Jump to content
Oxford

Severna Makedonija, sadasnjost, buducnost

Recommended Posts

Host
Sudbina Makedonije ce biti skolski primer kako natalitetom preuzeti celu drzavu.Nemaju potrebe da otkidaju delove kad mogu dobiti sve.Posle je cisto tehnicko pitanje objedinjenje svih ***** u jednu drzavu.Makedoncima bi bilo najpametnije da se prikljuce Grckoj pa nek onda oni to resavaju.Bolje im je da budu narod u okviru Grcke nego da se prepuste sudbini i milosti i nemilosti *****
Znas kako, moze misljenje je da su ***** oni koji su u stanju da cele narode tako zovu. Sto se Grcke tice, moja porodica je poreklom iz Egejske Grcke odakle je pobegla pod represijom grckih vlasti (hapsenja, zabrana upotrebe makedonskog jezika i imena), tako da ne mislim da bi Makedoncima bilo pametno da se prikljuce Grckoj.
Evo linka! Mislim da je to izuzetno vazna komponenta problema. Zanimljivo je i kako ce se nezavisnost Kosova i odnosi Kosovo-Albanija odraziti na status Makedonije. Posebno ce biti zanimljivo kako ce izgledati granica izmedju Kosova i Makedonije, odnosno da li ce ta granica postojati i de facto. U ovom trenutku jasno je da albanskoj strani ne gori pod nogama da rastura Makedoniju jer nema neophodnu podrsku sa Zapada, ne moze da igra na kartu zrtve, a i onako drzi citavu drzavu u saci, jer u slucaju raspada makedonskom stanovnistvu preti dalje rasparcavanje i konacna asimilacija. Opet, sasvim je jasno da Evropa nema odgovor na albanski nacionalizam i da, za sada, nije svesna onoga sto je neko (?) nedavno izjavio: Kosovo je bilo crna rupa Srbije, sad je postalo crna rupa Ervope.
Hvala ti za link, pogledacu malo kasnije. Postoji problem verodostojnosti makedonskih izvora. Nacija je relativno mlada (tj. nedavno ostvarena kroz dobijanje sopstvene drzave), pa je i nacionalna zanesenost jaka, posebno u strucnim krugovima. Moj rodjeni ujak je jedan od takvih autora kome ne bih verovao ni rec kada su "makedonska pitanja" u igri :lol: Mandingo ce verovatno znati o kome je rec kada kazem da je bivsi portparol VMROa. Inace se potpuno slazem sa Mandingovim vidjenjem situacije. Edited by BGhost

Oxford
Opet 1 licna percepcija. Dodji u goste dole da pogledas kako izgledaju buduce "masine za bebe" ... goli pupak i struk od 50cm, kome ce ona da rodi petoro dece? Ja cu da ti odgovorim - nikome. Nisam rekao niti insinuirao da ce proces trajati 3 godina. Trajace kao kod Srba ili Makedonaca.
Shvatio sam da se radi o licnoj percepciji. Verovatno je nemoguce proceniti brzinu tog trenda koji ce u mnogome zavisiti i od kapaciteta albanskih entiteta da se priblize EU, odnosno od ekonomskih trendova vise nego od obrazovnih. S druge strane, kad pogledam svoje komsije Marokance - sve jako fini svet - koji bez obzira sto zive u naprednoj drzavi i sto im je omoguceno da se obrazuju, po pravilu imaju 4+ dece po porodici. (To se odnosi i na mladje parove iz moje generacije koji su ovde odrasli.)

Anarhojapi

ontopik [skoro]:

Opet 1 licna percepcija. Dodji u goste dole da pogledas kako izgledaju buduce "masine za bebe" ... goli pupak i struk od 50cm, kome ce ona da rodi petoro dece?
tako se govorilo i za bosnjakinje i hrvatice po dalmatinskoj zagori...da je rat potrajao, stigle bi one oxfordskim djacima da rode i vise od 5 komata...
ne znam samo dali HR & SLO imaju potpisano medjudrzavni ugovor o razgranicenju.
pa ono...bio onaj baja...badinter...igrao polutku u PSG...
ne mislim da bi Makedoncima bilo pametno da se prikljuce Grckoj.
bilo bi im jednako pametno kao gruzinima da se prikljuce rusiji...pravoslavna braca.... Edited by Valkyrie

