Jump to content
Oxford

Severna Makedonija, sadasnjost, buducnost

Recommended Posts

Dankan Ajdaho
@mapasamo neko ko nikad nije pogledao budzet grcki moze i da pomisli da mapa ima kapaciteta tangentnosti zdravom razumu...od koncepta albanije od parge do pazara, preko pristine, nea nista...makar u onom "od parge" delu...
Ono što pokušavam da objasnim jeste da se na projektu te mape žestoko i uspešno radi. To je albanski nacionalni projekat i oni od njega NE ODUSTAJU. U vezi toga, albanski natalitet JESTE u funkciji tog projekta. Mrzi me da tražim, na "onom" forumu sam dao linkove skinute sa zvaničnog sajta CIA o njegovoj visini (koliko me sećenje služi, Kosovo je na drugom mestu na planeti), pa slobodno proguglaj(te).A i što se realnosti njegovog ostvarenja tiče, ne vidim ni jedan razlog (sa albanske strane) da se zaustavi, budući da se sjajno pokazao u praksi. Njegov uspeh zavisi jedino od sposobnosti ugroženih država da pokažu zube i odbrane svoj suverenitet.

ArleKino
A i što se realnosti njegovog ostvarenja tiče, ne vidim ni jedan razlog (sa albanske strane) da se zaustavi, budući da se sjajno pokazao u praksi. Njegov uspeh zavisi jedino od sposobnosti ugroženih država da pokažu zube i odbrane svoj suverenitet.
Kako? :unsure:

Dankan Ajdaho

Političkim i svim drugim raspoloživim sredstvima - mislim da je besmisleno nabrajati načine koje su suverenim državama na raspolaganju radi odbrane svog integriteta i teritorijalne celovitosti.

prut

Kartu VA koja je postavljena su samo pusti snovi , bar u realnoj buducnosti.To jednostavno nije moguce.Promena demografske slike koja ce se dogoditi nece pogoditi samo ove prostore nego vecinu evropskih zemalja.Ali i to je o dugom stapu.Muke sa ***** ce se nastaviti ali i njihova buducnost bez aktivne finansijske podrske zapada je sasvim neizvesna.Ako mi dozvolite sasvim privatnu opservaciju na Makedoniju i narod koji tamo zivi.Sluzio sam vojni rok u Skoplju i mada je u to vreme bilo puno vojske nikad se nije dogodilo da sednem u kafanu a da za sto ne stigne par flasa piva.I nije samo zbog tog piva jednostavno nista ruzno nisam doziveo u tih 15 meseci koje sam tamo proveo.I hvala im za to.Zato za Makedoniju i Makedonce sve najbolje.

Edited by Valkyrie
ponovo koristiš pogrdne reči za Albance

Dankan Ajdaho

To da li su pusti snovi, ili ne, to će vreme pokazati. Ja ponavaljam još jednom, to je projekat na kome se žestoko radi (ko to ne vidi ili je slep ili gluv, ili ne živi na ovoj planeti, ili je neobavešten :o ), delimično je ostavaren, a trenutno podizvođači izvode radove na dve trase - preševska dolina i Bujanovac, odnosno Makedonija.

Eraserhead
Ono što pokušavam da objasnim jeste da se na projektu te mape žestoko i uspešno radi. To je albanski nacionalni projekat i oni od njega NE ODUSTAJU. U vezi toga, albanski natalitet JESTE u funkciji tog projekta. Mrzi me da tražim, na "onom" forumu sam dao linkove skinute sa zvaničnog sajta CIA o njegovoj visini (koliko me sećenje služi, Kosovo je na drugom mestu na planeti), pa slobodno proguglaj(te).A i što se realnosti njegovog ostvarenja tiče, ne vidim ni jedan razlog (sa albanske strane) da se zaustavi, budući da se sjajno pokazao u praksi. Njegov uspeh zavisi jedino od sposobnosti ugroženih država da pokažu zube i odbrane svoj suverenitet.
Svaka pametna država nema zašto da se uopšte osvrće na te mape, a svoje građane bi trebalo da što više uputi na svakodnevni život i ove mape im i ne podtura pod oči. To su vlažni snovi nacionalista koji postoje u svim državama, a samo među pojedinim narodima koji se nisu pomirili sa istorijom mogu dobiti veću popularnost. To je slučaj sa nama i Albancima. Opet, kao što reče harper ne verujem da se bilo koji ozbiljniji istoričar znosi ostvarljivošću ovakvih mapa.

mandingo
Razlog bi mogao da bude - Nezavisnost Kosova, ma koliko to suludo zvucilo. Albanci su na Zapadu percepirani kao zrtve u kosovskom konfliktu (opravdano, ili ne, nije bas bitno za ovu temu), za Makedoniju to ne vazi (iako se pokusavalo, i to slicnim metodama: trovanje dece i sl.), cak sto vise, ovde su Albanci skoro pa konstitutivan narod (ohridski sporazum), a to nije mrtvo slovo na papiru (ohridskom sporazumu) vec se primenjuje u svakoj sferi drustvenog zivota, veruj mi. Sto se nataliteta tice, pisao sam o tome pre nekoliko strana, i stojim iza toga. Kosovo i Makedonija su 2 razlicite price, mnogo je razlika izmedju Albanaca ovde i na Kosovu, natalitet je, bar u zadnje vreme, jedna od njih. Mozda Harper moze da napise nesto vise oko toga, verujem da on bolje poznaje stanje u MKD, nego ja na Kosovu.

