske ustaša od samog početka, javno se protivio pljački srpske imovine i, na kraju krajeva, pomagao Srbe u borbi za preživljavanje ustaškog noža na najkonkretniji mogući način.

 

S druge strane, srpskim nacionalistima nimalo ne odgovara priča o Srbima koji ubijaju Bošnjaka-antifašistu koji stavlja glavu na panj da bi pomogao Srbima.

Link to comment
1 minute ago, iDemo said:

I sva ta patologija gde nikako nije dovoljno nekoga istrebiti, pobiti i ne znam ni ja sta nego sve mora - ono- Misirac™ & "laka ruka" pa filovano sa paljenjem punih kuca, silovanjem i trpanjem mrtvih i zivih u rerne i furune, fudbal sa glavama i mrcvarenje sitme dece... Ko je te i takve stvari 'pustio' namerno i/ili nije ni pokusao da spreci - u ovim najnovijim ratovima a gistro bio nekakav kurcev visoki oficir, rukovodilac, politicar - taj je samo jedan uniformisani kur@c na biciklu...

 

 

"Manufaktura genocida" naspram "njemačke industrije smrti".

 

Pokušavao sam, opet kažem, krajnje amaterski, da povežem tu manufakturu genocida gdje se selo pobije i pokolje krampovima, sjekirama, maljevima i drugim poljoprivrednim alatima sa tretiranjem žena neprijateljskog plemena kao ratnog plijena, s jedne strane, i sterilnu industriju smrti koja kompletnu nižu rasu vidi kao nedostojnu i tretiranja kao plijena, s druge strane. 1/1 bi takva teorija bila dočekana kao autošovinistička i kulturrasistička spram Južnih Slovena. Jedan od razloga od kojih sam odustao je i to što ne bih znao kako uklopiti svjedočenja iz prethodnog rata o tjeranjima zatvorenika - očeva i sinova - da jedan drugom rade oralni seks, usred najhomofobnije regije u Evropi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...