Jump to content
IGNORED

Afrika za pocetnike


borris_

Recommended Posts

Otvaram topic.Nemam vremena da nesto napisem trenutno ali cu postepeno dopunjavati. Od mene mozete ocekivati pisane reportaze o Obali slonovace, Centralnoj africkoj republici, Etiopiji, Mauritaniji, Nigeriji i nesto malo o Beninu i MarokuSvi poznavaoci, slucajni prolaznici, nepoznavaoci su dobrodosli na ovaj humani topic.
Prvo, nemoj da te ovi juzno od Sahare cuju da kazes da je Maroko Afrika.Drugo, istina je ovo sto Dare kaze o Nigeriji.Bila moja majka pre nekoliko godina, radila za neku njihovu avio-kompaniju,tad u Nigeriji bilo zestokih sranja, a hotel je bio ogradjen visokim zidom od ostatka Lagosa, s obzirom na to da su se tada tamo odvijale ulicne borbe. Od Afrike sam bio jedino u Libiji, i mogu samo da kazem da je, u vreme kada sam ja bio tamo, bila nedirnuti pustinjski raj na Zemlji.:) Edited by uros_s78
Link to comment
autaperukazz5.jpg
Ju, sto volim kada mi ovako pocne dan.Daj i te slike sa bazena, da vidimo bazen, prirodu, plocice... treba i to iskomentarisati. Osim ako gospodza ne cita forum. Zene nemaju razumevanja za takve stvari :D Edited by Hustler
Link to comment
brazilkevecera70kbnj4.jpgFotke sa bazena nažalost nisu dostupne, zbog dostojanstva i rejtinga ovog foruma... ;)
Dobre su ove slike sa plesa i drmusanja ali ova najbliza za stolom mi je ipak favorit :wub: I pridruzujem se peticiji za pustanje slika bazena pod uslovom da gospodja Dare ne naleti
Link to comment
Prvo, nemoj da te ovi juzno od Sahare cuju da kazes da je Maroko Afrika.Drugo, istina je ovo sto Dare kaze o Nigeriji.Bila moja majka pre nekoliko godina, radila za neku njihovu avio-kompaniju,tad u Nigeriji bilo zestokih sranja, a hotel je bio ogradjen visokim zidom od ostatka Lagosa, s obzirom na to da su se tada tamo odvijale ulicne borbe. Od Afrike sam bio jedino u Libiji, i mogu samo da kazem da je, u vreme kada sam ja bio tamo, bila nedirnuti pustinjski raj na Zemlji.:)
Nemoj mi dirati Nigeriju. Bio sam tamo svake godine (od 2000 do 2006) po nekoliko mjeseci i svasta se desilo ali nikada se nisam osjecao nesigurno. Vozio sam se po noci po svim zabitima, jeo sve is svasta (i nikada nisam bio bolestan radi jela), setao se na glavnoj pijaci u Kano poslije 11/9 sa jednim amerikancem (benladen je tada bio heroj tamo), bio u Kaduni kada se desilo ono sranje oko izbora za mis svijeta (u Kaduni je i puklo) itd itd. Nigerija jeste opasna (zavisi gdje se nalazis) i u velikim govnima (iz kojehg nema sanse da se izvuce) ali je meni jako draga (kao i sve druge africke zemlje). Mama ti je sigurno bila u Sheratonu koji se nalazi nedaleko od aerodroma i koji jeste opasan visokim zidinama. Predpostavljam da je bila 2004. kada je puklo radi izbora mis svijeta ali se to nije desilo u Lagosu.Kada gledas SP u fudbalu svi afrikanci (barem oni sa kojim sam ja gledao) navijaju za sve africke nacije ;)@Dare: samo uzivaj :)
Link to comment
Nemoj mi dirati Nigeriju. Bio sam tamo svake godine (od 2000 do 2006) po nekoliko mjeseci i svasta se desilo ali nikada se nisam osjecao nesigurno. Vozio sam se po noci po svim zabitima, jeo sve is svasta (i nikada nisam bio bolestan radi jela), setao se na glavnoj pijaci u Kano poslije 11/9 sa jednim amerikancem (benladen je tada bio heroj tamo), bio u Kaduni kada se desilo ono sranje oko izbora za mis svijeta (u Kaduni je i puklo) itd itd. Nigerija jeste opasna (zavisi gdje se nalazis) i u velikim govnima (iz kojehg nema sanse da se izvuce) ali je meni jako draga (kao i sve druge africke zemlje). Mama ti je sigurno bila u Sheratonu koji se nalazi nedaleko od aerodroma i koji jeste opasan visokim zidinama. Predpostavljam da je bila 2004. kada je puklo radi izbora mis svijeta ali se to nije desilo u Lagosu.Kada gledas SP u fudbalu svi afrikanci (barem oni sa kojim sam ja gledao) navijaju za sve africke nacije ;)
Ne diram ti Nigeriju, meni je san da vidim Afriku, pogotovo frankofonu (vise me privlace Obala Slonovace, Senegal, Maroko, Tunis, Alzir, Komori-osobito Mayotte, Mauricijus, Madagaskar-osobito Reunion, zahvaljujuci njemu, Francuska je prva zemlja u kojoj je Euro zona stupila na snagu i Euro poceo da se primenjuje kao valutno sredstvo u Euro zoni, itd ali bih voleo da vidim i Nigeriju).Ne znam u kom hotelu je bila, ali samo znam da su tada u Lagosu bila teska sranja.]Bila pocetkom 2004 (docim znam da se nije dogodilo u Lagosu glede Miss sveta, ali znam da je bilo nekih pucnjava). Edited by uros_s78
Link to comment

