Jump to content
IGNORED

HOROR filmovi


melankolic

Recommended Posts

2 kudravi: uh, kako si samo naporan. paz vako:1)jel pricamo o zombi flickovima? da.2)jel smo se dogovorili da su romerovi zombiji standard? da. dakle, italijanski (i slicni) zombiji nisu standard. uzmi serpent and the rainbow- to uopste nije zombi film. pojavljuje se, istina, nekoliko zombija, ali film je prvenstveno o vudu magiji i prijateljskom nesvrstanom rezimu baby doca.3)imaju i kinezi zombije, kung fu zombije. da li iz toga mozemo zakljuciti da je jedna od osnovnih osobina zombija da znaju kung fu? naravno da ne. cak sta vise, to mozemo potpuno zanemariti kada pricamo o zombi flickovima. kao i vudu- to je drugi zanr horrora.4)gde smo zapoceli ovu diskusiju? kod pitanja sta su stvorenja iz ima legenda. dakle, slozicemo se da a) u originalu su oni mutanti b)trce i vrse akrobatske tacke 3)lice na neke vampire c)nisu bas nesto mrtvi d) danju spavaju jer im svetlo smeta e) inteligentni su - umeju da postavljaju zamke f)nista vise od toga ne znamo.da li je ijedna od tih osobina standardna za subjekta? ne.i sa koji ti pravom, koj kurac, mozes njih da nazivas zombijima? jedino sa onim koje ti daje politicko- korektna bljuvotina da svako ima pravo na svoje misljanje i da ako hoces mozes i monstrumima iz mora da ih nazivas. ko fol, niko nema pravo da ti to zabrani. fuj, gadis mi se.

Link to comment
pojavljuje se, istina, nekoliko zombija, ali film je prvenstveno o vudu magiji i prijateljskom nesvrstanom rezimu baby doca..
jel to onaj kace zombi bori sa ajkulom?taj volim.sad ozbiljno, imam 3 pitanja...1. zasto zombi u startu mora biti spor, ako su mu skelet i misisci ocuvani a od smrti do zombi stanja nije proslo dovoljno vremena za rigor mortis? mnogo insistirate na sporosti. veci je problem, po meni, momenat kad kod romera brejnded nauci da koristi vatreno oruzje.2. jesu kod metisona bili zombiji ili vampiri? znam da ih zove vampirima, ali dosta su spori pa me to buni. i glupi su, isto.3. jel jaci zombi ili mumija?
Link to comment

Iz tvog posta smo ustanovili da umes da brojis do 4. I to je nesto. Zadrzacu se na ovome:

