Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

Ima u sklopu akcije da se pazari Franziskaner Weiss za oko 170 dinara što je veliki + i ima neki Flensburger za koji nisam nikad čuo.

 

flens je solidan pils, inace vrlo popularan i na dobrom glasu medj nemcima

Link to comment

Cure, gde da nabavim relevantnu literaturu za kućnu radinost? Ili da sačekam miting mikropivara?

 

Cekiraj ovaj link:

 

http://www.zasve.net/biblioteka/Pivo/pivo_iz_vlastitog_podruma_188.pdf

 

Nalazio sam i drugu literaturu na srpskohrvatskom po netu, ali me uglavnom tako nesto podseca na zastarele knjige sa fakulteta. 

 

Ja sam teoriju izucio tacno pre nego sto su se pojavili Moje pivo i Majstor za pivo i od tada se bavim samo praksom. Meni je ovo stivo bilo lako razumljivo i zanimljivo: 

 

http://www.amazon.com/The-Complete-Homebrewing-Third-Edition/dp/0060531053

 

Charlie Papazian je jedan od oceva kucnog pivarstva u Americi, prakticno jedan od zacetnika te revolucije. Znam ljude kojima su knjige sa Amazona stizale kod nas, a moze neko i da ti donese.

 

Ozbiljno sam zamerio gore pomenutim radnjama sto nemaju u ponudi ni jednu jedinu knjigu. Na primer, u nekim samoposlugama u Njujorku mogu da se kupe knjige o kucnom pivarstvu (sirovine takodje). Jeste kuvanje piva jednostavno, ali je po meni bitno znati zasto se nesto radi ovako, kako sta utice... Svako kucno pivo koje sam probao je dobro, ali se sa samo malo znanja kuva vrhunsko pivo. 

 

Hrvatski forum pivarstvo.info je odlican izvor informacija (mozda konfuzan za totalnog laika) jer su oni nekih 15 godina ispred nas u ovome. Sjajno je videti kako se ljudi snalaze u improvizaciji opreme, gde maltene bez ulaganja prave sisteme za kuvanje (sistem u sustini je lonac i plasticna kofa).

Link to comment

Probah sinoc tri Thornbridge-a.

 

Kipling (south pacific pale ale) mi se nije nesto dojmio, fali ukusa hmelja, tela. Sigurno bi lepse legao preko dana, na suncu. 

 

Jaipur (IPA) je 5.9 posto alkohola, prosto sjajan, izbalansiran, podseca na Brewdog Punk, ali sa drugacijom kombinacijom hmelja, manje gaziran. Nema tezine, pitak.

 

Dark Raven (black IPA) je isto odlican, ali jednostavno nije my cup of tea, pa sam se zadovoljio sa par gutljaja.

 

Kabinetov Wit je njihovo prvo psenicno pivo, od ovih engleza nije dosao na red, ali mi je prosto neverovatno da je gorak. U ovu vrstu piva ide minimalno hmelja i gorak ukus nikako ne odgovara stilu. Od njihovih piva me ipak nista ne iznenadjuje (imaju ultra skupu i modernu pivaru, a nemaju recept majstora, brewmastera, glavnog kuvara, kako god zelite...), od sjajnih do skroz bezveze piva.

Link to comment

u cemu je fora sa burencetom paulanera od 5 litara koje kosta 2000 dinara? znaci polutka je 200 din, u flasi je 190. ajde, kapiram debilizam da se lozis da kao sebi tocis iz burenceta ali wtf, gde je tu racunica da  kolicinu 10 flasa prodaju skuplje nego kada uzimas staklo?

 

Ni ja nikako ne kapiram. A to isto burence u CG je 14 evra. I neka druga piva su im jeftinija (akcize mozda).

 

Moje Pivo je svojevremeno imalo Monchsoff burenca na akciji, oko 800 dinara (pritom je njihov Schwarz svetska klasa). Distribucijom piva se nazalost vise ne bave.

 

Prednost tog burenceta je sto mozes da ga koristis posle jos 100 puta, da utocis svoje pivo, pocastis drugare. Dva takva (10l) stanu lepo u frizider, gajba zidarskih je malo vecih gabarita.

Link to comment

u cemu je fora sa burencetom paulanera od 5 litara koje kosta 2000 dinara? znaci polutka je 200 din, u flasi je 190. ajde, kapiram debilizam da se lozis da kao sebi tocis iz burenceta ali wtf, gde je tu racunica da  kolicinu 10 flasa prodaju skuplje nego kada uzimas staklo?

fora je u tome da ljudi misle da je veca kolicina uvek jeftinija, cenu i ne gledaju.

 

inace, sere mi se od vaseg lozenja na svako odurno pivo kada se prvi put pojavi u bg. mrs bednici.

Link to comment

 

 

Kabinetov Wit je njihovo prvo psenicno pivo, od ovih engleza nije dosao na red, ali mi je prosto neverovatno da je gorak. U ovu vrstu piva ide minimalno hmelja i gorak ukus nikako ne odgovara stilu. Od njihovih piva me ipak nista ne iznenadjuje (imaju ultra skupu i modernu pivaru, a nemaju recept majstora, brewmastera, glavnog kuvara, kako god zelite...), od sjajnih do skroz bezveze piva.