Ajde sad konačno da pređem na prave Afričke opasnosti, a tu je za nas početnike pod 1. Malarija!mosquito6a.jpgOd malarije po statistikama umire preko milion ljudi godišnje i to najviše u Africi.250px-Malaria_map.PNGZnači oko 3000 ljudi dnevno...U avionu AirFrance-a, kojim sam dolazio u Cotonou nalazila se i doktorka dotične aviokompanije, koja je došla da ispita razloge četiri slučaja malarije, njihovih stjuardesa u poslednjih mesec dana, od kojih je jedan imao smrtni ishod. Dotične stjuardese imaju trodnevnu smenu u Cotonou koju koriste za odmor, kupanje i izlazak... Međutim izgleda da nijedna od njih nije koristila autane, i slušala preporuke o izbegavanju noćnih klubova, pa makar oni bili i u hotelu Sheraton licence... :unsure: A najopasnije od svega je što po povratku u EU, nijedna nije posumnjala na malariju odmah po prvim simptomima, a dotična preminula stjuardesa je umrla tokom posete familiji u USA, gde kada je na kraju zaglavila bolnicu, niko je do samoga kraja nije treirao protiv malarije... <_< Tokom dugogodišnjeg iskustva moje firme koja je imala baze u glavnom u Nigeriji, imali smo jednog preminulog mehaničara pre 10-tak godina i jednog preminulog pilota pre par godina... Bez obzira na bilo kakve priče i pričice o imunitetu i bilo kojim drugim razlozima, glavni razlog smrti je nepravovremeno lečenje u trenutku kada se osete prvi simptomi...A simptomi su sledeći(vidi spoiler):

