Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

2 hours ago, Ivo Petović said:

 

Čuo ili nečuo, još jednom veliki pozdrav za čoveka. Nije samo reč o tome šta je rekao, već i način na koji je sve artikulisao (nula bulšita i prevare) - što on sam kaže u onom rantu o twitteru na drugom klipu - neverbalna komunikacija je daleko bitnija od verbalne.

 

Ono gde je mene najviše kupio je perfektna dijagnoza srpskog antiamerikanizma. Jedino što je bio previše politički korektan pa je te neznalice i relativizatore nazvao samo neprefinjenim, umesto pravim nazivom, tj onako kako bih ih ja nazvao (btw, vidim malopre gore na forumu da su i godine počeli da relativizuju '92 ili '93 Mastriht, Šmastriht, sve je isto za prosečnog nemača pojma, koji se, doduše, malo opustio od silnog circle jerka ovde, pa ovaj put zaboravio da konsultuje google o stvarima o kojima nema pojma (svemu praktično), a sve zarad poentiranja na forumu / twitteru - sounds familiar to the subject sa drugog Danilovog klipa). 

 

Otprilike - Noam Čomski je svetionik slobodnog sveta kad priča o američkom imperijalizmu (napomena za ...... - i jeste, 95% njegovih stavova o američkom imperijalizmu delim), ali kad bi neki relativni Noam Čomski iz Srbije to slično (relativno, makar u naznakama) pričao u Srbiji o Srbiji (naravno, umesto imperijalizma koristio neke druge pojmove), onda bi bio okarakterisan kao autošovinista koji priča samo protiv srpskog nacionalizma, a ne kaže reč o drugim nacionalizmima. Sam Čomski se u USA susretao sa stotinama sličnih kritika tokom života, da ne kažem da je označen kao američki autošovinista.

 

Ali jbg, tako je kako je - uostalom, kad bi većina ljudi na svetu bili sposobni da se izbore sa svojim predrasudama i uspešno u kontinuitetu sagledavaju stvari iz različitih / tudjih perspektiva, ovaj svet bi bio mnogo drugačije i prijatnije mesto za život. Zato i jeste odličan osećaj kad prvi put čuješ nekog ko ti deluje da je to u stanju. Jedini mali caveat je što je Danilo ipak, makar delimično, produkt i okruženja u kojem radi - naći takav način razmišljanja i artikulacije kod jednog full lika iz Srbije je malo teža rabota :)

 

Što se tiče pretnji - jbg, ništa novo. Interesantno kako je uvek taj nacional-šovinistički šljam taj koji preti kad im se ne svidi nečije mišljenje. Kako se skoro nikad ne desi da se mrski autošovinisti (izraz upotrebljen cinično) skupe i krenu da napadaju dobre, nacionalne osvešćene, Srbe / neizdajice?

 

 

Baš tako, nemam šta da dodam na komentar (osim da sam ga preneo takođe sada Danilu).

 

Meni je najveći utisak upravo ostavio kraj UN, kad su se javljali ljudi i apsolutno sa svojim komentarima potvrdili Danilovu tezu koju je celu emisiju spominjao.

 

Poslednji pasus - to se i ja pitam, kako svi ti silni "nacionalno osvešćeni" ljudi nisu prijavili ni jednu pretnju nikada... Da se razumemo, ne želim im iste naravno, ali možda bi trebali da se zapitaju. Opet, da imaju kapacitet za to, bila bi drugacija diskusija, tako da... :)

Link to comment

meni su u svemu manji problem nacionalisti, kojih ima odredjen broj, takvi su kavi su i na to se mora racunati

 

daleko veci problem je "tiha vecina" koja lako, a kod nas bas isuvise lako podje putem manjeg otpora

tuzno je gledati kakva sva opravdanja naizgled pametni, obrazovani ljudi nalaze za takve pozicije

  • +1 2
Link to comment
13 minutes ago, pbg12345 said:

meni su u svemu manji problem nacionalisti, kojih ima odredjen broj, takvi su kavi su i na to se mora racunati

