Jump to content
Oxford

Severna Makedonija, sadasnjost, buducnost

Recommended Posts

Anarhojapi
Jbt, kako si samo povukao ovu paralelu, 2 off topic stvari, jebi ga: 1. Grcka i Turska jesu Nato zemlje, Kipar nije bio, niti je danas. Slozices se, razlika postoji. 2. (mnogo bitnija stvar) Turska drzava (ustvari armija) je jos pre 55 godina (kad je usla u NATO) postala deo americke geostrategije za bliski Istok i Balkan. Ukratko, moze da radi sta hoce (ekskurzije u Iraku, Severni Kipar i sl.) sve dok odrzava sekularizam u Turskoj i "nudi" Indzirlik za americko sirenje demokratije na bliskom Istoku i Balkanu + ostaje neutralna u izraelsko - arapskim pitanjima.
receno mi da daljnju disekciju postova vrsim na ovaj nacin, pa nek vam je, veleuvazeni parapsihopati, sa srecom desifrovanje kobasica koje ce uslediti...0. irudamupresvjetog, pa sta ja da radim kad se NATO uzme kao paradigma simbolike postivanja mira i principa da nitko nikog ne smije da dira...offtopici nisu losa stvar, dapace, pokazuje polidimenzionalnost sagovornika i sluzi kao solidan lakmus za dalju komunikaciju...1. svakako...ali je bio clan komonvelta...a uz sve to, drzavni udar i sukob bio je sponzorisan od strane vlada dvaju clanica NATOa...razlika je semanticka, niposto substanciona...2. to je fuckticko pitanje [posve neprimenjivo na ove dve poprilicno beznacajne drzave], a ne stvar principa...jas samo hteo da naglasim da to sto su dve drzave u NATOu ne znaci nuzno da dva ludjaka istodobno na vlasti nece napraviti karnidz...
On topic: Juce sam napisao da je DPA imao "nikad vise sa Gruevskim" presicu. Danas se vec stvar razvodnjava i ispada da je to bio licni stav, koji je spontano izneo vice premijer Imer Aliu, u prisustvu nekoliko funkcionera DPA.
slavno "aj ti sad ufati ko je tu sta izjavio"...spin na balknaski nacin [ali to smo, cini mi se, obojica i najavili {pouzdano znam da sam ja o tome pisao, samo ne znam vise gde}]
Zanimljivi deo price (koji prenose sve novine) je to da su se 4 najvece parlamentarne stranke dogovorili o manjinskoj vladi, koja ce nesmetano funkcionirati do samita u Bukurestu. Priznavanje Kosova je ovde kljucno, cini mi se. Predvidjam da ce Makedonija priznati nezavisnost pre, ili neposredno posle samita u Bukurestu, Aliu ce "pojesti govno" i ostati vice premijer, ili ce biti pusten niz vodu. U svakom slucaju posle, sada vec izvesnih prevremenih izbora, DPA ce biti uz Gruevskog i DPMNE (drugu opciju nemaju, ili to, ili nestanak sa politicke scene).
na ovo sam preemptive odgovorio u sklopu prethodnog posta :P
Manje verovatna opcija je da ce DPMNE imati apsolutnu vecinu na eventualnim izborima (nije nemoguce) sto ce Gruevskom omoguciti da samostalno formira vladu u kojoj bi inkorporirao Imera Selmanija (ministar za zdravstvo, izuzetan strucnjak i covek) i frakciju u DPA koja njega podrzava. To vazi u slucaju da Selmani izdvoji svoju frakciju iz DPA (kao Petkovski iz SDSM, nije nemoguce). Licno smatram da nije vreme za to, bar ne sada.
s ovim sam saglasan...dapace, drzim da ni gruevskom nie u interesu da se to SADA dogodi...iz vise razlicitih razloga, od kojih je, valjda, najracionalniji taj da ce mu trebati normalna stranka za koaliranje u zavrsnom periodu pregovaranja s EU, nego sad...
Time bi validirala NATO & EU aspiracije (podseti se koje su zemlje priznali nezavisnost Kosova), i obradovala 400.000 Albanaca ovde. Stvari su postavljene tako da je priznavanje win - win situacija (opet, nazalost). Samo se cekaju Bugarska i/ili Hrvatska, Gruevski racuna da ce se to desiti pre, ili neposredno posle samita NATO-a u Bukurestu.
pa hrvatska je najavila da ce to napraviti pre samita, jas ti gore napisao da ocekujem da ce MKD istodobno to napraviti...nema tu neke velike mudrosti...regionalna politika se prati...i nema to neke velike veze s EU i NATO...vidis kako srbija nece da prizna...:D:D:D:D:D:D:D@ronin
Tesko da ce to proci kao prijateljski potez prema Srbiji, ali sta da se radi
ti bedaka...a bratja srbi, prijateljski ne daju makedoncima da slave sv iliju u prohoru, ne daju autokefalnos' crkvi, povuku dva atr jatova zbog vladike jovana..........i takim prijateljima noz u ledja zabit [ili je ssrce prigodnie?!]

