Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

Da li se neko razume u potrošačka pitanja i razloge zbog kojijh je sastav piva toliko šturo objašnjen na ambalaži? Na etiketama piva ne piše gotovo ništa osim procenta alkohola i ekstrakta. Na prehrambenim proizvodima obično su navedeni svi sastojci, a često i njihov udeo u finalnom proizvodu. O čemu se radi? Zašto je pivo izuzeto iz ovakve regulative?

Edited by pacey defender
Link to comment

Rekao bih da je slicno za sva alkoholna pica. Mada pricam na pamet, ali zaista nisam primetio da se na alkoholu detaljise. Mozda zbog recepture?

Edited by *edited by mod
Link to comment

Moguće, nisam zagledao etikete žestokih pića. 

 

Čeku služi informacija o procentu ekstrakta? Kakvu informaciju pruža? Esktrakt čega? 

 

Receptura..... svaki sos u tegli je takođe rezultat primene nekakvog recepta pa se na etiketi ipak nalaze informacije o sastavu (uključujući i informacije o pojačivačima ukusa, E ovaj, E onaj, itd). 

Edited by pacey defender
Link to comment

ja ne znam kako neko uspe da se napije od piva, ok dok ima 40 kila žive vage, ali posle... misterija

 

Zavisi od kojeg piva.  Za ova "obicna" (neki mass produced lager/pilsner sa 4-5% alkohola) se slazem, ali imas danas craft piva sa 10 i vise % alkohola, od toga mozes dobro da se overis ako popijes dovoljno.

Link to comment

http://www.seebiz.eu/zmajska-pivovara-medu-10-najboljih-novih-pivara-na-svijetu/ar-103722/

 

 

Hrvatski pivarski startup Zmajska pivovara našao se među deset najboljih novih pivara u svijetu, u konkurenciji od čak 3800 tvrtki.

To priznanje je tim važnije jer dolazi od prestižnog portala Ratebeer, referentnog mjesta gdje se mogu naći ocjene gotovo svakog piva koja se proizvodi u svijetu, piše Večernji list.

Naime, sedam njegovih najeminentnijih članova kušalo je čak 20 tisuća piva, 275 vrhunskih kušača napravilo je četiri tisuće recenzija različitih piva. Pritom se ocjenjuju samo komercijalne varijante, a ne piva pripremljena za natjecanja ili slične svrhe. Upravo Ratebeer, koji dodjeljuje i nagradu za najbolje nove pivare kojih je lani, uključujući i zadnje tromjesečje 2013., bilo čak 3800 u cijelome svijetu, na deveto mjesto uvrstio je Zmajsku pivovaru, za koju kaže da je prva mikropivovara zapadnog tipa u nas te da je dala dodatni zamah u dugoočekivanoj hrvatskoj kraft-revoluciji.

Uspjeh je Zmajske pivovare tim veći što proizvodi samo dva piva, Pale Ale i Porter, a dodatak je uspjehu što je Porter u svojoj kategoriji ušao među 15 najboljih za prošlu godinu. Valja istaknuti da Zmajska pivovara postoji samo četiri mjeseca, a njezin munjevit uspjeh ne prestaje, potražnja je i dalje velika, a u planu su i nove vrste piva.

Link to comment

 

http://www.seebiz.eu/zmajska-pivovara-medu-10-najboljih-novih-pivara-na-svijetu/ar-103722/

 

 

Hrvatski pivarski startup Zmajska pivovara našao se među deset najboljih novih pivara u svijetu, u konkurenciji od čak 3800 tvrtki.

To priznanje je tim važnije jer dolazi od prestižnog portala Ratebeer, referentnog mjesta gdje se mogu naći ocjene gotovo svakog piva koja se proizvodi u svijetu, piše Večernji list.

