Jump to content
IGNORED

Jasenovac


Recommended Posts

5 minutes ago, levi said:

nije se promenio narod nego su ga ratni huškači i profiteri sluđivali od straha da će ustaše ponovo da ih kolju i da ne smeju opet  da idu mirno pod nož, nego da uzmu oružje i da odvoje deo Hrvatske i Bosne i pripoje Srbiji za svaki slučaj

 

To bukvalno znaci da ta prica nije bila zavrsena cim je mogla da posluzi za takve stvari, sto znaci da se SFRJ prema toj temi nije "odnosila s pijetetom". Pri cemu ja ne mislim da je bilo koja prica o bilo cemu iz istorije uopste relevantna za pocetak ratova, samo ti ukazujem na promasaj u logici.

Link to comment
7 minutes ago, levi said:

da će ustaše ponovo da ih kolju 

što je međutim teška laž, eno pitati neke Srbe u Dvoru na Uni, hm, neposredno posle proglašenja nezavisnosti.

Ono, nisu baš poklani, što jes' jes'.

Link to comment
1 hour ago, levi said:

ispada da se jedino  SFRJ odnosila sa pijetetom prema Jasenovcu
 

 

Nije se odnosila sa pijetetom, ili bar ne sa dovoljno pijeteta. Prvo, komunisticka Jugoslavija je bila ta koja je, iz ko zna kojih razloga, za 5 do 8 puta uvecala broj zrtava u logoru. To za rezultat ima da danas hrvatska desnica potpuno negira postojanje logora, ili razvodnjava price o njemu na drugi nacin. Logika je "ako su vec onoliko naduvali broj zrtava, kako da znamo da je taj logor ikada postojao?". Drugo, istina jeste da Jasenovac pod komunistijma nije precutkivan, ali njegova prava priroda jeste. U SFRJ bi prica isla otprilike "domaci izdajnici su u Jasenovcu ubili stotine hiljada jugoslovenskih rodoljuba". U skolama se ucilo o Jasenovcu, nije da nije, ali nije se ucilo da je najveci deo njegovih zatvorenika ubijen zato sto su Srbi.

Edited by Kampokei
  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, levi said:

90-te je priča o Jasenovcu bila gorivo za početak rata, za izazivanje straha i ustanak Srba u Hrvatskoj i Bosni, a posle rata za relativizaciju srpskih  zločina. ispada da se jedino  SFRJ odnosila sa pijetetom prema Jasenovcu
 


Mislis da je genocid u NDH samo "prica" za prekodrinske Srbe, ne i nesto sto su sami iskustveno doziveli i sto je bilo u jako zivom secanju?

Link to comment
54 minutes ago, levi said:

nije se promenio narod nego su ga ratni huškači i profiteri sluđivali od straha da će ustaše ponovo da ih kolju i da ne smeju opet  da idu mirno pod nož, nego da uzmu oružje i da odvoje deo Hrvatske i Bosne i pripoje Srbiji za svaki slučaj


Da pripoje Srbiji ili jednostavno da ostanu u sastavu tada jedine medjunarodno priznate drzave Jugoslavije?

Edited by Kundera
Link to comment
1 hour ago, levi said:

90-te je priča o Jasenovcu bila gorivo za početak rata, za izazivanje straha i ustanak Srba u Hrvatskoj i Bosni, a posle rata za relativizaciju srpskih  zločina. ispada da se jedino  SFRJ odnosila sa pijetetom prema Jasenovcu
 

zaboravih da kažem

 

Ovo može da kaže neko ko je ceo život proveo recimo u Srbiji. Neverovatno ali u Srbiji narod nije imao pojma o stvarnoj prirodi Jasenovca. Pa onda zbilja može da izgleda da je Jasenovac iskorišten tako kako je rečeno. Jeste, u Srbiji je Milošević upravo koristio Jasenovac za pravdanje onoga što će se dogoditi, ali Srbima u Hrvatskoj i u Bosni, to nije trebalo. Prava i strašna priroda zločina nad njima je bila i više nego prisutna kao živo sećanje u biću naroda. To ne prolazi tek tako.

  • +1 6
Link to comment
16 hours ago, dùda said:

A kad smo već kod Prijedora (moj rodni grad), pa Prijedor i Omarska su se desili zato što Jasenovac i gomila zločina iz 40-tih a iz tog kraja, ne da nije procesuirana, već su zločinci sistematski štićeni a sve zarad "bratstva i jedinstva". 

Moj rahmetli babo™ je iz okoline Bronzanog Majdana, imali smo i imamo rodbinu i u Prijedoru, Sanskom Mostu, Krupi, BL a poreklom smo iz okoline Kozarca. Ja sam 55+, obisao sva ta mesta i stratishta iz onog rata po ovoj i onoj Krajini - sto sa skolom a jos vise sa porodicom. Ja ovo za Prijedor i Omarsku ne mogu nikako da vidim (ne zelim da verujem, sto bi neki rekli) kao "logicnu posledicu dogadjaja iz onog rata". Gade mi se jebeni 'heroji' koji su spasili narod i zemlju (u novokomponovanim teritorijalnim granicama) a da nisu uspeli ili nisu hteli da iskontrolishu™ sve 'svoje' po shirini i po dubini... Pa su se onda deshavali Prijedori, Omarske i genocidi na sudu verifikovani... 