mandingo
ontopik [skoro]:tako se govorilo i za bosnjakinje i hrvatice po dalmatinskoj zagori...da je rat potrajao, stigle bi one oxfordskim djacima da rode i vise od 5 komata...
Za ovo u dalmatinskoj Zagori prvi put cujem... kazes da su za vreme rata tamo tesnostruke Bosnjakinje / Hrvatice radjale po x dece kao "pojacanja"? Cak i da je to istina, moras da uzmes u obzir (ratne) okolnosti, kao i to da ja ovu moju percepciju zasnivam na visokom procentu gradskog (urbanog) zivlja medju Albancima. Da si rekao Zagreb, Split ili Zadar ok, ovako... not so much. Rekao si da te mrzi da napises po koju za tetovske Univerzitete, ja sam povrsno upoznat sa radom shtulovog, napisacu nesto kasnije. Ako imas neki info za onaj drugi "malorechanski" napisi nesto, cuo sam da je starom dekanu odzvonilo, da imaju i Makedonce studente i sl. I da, prekinite obojca sa prepucavanjem, kad vise "moram" da pisem na ovom pdf-u, bas i ne moram da citam splacine. ;)

Anarhojapi
Za ovo u dalmatinskoj Zagori prvi put cujem... kazes da su za vreme rata tamo tesnostruke Bosnjakinje / Hrvatice radjale po x dece kao "pojacanja"? Cak i da je to istina, moras da uzmes u obzir (ratne) okolnosti, kao i to da ja ovu moju percepciju zasnivam na visokom procentu gradskog (urbanog) zivlja medju Albancima. Da si rekao Zagreb, Split ili Zadar ok, ovako... not so much. Rekao si da te mrzi da napises po koju za tetovske Univerzitete, ja sam povrsno upoznat sa radom shtulovog, napisacu nesto kasnije. Ako imas neki info za onaj drugi "malorechanski" napisi nesto, cuo sam da je starom dekanu odzvonilo, da imaju i Makedonce studente i sl. I da, prekinite obojca sa prepucavanjem, kad vise "moram" da pisem na ovom pdf-u, bas i ne moram da citam splacine. ;)
a tebi bas nejde da skapiras moje aluzije...hocu reci da su radjale kao posledica "delovanja" "oslobodilacke vojske" ter vaskolikih oxfordovskih "dobrovoljaca" koji su isli da oslobadjaju hrvatske kuce od bele tehnike, a mladjahne hrvatice od poshasti nevinosti...tako bi herojski i mladjahne albanke defl[j]or[a brovin]irali...da...al mi je interesantnije za spomenuti OTKUD u tetovu 2 univerziteta...al to more oxford napisati, on je, bre, eksperat za makedonsku politiku, jerbo, bre, ima prijatelja, bre, tamo...koji je, bre, od vladike jovana, bre, dobio, bre, kandilo...eeee...zao mi je sto se o regionalnoj politici MORA pisati na ovom pdf, gde ti topik o makedoniji pocinje kosovomparacijom, ali vlasti [za sada] ne daju da se pise bez stega srbocentricnih politikanata...

mandingo
Sto se Grcke tice, moja porodica je poreklom iz Egejske Grcke odakle je pobegla pod represijom grckih vlasti (hapsenja, zabrana upotrebe makedonskog jezika i imena), tako da ne mislim da bi Makedoncima bilo pametno da se prikljuce Grckoj.Postoji problem verodostojnosti makedonskih izvora. Nacija je relativno mlada (tj. nedavno ostvarena kroz dobijanje sopstvene drzave), pa je i nacionalna zanesenost jaka, posebno u strucnim krugovima. Moj rodjeni ujak je jedan od takvih autora kome ne bih verovao ni rec kada su "makedonska pitanja" u igri :lol: Mandingo ce verovatno znati o kome je rec kada kazem da je bivsi portparol VMROa. Inace se potpuno slazem sa Mandingovim vidjenjem situacije.
Dakle ti si VMRO-vac sa pedigreom, kao Makedonac iz egejskog dela "imperije" t.j. Egeec. Svi su listom za VMRO :lol: Slazem se da su strucni krugovi ne bas flexibilni sto se nacionalnih pitanja tice, mada i to polako jenjava (ili je bar uticaj strucnih krugova na dnevnu politiku znacajno umanjen). VMRO - DPMNE (koja je na pocetku '90-tih bila puna akademika, kao i MAAK), na primer, je potpuno razlicita stranka danas, uporedjenai sa strankom iz ranih '90-tih. Prvu znacajnu cistku je uradio "Vojvoda" jos '97, a sve je zavrsio Gruevski kad je preuzeo partiju pre 3 godine. Po tom pitanju stvari su se znacajno popravili. Tvoj ujak mi je misterija, nikako da se setim o kome se radi. :unsure: @Oxford oko Marokanaca... Moguce, nisam upoznat sa marokanskom kulturom, mada na kraju ce uvek preovladati iskonski ljudski instinkt da se adaptira situaciji u kojoj se nalazi, to sto zive u sredjenoj sredini bi trebalo da ubrza taj proces. Marokanci su los primer, zato sto su Muslimnani, kao i vecina Albanaca... i mozemo da udjemo u veoma neprijatan i konfliktan deo razgovora koji bi sadrzio bezvezne generalizacije Islama kao religije, koji postaju jos besmisleniji kad se primenjuju na Albance, koji bas i nisu neki fanatici, sto se religije tice. Juzna Koreja je odlican primer kako expresan napredak 1 drzave (u svakom pogledu) utice na natalitet.

