Jump to content
Oxford

Severna Makedonija, sadasnjost, buducnost

Recommended Posts

Dankan Ajdaho

Kao što Harper reče, priča o natalitetu možda izgleda smešno nekom Englezu, ali onome ko je tu priču proživeo, više nije do smeha. Pre petnaest godina svaka Albanka na Kosovu je radjala u proseku 5,5 dece. Koliko ta brojka iznosi sada?Podestiću još jednom na narodnu poslovicu koju je Azem Vlasi tako lepo koristio:"Čije ovce toga i livada".@Eraser; ukoliko tvrdiš da je neki plan samo ostvarenje "vlaznih snova", ti tvrdis da on nije realan.Pa evo, zamolio bih, budi ljubazan i objasni, zašto se u zahvevima DPA traži davanje statusa ONA.Da nije možda to pokušaj izjednačavanja terorista i regularnih jedinica makedonske vojske i policije i davanje "opravdanog legimiteta "obespravljenim" albancima"?Da te to možda ne podseća na narodnog heroja Adema Jašarija?

Edited by laki21

harper
Pa evo, zamolio bih, budi ljubazan i objasni, zašto se u zahvevima DPA traži davanje statusa ONA.
To je political statement. Sumnjam da i u DPA veruju da ce to Makedonci ikada ispuniti.

Dankan Ajdaho

To je pokušaj izjednačavanja regularnih jedinica makedonske države i terorista.I to veoma lukavo, da sledeći put kada to pitanje dodje na red, više niko ne može da kaže "obračunavali smo se sa terorističkim bandama". A, ne. Posledica ovog zahteva bi bila da su se borili makedonske snage i regularni "borci za slobodu". Pogledaj kako je to završeno na Kosovu, pa povuci paralele.Ništa se ne dešava slučajno.

harper
To je pokušaj izjednačavanja regularnih jedinica makedonske države i terorista.I to veoma lukavo, da sledeći put kada to pitanje dodje na red, više niko ne može da kaže "obračunavali smo se sa terorističkim bandama". A, ne. Posledica ovog zahteva bi bila da su se borili makedonske snage i regularni "borci za slobodu".
Da, tacno. I to je jos uvek political statement.

mandingo
To je political statement. Sumnjam da i u DPA veruju da ce to Makedonci ikada ispuniti.
Tacno. Cista politicka demagogija za internu upotrebu. Pare ce jedino dobiti neki seljaci kojima je hermelin unistio vinograd ili njivu, to isto traze albanske partije i to je "kompromis" koji ce Gruevski uciniti.
Nemaju oni iz Pristine (zapravo ne oni, i oni su samo eksponenti) uticaj nego prakticno vode albansku politiku u Makedoniji. Kao sto je vode i u Srbiji. Neki dan su albanski politicari sa juga Srbije bili u albanskoj ambasadi i tamo su im preporucili da izadju na izbore u Srbiji. Zatim su otisli u Pristinu i evo vec izjavljuju da ih ne zanimaju nikakvi izbori osim lokalnih.Ja ne tvrdim da ce biti nekih ozbiljnih problema u Makedoniji ali ako mislis da albanski politicari u Makedoniji samostalno odlucuju o tome sta ce i kako ce Albanci u Makedoniji mislim da se varas.
Ne sumljam u uticaj Zmije & co. na DPA i DUI, samo ne vidim kako bi ponovili kosovski scenario ovde.

Eraserhead

Koliko sam ja razumeo, a moguće da nisam najbolje, Ohridskim sporazumom je Makedonska država Albanske borce već priznala kao borce za slobodu a ne teroriste. To je bio jedan od ustupaka države kako bi se Albanci vratili u institucije i kako bi se započeo proces izmena sistema koji bi bio stvoren u dogovoru Albanaca i države a uz posredovanje medjunarodne zajednice. Ako bi me neko pitao za moje mišljenje, mislim da je u tom trenutku to bio pametan potez makedonije koji je ekstremnim pripadnicima Albanske manjine izbio sve argumente iz ruku. Zato je danas Makedonija uz sve probleme cela država, a Srbija je bez duše/kolevke/jaslica itd.Sličnu stvar je uradila i Srbija 2001. kada su pripadnici UČPBM bili amnestirani za svoju pobunu. Naravno tada je Srbija odradila još jednu dobru stvar pa je komandanta Lešija uskladila sa nadimkom. Tada se pokazalo koliko znači kooperativnost sa zapadom jer je Srbiji bilo omogućeno da se vrati u kopnenu zonu bezbednosti, a Albanski pobunjenici su bili prinuđeni da polože oružije i danas imamo Halimija kao poslanika u skupštini Srbije.