Klinička slikaDužina inkubacije zavisi od vrste parazita, tipa plazmodijuma, količine dospelih parazita, načina dospevanja uzročnika kao i od imuniteta. Period inkubacije se kreće od oko 8-10 dana a može biti i od 8-14 meseci. Na kraju inkubacionog perioda dolazi do pajave sl.simptoma: povišene temperature do 38oC , ne-raspoloženje, glavobolja, bolovi u mišićima, krstima i dr. Nakon toga sledi malarični napad koji se sastoji od tri faze: 1-osećaj hladnoće-drhtavica, 2-osećaj toplote i 3-znojenje.-Prva faza-odlikuje se jakim osećajem hladnoće, groznice, bolesnik cvokoće zubima, koža je bleda, cijanotična, naježena. Javlja se glavobolja, bolovi u mišićima, krstima, gadjenje a nekad i povraćanje. Ova faza traje 15 minuta do 3 časa a potom nastaje skok telesne temperature do 41oC i prelazi u fazu toplote.-Druga faza-pojačavaju se mišićni bolovi, glavobolja, bolesnik postaje uznemiren, javlja se često poremećaj svesti. Koža je hiperemična, suva, posebno lice. Krvni pritisak se snižava, registruje se ubrzan rad srca. Ova faza traje 2-6h.-Treća faza-započinje obilnim preznojavanjem. Bolesnik se oseća bolje i ima potrebu za snom. Ovo stanje se održava 48-72 časa. Tokom napada dolazi do povećanja jetre a potom i slezine. Jetra i slezina su bolne. Sa smirivanjem napada dolazi do postepenog normalizovanja njihove veličine. Na koži lica mogu da se zapaze herpetične promene, lak ikterus, bledilo kože. Rano se razvija anemija, retikulocitoza, pojkilocitoza, leukopenija, neutropenija. Sedimentacija je ubrzana. Povišen je nivo indirektnog bilirubina, a snižen nivo holesterola i albumina, dok je nivo globulina povišen. Poseban klinički oblik malarije je malarija kod: dece (5-15% ima smrtni završetak), trudnica (abortus, prevremeni porodjaj, letalni ishod), lica iz endemskih područja (klinička slika slabo ispoljena) , tropska algidna malarija (kardiovaskularni kolaps). Recidiv bolesti nastaje zbog neadekvatnog lečenja ili pojave rezistencije uzročnika. KomplikacijeTokom malarije sreću se različite komplikacije. Posebno mesto zauzima malarična koma, hemoglobinurična groznica, ruptura slezine, akutna bubrežna insuficjencija, edem pluća i mozga i dr.

mosquito.gif Elem, što se moje malenkosti tiče, preventiva se sastoji od mazanja autanom otvorenih površina kože ujutru i uveče pre izlazka iz sobe, a i preko dana kada moram da se motam po zatvorenim prostorijama, kombiju, avionu, magacinu i sl. Takođe na svakih 10-14 dana otvorim se za 10tak evra u lokalnoj bolnici za blood test, na parazite malarije... Od 20tak ljudi kolko je prošlo kroz Benin 5-6 je bilo pozitivno, i bilo prinuđeno na trodnevni tretman lekovima, posle kojeg su nedelju dana kasnije bili negativni, a jedan pilot je nažalost u tri uzastopna čeka bio pozitivan, da bi na kraju završio u BGD Institutu za tropske bolesti gde su ga posle tretmana otpustili kao "zdravog". To zdravo je pod navodnicima, jer malarija je bolest sa mogućnosti recidiva...I sad kad sam Vas (a i sebe) ovako naplašio, mogu reći da se onaj Brazilski šou sa sve silnim zvanicama održavao pod vedrim nebom u bašti hotela u 22-23h uveče... Da polugola sitna deca evropskog porekla trče po bazenu i bašti hotela u sumraku i mraku oko 20-21h, dok se njihovi roditelji ne trzaju previše... Kao kod nas na moru...:huh: Gospođa koja ovde živi sa suprugom 5-6 godina kaže da ne ide na blood testove, pazucka se kolko može, ali se namaže autanima kad se seti, a desi se i da se ne seti... Kaže do sada je tri puta fasovala malariju, prepoznala je po simptomima i sabila lekove... Prva dva puta je proveravala krvnu sliku, a treći put je mrzelo...Znači narod u lokalu je prilično opušten, ali zato reaguje na prve simptome...I to je najvažnije u celoj priči!Lekovi su kod evropske populacije uspešni u 95-96% slučajeva, a ako ne deluju, ide sa na drugu kombinaciju lekova, sa napomenom da ista zavisi od faze u kojoj se bolest hvata i koncentracije i nivoa razvoja parazita u organizmu.To je to o Malariji sa licinog mesta :rolleyes: Inače, hvala na pitanju, ja sam dobro... cool.gif Pocrneo dibidus, malo se podgojio od lenčarenja na bazenu i francuske kuhinje...Invision-Board-France-279.gif Brazilke davno otišle... Devojke u lokalu ne jurim... I ovih što same dođu, nekako se oslobodim... Inače hotel mi je dve nedelje bio pun NATO padobranaca nabildovanih i istetoviranih na vežbama u Beninu, pa je tih antilopa i gazela koje same dolaze za pare bilo kolko hoćeš... O NATO liberatorima pričaću neki drugi put... :rolleyes:

Edited by dare...
Link to comment

Fala ti za ove savete oko malarije. Kanim ici u Indoneziju ovog juna na mesec dana, ap se vec raspitujem za cega se sve moze covek vakcinisati i sta preduzeti da se zastiti