mandingo

@ jean reno

Mandingo druze...pa zato i kazem, sve to sto si rekao postujem,Makedonce zaista dozivljavam kao bracu, zato me jezivo i boli najavljeni sled dogadjaja. Ne vredi, mozes do sutra da mi pricas o opstanku drzave i evroatlantskim integracijama, ali jebiga ujed za srce je ujed za srce i tesko da vecina Srba priznanje Kosova nece shvatiti na taj nacin. Naravno i dalje cu smatrati veliku vecinu Makedonaca bracom i prijateljima ali nekako mi ovo dodje kao sistem "rekoh i spasoh dusu svoju".
Sta da ti kazem... ako ne kapiras zasto MKD mora da priznaje nezavisnost Kosova, ja (ocigledno) nemam kapaciteta da ti objasnim. @ Anarhojapi: Nemam sada vremena da seciram moje/tvoje teze... mozda kasnije veceras. Edited by Valkyrie
obrisan kvot obrisanog posta

ronin

Sve je ok Mandingo, zivot je cesto surov, i prema vama i prema nama ;) Ionako je sve to samo "sekogas coca cola".

harper
Mandingo druze...pa zato i kazem, sve to sto si rekao postujem,Makedonce zaista dozivljavam kao bracu, zato me jezivo i boli najavljeni sled dogadjaja. Ne vredi, mozes do sutra da mi pricas o opstanku drzave i evroatlantskim integracijama, ali jebiga ujed za srce je ujed za srce i tesko da vecina Srba priznanje Kosova nece shvatiti na taj nacin. Naravno i dalje cu smatrati veliku vecinu Makedonaca bracom i prijateljima ali nekako mi ovo dodje kao sistem "rekoh i spasoh dusu svoju".
Svako u Srbiji ko bi krivio Makedoniju zbog toga sto ce (mora) priznati Kosovo veliki je magarac. Makedonija je valjda jedina drzava na svetu za koju to nije ni principijelno ni politicko pitanje, vec pitanje stabilnosti zemlje. Srbja jednostavno mora da ima razumevanje za poteze koje ce povlaciti makedonska vlada.

Filipenko
Svako u Srbiji ko bi krivio Makedoniju zbog toga sto ce (mora) priznati Kosovo veliki je magarac. Makedonija je valjda jedina drzava na svetu za koju to nije ni principijelno ni politicko pitanje, vec pitanje stabilnosti zemlje. Srbja jednostavno mora da ima razumevanje za poteze koje ce povlaciti makedonska vlada.
Slažem se sa tobom. Ali, da li je možda vreme da počnemo da malo manje "razumevamo" te poteze? To je potez koji nam ide na štetu i na štetu naših odnosa i to je tako. Iskreno rečeno, meni je više preko glave ljubavi, mržnje i razumevanja kada se radi o odnosima između država. Ovde ne vidim neku dugoročnu korist pa da imamo koristi od razumevanja, kao kada bankar ima razumevanja za klijenta pa mu produži otplatni rok na neko vreme :) Ok, priznaćete, to konstatujemo, i doviđenja.