harper
Ne sumljam u uticaj Zmije & co. na DPA i DUI, samo ne vidim kako bi ponovili kosovski scenario ovde.
Ne mislim da ce pokusati da ponove kosovski scenario. U Makedoniji ce im izgleda uspeti ono sto im nije uspelo u SFRJ i SRJ, malo pomalo ce doci do federalizacije zemlje (ima dosta Makedonaca koji nemaju nista protiv toga) a zatim ce albanski deo Federacije sve vise neometano gravitirati Kosovu i Albaniji. U slucaju da sve bude u redu sa EU integracijama ne verujem da ce ici dalje. U nekom drugom slucaju sumnjam da ce ta federacija opstati.

harper
Sličnu stvar je uradila i Srbija 2001. kada su pripadnici UČPBM bili amnestirani za svoju pobunu. Naravno tada je Srbija odradila još jednu dobru stvar pa je komandanta Lešija uskladila sa nadimkom. Tada se pokazalo koliko znači kooperativnost sa zapadom jer je Srbiji bilo omogućeno da se vrati u kopnenu zonu bezbednosti, a Albanski pobunjenici su bili prinuđeni da polože oružije i danas imamo Halimija kao poslanika u skupštini Srbije.
Gresis oko Lesija, a i nije lepo to sto si rekao. On je bio najkooperativniji i najrazumniji komandant OVPBM. Ubijen je iz drugih razloga. Inace, dobro je da se Piter Fejt vratio nazad. Jos da reaktiviramo Covica i Amerikanci puste Sefceta Musliua iz Bondstila i mozemo slobodno da se posluzimo onom starom narodnom poslovicom o ubicama koje se vracaju na mesto zlocina. <_<

prut

Kada sam povezao natalitet i izmenu demografske slike sa osvajanjem teritorije nisam to pomenuo kao neciji koncept.To posmatram cisto statisticki a statistika je neumoljiva.I dugorocno gledano to je neminovost koja ce se dogoditi.Ako tome dodamo i ostale metode koje su primenjene na Kosovu dobijamo neki rezultat .Danas je na Kosovu tako.Da li ce Makedoniju zadesiti slicna sudbina i da li ce biti isti koncept ,ne verujem.Ono sto mi je potpuna tajna i sto ne mogu razumeti je interes Zapada da tako nesto uopste podrzava.

Eraserhead
Gresis oko Lesija, a i nije lepo to sto si rekao. On je bio najkooperativniji i najrazumniji komandant OVPBM. Ubijen je iz drugih razloga. Inace, dobro je da se Piter Fejt vratio nazad. Jos da reaktiviramo Covica i Amerikanci puste Sefceta Musliua iz Bondstila i mozemo slobodno da se posluzimo onom starom narodnom poslovicom o ubicama koje se vracaju na mesto zlocina. <_<
Ne mislim ja da je Čovićeva tuga nad njegovom sudbinom bila iskrena. Moguće da si u pravu, ali utisak koji sam stekao je da je on postao kooperativan onda kada je video da nema kuda. Pre toga je proglašavao "slobodno Istočno Kosovo". Hebi ga, imam averziju prema "ratnim komandantima".