Link to comment
Fala ti za ove savete oko malarije. Kanim ici u Indoneziju ovog juna na mesec dana, ap se vec raspitujem za cega se sve moze covek vakcinisati i sta preduzeti da se zastiti
Već sad razmišljaj o vakcinaciji, a ne pred put... Neke od zemalja ne izdaju vize bez žutog kartona vakcinacija... A i pravo vreme za vakcinaciju je mesec-dva pred put...Znači sve informacije u Zavodu za Zaštitu Zdravlja u dr Subotića, nisko prizemlje levo (vidi Vakcinacija).Ja sam se jesenas spremao za Tanzaniju u nekoj drugoj varijanti, pa sam izvadio sa interneta engleski priručnik o tome protiv čega se treba vakcinisati, u zavisnosti od toga gde putuješ... Ko velim Englezi su Englezi, pretrebili odavno pola sveta... I tu nema greške... Oni samo rokaju po vakcinama za koje mi i ne znamo da postoje... Za dvonedelni safari se narokaju kojekakvih vakcina, kao specijalci u Iraku... E sad koliko je to dobro... To je neka druga priča... :unsure: I tu se negde uklopiš sa onom tetkom iz Zavoda, u zavisnosti od toga gde se hraniš i odsedaš, jer svakako da nije isto da li živiš u delux hotelu ili si kao lekar bez granica u izbegličkom kampu...Takođe se dešava da u Beogradu nestane nekih egzotičnih vakcina (Menigitisa, žute groznice, trbušnog tifusa...). Pouzdano znam da u BGD. u trenutku dok ovo pišem nema vakcine protiv žute Groznice, koja je inače obavezujuća za značajan broj afričkih zemalja...Znači već je vreme da startuješ... :rolleyes:
Link to comment

Dobro je. Znaci u NSu cu da dobijem eventualno onu vakcinu sa vitaminima :DHvala na savetima. Znaci ovih dana do doktora

Edited by Hustler
Link to comment

Vakcina protiv malarije ne postoji.Za Afriku je obavezna vakcina protiv zutice.Kada sam prvi put isao dole primio sam sest vakcina: DT Polio, Tetanus, Zutica, Menangit, Hepatit i BCG (ili tako nekako) - izvinjavam se ako sam lose napisaoAko ostajes vise od mjesec dana u africi ili u predjelima gdje ima malarije ne bih ti preporucio da uzimas lijek protiv malarije (ima ih vise od najblazeg koji uzimas svaki dan - savarin, malaron cini mi se, do malo jacih od kojih moze i da se poludi - larium) jer nisu bezazleni po zdravlje.Uglavnom najvaznije je da se cuvas komaraca to jest da se prskas.Ja sam uzimao te lijekove samo prvi put i to manje od pola mjeseca. Troje kolega su dobili malariju (iako su uzimali lijekove) i nije bas sve jedno. Jedan je bio tri dana u komi drugi jedva izbjegao komu. Najbolje je prosao ovaj treci jer je srecom bio u Abidjanu kada mu se to desilo. Najbolji doktori za malariju su upravo u africi jer znaju kako treba dozirati lijekove (svakih sest sati dobijes odredjenu dozu). Ova prva dvojica su bila u evropi i moze se desiti da doktori ne znaju kako se tacno lijeci malarija.ti si napisao da ides u Indoneziju. Mislim da je tamo denga opasnija.

Link to comment

potvrdjujem za dengu.morala sam da podnosim potvrdu o vakcinisanju za vizu. doduse pre par godina, mozda se nesto promenilo u medjuvremenu, ali mi se cini da je i dalje denga cesce "uhvatljiva" od malarije.nego, zna li neko nesto o senegalu? moze i turizam, ali prvenstveno uslovi za zivot, rad i slicno.

Link to comment

Hvala Borise

potvrdjujem za dengu.morala sam da podnosim potvrdu o vakcinisanju za vizu. doduse pre par godina, mozda se nesto promenilo u medjuvremenu, ali mi se cini da je i dalje denga cesce "uhvatljiva" od malarije.
Znaci bila si u Indoneziji? Deder koji lonliplanetovski savet na http://www.parapsihopatologija.com/forums/...?showtopic=3938izgleda da ce biti jakarta - bali potez Edited by Hustler
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...