Jump to content
Oxford

Severna Makedonija, sadasnjost, buducnost

Recommended Posts

vememah
Posted (edited)
Quote

Унгарските новинари велат дека познавајќи го судскиот систем во државата, судот ќе одлучи во корист на Груевски, односно, тој нема да биде екстрадиран во Македонија каде треба да ја одлежи две годишната затворска казна за набавката на луксузниот „мерцедес“.

 

Edited by vememah

Share this post


Link to post
Host
Posted (edited)

Sveto srpsko trojstvo, trojerucica - Vucic, Orban, Gruevski.

Edited by Host

Share this post


Link to post
Tribun_Populi

Автопатот се сега нарекнува "Пријателство", аеродромот "Меѓународен аеродром Скопје" а Грците катили веќе не прават проблеми на границата.

Промени, промени...

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
mackenzie

Kakav glupan :laugh::laugh:

 

Share this post


Link to post
cedo

КАТИЦА ЈАНЕВА ОД КАМЧЕВ ДОБИЛА МЕБЕЛ ОД 5.000 ЕВРА, РУСКОСКА БАРА ПРИТВОР ЗА НЕА

 

Јавното обвинителство уште од донесување на наредбата за истрага за тргување со влијание и за перење пари против Бојан Јовановски и Зоран Милески, имало основани сомневања дека и специјалната обвинителка Катица Јанева, лице врз кое се влијаело за да влијае врз истрагите, сторила кривични дела злоупотреба на службената положба и овластувањата.

 

Јавната обвинителка Вилма Рускоска донесе наредба за проширување на постапката и врз специјалната обвинителка Јанева. Обвинителката Рускоска побара мерка притвор, рече на денешната прес-конференција државниот обвинител Љубомир Јовески во присуство на Рускоска.

Јовески објасни како Јанева за себе и за други лица прибавила значителна имотна корист за да му ја олесни состојбата на осомничениот Јордан Камчев во Империја, кого го стави во притвор обвинителката од СЈО Лиле Стефанова.

 

Еден од осомничените, (Боки 13 н.з.), со влијание врз Јанева врз база на претходно изградено блиско пријателство, влијаел врз неа за таа да преземе недозволени дејствија, за едно лице (Орце Камчев н.з.), да му се олесни притворот, да му се замени со куќен притвор, да предложи во СЈО, спогодба за вина со плаќање на отштета и враќање на пасошот, рече Јовески, поткрепувајќи го ова фактографски со датуми и активности потоа со кои се реализирани сите овие ветени олеснувања, до едно.

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=31

Двајцата, за да го убедат осомничениот Камчев дека Јанева има влијание, преку спикерфон од телефонот добиле нејзина потврда пред Камчев дека ветувањата за олеснувањата ќе бидат извршени од неа.

По ова, сопругата на Орце, Ана Камчева му платила на посредникот Јовановски првин 500.000 евра, а потоа Камчев од куќен притвор, рече Јовески, уште милион евра.

Со ветување дека ќе биде заштитен сведок и ќе плати со спогодба, без да оди во затвор, Јанева од Камчев прибавила мебел од 298 илјади денари, во исто време кога бил доплаќан милионот евра за Боки 13 и за Кичеец.

Нема ниедна индиција дека платните средства завршиле кај кој било политичар од нашата држава, рече Јовески.

Прашан што ќе се случува со СЈО ако на Јанева ѝ биде одреден притвор, Јовески кажа дека според законите Советот на јавни обвинители треба да констатира дека специјалната обвинителка е спречена да извршува функцијата и да именува в.д. од редот на обвинителите од СЈО.

Share this post


Link to post
cedo

Danas je brn-a-bic bila u poseti, da se realizira jednosalterski prelaz na Presevo/Tabanovce.

 

A ovde imam pitanje ...

Zar nisu izvori laznih vesti pod kontrolom pickoustog (kurir bese ?) ?

