Jump to content

Severna Makedonija, sadasnjost, buducnost

Oxford

Recommended Posts

Pripajanje Mekedonije Bugarskoj??? Nekima izgleda treba vremeplov da bi diskutovali na ovoj temi. Godina je 2008, a ne 1913. Pitanje srpske manjine u Makedoniji ne bi pominjao, posebno ako su argumenti za nepostovanje manjinskih prava u rangu sa ovima u sanstefanskoj Bugariji u 21 veku.
Sve je totalno hipoteticki receno i gledanje na neki rok od 100 i vise godina i to ako bi stvari nedajboze krenule po nekakvom zlu. Ne uzbudjuj se. U velikoj vecini Srba Makedonci imaju stvarno iskrene prijatelje koji vole i tu zemlju i ljude :)
  • Replies 5,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• cedo

750

• MancMellow

379

• marv

180

• steins

176

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, mandingo, vidiš.pripajanje dela Mk Albaniji (! paz, albaniji - tako mali perica zamišlja podelu po etničkim linijama), bugarske pretenzije i srpska neutralnost i interesi. džizis.geopolitika iz one kafane na kalenić pijaci koju sam napred pomenuo.i svaki put isto. i Tamo nekada i Ovde sada, lepo, kulturno i pažljivo obilazim oko Politike, ne zalazim, čuvam se. ali eto. kad tad moram da ugazim u govno. šta mi to treba?

Edited by banatjanin

balovaskosovoivladikajovan...el ima neko nesto da kaze o izjavi crvenkovskog da je dogovor s grcima o imenu na pomolu i da su [citiram] "makedonski politicari spremni da prihvate ime republika makedonija skopje"...

