Jump to content
IGNORED

Knjizevne veceri


Sludge Factory

Recommended Posts

na nova s sinoć i preksinoć tv izdanje festivala nušićijada

baš me je vratilo u vreme starog dobrog televizijskog programa, malo glumaca amatera, malo profi odličnih glumaca, prilično dobri muzički predasi... odličan kolaž. toplo preporučam da se premota koga ne mrzi. nisam uspela da nađem na jutjubu...

Link to comment
  • 11 months later...

Na Krokodil večeri dolazim sporadično, a kada se osvrnem unazad vidim da sam tamo bio češće nego što bi samo zanimanje za festival i njegove sadržaje zaslužilo. Nekada je do gostiju (Lordan Zafranović), češće do izostanka sadržaja koji bi me tokom letnjih meseci više privukli, a najčešće što volim taj amfiteatar ispred Muzeja Jugoslavije.

Bilo bi idealno kada bih u tom prostoru uživao i u sadržaju koji volim i možda tek jednom se desio takav scenario i to u vreme dok je još Umbria Jazz imao svoje istureno odeljenje u Beogradu.

Elem, u odlasku pre neko veče me šokirala gužva na Autokomandi (potpuno sam isključen iz fudbalskih dešavanja), upaljeni reflektori na Stadionu JNA razjasnili gužvu, pa sam odlučio da vozim okolo. Bilo je malo problema i oko pronalaženja mesta za parking, pa sam kasnio na samo otvaranje.

U dolasku sam, posmatrajući navijače koji su odlazili na utakmicu zamišljao Arsenijevića kako juri i uz pomoć svog kreativnog tima, dovlači Velša nazad sa stadiona na ugovoreni nastup.

Kurejši i Velš su se pokazali kao vrlo prijatni i zanimljivi sagovornici, uz sasvim dobro vođenje domaćina. Naravno, zanimljiv mi je bio onaj deo koji sam uspeo da čujem, obzirom da je pesma i bodrenje navijača stalno dopiralo sa stadiona, da bi spektakularan vatromet, koji je još i potrajao, gotovo u potpunosti nadglasao dešavanja na Krokodilu.

Vatromet je još trajao, kada je Kurejši svojim hodom kao da je jahao bure, ili kao da ima problema sa leđima, sišao sa bine, okrenuo se ka stadionu i otpratio svetlosni praznik do kraja. Velšove reakcije nije bilo, ili je nisam uočio, a ja sam se osećao kao da sam na pogrešnom mestu.

Veći deo publike je čak i tokom vatrometa ostao prilično miran, poneko se tek osvrnuo i kamerom uslikao prizor. Pretpostavljam da je ipak sve te likove o kojima govore (pišu) baš ovi koje su došli da vide bolje zadržatati među koricama knjiga.

 

https://nova.rs/kultura/prvo-vece-krokodila-hanif-kurejsi-dugo-mi-je-trebalo-da-pronadjem-svoj-glas/

https://rs.n1info.com/kultura/vels-strah-od-nelagode-sjajan-osecaj-kurejsi-o-sredstvima-otpora-onlajn/

https://www.krokodil.rs

Edited by Ras
  • +1 6
  • Haha 1
Link to comment
  • 8 months later...
4 hours ago, msv said:

Atvud ipak ne dolazi fizički, učestvovaće onlajn.

Rumena Buržarovska će voditi razgovor sa njom, a ona nam se javljala iz Kanade

Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 months later...

Moja draga pravi promociju, knjiga se super prodaje i super mi je što Sara Radojković učestvuje u razgovoru. S ovim Markom se baš združila i deluju timski. Sve dobro ide, koga zanima nek dođe ja ću biti uvaženi gost. Pominje me u knjizi i to čak u pozitivnom kontekstu. Ja mislio oplešće po meni, ti autobiografski pesnici su opasni u tom smislu.

 

315519339_649571446837626_41684017618474

  • +1 4
Link to comment
  • 3 weeks later...

Planirao sam da dođem, ali sam zbog iskrslih obaveza stigao tak na poslednjih petnaestak minuta večeri, kada je razgovor već privođen kraju.

Stigao sam ipak i da čujem Anu Isaković kako čita/govori svoju poeziju (3 pesme) i rekao bih da je ipak stegnuta dok to radi. Verovatno nije baš lako prezentovati svoje stihove pred publikom, kolikogod okruženje bilo prijatno i prijateljski nastrojeno. Moguće je i da sam stekao pogrešan utisak, jer se trema, ili suzdržanost nisu osetili u onom kratkom segmentu razgovora kojem sam prisustvovao i koji je prethodio čitanju.

Možda bi @Hermeticomogao da podeli svoje utiske.

 

Link to comment
On 30.11.2022. at 12:44, Ras said:

Planirao sam da dođem, ali sam zbog iskrslih obaveza stigao tak na poslednjih petnaestak minuta večeri, kada je razgovor već privođen kraju.

Stigao sam ipak i da čujem Anu Isaković kako čita/govori svoju poeziju (3 pesme) i rekao bih da je ipak stegnuta dok to radi. Verovatno nije baš lako prezentovati svoje stihove pred publikom, kolikogod okruženje bilo prijatno i prijateljski nastrojeno. Moguće je i da sam stekao pogrešan utisak, jer se trema, ili suzdržanost nisu osetili u onom kratkom segmentu razgovora kojem sam prisustvovao i koji je prethodio čitanju.