4)gde smo zapoceli ovu diskusiju? kod pitanja sta su stvorenja iz ima legenda. dakle, slozicemo se da a) u originalu su oni mutanti b)trce i vrse akrobatske tacke 3)lice na neke vampire c)nisu bas nesto mrtvi d) danju spavaju jer im svetlo smeta e) inteligentni su - umeju da postavljaju zamke f)nista vise od toga ne znamo.
Sta je 'mutant' i sta je 'mrtvo'?Kad pogledas relno, zombiji jesu mrtvi, ali je jasno da su oni mrtvi u smislu da su im mrtve neke funkcije mozga, a telo kako - tako radi. Ima za to raznih objasnjenja, a cesto se objasnjenje i preskoci, ali nema sumnje da nesto u glavi ipak mora da im radi. Znaci, zombiji napadaju zive i jedu ih (ponekad mozak, ponekad cela tela), cesto idu na mesta koja su posecivali za zivota (trzni centri), razlikuju slicne sebi od zivih (inace bi se medjusobno pojeli), imaju nagone, cula (vide i cuju, a ponekad i njuse)... Sve ovo ukazuje da je njihovo "mrtav sam" dosta razlicito od "mrtav sam" koje pomisli zec nakon sto Grunf predje kolima preko njega.Kad se u ovo ukljuce zombiji kojima se pomaljaju neke osnove razuma i zakljucivanja (ranije pomenuti Afroamerikanac pumpadzija, npr.) dolazis do toga da linija razgranicenja i nije tako jasna.Iz svega ovoga sledi da je I am legend zombi samo ono sto se dobije kad se ova teza tera dalje. Zasto bi njihovo telo obavezno propalo ili zasto je tako cudno da se plase mraka? Stvar je u tome da se objasnjenje koje nalazi doktor za ove zombije moze lako primeniti i na tradicionalne zombije, uz minimalne modifikacije.U krajnjoj liniji, smrt se moze filozofski posmatrati kao mutacija iz cega sledi da je dilema koju si izmislio vestacka. <_<
Link to comment
jel to onaj kace zombi bori sa ajkulom?taj volim.sad ozbiljno, imam 3 pitanja...1. zasto zombi u startu mora biti spor, ako su mu skelet i misisci ocuvani a od smrti do zombi stanja nije proslo dovoljno vremena za rigor mortis? mnogo insistirate na sporosti. veci je problem, po meni, momenat kad kod romera brejnded nauci da koristi vatreno oruzje.2. jesu kod metisona bili zombiji ili vampiri? znam da ih zove vampirima, ali dosta su spori pa me to buni. i glupi su, isto.3. jel jaci zombi ili mumija?
- Najvaznije je da se autor filma/knjige drzi svojih internih pravila u svetu u koji je postavio. Romerov zombi nauci da koristi vatreno oruzje, Rajtov da igra video igre, a Fulcijev nikad nista. :)- Kod Metisona nisu nijedni ni drugi, vec samo podsecaju na vampire. - Mumija, brate.
Sta je 'mutant' i sta je 'mrtvo'?Kad pogledas relno, zombiji jesu mrtvi, ali je jasno da su oni mrtvi u smislu da su im mrtve neke funkcije mozga, a telo kako - tako radi. Ima za to raznih objasnjenja, a cesto se objasnjenje i preskoci, ali nema sumnje da nesto u glavi ipak mora da im radi. Znaci, zombiji napadaju zive i jedu ih (ponekad mozak, ponekad cela tela), cesto idu na mesta koja su posecivali za zivota (trzni centri), razlikuju slicne sebi od zivih (inace bi se medjusobno pojeli), imaju nagone, cula (vide i cuju, a ponekad i njuse)... Sve ovo ukazuje da je njihovo "mrtav sam" dosta razlicito od "mrtav sam" koje pomisli zec nakon sto Grunf predje kolima preko njega.Kad se u ovo ukljuce zombiji kojima se pomaljaju neke osnove razuma i zakljucivanja (ranije pomenuti Afroamerikanac pumpadzija, npr.) dolazis do toga da linija razgranicenja i nije tako jasna.Iz svega ovoga sledi da je I am legend zombi samo ono sto se dobije kad se ova teza tera dalje. Zasto bi njihovo telo obavezno propalo ili zasto je tako cudno da se plase mraka? Stvar je u tome da se objasnjenje koje nalazi doktor za ove zombije moze lako primeniti i na tradicionalne zombije, uz minimalne modifikacije.U krajnjoj liniji, smrt se moze filozofski posmatrati kao mutacija iz cega sledi da je dilema koju si izmislio vestacka. dry.gif
E, pa to je zamka. Mozemo mi da logicarimo, ali RL kriterijumi ne vaze za fikciju, nego bi trebalo da se za svako delo racunaju kriterijumi koje je autor u njima postavio. Tipa, ako se nagadjamo i igramo, ti si rekao da zombijima "mora nesto da radi u glavi" kad imaju motorne funkcije i tragove secanja, ali posto mi sa naucne strane ne znamo nista, a oni se protive osnovnim zakonima RL prirode, onda znaci da ti zakoni RL prirode ne vaze za njih i da samim tim nista ne znamo, pa cak ni da li im nesto radi u glavi, ili, na primer, u desnom ramenu. A i kapiram da mozda ne govore svi o istoj verziji filma ili knjizi. Mada, da me neko pita, ni u jednom slucaju ih ne bih nazvao zombijima. Jednostavno, nije to ta ikonografija, nije taj setting uopste. Edited by Lrd
Link to comment
Kod Metisona nisu nijedni ni drugi, vec samo podsecaju na vampire.
Da, Metisonov junak nema pojma sta su ta bica, a mi sve vidimo kroz njegove oci. Mozda vredi pomenuti da su se njegova bica itekako istrebljivala medju sobom, sto nije karakteristika ni zombija ni vampira. Tek kasnije se pojavljuje kasta razumnih, koji zavode red (mada su i ovi ostali prilicno razumni u poredjenju sa standardnim zombijem).
Link to comment
jel to onaj kace zombi bori sa ajkulom?taj volim.sad ozbiljno, imam 3 pitanja...1. zasto zombi u startu mora biti spor, ako su mu skelet i misisci ocuvani a od smrti do zombi stanja nije proslo dovoljno vremena za rigor mortis? mnogo insistirate na sporosti. veci je problem, po meni, momenat kad kod romera brejnded nauci da koristi vatreno oruzje.2. jesu kod metisona bili zombiji ili vampiri? znam da ih zove vampirima, ali dosta su spori pa me to buni. i glupi su, isto.3. jel jaci zombi ili mumija?
Ovim si se ispisao sa spiska ozbiljnih diskutanata...to je ZOMBI 2 (Zombie, by Lucio Fulci... U italiji se zove Zombi2 jer se Dawn of the dead, Argento's cut davao kao Zombi).Odgovori:1. Inspiracija za zombi ujed su ujedi komodskih zmajeva. Cim te makar malo dovati, umreces i cao. E, sad... pre ces umreti ako te jako izujeda i popijes puno infekcije. Takodje, deca pre postaju zombiji. Mladi su, brz im metak-bolizam. Ali, rigor mortis nastaje cim umres. Ono sto Romero nikad ne objasni (pored uzroka zombiluka) je da li i kada zombi opet umre. Da li umre od gladi? Posto uglavnom ne umru, mogu da evoluiraju ako dugo "pozive"... Stari darvinista Romero razvija svoje zombije i cak je jednom rekao da Noc, zora i dan predstavljaju stadijume evolucije novog covecanstva - zombija. 2. Metison kaze da ih glavni junak zove Vampiri jer mu na to lice... U knjizi nisu ni spori ni glupi. Film nisam gledao jer mrzim Vila Smita.
Link to comment