Dankan Ajdaho
Samo kratko - kad se dogovore sa GR oko imena, u interesu Srbije je i sto jaca i sto stabilnija Makedonija. Prosto ne vidim kako bi moglo biti drugacije.
Zasto je to u interesu Srbije?
Zato što su nam potrebni saveznici u regionu koji su ugroženi na isti način kao i mi (Makedonija, Grčka, Crna Gora), radi koordinirane borbe protiv albanskog ekspanzionizma.
Kudravi Gaucos
Stvarno me zanima zasto si ti bas protiv Bugara?
Da malo presecemo neprikladnom salom.Deda mog ortaka je umeo da kaze: "Sinko, ako krene neki rat, ti samo udri Bugare. Neces pogresiti...".
Zato što su nam potrebni saveznici u regionu koji su ugroženi na isti način kao i mi (Makedonija, Grčka, Crna Gora), radi koordinirane borbe protiv albanskog ekspanzionizma.
Po mom misljenju, ulazak u strateska prijateljstva sa nekim ko je jos ugrozeniji i slabiji od nas ce nam doneti samo vise problema. Nadam se da gresim u ovoj proceni, jer mi je Makedonski narod dosta drag privatno, ali mislim da su najebali na duze staze gore nego mi.
da, mandingo, vidiš.pripajanje dela Mk Albaniji (! paz, albaniji - tako mali perica zamišlja podelu po etničkim linijama), bugarske pretenzije i srpska neutralnost i interesi. džizis.geopolitika iz one kafane na kalenić pijaci koju sam napred pomenuo.i svaki put isto. i Tamo nekada i Ovde sada, lepo, kulturno i pažljivo obilazim oko Politike, ne zalazim, čuvam se. ali eto. kad tad moram da ugazim u govno. šta mi to treba?
Postove citas dijagonalno
Dankan Ajdaho
Po mom misljenju, ulazak u strateska prijateljstva sa nekim ko je jos ugrozeniji i slabiji od nas ce nam doneti samo vise problema. Nadam se da gresim u ovoj proceni, jer mi je Makedonski narod dosta drag privatno, ali mislim da su najebali na duze staze gore nego mi.
Zato i ne govorim samo o Makedoniji - već i o Grčkoj i Crnoj Gori - jer je naravno jasno da bi ukoliko se govori samo o Makedoniji to verovatno bila loša politika - ali ukoliko se na osnovu zajedničkih interesa uspostavi saradnja i sa ostalim državama, to može biti delotvorno.
balovaskosovoivladikajovan...el ima neko nesto da kaze o izjavi crvenkovskog da je dogovor s grcima o imenu na pomolu i da su [citiram] "makedonski politicari spremni da prihvate ime republika makedonija skopje"...
Crvenkovski moze da prica sta hoce, iokano se nista ne pita. Mandat da pregovara o imenu ima Nikola Dimitrov, koji je premijerov covek od poverenja. Prihvacanje imena RM Skopje (to je grcki predlog jos iz '95) bi bio totalan poraz makedonske diplomatije i politicko samoubistvo Gruevskog. Naravno, profesionalni SDSM spineri su vec smislili kako bi Gruevski eventualno amortizovao nezadovoljstvo gradjana tim ishodom, resenje, po njima je (surprise, surprise) "siroka koalicija" kao iz 2001 g. kako bi sve stranke preuzeli odgovornost za izdaju nacionalnog identiteta u svrhu evro-atlantskih integracija. :o Toj "koaliciji" je ustvari cilj da na silu ugura SDSM u vlast, i da u toku tih 6 meseci (koliko bi, prema spinerima trebala da traje) nekako smanju razliku izmedju SDSM i DPMNE (medijumi, koji su 70% u vlasnistvu opozicije bi trebali to da odrade). Meni je stvarno neshvatljivo da Crvenkovski daje ovakve izjave, ja mislim da on i Gruevski imaju dogovor u stilu: "You don't rock the boat, eto tebi jos 1 precednicki mandat" i u tom kontekstu mi je ovo cudno, dosad su prilicno lepo kohabitirali. Sa druge strane od boranije u vrhu SDSMa (Secerinska, Makraduli, Kondarko...) me nista ne bi iznenadilo, pa si mislim da ovo nije neka njihova smicalica, bez Brankove saglasnosti. Uostalom, videcemo dali ce B.C. reterirati od ovoga, kao sto je Taci reterirao od onoga sto je Aliu rekao prekjuce. Da bi Gruevski prihvatio ovo, morao bi biti pritisnut sa Zapada (tog pritiska, bar do danas, nema ni u naznakama), a ne od strane opozicije koja je bar tri puta slabija od njega... ne kazem da do takvog pritiska nece doci u buducnosti, videcemo...
Da bi Gruevski prihvatio ovo, morao bi biti pritisnut sa Zapada (
to teško da će se dogoditi , Mk su pod ustavnim imenom priznale SAD, Kanada, Rusija i puno zemalja zapadne Evrope. ne vidim razloga da sami sebi skaču u stomak, pogotovo mimo volje Makedonijei reci mi, ona imena koja su se vrtela u poseldnje vreme u opticaju, kao recimo Demokratska Republika Makedonije su izvesna i prihvatljiva ili ne? kako za Makedonce, tako i za Grke.
to teško da će se dogoditi , Mk su pod ustavnim imenom priznale SAD, Kanada, Rusija i puno zemalja zapadne Evrope. ne vidim razloga da sami sebi skaču u stomak, pogotovo mimo volje Makedonijei reci mi, ona imena koja su se vrtela u poseldnje vreme u opticaju, kao recimo Demokratska Republika Makedonije su izvesna i prihvatljiva ili ne? kako za Makedonce, tako i za Grke.
Demokratska Republika Makedonija je probni balon makedonskog pregovarackog tima, pusten u opticaju iz provladinih novina "Vecer" i TV "Sitel"... ne verujem da je to prihvatljivo za Grke, bar ne dok su na ovim pozicijama. Grci su uvek predlagali 2 verzije za ime: 1. verzija sa geografskim odmernicama: Gorna, Severna i slicna Makedonija. 2. Sa dodatkom "Skopje" u bilo kojoj varijanti. Posto oni po medijumima nazivaju MKD - Skopje, smatram da je ova verzija pozeljnija za njih.