Možda bi @Hermeticomogao da podeli svoje utiske.

 

Hajde na brzinu. Nisi se javio? Ana jeste imala tremu, ali priroda stvari o kojima su govorili je to usisala. Ona ima specifičan sklop ličnosti koji joj omogućava da o traumatičnim događajima koje je iskusila govori bez trunke besa. Ona jeste žrtva silovanja ali na bini je pesnikinja i o tom Zoranu Panteliću koji je silovao govori isključivo kao o lirskom subjektu i društvenom fenomenu. Društvena devijacija, rekli su drugi, ali ona pre to pozicionira kao prirodni, svakodnevni, proizvod  predložene nam podele uloga u društvu. I mislim da je važno da se videlo da za nju to nije kraj života, naprotiv. Ni kraj radosti, ni kraj kreativne snage i to se baš videlo. U nekim momenitima je zablistala u smislu da je izgledala kao što je ja znam kad se nasamo zezamo. Oriča joj jee bila igra u kojoj ona ima zadatak da bude precizna u analizi i tad je razvalila, ozarila se. E sad,  birka se čita kao priča, to je opšti utisk. Ima taj dramski element o kome su onoliko pričali, tako da je čitanje na bini nezahvalno u odnosu na čitanje kod kuće. Ne možeš sad tri pesme da izdvojiš, ili pet, i sad kao one nose zbirku. Nema toga. Zbirka je celina gde je svaki deo slagalice bitan. Ja sam recimo želeo da je čitala više pesama s kraja knjige, al jebiga morala je da izabere nek. Tačnije, oni su to timski izabrali i bože moj. 

 

A inače je svakako bila odlična promocija, bilo je dosta ljudi promocija ih je pomerila. Lnjiga ih je pomerila (ko je pročitao), u pesničnom smislu je nešto novo jer je Ana konačno skontala poeziju a pozorište konta oduvek, živi za pozorište. Sad to ume da kombinuje prirodno pa polako. Brdo knjiga je ispotpisivala, šeruju je po instagramu, sve je to za nju cunami utisaka. Sad polako, 17. decembra Novi Sad pa dalje šta kako. Ja oču malo i da vidim ženu i da se malo odmori. Gotova je promocija, narod je zadovoljan, život je lep. Taj fazon. Juf, valjda ovo što sam napisao ima nekog smisla...

 

EDIT Važna je bila i poenta da u poeziji (i inače) treba otvoreno da se priča o stvarima o kojima nije preporučeno pričati u društvu. Bilo je i drugih važnih momenata, silovanje nije okosnica zbirke. Ali ja ne mogu sad da prepričam celu promociju, niti umem da ponovim sve što su tamo pričali. Čitajte knjigu, dobacuje Ana. :)

Edited by Hermetico
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Da, da, prijem je bio odličan, nema sumnje!

Stajao sam pozadi, a ljudi su krenuli napred po autograme. Da sam te video prišao bih da te pozdravim (verujem da bih te prepoznao sa fotografija ovde). 

  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, Ras said:

Stajao sam pozadi, a ljudi su krenuli napred po autograme. Da sam te video prišao bih da te pozdravim (verujem da bih te prepoznao sa fotografija ovde). 

Ma pusti to nego jes ti kupio knjigu? :happy: Da ponovim za one koji će možda čitati sve ovo, knjiga Ane Isaković, Melinda Minauzen se zove.

 

Malo uputstvo za čitanje (samo za članove PPPa): Gospodin Leščinski je njen bivši muž (da ne misle ljudi da sam joj ja tražio da mi vezuje muda sajlom ili kako već, ona se udala s 18 godina taj je bio neki mazo tip bože me sačuvaj to nije trajalo dugo). Ja sam astronaut, ne pominjem se mnogo. O sranjima koja sam ja pravio nije pisala jer sam joj generalno pozitivan lik u životu. Mora da ima neki pozitivan lik u knjizi makar u naznakama.

 

Čovek koji joj se nije javljao je njen polubrat s kojim je odrasla i koji je samo prestao da se javlja u nekom momentu života i tako se nije javljao godinama. Ona ga je zvala i kad joj se nije javio ni kad je silovana prekinula je svaki kontakt s njim i to traje do dan-danas, ne postoji za nju.  Btw to je jedan naš znani glumac skontajte po prezimenu. Da ne ispadne sad nešto (pošto stalno igra nekog monstruma) čovek nije nikakav monstrum u prirodi samo se nije javljao i to se tako zapatilo. Kad je čuo da je silovana bio je očajan al se svejedno nije javio. Valjda nije znao šta da joj kaže, bilo mu komplikovano. Ovo u prilog tome koliko je ljudima nezgodno o tome da pričaju, a mora se o tome pričati nekad i kad ti je baš nezgodno.

 

Eto, sad sam ishajpovao knjigu za sve pare. No, nisu to neke pare ne zarađuje se od toga. Al je lepo i važno. Izvestiću uredno kako je bilo u Novom Sadu da me neki forumaš ko ovaj Ras opet ne prepadne. (Hvala ti, Ras, car si što si pokrenuo priču).

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...