Jump to content
IGNORED

Jasenovac


Recommended Posts

A siroti BGhost koji ti je iskopao par rezolucija? <_< Da ne pričam o tome da definicije agresije nema po Statutu ICC-a + da se dotični primjenjuje samo na KD nastale nakon ratifikacije istog; o presudama ICTY-a koje govore o upletenosti Srbije i "srpskih zemalja" (tačnije, njihovih vođa - Miloševića, Martića i Karadžića) u zločinačkom poduhvatu; i td, i td. I onda još stav o srbijanskoj agresiji tumačiš kao "nacionalizam". Ko o čemu... <_<
Halo, agresija, agresija ... nađi pominjanje agresije u tim rezolucijama. Čudi me što tebe i BGhosta nije angažovao pravni tim tvoje zemlje da začas dokažete onu tužbu za genocid (agresija bi time, ako ne eksplicitno, ono bar implicitno bila dokazana). Mislim da ću otvoriti topik o ovoj temi kad budem našla vremena.edit: ovo „ko o čemu” … više govori o tebi nego o meni. Edited by Luka
Link to comment
Zloćudnost može biti ista i za cifru od 500.000 ili cifru od 5000. Ali genocidnost NE MOžE!

To je zato što se
cifrom od 5000 na milionski broj ljudi ne postiže etničko čišćenje
. Dok naprimer, ciframa jednu trećinu poklati, trećinu pokatoličiti se postiže povećanje rimokatoličke strukture Vlaha u bivšoj rimskoj provinciji Croatia.
:s_u:

Vizentalova procena od 5-600.000 hiljada ukupno ubijenih čini mi se bliskom.