 

Cuo sam od nekih iz Like da se i tamo znalo - skoro po imenu ko je koga/kako/kada ubio u onom ratu a ko je i koliko kaznjen ili je zapalio na vreme

Inace, u onom ratu su sela u tom kraju iz koga je babo ostala manje vise sacuvana - nije bilo rokanja izmedju sebe tako da je od mojih vrlo bliskih po toj liniji pola tetaka 'otishlo' za lokalne Hrvate pa su svi uredno i na vreme zapalili u neke Bjelovare i to...  

 

#nabacano

Link to comment
1 minute ago, iDemo said:

Moj rahmetli babo™ je iz okoline Bronzanog Majdana, imali smo i imamo rodbinu i u Prijedoru, Sanskom Mostu, Krupi, BL a poreklom smo iz okoline Kozarca. Ja sam 55+, obisao sva ta mesta i stratishta iz onog rata po ovoj i onoj Krajini - sto sa skolom a jos vise sa porodicom. Ja ovo za Prijedor i Omarsku ne mogu nikako da vidim (ne zelim da verujem, sto bi neki rekli) kao "logicnu posledicu dogadjaja iz onog rata". Gade mi se jebeni 'heroji' koji su spasili narod i zemlju (u novokomponovanim teritorijalnim granicama) a da nisu uspeli ili nisu hteli da iskontrolishu™ sve 'svoje' po shirini i po dubini... Pa su se onda deshavali Prijedori, Omarske i genocidi na sudu verifikovani... 

 

Cuo sam od nekih iz Like da se i tamo znalo - skoro po imenu ko je koga/kako/kada ubio u onom ratu a ko je i koliko kaznjen ili je zapalio na vreme

Inace, u onom ratu su sela u tom kraju iz koga je babo ostala manje vise sacuvana - nije bilo rokanja izmedju sebe tako da je od mojih vrlo bliskih po toj liniji pola tetaka 'otishlo' za lokalne Hrvate pa su svi uredno i na vreme zapalili u neke Bjelovare i to...  

 

#nabacano

ja bih bila najsrećnija da se tako nešto nije događalo nikada, nikome

ali jeste i to promeniti ne možemo, nažalost

jedan zločin se nikako ne može pravdati drugim, pa to bi bilo skroz bolesno, ali ja sam samo iznosila činjenice, stanje svesti

poražavajuće, totalno. vekovna bolesna mržnja i strah

 

recimo, Hercegovina je imala pokolje i pokolje, ali eto, selo moga muža je nekako ostalo dosta pošteđeno

i onda, u poslednjem ratu, seljani su se trudili da budu korektni prema muslimanima iz komšiluka, jer je to celo vreme bila srpska teritorija

lep primer, gde su jedni čuvali druge

ali zato su došli debili odnekud sa strane i ubili neke stare ljude u susednom mestu i za malo nisu nastradali i neki srbi koji su pokušali da ih odbrane

ma strašne stvari su se događale, o stradanjima srba u sarajevu u ovom ratu se malo priča, o tome bih tek mogla, ali koja vajda

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, dùda said:

poražavajuće, totalno. vekovna bolesna mržnja i strah

 

Meni su fascinantni ljudi koji su u stanju svojim dojučerašnjim dželatima prići na cesti i reći: "Sjećaš li se kako si me tukao 1992.godine?" dok dželat govori kako ga je sa nekim pomiješao. Ne znam kako drugarov otac dosad nije pokucao na vrata tom liku, rekao mu da se pozdravi sa porodicom, da ne nosi novčanik sa sobom jer mu neće trebati i odveo ga u nepoznatom pravcu.

 

Ili ono što je Hamlet pisao, crna knjižica i onda lijepi krstić kraj imena dželata.

Link to comment

Evo sta je Jugo diskurs, koliko se secam Tito kada je jednom spomenuo Jasenovac spominjao je samo fasiste koji su ubijali antifasiste. Formalno tacno, ali vrlo apstrahovano i liseno istorijskih cinjenica i konteksta.

Edited by Kundera
Link to comment

Da dodam, cisto onako, dve zanimljivost u vezi spomenika jasenovackim zrtvama.
Prva, hrvatsko rukovodstvo godinama odugovlacilo sa podizanjem spomenika, sve dok general Ivan Gosnjak, vrlo zeznuti i pro-jugoslovenski Hrvat nije im izvukao usi i rekao da ce JNA i Savezna Vlada direktno podici spomenik. Taj Gosnjak je bio poznat sto je postreljao sve muskarce u ustaskom selu Zrinj ( po tom mestu su se zvali oni hrvatski plemici ), zene i decu proterao, a imovinu svu konfiskovao, i danas je to selo napusteno. Tako da se pretpostavljam nikom nije nesto mnogo zajebavalo sa njim, a msm da mu potomci i dan danas zive u Bgu.
Druga, da je to jedan od dva spomenika ( drugi je u Uzicu ) koji je Tito licno izabrao, inace se nije mesao u takve stvari.

Link to comment

I, da budemo pošteni, jedan od najvažnijih i najlepših "nematerijalnih spomenika" Jasenovcu i žrtvama fašizma uopšteno u svetskoj umetnosti je delo jednog Hrvata: 

 

220px-Izvod_iz_poeme_Jama_I._G._Kovacica

 

 

I nije da je dobro prošao, naprotiv. I treba ga češće pominjati ovih dana. 

  • +1 2
Link to comment

Rizikujuci da budem picajzla, ne bih se slozio. "Jama" je pesma o fasistickim zlocinima (epizodi klanja i mucenja civila), o ljudskom zlu i imperativu nastavljanja borbe protiv tog zla. Jasenovac je koncentracioni logor masovnog, naglasavam, masovnog unistenja u cilju istrebljenja citavih naroda. Pesma o Jasenovcu bi izgledala drugacije.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...