harper
Slažem se sa tobom. Ali, da li je možda vreme da počnemo da malo manje "razumevamo" te poteze? To je potez koji nam ide na štetu i na štetu naših odnosa i to je tako. Iskreno rečeno, meni je više preko glave ljubavi, mržnje i razumevanja kada se radi o odnosima između država. Ovde ne vidim neku dugoročnu korist pa da imamo koristi od razumevanja, kao kada bankar ima razumevanja za klijenta pa mu produži otplatni rok na neko vreme :) Ok, priznaćete, to konstatujemo, i doviđenja.
Bas sam na to mislio kad sam pominjao razumevanje. Ne treba praviti neku pricu od toga i kukati kako su nas "izdali prijatelji" ili tako nesto slicno. Srbija nema nikakvu stetu od stabilne i prosperitetne Makedonije, samo korist. Da i ne govorim da cemo se za nekih desetak godina uzasno nervirati zbog toga sto ce oni, duboko sam ubedjen ako se ovakvi trendovi nastave, sa svojim albanskim stanovnistvom prolaziti gore nego mi. Edited by harper lee

TheBigFlegma
Bas sam na to mislio kad sam pominjao razumevanje. Ne treba praviti neku pricu od toga i kukati kako su nas "izdali prijatelji" ili tako nesto slicno. Srbija nema nikakvu stetu od stabilne i prosperitetne Makedonije, samo korist. Da i ne govorim da cemo se za nekih desetak godina uzasno nervirati zbog toga sto ce oni, duboko sam ubedjen ako se ovakvi trendovi nastave, sa svojim albanskim stanovnistvom prolaziti gore nego mi.
Mnogo je desetak godina. Cenim (a tako i čujem) da će Albanci daleko brže rešavati svoje pitanje u Makedoniji.

ronin

Harper momcino, varam li se ili si me to nazvao velikim magarcem?

harper
Harper momcino, varam li se ili si me to nazvao velikim magarcem?
:blink: Varas se. Ili sam ja pogresno razumeo tvoj post nalazeci ga dobronamernim.

mandingo
Meni ovo uopste nije jasno. Sta znaci "konstatujemo i dovidjenja" u medjudrzavnim odnosima Srbije i Makedonije posle eventualnog (izvesnog) priznavanja Kosova? Mogao bi da obrazlozis, ako te ne mrzi.
Srbija nema nikakvu stetu od stabilne i prosperitetne Makedonije, samo korist. Da i ne govorim da cemo se za nekih desetak godina uzasno nervirati zbog toga sto ce oni, duboko sam ubedjen ako se ovakvi trendovi nastave, sa svojim albanskim stanovnistvom prolaziti gore nego mi.
Prvi deo posta - potpis. Drugi deo posta - problematican u najmanju ruku. Koji su to trendovi koji bi trebalo da se nastave, da bi Makedonija prosla gore od Srbije? Pitam najvise zbog toga sto smo se juce slozili (bar tako ja mislim) da se kosovsko scenario (sta je gore od toga) nece ponoviti ovde.

ronin

Harper, naravno da mi je post bio dobronameran ;) Mandingo, gresis ako mislis da ce posle priznanja Kosova ista biti kao ranije izmedju Srbije i Makedonije. Voleo bih da gresim ali je tako.

harper
Prvi deo posta - potpis. Drugi deo posta - problematican u najmanju ruku. Koji su to trendovi koji bi trebalo da se nastave, da bi Makedonija prosla gore od Srbije? Pitam najvise zbog toga sto smo se juce slozili (bar tako ja mislim) da se kosovsko scenario (sta je gore od toga) nece ponoviti ovde.
Rekao sam da je to moje ubedjenje, ne mora da znaci da je to ubedjenje ispravno. Proci cete gore u smislu da ce vam otici veci deo drzave nego sto je otisao Srbiji. Na to sam mislio.