 

Naime, sedam njegovih najeminentnijih članova kušalo je čak 20 tisuća piva, 275 vrhunskih kušača napravilo je četiri tisuće recenzija različitih piva. Pritom se ocjenjuju samo komercijalne varijante, a ne piva pripremljena za natjecanja ili slične svrhe. Upravo Ratebeer, koji dodjeljuje i nagradu za najbolje nove pivare kojih je lani, uključujući i zadnje tromjesečje 2013., bilo čak 3800 u cijelome svijetu, na deveto mjesto uvrstio je Zmajsku pivovaru, za koju kaže da je prva mikropivovara zapadnog tipa u nas te da je dala dodatni zamah u dugoočekivanoj hrvatskoj kraft-revoluciji.

Uspjeh je Zmajske pivovare tim veći što proizvodi samo dva piva, Pale Ale i Porter, a dodatak je uspjehu što je Porter u svojoj kategoriji ušao među 15 najboljih za prošlu godinu. Valja istaknuti da Zmajska pivovara postoji samo četiri mjeseca, a njezin munjevit uspjeh ne prestaje, potražnja je i dalje velika, a u planu su i nove vrste piva.

 

 

 

Snobizam? Proseravanje sa aromama? Da li su sudije popile barem po 15 od svakog piva pre davanja ocene?

 

Vest je iz 'biz' kategorije, pa da vidimo:

 

Totalno drugacija prica od Kabineta, ali bas zbog toga zgodna za poredjenje.

 

Zmajsko ima glavnog pivara/brewmastera. Kabinet nema.

 

Zmajska pivara je proizvod dugogodisnjeg planiranja, cimanja, dovijanja, entuzijazma, zaduzivanja kod banaka. Kabinet je proizvod ogromnog kesa i prilike za zaradu.

 

Zmajska pravi samo dva piva. Ali su sve ture istog kvaliteta i ukusa. Kabinet pravi 15 piva, ali jos nijednom im dve uzastopne ture istog piva nisu bile iste.

 

Zmajska prodaje pivo na mestima gde se skupljaju ljubitelji piva (Pivopija, Miners, Samo Pivo). Kabinet prodaje pivo svuda (HORECA fazon).

 

Zmajsko je po definiciji craft pivara (vlasnik ujedno i pivar). Vlasnik Kabineta nikad nije kuvao pivo.

 

Zmajsko se reklamira jako skromno, uglavnom zivom reci. Kabinet ulaze u vrlo ozbiljan marketing. Dizajn i medijska promocija, vizuelni identitet, kreiranje brenda, sve je na visokom nivou.

 

Zmajsko je iz sivog Zagreba. Kabinet je sa osuncanih sumadijskih obronaka.

 

 

I jedna digresija. Neverovatno mi se dopao toceni Kabinetov Mikkeller Vista IPA 2. Medjutim vec 3 puta sam posle njega (par komada) imao blackout (ko zna, neki tajni Mikkellerov sastojak za obeznanjivanje). Pivo ima 7.5 posto.

Link to comment

ja ne znam kako neko uspe da se napije od piva,

da nisi ti Nemac?

 

Nemac je tako u stanju da popije 10 normalnih (0.5l) piva na žurki i da se meni čudi kako mogu da popijem deci votke i koja sam ja pijanica

 

 

 

inače ja se nekad pripijem već od jednog pivca, a nekad mogu popiti 5-6 bez problema

Link to comment

Češki Budweiser 81 din pola litre, neuporedivo sa domaćim splačinama.

 

Na etiketi stoji

 

sadrži: ječam. 

 

 

verovatno je to ta razlika. 

Edited by pacey defender
Link to comment

koliko kosta paulaner u srbiji?

 

kod mene dole je, recimo, 50% skuplji od amstela koji pravi skopska pivara - koji je, btw, prilicno los. skopsko je isto bulja, ne znam dali se "zlaten dab" prodaje u srbiji, to je solidno pivo.... za cenu, naravno.

Link to comment

paulaner.... 150 din je redovna cena za limenku od pola litre. povremeno odrade sniženja, najjeftinije što sam pronašao je bilo pre par meseci u tempu - 100 dinara. 

 

u kafićima je recimo 280-350 din za točenih 0.5.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...