Jump to content
Oxford

Severna Makedonija, sadasnjost, buducnost

Recommended Posts

Facundo Orellana

Priča se i dan-danas neki miš-maš jezik u tim krajevima. Makedonski je potiran na najbrutalnije način, od obdaništa. Meni je deda iz okoline Edese (Voden), a ostatak porodice skroz "opranog" identiteta ostao tamo, kunu se da su Grci, a skroz su izmešani. Svi moraju biti Grci, državna doktrina.

Barem da je sporazumom postala Vardarska Makedonija.

djordje geprat

nije moglo. da je vardarska, bila bi to teritorijalna pretenzija na egejsku.

cedo
4 hours ago, namenski said:

+1

Ajde da sam i to doziveo: da u zgrckom parlamentu neko pomene Taskent, 1983. i 'jebite se sa restitucijom', upotrebi makedonski naziv za naselje u severnoj Grckoj Egejskoj Makedoniji...

Zao mi samo sto mi jedna od baba iz tih krajeva nije to dozivela, a zapamtila je toliko toga, od bijenja posle WW2, do od strane grckih pukovnika i njihove policije prebijene kicme prilikom pretresa, zbog cega je ostala nepokretna do kraja zivota, tamo neke 1970, sinove rasute od Taskenta do diljem Jugoslavije i Australije da ne pominjem...

Sta bi tek tvoja baba rekla na ovo izlaganje. Poslanik Sirize i cini mi se ministar obrazovanja ...

Никос Филис отворено кажа: Беломорска Македонија со сила стана грчка

-Македонија не е една и грчка. Има повеќе Македонии. Македонија на другиот која цврсто се определува во Букурештанскиот договор со нашиот-грчки потпис. Кога го слушаме извикот: „Македонија е една и грчка!“ се возприема како иредентизам, како непочитување на меѓународните договори на земјата. Може и да не звучи добро, но тоа е вистината. Грчката Македонија е грчка и да сум појасен СТАНА грчка. затоа што по население Македонија до 1912/1913 и 1921/1922 кога дојдоа бегалците (од Мала Азија) немаше грчко мнозинство, само одредени зони на југ. Значи стана грчка со размена на население преку тешките настани кои ги преживеавме и ние но и други народи во регионот. Ако тоа е така, согрчкиот потпис, а не со моето тврдење тука, кон што водат извиците: „Македонија е една и грчка!“? Со кого си играме мајтап? Со самите себе? , рече денеска во грчкиот парламент пратеникот Никос Филис.

namenski
3 hours ago, gone fishing said:

i kada će grcite da vrate egejsku makedoniju svom zakonitom vlasniku :happy:

- kako makedonci pričaju svako kao namenski ima neku babu koja je išla na pijacu u solun pre 100 godina i da je makedonski bio ako ne više onda barem jednako zastupljen kao i grčki u tom gradu :D

Nema to veze sa solunskom pijacom: u trenutku oslobodjenja, isterivanja Turaka iz Soluna tokom Prvog balkanskog, Grka u Solunu jedva da je bilo, oni su bili, i to ne preko max 10%, seosko stanovnistvo.

U Solun i okolinu su bili nagruvani posle WW1 Grci iz Male Azije/Turske i to na ledjima tlapnji o Velikoj Grckoj cija prestonica ima da bude Konstantinopolj, samo sto nije: u velikom broju slucajeva prepoznaju se po dodatku Nea: imas na Mramornom moru Moudaniu, pa dobijes na Halkidikiju Nea Moudaniju, dok ces, ako zakopas malo dublje, ili potrazis neku staru geografsku kartu da nadjes i makedonski naziv...

Posle WW1 je pocelo prisilno грчење, sa sve intenzivnom promenom toponima i njihovim izmisljanjem, tamo gde nije postojao - jer nije ni mogao da postoji, Grka ni u tragovima nije bilo - grcki naziv, pa tako imamo, recimo selo koje se zove Perdika(s) po oficiru Aleksandra Makedonskog, umesto dotadasnjeg Биралци :isuse:….

Sve u svemu, ono sto su Grci uradili u Egejskoj Makedoniji moze 'ladno da se podvede pod sasvim pristojno etnicko ciscenje koje im je proslo, sa sve zakonom iz 1983. o nevracanju/nenadoknadi imovine izbeglicama Gradjanskog rata, sto, naravno, humanoj i briznoj EU nije smetalo kada su se sa Grckom svojevremeno radila poglavljatm - pokazalo se, leglo k'o dupe na nosu, kao zgodan presedan za ne pitati 1 kasniju clanicu gde su joj pola miliona gradjana koji na traktorima odose da se nikada ne vrate...

Naravno, Bugari se kao i obicno svercuju uz pobednike, pa tako niko u EU ni njima nije pomenuo njihovo parce Makedonije i ono sto se tamo radilo - Pirinsku Makedoniju...

cedo
Just now, namenski said:

Nema to veze sa solunskom pijacom: u trenutku oslobodjenja, isterivanja Turaka iz Soluna tokom Prvog balkanskog, Grka u Solunu jedva da je bilo, oni su bili, i to ne preko max 10%, seosko stanovnistvo.