mandingo
To je pokušaj izjednačavanja regularnih jedinica makedonske države i terorista.I to veoma lukavo, da sledeći put kada to pitanje dodje na red, više niko ne može da kaže "obračunavali smo se sa terorističkim bandama". A, ne. Posledica ovog zahteva bi bila da su se borili makedonske snage i regularni "borci za slobodu". Pogledaj kako je to završeno na Kosovu, pa povuci paralele.Ništa se ne dešava slučajno.
Da bi razumeo u kom kontekstu je to "zahtevano", traba da shvatis kako funkcionise politicka scena u Makedoniji, posebno kod makedonskih Albanaca... Ovde predizborne koalicije izmedju mak. i alb. partija ne postoje, koalicije se prave posle izbora, nepisano pravilo je da 1 albanska partija mora biti na vlasti. Medijumi na makedonskom jeziku veoma sturo prate sta se u toj kampanji govori, tako da se te stvari tamo koriste. Menduh Taci (DPA) ce reci: Mi smo to zahtevali, i nastavicemo da insistiramo da se to resi. Ali Ahmeti (DUI) ce reci: Mi smo jedina partija koja ce uspeti da obezbedi penzije za borce ONA-e. Tim "zahtevom" DPA ustvari porucuje albanskim glasacima da DUI (koja je puna komandantima ONA-e), nije jedina partija koja se bori za prava "veterana". Gruevski nije lood da takvo nesto ispuni, pogotovo ne sada, kad medijumske ajkule, nevladine organizacije i profesionalni spineri (vecina na platnom spisku SDSM-a) cekaju njegov pogresan korak.

harper
Ne mislim ja da je Čovićeva tuga nad njegovom sudbinom bila iskrena. Moguće da si u pravu, ali utisak koji sam stekao je da je on postao kooperativan onda kada je video da nema kuda. Pre toga je proglašavao "slobodno Istočno Kosovo". Hebi ga, imam averziju prema "ratnim komandantima".
Averziju delimo. Ovo sto sam ti rekao je nesto sto je zajednicki stav i Albanaca i Srba iz Bujanovca. Mislim da se niko od njih ne bi narocito uzbudio (to put it lightly) da je snajper okinuo Musliua umesto Lesija. To ubistvo je, inace, samo po sebi dosta zanimljivo i kontraverzno, ali da ostavimo to po strani. Sto se tice izjava, on nije govorio nista drugacije od ostalih, to jest ono sto im je receno da izjavljuju. Zaboga, covek je bio obucar.Mada, znam ja neke obucare koji su i na ovim nasim forumima (a bogme i u kosovskoj politici) dosta aktivni. :lol: Edited by harper lee

Barrister
Koliko sam ja razumeo, a moguće da nisam najbolje, Ohridskim sporazumom je Makedonska država Albanske borce već priznala kao borce za slobodu a ne teroriste. Sličnu stvar je uradila i Srbija 2001. kada su pripadnici UČPBM bili amnestirani za svoju pobunu.
Amnestija je jedno, priznavanje vremena provedenog u teroristickoj organizaciji kao radnog staza i davanja penzija je sasvim drugacija stvar. Edited by Barrister

mandingo
Koliko sam ja razumeo, a moguće da nisam najbolje, Ohridskim sporazumom je Makedonska država Albanske borce već priznala kao borce za slobodu a ne teroriste. To je bio jedan od ustupaka države kako bi se Albanci vratili u institucije i kako bi se započeo proces izmena sistema koji bi bio stvoren u dogovoru Albanaca i države a uz posredovanje medjunarodne zajednice. Ako bi me neko pitao za moje mišljenje, mislim da je u tom trenutku to bio pametan potez makedonije koji je ekstremnim pripadnicima Albanske manjine izbio sve argumente iz ruku. Zato je danas Makedonija uz sve probleme cela država, a Srbija je bez duše/kolevke/jaslica itd.
Nisam siguran da je tako. Amnestija - da, priznanje kao borce za slobodu - ne bas, tako bi ARM i MVR (armija i policija) ispali teroristi.

banatjanin
Brojka je manje - vise tacna, ali to ne znaci da su ostali bili Albanci, posto su bili Vlasi i Grci (ogromna vecina, vise od 70%). Mogu da napisem nesto vise oko ovoga, ali samo ako nekoga zanima, da ne sirim pricu bez potrebe.
mene zanima, iako ta tema mozda i nije kompatibilna sa ovim topikom.pratim pomno topik iako ne ucestvujem aktivno / naprosto, nisam dovoljno upucen.poredim licne utiske stecene u komunikacijui sa prijateljima u Skopju i situaciju koju vidim kada odem dole, sa onim sto se pise ovde.* i kad kazes Vlasi, da li mislis na Cincare?