Dankan Ajdaho
Svaka pametna država nema zašto da se uopšte osvrće na te mape, a svoje građane bi trebalo da što više uputi na svakodnevni život i ove mape im i ne podtura pod oči. To su vlažni snovi nacionalista koji postoje u svim državama, a samo među pojedinim narodima koji se nisu pomirili sa istorijom mogu dobiti veću popularnost. To je slučaj sa nama i Albancima. Opet, kao što reče harper ne verujem da se bilo koji ozbiljniji istoričar znosi ostvarljivošću ovakvih mapa.
Halo, halo, zemlja zove Mars!U vezi vlažnih snova nepostojećih nacionalista, čisto da de obavestim pošto si očigledno neobavešten, jedan od zahteva DPA je;"...donošenje zakona o statusu bivših članova ONA." :o :o :o ONA? šta je to? Otkud to? Ccc. Opet nisi pazio na času.

Anarhojapi
1. secanje, nano, secanje, o nanice...dakle, lupas ko muda po samar[dzic]u...navodni linkmozda jos bitniji linak2. da vec ONI "ne odustaju" od nataliteta = f[projekat], odustajes li ti makar od agumentacije, ili cemo analogno da prognoziramo nastanak oximoron drzavne tvorevine - veliki mali????3. kao sto si i sam rekao, zavisi [gde nadje ono 'jedino'] od kapaciteta drzava da odgovore izazovu...i idalje stojis iza toga da mapa koja obuhvata deo grcke nije u domenu realnosti stvaranja SAO transilvanije i erdelja?@copypasteheadpo cemu se pametne drzave razlikuju od glupih i koja se oblasti bavi procenama toga? etantologija???

Eraserhead
Halo, halo, zemlja zove Mars!U vezi vlažnih snova nepostojećih nacionalista, čisto da de obavestim pošto si očigledno neobavešten, jedan od zahteva DPA je;"...donošenje zakona o statusu bivših članova ONA." :o :o :o ONA? Šta je to? Otkud to? Ccc. Opet nisi pazio na času.
Laki, opet pričaš sa zamišljenim diskutantima. Boldovanu reč si ubacio sam i onda na njoj bazirao svoj odgovor.
po cemu se pametne drzave razlikuju od glupih i koja se oblasti bavi procenama toga? etantologija???
Po načinu na koji hendluju ovakve probleme. Ozbiljne države pregovaraju, stvaraju veze u svetu i koriste uticaj da se na ekstremiste itiče da ublaže zahteve i prihvate sistem. Glupe države na to reaguju ukidanjem autonomije, svađom sa svetom, represijom i hladnjačama. Pametne države svoje manjine uspevaju da ukope u državu, a glupe dožive da im se manjine odvoje. Edited by Eraserhead

ArleKino

Nego, strašno me zanima kako se to ijedna država može boriti protiv nataliteta (osim nekakvog oporezivanja svakog novog djeteta što može biti dvosjekli mač)? :unsure:

Dankan Ajdaho

Ah, kakva pena izbija na usta čim se pomenu činjenice? Moje skromno (naglasio bih LIČNO) vidjenje - može se pokazati netačnim, ali i ne mora - je da će Grčki potprojekat biti ostavljen za kraj - cca pedesetak godina od sada, ali smatram takodje da on ima i najmanje šansi da prodje - budući da je Grčka pozicija ubedljivo najbolja i najjača od svih ostalih ugroženih nacija - a naročito je bitno što Grčka dijaspora ima snažniji uticaj nego albanska.A u vezi nataliteta, gore sam pomenuo kosovski, a tačne podatke ću pronaći posle ručka.