U Solun i okolinu su bili nagruvani posle WW1 Grci iz Male Azije/Turske i to na ledjima tlapnji o Velikoj Grckoj cija prestonica ima da bude Konstantinopolj, samo sto nije: u velikom broju slucajeva prepoznaju se po dodatku Nea: imas na Mramornom moru Moudaniu, pa dobijes na Halkidikiju Nea Moudaniju, dok ces, ako zakopas malo dublje, ili potrazis neku staru geografsku kartu da nadjes i makedonski naziv...

Posle WW1 je pocelo prisilno грчење, sa sve intenzivnom promenom toponima i njihovim izmisljanjem, tamo gde nije postojao - jer nije ni mogao da postoji, Grka ni u tragovima nije bilo - grcki naziv, pa tako imamo, recimo selo koje se zove Perdika(s) po oficiru Aleksandra Makedonskog, umesto dotadasnjeg Биралци :isuse:….

Sve u svemu, ono sto su Grci uradili u Egejskoj Makedoniji moze 'ladno da se podvede pod sasvim pristojno etnicko ciscenje koje im je proslo, sa sve zakonom iz 1983. o nevracanju/nenadoknadi imovine izbeglicama Gradjanskog rata, sto, naravno, humanoj i briznoj EU nije smetalo kada su se sa Grckom svojevremeno radila poglavljatm - pokazalo se, leglo k'o dupe na nosu, kao zgodan presedan za ne pitati 1 kasniju clanicu gde su joj pola miliona gradjana koji na traktorima odose da se nikada ne vrate...

Naravno, Bugari se kao i obicno svercuju uz pobednike, pa tako niko u EU ni njima nije pomenuo njihovo parce Makedonije i ono sto se tamo radilo - Pirinsku Makedoniju...

sav ovaj problem sa imenom i nije problem sa imenom vec problem sa boldom

bugare ne treba ni komentarisati ... ustvari treba ... kada god pocne neko veliko sranje, ti vidi na cijoj su strani bugari i idi na drugu

jako je bilo ove godine na Kajmakcalanu ... bilo nas par stotina na taj dan ... a dvojica bugara dosla sa zastavom i ispod kosturnice je rasirili (tamo su pre neku godinu i plocu postavili pa im je ludi milenko rasturio), kad se se sjurilo odozgo par (cini mi se) hercegnovljana, odletese bugari brzinom vetra :)

hazard
4 hours ago, Facundo Orellana said:

Svi moraju biti Grci, državna doktrina.

Grčka je jedna od 3 članice Saveta Evrope koja je potpisala, a nije ratifikovala Okvirnu konvenciju o zaštiti nacionalnih manjina. Preostale dve države u tom statusu su Belgija i Island. Turska i Francuska su jedine dve članice SE koje konvenciju nisu ni potpisale. Sve ostale članice su ratifikovale, uključujući i sve ostale balkanske države. Ova konvencija je iz 1998.

Postoji i Evropska povelja o regionalnim i manjinskim jezicima iz 1992. Grčka ovu povelju nije ni potpisala (ostale članice SE koje nisu potpisnici su Turska, Albanija, Bugarska, Irska, Belgija, Portugalija, i 3 baltičke republike). Rusija, Francuska, Island, Italija, Moldavija i Makedonija su potpisnice, ali nisu ratifikovale. Svi ostali članovi SE su i potpisali i ratifikovali.

namenski
1 hour ago, cedo said:

sav ovaj problem sa imenom i nije problem sa imenom vec problem sa boldom

Problem je sa grckim nacionalizmom, otrovnim kao i svaki nacionalizam: uostalom, tamo gde se oko teme Makedonije na mitingu ocas posla sakupi 100,000 ljudi, znas koliko je sati u roku od odmah.

Iz toga sledi sve ostalo: i trodecenijsko izdrkavanje nad malim severnim komsijom oko imena, i precutkivanje sopstvene proslosti sa jedno 30-ak ostrvskih logora prema kojima je Goli bio laka vezba, sa sve onom pizdom Teodorakisom koji nikako da se priseti da je gostovao na Svetom Jevstratiju i to ne tamo neke '48, nego 70-te.

I sa sve EU, Evropom ako neko bas hoce, koja sasvim slucajnotm, prelazi preko slucajnosti da najebu losi momci, nepodobni u tom trenutku: izbeglice, i Grci i Egejski Makedonci, kao komunjare, i 90-ih Srbi iz Hrvatske kao nepodobni, odnosno eksponenti zlog Milosevica koji su, kao takvi, i zasluzilitm to sto ih je snaslo.

Jedino za njih nisu vazila pravila o obaveznoj restituciji kao uslovu svih uslova: ali zato folksdojcerima nemoj neko da slucajno nesto dira...

Itd, itd...

Uostalom, koga zanima delic atmosfere...

April

Ljudi, nastavite

Ja sam za logore znao, ali sam mislio da imaju ideološki predznak i vezu sa građanskim ratom

Zapravo, mi jako malo znamo o Grčkoj do 1974.