 

Заев: Тешко ми паѓа кога ги читам лажните вести

 

 

Коментирајќи ги вестите што ги објавуваат српските медиуми откако во Македонија изби аферата, „Рекет“, премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција со српската премиерка, Ана Брнабиќ, рече дека му паѓа тешко кога ги чита лажните вести што се објавуваат за него. Тој додаде дека засега единствената алатка за борба против лажните вести е повторување на вистината.

-Нашите односи со Србија секогаш биле добри, наша обврска е тие односи да растат. Нема да дозволиме одредени медиуми и лажни вести да ги нарушат тие односи. Нашиот народ е поврзан, се почитува, тешко ми паѓа кога ги гледам тие лажни невистини. Се обидуваме да дадаме вистинит одговор на овие прашања. Светот има голем проблем со лажните вести и ќе мора да најдеме институцинални решенија на борба. Видовме дека лажните вести можат да уништат интегритет на една личност, на едно семејство или на една земја, да направат непријатели од земјите. Кртичкото новинарство треба да го има, тоа е четврта власт, или седма сила, тоа е здраво за демократијата, но лажните вести се штетни за демократијата и ја уништуваат – рече Заев коментирајќи ги написите во Србија дека неговата политичка кариера е завршена или дека е лично вмешан во аферата „Рекет“.

За проблемот со лажните вести изјава даде и Брнабиќ додавајќи дека се работи за феномен на современите медиуми и на новото време, со кој се бори целиот свет.

 

 

Share this post


Link to post
hazard

Makron je arhiretard

Share this post


Link to post
1n54jd3r
49 minutes ago, hazard said:

Makron je arhiretard

indeed...vraca ceo nas region u prosli vek bukvalno...podrska za ulazak u EU ima da opadne na jednocifrene %, a desnicari ce da uzimaju lagano preko 60% na izborim

Share this post


Link to post
mlatko

Ocekujem na zimu 500.000 izbeglica u slobodnom protoku do Horgosa i Batrovaca. A onda je n(aj)ebo granica®™

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Share this post


Link to post
slow

Znači kada promeniš ime u NATO može a u EU ne može?

Share this post


Link to post
mlatko

Zauev-u treba da promenis i pol(ozaj), moze Maqedonia veriore i nema svadje, mir-mir-mir...

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Share this post


Link to post
harper
7 hours ago, hazard said:

Makron je arhiretard

 

Arhiretardi su oni na Balkanu koji jos uvek misle da ispunjavanje muzickih zelja zapada nuzno, ako uopste, vodi do napretka u EU pregovorima. Ako geostrateski nisi interesantan Rusima nisi interesantan ni Evropskoj Uniji, ako jesi onda moze i Orban, i Kacinski, i prekoredno i navrat-nanos Bugarska i Rumunija, samo da se Rusi istisnu. To je, istina, savrseno legitimno sa stanovista EU i NATO, sto mi verujemo u neke druge prazne price o napretku u raznim sferama drustva kao kljucnom efektu napretka prema EU to je nas problem.

 

Nije ovo od juce pa da se sad previse iznenadjujemo. Mi smo potpisali SSP u vreme kad je Kostunica, najveci evroskeptik (da ne upotrebim neku tezu rec) u Srbiji, bio na vlasti. Albancima su na Kosovu dali drzavu kojom su skoro dve decenije maltene samostalno upravljali, kad je trebalo da im se da "beli Sengen" odjebali su ih na keca. Mrcvare nekih preostalih 15-ak miliona ljudi s cinicnim obrazlozenjem da dalje sirenje moze da ugrozi procese odlucivanja u EU i da ce da optereti EU drzave jeftinom radnom snagom. U isto veme ta jeftina radna snaga pici li pici u EU, a ovde ostaje prazna zemlja u kojoj se mora putovati iz grada u grad da bi dosao do stomatologa ili ginekologa. Ovo sto je uradjeno Makedoncima je jednostavno jadno, ne postoji bolja rec kojom bi mogao da se opise prezir koji trenutno osecam prema evropskim sitnozubim, ispranim i kratkovidim birokratama.

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...