Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

Kvalitet sastojaka jeste najbitniji. Naravno da je zitarica presudna, od nje se dobija alkohol. Ne verujem da je ovde ikome svejedno da li pije rakiju od sljive ili kukuruza. Ali i za odlican rucak nije dovoljno imati dobre sastojke.

 

Kod lagera (ne postoji industrijski ale kod nas) je jako bitno odlezavanje (zato se i zove lager). To kod nas pivare izbegavaju (svi primete da je pivo bolje zimi nego leti).

 

Oni to rade ne zbog toga sto nas mrze, nego da bi vise zaradili. I sto im drzava to dozvoljava (da li iko veruje da postoji ozbiljna kontrola kvaliteta). Zato i nema sastava na etiketi.

Link to comment

problem domaće pivarske industrije su loši kvasci

 

ima i drugih, ali ovaj je najznačajniji

 

sećam se, kada smo pravili neka bezalkoholna piva, uglavnom kontrolnom procesa enzimima, najveći problem mi je bio da nađem pivaru sa dovoljno živim kvascem

 

izvor skroba, jebi ga, manji problem

 

inače nisam na pivu, a jebe mi se za arome, ja sam alkos, daj da pijem, a o ukusu ćemo sutra

Link to comment

problem domaće pivarske industrije su loši kvasci

 

ima i drugih, ali ovaj je najznačajniji

 

sećam se, kada smo pravili neka bezalkoholna piva, uglavnom kontrolnom procesa enzimima, najveći problem mi je bio da nađem pivaru sa dovoljno živim kvascem

 

izvor skroba, jebi ga, manji problem

 

inače nisam na pivu, a jebe mi se za arome, ja sam alkos, daj da pijem, a o ukusu ćemo sutra

 

Zapravo kvasci su najmanji problem. Generalno svaka pivara ima svoj kvasac (laboratorijski prilagodjen) i ne rado ga deli. Moze biti mnogo razloga zasto taj kvasac nije 'radio posao' za ono sto vam je trebalo. Kvasci su zivi organizam, menjaju se i prilagodjavaju sredini, uslovima, tehnologiji, sastojcima. Posto mi je bezalkoholno pivo nonsens i jedina je 'vrsta' piva koju jos nisam probao, nisam se ni udubljivao kako stvari funkcionisu.

 

Koristio sam vise puta kvasac kome je istekao rok trajanja i sve je bilo ok (kako kvasac moze da procita rok trajanja i bas tada da umre?). Razliciti kvasci daju razlicite rezultate, ali se unapred zna sta se od kog moze ocekivati. Cak ni kvasci Trapist piva nisu ogromna tajna, jer se opet neki kvasci mogu 'reciklirati' iz boce popijenog piva i iznova biti upotrebljeni. 

 

U svakom slucaju, industrijskim pivarama je tu najmanja briga i apsolutno zanemarljiv trosak. Negde u rangu 'kontrole kvaliteta' koju je neko spomenuo. To sto neko ima interno sektor za kontrolu kvaliteta sa dva burazera od tetke sto cackaju nos, to nama koji pijemo ne znaci mnogo. A opet, da li iko ko zivi u Srbiji (oprastamo nostalgicnim gastrosima sto uzivaju u svim pivskim perverzijama, a sa setom se secaju peckog ispred dragstora) veruje u ozbiljnu nezavisnu kontrolu kvaliteta (jugoinspekt, inspektori, poljoprivredne laboratorije, regulatorna tela, zakoni)?

 

Posto za dobru svinju nema losih pomija, a nijedno pivo nije ostalo neprodato, oni ne razmisljaju o povecanju kvaliteta, vec o smanjenju troskova. 

Posto se srbi primaju na reklamu i ambalazu, na tome se manje stedi, a za kvalitet mare samo hipsteri (ko ih jebe, bitno je samo napiti se), logicno je stedeti na sastojcima. 

 

Ja na kraju krajeva nit pijem ambalazu nit glupu reklamu (castim jednog Mikkellera prvog ko se seti pametne domace reklame za pivo), pa se tom logikom rukovodim kad biram sta pijem.

 

Pivo je osnovna zivotna namirnica i u svakom slucaju mi je najveci interes da kod nas postoji kvalitetno, a jeftino pivo, za siroke narodne mase. To nisu ni Jelen, ni Kabinet. Ali mrdnuli smo sa mrtve tacke. 

Link to comment

... jer se opet neki kvasci mogu 'reciklirati' iz boce popijenog piva i iznova biti upotrebljeni. 

Jedina tehnologija koje mogu da se setim u vezi ovoga pominje se na jednom drugom topiku, ima cak i ilustracija...

 

castim jednog Mikkellera prvog ko se seti pametne domace reklame za pivo

Video sam negde 'pivo sa ukusom piva', ne znam cija je, ali je meni sasvim OK, narocito u poplavi piva sa grejpfrutom, narandzom, mekinjama, mandarinama i bezbroj drugih dodataka koji nas prosvetljuju u konzumiranju ove osnovne zivotne namirnice koju locemo da bismo se zdravo oblokali.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...