Crvenkovski moze da prica sta hoce, iokano se nista ne pita. Mandat da pregovara o imenu ima Nikola Dimitrov, koji je premijerov covek od poverenja.
dobrodosao natrag na temu...pa to i jeste prednost predsednika...moze da prica sta mu volja, bez ikakve odgovornosti...to se makar masno koristi od vardara, pa do triglava...valda ponajvise u zemlji trocefalne vlasti, tri entiteta, tri oka u glavi...
Prihvacanje imena RM Skopje (to je grcki predlog jos iz '95) bi bio totalan poraz makedonske diplomatije i politicko samoubistvo Gruevskog. Naravno, profesionalni SDSM spineri su vec smislili kako bi Gruevski eventualno amortizovao nezadovoljstvo gradjana tim ishodom, resenje, po njima je (surprise, surprise) "siroka koalicija" kao iz 2001 g. kako bi sve stranke preuzeli odgovornost za izdaju nacionalnog identiteta u svrhu evro-atlantskih integracija. :o Toj "koaliciji" je ustvari cilj da na silu ugura SDSM u vlast, i da u toku tih 6 meseci (koliko bi, prema spinerima trebala da traje) nekako smanju razliku izmedju SDSM i DPMNE (medijumi, koji su 70% u vlasnistvu opozicije bi trebali to da odrade).
e vidis...po sredi je klasicna falusacija [prdjenje u prazno, prim.prev.], pracena kitomernom retorikom "u mojega tatka pogolema patka", jedni mlate priznanjem jamerike, drugi vetovanjem ovoga i onoga...od silnoga patkomlata, tesko da ce se makedonci smociti...grci nemaju ama bas nista da izgube...makedonija moze da izgubi isto sto i srbija...vreme...ja zaista ne vidim kako bi i zasto grci odustali od svog [sv] nauma, te kako makedonija moze da profitira od odlaganja...ionako makedoniju svi sem grka zovu makedonija, pa cak i kiprani...ne iskljucujem da je moguce diplomatskom inicijativom isposlovati pritisak na grcku da prizna makedoniju kao makedoniju, za nekih 20ak godina, ali koliko je to u interesu gradjana, ne znam...postavlja se isto pitanje ko ovdesnjim balkanskim plemenima: sta je jedna generacija, spram citavog naroda...blablabla-truc...sto se spina tice, vrlo je legitiman, vrlo je politicki pragmatican, vrlo je uporediv sa severnosusedskim oblicima opozicionog delovanja, a cak mislim da je i relativno [limitiran dometom] efikasan...koliko je drzavnicki, to je drugo pitanje, al koliko se i inace ovdasnje politicke elite drzavnicki postavljaju, da je iznenadjujuc - nije...
Meni je stvarno neshvatljivo da Crvenkovski daje ovakve izjave, ja mislim da on i Gruevski imaju dogovor u stilu: "You don't rock the boat, eto tebi jos 1 precednicki mandat" i u tom kontekstu mi je ovo cudno, dosad su prilicno lepo kohabitirali. Sa druge strane od boranije u vrhu SDSMa (Secerinska, Makraduli, Kondarko...) me nista ne bi iznenadilo, pa si mislim da ovo nije neka njihova smicalica, bez Brankove saglasnosti. Uostalom, videcemo dali ce B.C. reterirati od ovoga, kao sto je Taci reterirao od onoga sto je Aliu rekao prekjuce. Da bi Gruevski prihvatio ovo, morao bi biti pritisnut sa Zapada (tog pritiska, bar do danas, nema ni u naznakama), a ne od strane opozicije koja je bar tri puta slabija od njega... ne kazem da do takvog pritiska nece doci u buducnosti, videcemo...
1. kohabitacija, shmohabitacija...toga nema na nivou retorike...pogotovo kad skapiras da nema predsednickog protivkandidata.......2. pritisak zapada ce u ovom slucaju spontano doci u vrlo atipicnom za balkan pojavmon obliku...mrkve...umesto uobicajenog pruta...kao clanstvo u Natou i Eu...nece niko mkd terati ni na sta...samo ce gregorijanski pravoslavci vitlati svojim cetvoroslovnim dvosloznim argumentom u prilog promeni imena ili zadrzavanja mikimaus naziva...pri cemu Nato tu i nije neki fucktor...dapace, bilo bi glupo pristati na ucenu oko toga...i odlaganje clanstva i clanstvo pod mikimaus imenom su kud i kamo bolja resenja...muke nastaju kad se dodje do clanstva u Uniji...
[mod]Savindane, još jedan ovakav ispad i nema te ovde do mitrovdana. [/mod]
po meni najprihvatljivi naziv je "Vardarska Republika Makedonija"...nema nikakvih pretenzija ... ni nacionaL-odrednica...a ni pozicijanajbolje rešenjea ono na čemu sad trenutno inzistiraju Makedonci jest"Republika Makedonija-Skoplje"što najblaže rečeno zvuči im8ecilno (stavljati glavni grad u naziv države)svašta :unsure::blink:
[mod]Savindane, još jedan ovakav ispad i nema te ovde do mitrovdana. [/mod]
Нисам знао да је констатовање клиничке смрти БЈРМ деликт на овоме часноме форуму. Шта још не сме да се констатује, да знам за убудуће :rolleyes: Edited by savindan
a ono na čemu sad trenutno inzistiraju Makedonci jest"Republika Makedonija-Skoplje"što najblaže rečeno zvuči im8ecilno (stavljati glavni grad u naziv države)svašta :unsure::blink:
grešiš, na tome insistiraju Grci, dok Makedonci ne pristaju na to rešenje.
  • Hamlet Strašni changed the title to Severna Makedonija, sadasnjost, buducnost