 

 

kabinet je prosle godine u jednoj od probnih tura koje su slali svojim sto prijateljima sto tejsterima imao jako zanimljiv vajcen u kome se bio provukao blagi touch lajma ili tako nekog citrusa (ja sam inace onaj seljak koji u masovni vajcen ponekad ubaci kriskicu limuna, streljajte me). secam se da je od te ture od 4 piva koliko su poslali to bilo najbolje. nisam probao taj wit, sem ako to nije ono sto se toci u od usta do usta, to me je promasilo ali iskreno nisam obratio posebnu paznju.

Link to comment

fora je u tome da ljudi misle da je veca kolicina uvek jeftinija, cenu i ne gledaju.

 

inace, sere mi se od vaseg lozenja na svako odurno pivo kada se prvi put pojavi u bg. mrs bednici.

 

Redovna probava je strasno bitna za zdravlje. Meni kvalitetno pivo stimulise probavu.

Link to comment

Kabinetov Wit je njihovo prvo psenicno pivo, od ovih engleza nije dosao na red, ali mi je prosto neverovatno da je gorak. U ovu vrstu piva ide minimalno hmelja i gorak ukus nikako ne odgovara stilu. Od njihovih piva me ipak nista ne iznenadjuje (imaju ultra skupu i modernu pivaru, a nemaju recept majstora, brewmastera, glavnog kuvara, kako god zelite...), od sjajnih do skroz bezveze piva.

 

 

 

Mislim da su namerno stavili hmelja više jer im nije bio cilj da prave standardni vajcen, ovo je neki cross over između wit-a i npr. Šnajder petice ili četvorke, bez namere da ih upoređujem, u vreme kada se svi igraju sa hmeljom i ubacuju ga gde stignu ovo je sasvim normalno, njihov Vertigo je Pilsner sa hmeljom koji se koristi npr. za IPA, veliki broj ljudi neće provaliti da je Pilsner ali on po načinu kuvanja jeste, samo je drugačije "zahmeljen".

Inače imaju dva a ne jednog, glavna kuvara, tačno znaju šta žele...

 

Uskoro će biti festival Engleskog piva u Mixeru, svašta nešto će da bude...

Link to comment

Cure, gde da nabavim relevantnu literaturu za kućnu radinost? Ili da sačekam miting mikropivara?

da se neprozvan javim sa svojim iskustvima.

ja sam krenuo sa gomilom literature i prepiskama po forumima i nikada ne bih ponovo učio da kuvam pivo na taj način. knjige znaju da budu preobimne i komplikovane, dok na forumu svako voli da se bar malo napravi pametan i unese još više konfuzije. tek kada sam zaista počeo da kuvam pivo sam u praksi shvatio većinu stvari o kojima sam učio na suvo. moj lični savet ti je da kreneš linijom manjeg otpora. pogledaj neki od mnogih youtube step-by-step uputstava za kuvanje piva i pokušaj da za početak napraviš pivo najjednostavnijim procesom (npr. neki recept sa ekstraktom slada koji teško možeš zajebati) sa minimumom opreme. tek kada to uradiš će ti biti mnogo jasnije kako se zapravo pravi pivo, te možeš "sa razumevanjem" da čitaš literaturu koju ti je cure preporučio i da po forumima (pivarstvo.info) razjasniš nedoumice. zapravo, meni je pivarstvo.info od najveće pomoći bio kod pravljenja DIY opreme u kućnoj varijanti (mlin, rashlađivač...) i nabavke sirovina, ali sada ti pored MojePivo.com i Majstora za pivo sirovine više neće predstavljati nikakav problem. bar dok ne kreneš da izmišljaš i eksperimentišeš.

e da, miting mikropivara ti neće biti od velike pomoći.

 

ko voli američko craft pivarstvo, evo slatkog kratkog dokumentarca:

 

 

btw

 

brouwerij_ij_flinktr.png

 

:thumbsup:

 

meni jedna od omiljenih pivara. pored jopen-a, obavezno mesto za posetiti u amsterdamu. prva pivara se nalazi u staroj vetrenjači a druga u staroj crkvi.

Link to comment

Thonrbridge Jaipur u Samo Pivou odlican. Probaosam i onaj drugi sto nije raven ali mi taj ima neki aftertaste na pepeo. Neojte da se obazirete na to sto pise na cenovniku da je 0.33 zapravo je 0.5

 

Trooper ok ali nista posebno.

Link to comment

Samo da javim da u Tempu važi vikend 12% popust na Oettinger. Otišao sam tamo da pazarim hefeweisen. Regularna cena je 79.99, sa popustom 70.39, što je skroz dobra kupovina imajući u vidu da je to realna cena za razne apatinske staropramene. Redovna cena kod mene u Maksiju je 89.99.

 

Erdinger i Paulaner su, čini mi se, nešto skuplji nego u Maksiju, tipa pet dinara, tako da mi se čini da se ne isplati cimati se zbog vikend popusta. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...