harper
Sto se nataliteta tice, pisao sam o tome pre nekoliko strana, i stojim iza toga. Kosovo i Makedonija su 2 razlicite price, mnogo je razlika izmedju Albanaca ovde i na Kosovu, natalitet je, bar u zadnje vreme, jedna od njih. Mozda Harper moze da napise nesto vise oko toga, verujem da on bolje poznaje stanje u MKD, nego ja na Kosovu.
Kosovo i Makedonija jesu razlicite price ali ne toliko koliko se cini na prvi pogled. Ako je sudeci po mojm iskustvima rekao bih da je Makedonija danas ono sto je Kosovo bilo osamdesetih godina proslog veka - mnogo krckanja ispod jedva i na silu zatvorenog poklopca.Sto se ovog drugog dela tice, ja razumem potrebu svakog iole misleceg coveka da ovakve neverovatne stvari kao sto je osvajanje teritorije natalitetom otpisuje na glupost. Realno, to i jeste glupost, ali nije jedina glupost u koju su ljudi duboko verovali. Ja cu se opet vratiti na 17. mart i zebnju koju od tada imam i koja se pojacava iz dana u dan. Danas je na Kosovu premijer covek koji je eksponent najgore i najnazadnije albanske politicke struje. Jedan od njegovih najblizih saradnika, Pleurat Sejdiu, je jos 1999. godine u BBC-evoj emisiji "Tri na Jedan" najavio da ce oni koristiti natalitet da preuzmu vlast u Makedoniji (rekao je to na malo grozniji nacin, ali hajde da mu malo otpisemo na propagandu). Ako je neko gledao tu emisiju zna kako izgleda koncept. najpre je intervju tri novinara na jednog gosta, a onda gosta posalju vanka a novinari medju sobom komentarisu ono sto su culi. Ljudi nisu mogli da veruju da neko tako otvoreno i javno iznese tako idiotsku politiku i podsmevali su mu se dobrih par minuta. Njima je, doduse, lako da se podsmevaju.Ozbiljno sumnjam da bilo ko (pa i Pleurat Sejdiu, koji je sad valjda neki ministar na Kosovu ili tako nesto) moze da natera citavu jednu zajednicu da se posveti takvom projektu, ali vidjali smo mi i ludje stvari na Balkanu. Jednostavno, u Makedoniji ce sve zavisiti od toga kakve vlasti budu u Tirani i Pristini. Ako tamo budu sedeli normalni ljudi bice manje-vise OK (koliko je to uopste moguce), ako budu sedeli ovakvi kao Taci, nisam optimista.

mandingo
Kosovo i Makedonija jesu razlicite price ali ne toliko koliko se cini na prvi pogled. Ako je sudeci po mojm iskustvima rekao bih da je Makedonija danas ono sto je Kosovo bilo osamdesetih godina proslog veka - mnogo krckanja ispod jedva i na silu zatvorenog poklopca.....
Zanima me zasto mislis da Makedonija (prakticno njen opstanak) toliko zavisi od vlasti u Tirani i Pristini? Tacno je da imaju uticaja (posebno oni iz Pristine), ali ne vidim kako bi destabilizovali drzavu sada. Cak i dugorocni planovi mi izledaju neralni, jer ce valjda MKD uci u NATO za koju godinu, kao i Albanija, uostalom. Najnovija vest: DPA je upravo imala pres konforenciju na kojoj je receno da su uzasno razocarani u Gruevskog, cak su mu preporucili da se druzi sa njegovim pravim prijateljima: Srbijom i Rusijiom. :o Gruevski je u njegovom prepoznatljivo flegmaticnom stilu rekao da ga DPA uopste ne zanima u ovom trenutku, nije ista iskomentirao. Rekao je da mu ne treba takva "glavobolja" u vreme kad se mozda vodi odsudna bitka oko ustavnog imena i ulaska u NATO. Jedina stvar koja bi isprovocirala Tacija (Menduha) da trese ovakve gluposti je odugovlacenje sa priznavanjem Kosova, zasto Gruevski odugovlaci, nije mi jasno. Mozda da ne pokvari prijateljstvo sa Djelicem. :lol: Edited by mandingo

harper
Zanima me zasto mislis da Makedonija (prakticno njen opstanak) toliko zavisi od vlasti u Tirani i Pristini? Tacno je da imaju uticaja (posebno oni iz Pristine), ali ne vidim kako bi destabilizovali drzavu sada. Cak i dugorocni planovi mi izledaju neralni, jer ce valjda MKD uci u NATO za koju godinu, kao i Albanija, uostalom.
Nemaju oni iz Pristine (zapravo ne oni, i oni su samo eksponenti) uticaj nego prakticno vode albansku politiku u Makedoniji. Kao sto je vode i u Srbiji. Neki dan su albanski politicari sa juga Srbije bili u albanskoj ambasadi i tamo su im preporucili da izadju na izbore u Srbiji. Zatim su otisli u Pristinu i evo vec izjavljuju da ih ne zanimaju nikakvi izbori osim lokalnih.Ja ne tvrdim da ce biti nekih ozbiljnih problema u Makedoniji ali ako mislis da albanski politicari u Makedoniji samostalno odlucuju o tome sta ce i kako ce Albanci u Makedoniji mislim da se varas. Edited by harper lee