Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

Nisi razumeo. Treba da gradis svoje misljenje i svoj ukus. A ovde je bilo vec reci o KAŠ-u. Forum treba i citati, a ne samo pisati po njemu. Zasto ti se KAŠ nije svideo?

 

Koliko sam para na pivo ostavio, mogao sam da budem vlasnik kafane. Ipak vise volim da budem s ove strane sanka.

Mislim da ipak idealizujes vlasnike kafana u Srbiji. Obicno nisu ovako obrazovani i pismeni.

 

Jel ima neko pivo da ti se svidelo? 

Link to comment

Au brate mili...

Pitanje nije bilo:

Probao sam nešto ajde recite mi jel valja?

Odakle ti ideja da ne čitam forum.

Pitao sam pre odlaska u kafanu.

Da mnoga su mi se piva svidela, ne i ono koje sam juče probao.

 

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Imam par pitanja za pivske eksperte i voljan sam da naučim. 

 

Do sada sam pohvatao sledeće: od piva postoje lageri, porteri, ejlovi, pilsneri, trapisti i još ponešto.

 

Ejlovi su lokalizovani na angloameričko područje i mahom su u pitanju malo lakša piva sa manjim procentima alkohola, ne?

 

Lageri su više kontinentalna stvar i vezuju se za germansko-austro-ugarsku sferu. Podvrsta lagera su pilsneri kao uglavnom češka specifičnost, ne?

 

Trapisti su ovo što belgijski mantijaši kuvaju u svojim katakombama, ne? Mahom se svode na blonde varijante, ne?

 

Porteri su tamna piva nastala prženjem žita od kojih se kuvaju, ne? Stautovi su lajt verzija istih, ne? Ono što se porterom zove u Engleskoj, u Nemačkoj ima sufiks dunkel, ne?

 

Zahvaljujem na trudu i pojašnjenjima unapred. Nadam se da vas neće mrzeti. 

Link to comment

ejl je zapravo britanski, i ima ih odličnih, 

a američke su ove ipa i apa gorke vodice naparfemisane određenim sojevima kvasaca i gmo hmeljom na koje se lože hipsteri. ah da, i kad se to kuva u kontrolisanim uslovima u 10 inox sudova od po 100 000 litara i kad ima kontinuiran kvalitet u svakoj seriji - onda se zove industrijsko sranje, a kad se pravi u plastičnim kantama i u svakoj je različito, onda je to kraft i onda je super ... mdah. <_<

Edited by banatjanin
Link to comment

ejl je zapravo britanski, i ima ih odličnih, 

a američke su ove ipa i apa gorke vodice naparfemisane određenim sojevima kvasaca i gmo hmeljom na koje se lože hipsteri. ah da, i kad se to kuva u kontrolisanim uslovima u 10 inox sudova od po 100 000 litara i kad ima kontinuiran kvalitet u svakoj seriji - onda se zove industrijsko sranje, a kad se pravi u plastičnim kantama i u svakoj je različito, onda je to kraft i onda je super ... mdah. <_<

daj bre...
Link to comment

ejl je zapravo britanski, i ima ih odličnih, 

a američke su ove ipa i apa gorke vodice naparfemisane određenim sojevima kvasaca i gmo hmeljom na koje se lože hipsteri. ah da, i kad se to kuva u kontrolisanim uslovima u 10 inox sudova od po 100 000 litara i kad ima kontinuiran kvalitet u svakoj seriji - onda se zove industrijsko sranje, a kad se pravi u plastičnim kantama i u svakoj je različito, onda je to kraft i onda je super ... mdah. <_<

Originalni IPA je britanski proizvod, ima cela istorijska prica oko njega.  A to da su ga Ameri prisvojili i napravili sijaset verzija i varijacija, to stoji.  I bar u USA ne postoji industrijsko sranje™ IPA, nema verzije ni od AB/InBev, ni od Coors, ni od Miller/SAB, tako da smo osudjeni na hipsterske™ homebrew varijante  :fantom:

Link to comment

Brzo odgovor jer sam na telefonu, a necu skoro biti pri kompjuteru. Aleovi nisu samo engleski, prakticno sva tradicionalna belgijska piva (ukljucujuci i trappiste koji samo oznacavaju poreklo i zakonski su kontrolisani) su takodje ale. Uprosceno, za pravljenje ale se koristi drugaciji kvasac i pravi se na znacajno vecim temperaturama nego lageri. Obicno se za ale kaze 'top fermenting' a za pils 'bottom fermenting' ali to je zaostalo od starih vremena, obasnicu kad se dokopam lakse tastature. Kad kazes blonde, to je pale ale, na belgijski nacin, od svetlog jecma. Po neka zapadno-nemcka piva su srodnija aleovima nego pilsnerima, npr Koelsch i Altbier (Duesseldorf).

 

Aleovi nisu manje alkoholni, na protiv. U proseku, aleovi imaju vise. % alkohola nego lageri (zbog brze fermentacije). IPA je pale ale sa dosta hmelja jer su ih natrpavali hmeljom da bi bilo ukusni kad dodju do Indije, to ne znam zasto...

 

Sve crne varijante, porteri i stouti, se prave tako sto se ispeku ili slad ili jecam ili oboje. Fermentiraju se slicnije aleovima.

 

Kad budem imala vremena, dodacu jos...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...