Biohemija
tako se govorilo i za bosnjakinje i hrvatice po dalmatinskoj zagori...da je rat potrajao, stigle bi one oxfordskim djacima da rode i vise od 5 komata...
Nemam baš neke veze sa temom (mada me zanima), ali ovo je masna izmišljotina. Ko govrio? Edited by Biohemija

Valkyrie

Oxford ima žuti karton zbog vređanja a Anarhojapi zbog trolovanja topika ličnim razračunavanjem.Tema je Makedonija, vaš mali privatni rat možete voditi na odeljenju Fight Club, Sivi Dom (skroz dole)

Dankan Ajdaho
greateralbaniaih9.jpgEvo za vas veseljake, tek da imate predstavu o cemu pricate.

mandingo
greateralbaniaih9.jpgEvo za vas veseljake, tek da imate predstavu o cemu pricate.
Legendarna mapa Velike Albanije. :o Inspiracija da napisem jos nesto, akcent stavljam na Makedoniju (mada nisam siguran da je Beogradi - Beograd, na albanskom :lol: ) Nisam cicija, ali ova "karta" je skroz nerealna... realno, pre ce marsovci uzeti Prilep, Resen i Bitolj, nego Albanci, o Velesu, Negotinu i Kavadarcima i da ne govorim. Cak i Zapadna Makedonija nije toliko albanska, koliko se autoru cini. O tome cu sutra. Hocu da kazem da je ova mapa... scarecrow2.usermyth.jpg

Dankan Ajdaho

Znaš kako, ja je nisam nacrtao. No ako pažljivo pogledaš, napredak je sasvim solidan. Dakle to strašilo što si postavio je sasvim na mestu.

Shimoda

Doqr****mi da pisem Srpski pa cu malo da briljiram na Makedonskinadam se da necu pogresiti , nevermind tu je uvek Mandingo da mi ispavi .!. ako mi ode u krivo :lol: Makedonija, sadasnjost, buducnost kao 1rvo Makedonija nema da bide zagrozena od Natalitetot na Sipterite , posho Shabanjerosi pocnuvaat da se urbaniziraat,vise ne furaat John Travolta stil , curite ne im se u marami i ne slusaat 'O moj libe kur te due' ,nego idat da na koncert na Pink se oblakaat ko Brini Spirs i sl. Toa e samo mal pokazatel deka pocinjaat da Evoluiraaat , seto toa ide vekje nekolku godini malku e sporo al jebiga ke ubrzaat pa oni se PLEME-nit narod :rolleyes: Za skolstvo mislam deka vekje bese kazano ,, imaat kade da se skoluvaat , i se povekje se skoluvaat , da ne kazam deka vekje ima eden mal procent na intelektualci od albansko poteklo koi gledaat proevropski i nemaat u glava karti od Golema Albanija So znaci Natalitet NE , jedino so moze da ja razdeli Makedonija toa e onaa svetska sila so si pravi Kur-tashak so cel svet.Btw.. Premierot Gruevski najavi programa narecena Stumulacija za 3to dete , so znaci deka mislat na natalitet So se odnesuva do

Predsedništvo te stranke, čiji je predsednik Menduh Tači, odlučilo je u četvrtak uveče da izađe iz koalicije u vladi s VMRO-DPMNE zbog neispunjavanja zahteva upućenih Gruevskom.
Ako si gleal Top Lista Nadrealista i ti teknuva na Dr ; Nele Karakilic --- 'sala mala - Radi se o Triku' e ova e isto i so DPA . so znaci ova e samo Finta so telo(rolling dribbling) ,kako Nikola Gruevski bi imal pricina da ide na predvremni izbori ,, a posle izbori se znae ... ...........Sve je sad - kao nekad :)Btw eden zanimliv klip od eden momak slicen na Lazanski se vika Vasko Eftov Bivshi minister za vnatresni raboti Za samitot na NATO Makedonija 99% dobiva pokana za clenstvo . sto bi rekol eden vas Brilijanten Umetnik ,, kako li se vikase ....mi tenuva samo na refrenot - Nemoze nam niko nista jaci smo od sudbine mogu samo da nas.................. muahahaI kao najbitno svarno ponekad mi e krivo sto morame da bideme 53 drzava na SAD . Blazesi vi na vas Srbite uvek ste bile so Rusite a gleam deka sakate da si ostanete so niv -samo taka momci , mora nekoj da im pokaze zubi na Amerite. :jerry::jerry::jerry: -> :Hail: Edited by Shimoda