Otkud ti to da se genocidnost određuje a) procentima (to bi bilo nekorektno prema većim grupacijama) ili b) paušalnim brojkama (oštećene bi bile manje grupacije)? Genocidnost se kvalifikuje namjerom za uništenje dijela ili cjelokupne zaštićene grupacije.Nego (moram postaviti ovo pitanje, kao i obično kad pišeš): kojeg vraga sugerišeš ovim primjerom? :blink:
Link to comment
Halo, agresija, agresija ... nađi pominjanje agresije u tim rezolucijama. Čudi me što tebe i BGhosta nije angažovao pravni tim tvoje zemlje da začas dokažete onu tužbu za genocid (agresija bi time, ako ne eksplicitno, ono bar implicitno bila dokazana). Mislim da ću otvoriti topik o ovoj temi kad budem našla vremena.edit: ovo ?ko o čemu? ? više govori o tebi nego o meni.
Ostavio sam ti u onom topicu, onomad, izvadak iz presude koji govori o učešću FRY u ratu u BiH, a davali smo ti i objašnjenja po pitanju agresije i tog spora. E, sad, ako tebi učešće u ratu u susjednim državama sa ciljem stvaranja Velike Srbije (što je nazvano zločinačkim poduhvatom u individualnim optužnicama liderima Srbije) nije dovoljno da bi nešto nazvala agresijom, čista gre'ota da se šešeljuga i Sloba sami braniše kraj tebe žive.O editu: da ne bude zabune, aludirao sam na nacionalistički autizam koji izbija iz izraza "antisrpska histerija kreirana u Zagrebu i Sarajevu".
Link to comment
Genocidnost se kvalifikuje namjerom za uništenje dijela ili cjelokupne zaštićene grupacije.
Namerom ili činjenjem? :blink:A po tebi je isto teško u slučaju daje broj žrtava 1, 5000 ili 500.000??? Ili ako je broj učesnika u egzikuciji mali ili masovan?Nema gradacije ???----------------------------------------Da ne bude nesporazuma oko pojmova:Геноцид је покушај (успешан или неуспешан) да се одређена етничка, верска или каква друга групација на одређеној територији уништи. За разлику од етничког чишћења, где је циљ да се дата територија "очисти" од одређене групе људи (нагласак је на протеривању, мада је обично заступљено и физичко уништење), код геноцида је циљ физичко истребљење.Можда најпознатији пример геноцида је холокауст.http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%...%86%D0%B8%D0%B4 Edited by billadni
Link to comment
Namerom ili činjenjem? :blink:A po tebi je isto teško u slučaju daje broj žrtava 1, 5000 ili 500.000??? Ili ako je broj učesnika u egzikuciji mali ili masovan?Nema gradacije ???
Prije izvjesnog vremena sam razgovarao sa jednim američkim novinarom na temu genocida, posebno ovog dijela koji se odnosi na upoređivanje genocida. Otprilike smo se složili da je to neumjesni "pissing competition" ("moj genocid je veći od tvog" zbilja zvuči retardirano, zar ne?).Genocid je jasno definisan kao krivično djelo koje se izvodi sa namjerom da u potpunosti ili djelimično uništi određenu grupaciju (rasnu, vjersku, nacionalnu, etničku...), i u toj namjeri se spominju sljedeće radnje:1) ubijanje pripadnika grupacije, 2) uzrokovanje teških tjelesnih ili mentalnih povreda članovima grupacije, 3) nametanje teških životnih uslova pripadnicima grupacije, 4) onemogućavanje rađanja unutar grupacije i 5) prinudno premještanje djece iz jedne u drugu grupu.Teoretski, dakle, moguće je počiniti genocid bez ijednog ubistva.Druga je stvar što, recimo, ova definicija ne omogućava zaštitu političkih neistomišljenika počinitelja masovnih ubistava (recimo, onog sotonu Pola Pota bi za genocid mogli osuditi - da je živ, tojest - samo za ubistva Vijetnamaca; to bi bilo lako dokazati na primjeru naredbe o ubijanju supružnika Vijetnamaca).Etničko čišćenje je, opet, posebna sprdačina od termina. IAGS-ovci će ti reći da je "etničko čišćenje" eufemizam koji koriste velike sile kako ne bi morale reagovati. Pride, sam termin je nacistički jer sugeriše da su oni koji su predmet "čišćenja" prljavi.
Link to comment
Ostavio sam ti u onom topicu, onomad, izvadak iz presude koji govori o učešću FRY u ratu u BiH, a davali smo ti i objašnjenja po pitanju agresije i tog spora.
Nemoj da mi vređaš inteligenciju. Zar misliš da sam čekala da mi ti ostaviš „izvadak” i da mi vi objasnite šta je agresija? Ono što sam ja kazala, kaže i Rade Stojanović o agresiji (kad ti braniš zvanične stavove tvoje zemlje, mogu valjda i ja svoje, pogotovo zato što su posledice ovih pitanja mogle direktno da se odraze i na moj džep, kroz ratnu odštetu).
E, sad, ako tebi učešće u ratu u susjednim državama sa ciljem stvaranja Velike Srbije (što je nazvano zločinačkim poduhvatom u individualnim optužnicama liderima Srbije) nije dovoljno da bi nešto nazvala agresijom, čista gre'ota da se Šešeljuga i Sloba sami braniše kraj tebe žive.
Nebitno je kako ću ja lično, na forumu, to da nazovem. Ja sve vreme upućujem na rezolucije i SB, ja pričam o „agresiji”, ti o „učešću” i o individualnim optužnicama, itd ... Šešeljugu i Slobu ja ne bih nikad branila (opet podmećeš), ali bih rado bila u pravnom timu pred MSP (gde sam uputila tebe i Bghosta) da sam imala priliku i potrebne kvalifikacije. Kad to ne smeta Vladi Đeriću i Saši Obradoviću, što bi smetalo meni.O editu: opet podmećeš, nisam pominjala histeriju nego propagandu, ali ajde …@ Billandi: u vezi sa definicijom genocida, Arlekino je u pravu, tu je bitna i namera.
Link to comment
Prije izvjesnog vremena sam razgovarao sa jednim američkim novinarom na temu genocida, posebno ovog dijela koji se odnosi na upoređivanje genocida. Otprilike smo se složili da je to neumjesni "pissing competition" ("moj genocid je veći od tvog" zbilja zvuči retardirano, zar ne?).
Jak ti je argument razgovor sa američkim govinarom... :lol: Svaka veličina može da se komparira, tj. meri. Zato se zove veličina (težina, intezitet...).Multidimenzione (složene) veličine se kompariraju tako što se vrši poređenje po svakoj dimenziji (svojstvu) ponaosob.Genocid, ubistvo, krađa i sl. se mogu komparirati.... (Inače bi sud o njima bio nemoguć).

Značajno svojstvo genocida je brojnost žrtava ( procentualna) jer oslikava njegovu namenu. Ostala svojstva mogu biti: uspešnost, bestijalnost, brzina...

...ružno i tužno, ali merljivo.

Link to comment
@ Billandi: u vezi sa definicijom genocida, Arlekino je u pravu, tu je bitna i namera.
Ja nisam negirao namernost. Naprotiv to je vrlo bitno svojstvo. Već podjednako ponderisanje njegovih svojstava.

