Jump to content
Oxford

Severna Makedonija, sadasnjost, buducnost

Recommended Posts

cedo
desboj

Ksenija Vučić intervjuiše Gruevskog u Budimpešti na TV pink. Deluju fino i burleskno u isto vreme

 

Edit, fejl

Edited by desboj

Share this post


Link to post
nautilus

svaki, ali bukvalno svaki potez koji naprave u politici prema makedoniji je apsolutno pogresan. da kockice bacaju uboli bi nesto ispravno, ovo je serija teskih gluposti i budalastina koje ce neka druga vlast godinama i godinama ispravljati. jebote, gruevski je kriminalac uhvacen u korupciji i tu se sva prica o odnosu prema njemu mora zavrsiti. ali djavla, ovi su izmislili novi nacin da zeznu nesto. i nakovanj bi pokvarili.

Share this post


Link to post
cedo

 

Чавков доби 18 години, Дурловски ослободен за крвавиот четврток

 

Spoiler

Поранешниот директор на Биро за јавна безбедност Митко Чавков доби највисока казна од 18 години затвор за настаните од 27-ми април. По 15 години затворска казна добија полициските началници Митко Пешов, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски – Леви, разузнавачот Мунир Пепиќ, Јане Чентo, Влатко Трајковски и Никола Митревски- Кољо.

Вилијам Михајловски доби 14 , а Оливер Поповски 13 години затворска казна. По 12 години добија Младен Додевски, Горанче Анѓеловски и Игор Југ. Обезбедувачот на поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски- Оливер Радулов доби 10 години затвор, а вработениот како обезбедување во Собранието Абдуљфета Алими доби 7 години. На обвинетиот Александар Василевски – Нинџаму е изречена казна затвор од 8 години.

Игор Дурловски, еден од водачите на „За заедничка Македонија“ доби ослободителна пресуда, односно истиот се ослободува од обвинението.

Осудените се теретат за кривично дело “терористичко загрозување на уставниот поредок “.

По донесувањето на Законот за амнестијата на Собранието, 15 лица беа помилувани и за нив беше прекината постапката. Меѓу нив беа и пратениците што ги отворија собраниските врати за да влезе толпата во законодавниот дом – Сашо Василевски и Крсто Мукоски. За обвинетиот Сашо Марковски постапката се води раздвоено поради нарушената здравствена состојба.

Пресудата ја соопшти судијката Добрила Кацарска која го води предметот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за настаните од 27 април.

 

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...