Anarhojapi
Oxford ima žuti karton zbog vređanja a Anarhojapi zbog trolovanja topika ličnim razračunavanjem.Tema je Makedonija, vaš mali privatni rat možete voditi na odeljenju Fight Club, Sivi Dom (skroz dole)
zahvaljujem i ponizno primam packu...ja licnih razracunavanja nemam, napadao sam stav, te odgovarao na napade ad hominem...kaznu sa samopregorom prihvatam, ali bih molio da se obrazlozenje presude stilski uredi...onofftopik:naravno da je notorna izmisljotina da su srbi isli silovati hrvatice i boshnjakinje...pa njima su, bre, gace same padale kad bi se ceta bradatih i neokupanih primitivaca pojavila...ontopik:
Marokanci su los primer, zato sto su Muslimnani, kao i vecina Albanaca... i mozemo da udjemo u veoma neprijatan i konfliktan deo razgovora koji bi sadrzio bezvezne generalizacije Islama kao religije, koji postaju jos besmisleniji kad se primenjuju na Albance, koji bas i nisu neki fanatici, sto se religije tice.
pa nisu ni marokanci...komparativna inkompatibilnost potice od neceg drugog, al sad da me ubijes ako mi sa na ovom topiku da jos i o tome...@mapasamo neko ko nikad nije pogledao budzet grcki moze i da pomisli da mapa ima kapaciteta tangentnosti zdravom razumu...od koncepta albanije od parge do pazara, preko pristine, nea nista...makar u onom "od parge" delu...

harper
Inspiracija da napisem jos nesto, akcent stavljam na Makedoniju (mada nisam siguran da je Beogradi - Beograd, na albanskom :lol: ) Nisam cicija, ali ova "karta" je skroz nerealna... realno, pre ce marsovci uzeti Prilep, Resen i Bitolj, nego Albanci, o Velesu, Negotinu i Kavadarcima i da ne govorim.
Beogradi jeste Beograd na albanskom.Ako pogledas objasnjenje za kartu iznad slike videces da pise da bi to bila neka realna karta bazirana na istorijskom "pravu", to jest na osnovu toga gde su sve Albanci ziveli u poslednjih 150 i vise godina. To ne znaci da su bili vecina na svim tim mestima, ali ova mapa je ionako vlazni san nacionalista a ne ozbiljnih istoricara, tako da ne cudi sto ima radni naslov "gde smo sve bili i odakle su nas sve proterali".Mislim da bi se ovi kartografi trenutno zadovoljili i nesto manjom mapom, onom koja iscrtava teritorije na kojima su trenutno u vecini. Za sada.

mandingo
Beogradi jeste Beograd na albanskom.Ako pogledas objasnjenje za kartu iznad slike videces da pise da bi to bila neka realna karta bazirana na istorijskom "pravu", to jest na osnovu toga gde su sve Albanci ziveli u poslednjih 150 i vise godina. To ne znaci da su bili vecina na svim tim mestima, ali ova mapa je ionako vlazni san nacionalista a ne ozbiljnih istoricara, tako da ne cudi sto ima radni naslov "gde smo sve bili i odakle su nas sve proterali".Mislim da bi se ovi kartografi trenutno zadovoljili i nesto manjom mapom, onom koja iscrtava teritorije na kojima su trenutno u vecini. Za sada.
Pojma nisam imao za Beogradi... :rolleyes: Za "proterivanje" sam cuo, cak su neki kvazi istoricari pokusavali da iskoriste fakt sto je konferencija na kojoj je formirana moderna albanska azbuka odrzana u Bitolju na pocetku proslog veka (1911, mislim) kao dokaz za to (proterivanje), pri cemu se tvrdi da su Makedonci cinili 20% naselenja u to vreme. Brojka je manje - vise tacna, ali to ne znaci da su ostali bili Albanci, posto su bili Vlasi i Grci (ogromna vecina, vise od 70%). Mogu da napisem nesto vise oko ovoga, ali samo ako nekoga zanima, da ne sirim pricu bez potrebe. Da dodam da ovo vazi samo za "grad konzula", ne sa ceo jugozapadni region... da ne dodje do zabune. Samo sam hteo da dam primer za klasicnu, i za Balkan veoma cestu, istorisku vratolomiju.