Čini mi se da je najvažnije svojstvo
BROJNOST (OBIM).
Važno je ali manje, kako su ubijeni, s kojom namerom, itd...

Ako se ne zna šta je bitno, a šta nebitno, rasprava se može svesti na prebrojavanje drveća u ExYu.Nemam nameru da brojim bukve. <_<

Edited by billadni
Link to comment
Jak ti je argument razgovor sa američkim govinarom... :lol: Svaka veličina može da se komparira, tj. meri. Zato se zove veličina (težina, intezitet...).Multidimenzione (složene) veličine se kompariraju tako što se vrši poređenje po svakoj dimenziji (svojstvu) ponaosob.Genocid, ubistvo, krađa i sl. se mogu komparirati.... (Inače bi sud o njima bio nemoguć).

Značajno svojstvo genocida je brojnost žrtava ( procentualna) jer oslikava njegovu namenu. Ostala svojstva mogu biti: uspešnost, bestijalnost, brzina...

...ružno i tužno, ali merljivo.

Genocid, ubistvo i krađa se mogu komparirati (otud je idiotizam ona floskula "svaki zločin je zločin"), ali unutar genocida nema gradacije. Objasnio sam ti (ili bar pokušao - ćorava posla nikad da se okanim :( ) zašto je blesavo tražiti procenat u genocidu ili konkretnu brojku.
Link to comment
..ali unutar genocida nema gradacije. Objasnio sam ti (ili bar pokušao - ćorava posla nikad da se okanim :( )
...što će reći da trebaš sebi rastumačiti: Svaka se veličina može graduisati. U protivnom nije veličina već ,naprimer, neko opšte svojstvo.Nesporazum može nastati ako se pod istim imenom podrazumeva veličina (pojava) i merna jedinica. Glupo je pitati koliko kilogram ima kilograma, jer ima 1. Ili koliko ime ima imena??? Nešto manje glupo je pitati "koliko je teška tvoja devojka?".il se okani... može se i bez ponderisanja genocida.
Link to comment
...što će reći da trebaš sebi rastumačiti: Svaka se veličina može graduisati. U protivnom nije veličina već ,naprimer, neko opšte svojstvo.Nesporazum može nastati ako se pod istim imenom podrazumeva veličina (pojava) i merna jedinica. Glupo je pitati koliko kilogram ima kilograma, jer ima 1. Ili koliko ime ima imena??? Nešto manje glupo je pitati "koliko je teška tvoja devojka?".il se okani... može se i bez ponderisanja genocida.
WTMIL.
Link to comment
WTMIL.
:lol: El ovo WTMIL znači da si razumeo da se ne mogu porediti jabuke i genocid. A da se dve različite jabuke mogu porediti. I da se dva slučaja genocida također mogu porediti. A sve što je uporedivo je i merljivo.Vredi truda? -_- Edited by billadni
Link to comment

Namera za unistenje dela grupacije? Hm, jel dosta da imas nameru da ubijes dva clana grupacije, da bi se kvalifikovalo kao genocid? Ili koji je to konkretan prag kada tvoja namera prelazi u genocid, kada je u pitanju ta kvalifikacija deo grupacije?

Link to comment
Namera za unistenje dela grupacije? Hm, jel dosta da imas nameru da ubijes dva clana grupacije, da bi se kvalifikovalo kao genocid? Ili koji je to konkretan prag kada tvoja namera prelazi u genocid, kada je u pitanju ta kvalifikacija deo grupacije?
Dovoljna je namera da etnički očistiš određenu teritoriju time što ćeš jednoj etničkoj grupi nad glavom držati pretnju nemogućnosti opstanka na toj teritoriji, pa makar i samo zbog gladi i nemogućnosti privređivanja. Edited by Kastor
Link to comment
Dovoljna je namera da etnički očistiš određenu teritoriju time što ćeš jednoj etničkoj grupi nad glavom držati pretnju nemogućnosti opstanka na toj teritoriji, pa makar i samo zbog gladi i nemogućnosti privređivanja.
Dobro, taj deo razumem. Onda bi Oluja i Bljesak bile skolski primer genocida, recimo. Mene vise zanima sta pravi distinkciju izmedju genocida i drugih ratnih zlocina, koji podrazumevaju ubistvo civila, tj. kako se odredjuje da li su civili ubijeni sa genocidnom namerom njihovog unistenja/proterivanja , ili tek onako, iz nekog drugog razloga.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...