banatjanin
gresis ako mislis da ce posle priznanja Kosova ista biti kao ranije izmedju Srbije i Makedonije. Voleo bih da gresim ali je tako.
Iako se trudim, nikako da dokučim šta to neće biti isto? Srbija će da povuče ambasadora, dati protestnu notu, oko Skendrebegovog spomenika sa druge strane Vardara će opet mahati albanskim i američkim zastavama, u kafanama oko kalenić pijace dežurni pijani branioci nacionalnih interesa za kariranim stolnjakom će dva dana da trabunjaju kako su nas braća izdala pa će na kraju da zaključe kako oni u stvari i nisu nacija nego ih je Tito izmislio.... i tako. ili ti to možda misliš da tvoj lični stav i emocije vezane za to što će Mk vlada neminovno da povuče potpuno normalan potez za dobrobit svoje zemlje i gradjana (imajuću u vidu njihovu trenutnu spoljnopolitičku i unutarpolitičku poziciju), mogu da se odraze na odnose Makedonije i Srbije ili Srba i Makedonaca?

ronin

Banatjanine... Zivi bili pa videli. Jednostavno ako neko blizak ti pospe so na prilicno ljutu ranu (bar za ubedljivu vecinu srpskog naroda, jebiga ali je u slucaju Kosova tako), tesko da se moze ocekivati da istim ocima ocima gledas onog ko je to ucinio. Ne znam...mnogo ste nesto svi ubedjeni u apsolutnu nuznost priznanja Kosova od strane Makedonije, pa majku mu to mu dodje kao u Slobino doba ona prica "Ma morao se uclaniti u JUL samo zbog posla, jebiga nuzno je . A o pijancima za kafanskim stolom i kariranim stoljnjakom...sta ces oma toga svuda nismo mi iskljucivi nosioci apsolutnih prava na iste.

Tresko
He, pa problem i jeste što političari u Srbiji i ne razumeju uopšte te poteze. S obzirom da vode spoljnu politiku okrenutu ka unutra(u strahu od izbora koji svaki tren mogu da se dese u Srbiji) oni uopšte ne razumeju ono što bi trebali u medjunarodnim odnosima, a to je da u odnosima medju država nema prijatelja i braće. Ima samo interesa.Kao i sve druge Vlade na ovom svetu, i makedonska Vlada je u vodjenju spoljne politike dužna da vodi računa o interesima sopstvene zemlje. Oni svoje interese vide u evro-atlantskim integracijama, i pridruživanju EU. Iako bi možda privatno više voleli da ne priznaju Kosovo, oni će to uraditi, jer im je to priznanje korisno zarad ciljeva koje imaju.Kako su odnosi izmedju Makedonije i Srbije zaista prijateljski, da ne kažem bratski, i Srbija mora u tom slučaju da ima u vidu interese Makedonije, a ne samo svoje. I u tom svetlu da vidi priznanje Kosova od strane Makedonije. Koja je sa svoje strane odlagala to priznanje dok god se moglo, a da to ipak ne šteti njihovim interesima.Isto se dešava i sa Hrvatskom. Verovatno da su svi očekivali da će Hrvatska iz nekakvog inata medju prvima da prizna Kosovo. Ali, desilo se potpuno suprotno, uradiće to verovatno medju zadnjima. I taj potez, koji je Hrvatska Vlada povukla procenjujući da je u njihovom interesu tako najbolje, treba gledati u svetlu dobrosusedskog ponašanja, i kao takvog ga prihvatiti.I početi da se ponaša pozitivno, a ne samo i uvek negativno i ljutito.Pa pogledaj Japan. Tradicionalno su naklonjeni Srbiji. Niko im nije ni tražio da odmah priznaju Kosovo. Nisu to ni uradili odmah, već nakon nekog vremena, kad su se strasti donekle smirile. I opet, ne treba to gledati samo negativno, već potražiti nešto pozitivno, a naročito, što ako su stvarno prijatelji kakvim se predstavljaju, u budućnosti će ti nadoknaditi taj potez na drugi način, kad ti bude trebalo.Najlakše je reagovati ljutito, i oterati sve u kurac. No, za to uvek ima vremena. Pre toga, treba pokušavati do iznemoglosti sve drugo.