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

djordje geprat

dobar razgovor sa zaevom večeras na N1

James Marshall

Ali je zato novinar imao par pizdinskih uleta, rijetko iritantna faca

slepa živana

misliš na pitanja o razgraničenju kosova i bekstvu gruevskog?

ja volim tog novinara, nekako ima nešto toploljudsko u pristupu. bio mi je super sad skoro u intervjuu sa dodikom. čak mi je i dodik pored njega ličio na čoveka.

intervju sa zaevom je bio dirljiv. možda bi mogao da da par dvočasa potičarima iz srbije i bosne...

namenski
On ‎26‎.‎1‎.‎2019‎. at 12:49, Facundo Orellana said:

Priča se i dan-danas neki miš-maš jezik u tim krajevima.

Ne prica se mis-mas nego - ili se barem pricao, posto ubivanje jezika nije prestajalo i skoro da je uspesno okoncano - poprilicno arhaican makedonski, s kojim su imali problema i Makedonci iz Ju Makedonije, sa sve kvalifikovanim jezicarima sa skopskog Univerziteta sa kojima sam sticajem okolnosti porodicno imao prilike da se motam i boravim po tim krajevima.

Osecaj je skoro isti kao onaj koji sam svojevremeno - ne znam kako je sada - imao tokom visednevnog boravka u Sent Andreji: srpski koji se tamo govori(o) u srpskim porodicama je varovatno zaledjen u nekoj drugoj polovini 19 veka, divno ga je bilo slusati, ne lici ni na jedan meni poznat izgovor u samoj Srbiji ili drugim krajevima u kojima su Srbi ziveli.

Inace, grcki Makedonci su popili zestoku i otvorenu diskriminaciju koja je uveliko trajala - doduse, vec se privodila kraju - i kada je Grcka vec uveliko bila clanica EU, negde do kraja 90-ih, govorim iz iskustva: na par porodicnih proslava, radi se o manjim mestima, kasno uvece, kada je dosao vakat da se peva :D, na krajeve ulica su slati klinci da pripazetm.

Prvi rezervni oficir iz tih krajeva je iz grcke vojske izasao 1994, istovremeno kada je prvi carinik iz te etnicke grupe stupio na duznost na granicnom prelazu ka Bitolju, policiju, listom grcku i dodjosku da ne pominjem.

djordje geprat
17 hours ago, James Marshall said:

Ali je zato novinar imao par pizdinskih uleta, rijetko iritantna faca

naprotiv. ne samo sada, jegova pitanja koja su delovala provokativno bila su samo da se da povod za razjašnjenje. nikakvo sučeljavanje suprotnih stavova.

3 hours ago, slepa živana said:

misliš na pitanja o razgraničenju kosova i bekstvu gruevskog?

ja volim tog novinara, nekako ima nešto toploljudsko u pristupu. bio mi je super sad skoro u intervjuu sa dodikom. čak mi je i dodik pored njega ličio na čoveka.

intervju sa zaevom je bio dirljiv. možda bi mogao da da par dvočasa potičarima iz srbije i bosne...

ta pitanja o kosovu i gruevskom baš kao i pitanja o odnosima u BiH su bila na toj liniji. a odgovori, ne samo ti su bili za ovo boldovano. sinoć sam razgovor gledao na preskok, danas popodne natenane. meni je upečatljivo bilo ono o dvojezičnoj sednici vlade:

- kak, dvojezično?

- pa imali smo slušalice svako je pričao na svom jeziku. posle se prešlo na makedonski, lakše je. 

kada nekome daš sva prava, on koristi ona koja su praktična - reče zaev.  da je nama 1 zaev umesto ovih 20 budala ludaka.

cedo

ceo imate ovde ... pomalo romanticarski, ali ne moze drugacije

namenski
8 hours ago, slepa živana said:

Mozda.

Sa sve podsecanjem da su makedonski politicari posle i tokom raspada Jugoslavije bili - u svem onom ludilu - etalon umerenosti i zdravog razuma.

Sa sve 1 matorim Gligorovom.

Jebes nacionalnu patetiku, ali narod - mislim na Makedonce - koji se, od svih na zapadnom Balkanu, nikome nije zamerio, jos manje okrvavio, na koga je onu stvar dizalo i kuso i repato sa sve onim idiotima Milosevicem i Micotakisom koji su svojevremeno razmatrali - i to na kraju 20. veka - mogucnost podele Makedonije, ko zna koju po redu.

Narod koji je ostao najdalje od indukovanog nacionalizma koji je harao Balkanom 90-ih, koji je u nacionalizam prakticno gurnut, kome su dobronamernitm dusebriznici uvalili manjinu koja ce koliko sutra da im dovede u pitanje jedinu drzavu koju su uspeli da kako-tako sacuvaju, sa sve SPC koja im, eto, ne da sopstvenu crkvu cak i danas, kada su i Grci, kako-tako i koliko-toliko progutali zabu.

Narod koji je, uostalom, smislio mozda najtuzniju juznoslovensku, balkansku rec: печалба, печалбар...

Edited by namenski