al beze od lukca, krstace, to vise puta bude nedvosmisleno navedeno...i vode kolko se secam, mada to je tek sumanuto.kad razmislja o prirodi epidemije, bas deo sa krstom ga odvraca od pomisli da je neka bakterija krivac.i u knjizi su spori, jebote. i glupi su cim ne mogu da udju u kucu pored tako banalnih prepreka. i poslednji film koji bih smatrao ekranizacijom metisona je ovaj sa vil smitom, ima jos barem 3 pre njega.edit: glede metisona

Edited by ToniAdams
Link to comment

A da l' je sumanuto, beli luk je jako antibakterijsko sredstvo, a oni su svi zarazeni tom bakterijom. On ih zove vampirima jer zive nocu i agresivni su prema njemu, ali oni ne piju krv i nisu dominantni u odnosu na coveka. Kod Metisona ( :Hail: ) junakova ocena o njima kao vampirima na kraju prelazi u novu vrstu ljudi.topic se pretvara u edit fest. :)Kod Metisona nisu "glupi' kao kod Romera. Kod Metisona su glupi kao klasicni umetnicki negativci, dakle nemaju dovoljno inteligencije da zaobidju zamke u pocetku. Ali, na kraju mu podmetnu ribu i ipak ga uhvate. Daklem, njihova glupoca je samo u funkciji drame razvoja romana, a nije osnovna osobina kao kod Romera ili Fulcija, u kome u pocetku nemaju ni naznake kognitivnog.

Edited by Lrd
Link to comment

Iskreno, ne secam se da su bezali od krsta, ali ne znam da li je bitno. Er ima neko objasnjenje zasto beze od krsta? Nije da sam tako davno citao, ima 4-5-6 godina, kad se pojavilo ono novo izdanje, ali sam izlapeo, jebi ga.

Link to comment
Metisonove nakaze su dijalektičko jedinstvo vampira i zombija. Nešto poput jedinstva Serpika i prosečnog policajca...
Oni uopste nisu nakaze, osim u ocima junaka, ali i on na kraju uvidi istinu.
Link to comment
E, pa to je zamka. Mozemo mi da logicarimo, ali RL kriterijumi ne vaze za fikciju, nego bi trebalo da se za svako delo racunaju kriterijumi koje je autor u njima postavio. Tipa, ako se nagadjamo i igramo, ti si rekao da zombijima "mora nesto da radi u glavi" kad imaju motorne funkcije i tragove secanja, ali posto mi sa naucne strane ne znamo nista, a oni se protive osnovnim zakonima RL prirode, onda znaci da ti zakoni RL prirode ne vaze za njih i da samim tim nista ne znamo, pa cak ni da li im nesto radi u glavi, ili, na primer, u desnom ramenu.
Naravno da autor postavlja seting i pravila i da je jedino bitno da se on sam tih pravila drzi.Veoma je retko (ja sad ne mogu da se setim ni jednog primera) da zombiji imaju veze sa magijom (za razliku od vampira). Zobiji su ili neki eksperiment, ili virus ili tako nesto, ali nikada nemaju veze sa svetom u kome postoje demoni, magija, djavo... Znaci, u zombi svetu je sasvim opravdano traziti naucno objasnjenje za njihovo stanje i sasvim je logicno reci da im mozak radi (kol`ko - tol`ko).Jer, gresis kad kazes da zakoni RL prirode ne vaze za njih - itekako vaze svi prirodni zakoni osim jednog. To je i fora s njima. Ceo svet je isti kao sto je i bio, osim cinjenice da mrtvi nisu stvarno mrtvi.
Link to comment
Oni uopste nisu nakaze, osim u ocima junaka, ali i on na kraju uvidi istinu.
Pa, da kao što ona riba priča Serpiku priču o bunaru od koga je poludelo celo kraljevstvo osim kralja... Ali, kada Serpiko i dalje instistira da bude antinomičan... <_<
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...