 

daleko veci problem je "tiha vecina" koja lako, a kod nas bas isuvise lako podje putem manjeg otpora

tuzno je gledati kakva sva opravdanja naizgled pametni, obrazovani ljudi nalaze za takve pozicije

 

Juče se vozim tramvajem i ekipa Rusa unutra (utisak mi je bio da se vraćaju sa posla, cela grupa njih 7-8), viču, smeju se, opšte širenje muda. :D Kad shvatim da tramvaj ćuti. I to na onaj poznati naš način, tihe većine, opasno ćuti. :D  Ćute i dva lika sa kajlom i deda mrgud i mamika sa ćerkicom, svi ih gledaju i slušaju i ćute. Nije mi bilo teško da zamislim kako za koju godinu kreću pojedinačne batine tu i tamo. Niti su oni onakvi kakvim ih mi zamišljamo, niti smo mi tolika braća kao što oni misle, a prostora za svaljivanje krivice onoliko. 

 

edit: lupam za posao, juče bila nedelja :lolol:

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Baš ništa, bili glasni i veseli i srećni, samo se zna ovde ko ima tapiju na širenje muda. :) Sad to treba podeliti sa nekim ko se rodio sa osećajem pripadanja jednoj imperiji. 

Link to comment

ne mogu da zamislim da neko u Srbiji udari na Ruse

za većinu Srba je uvek bilo "nas i Rusa 300 miliona" ne verujem da će tu biti promene čak ni na nekom mikro planu, aka tramvaj :D

Link to comment

Zato što se Rusi smatraju monolitnom jedinicom, ali očas posla će Rus sa ofarbanom čirokanom i majicom Cannibal Corpse-a postati loš Rus zbog koga se plaća visoka kirija. Ako tuku domaćeg takvog, neće ni ovaj biti izuzetak. 

 

No, možda grešim. Možda bude cvetalo hiljadu cvetova i izraste nam empatija odjednom. :) 

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, Sara said:

ne mogu da zamislim da neko u Srbiji udari na Ruse

 

Bogami, ja bio u NIS-u na sastanku gde su letele kristalne pepljare po sali...

 

Itekako će da Srbin™ udari na Rusa, samo da prođe dovoljno vremena... Većina ljudi ovde ima neku romatičnu predstavu o Rusima, za sad, a oni su kao i svi, što bogatiji to bahatiji, što bahatiji više upadaju u oči, što ih više upada u oči, podže se već mržnja na SVE njih... Gledali smo to i 90ih, i 2000ih, pa ćemo gledati još jednu rundu toga opet...

 

Eno, šta @bags piše za Austriju i Ukrajince, biće primenjivo i ovde za Srbiju i Ruse...

 

 

  • +1 3
Link to comment

Kod nas su bili neprijatni i prema Bosancima i Krajisnicima pre nekog vremena, ne bi me iznenadilo nista.

Mi smo juce na Adi upoznali dve fine zene iz Ukrajine, mama, babuska i devojcica od godine i po.

Nadam se da nece imati neprijatnosti kod nas, ne znam sta bih drugo mogla da dodam. Slovenski narodi koji vode rat za racun NATOa, pa onda africko prolece i tako, sve vec vidjeno.

Link to comment

NIs je posebna priča, koliko sam ja čula tamo vlada neopisivo bahaćenje, nerusi se tretiraju kao zadnja beda, mojoj kumi platili neku sumu  sekund pre nego što je 1od njih prijavila za mobing... ali opet mi je to neka zatvorena sredina o kojoj ostatak nas nema pojma

moj brat od strica još uvek čeka trenutak kad će da sjebe Austrougarsku i da mi i rusi budemo jedno, a kolko vidim ima i sledbenike.

edit: brat ko primer prosečnog srbende

Edited by Sara
Link to comment
6 minutes ago, Sara said:

moj brat od strica još uvek čeka trenutak kad će da sjebe Austrougarsku i da mi i rusi budemo jedno, a kolko vidim ima i sledbenike.

edit: brat ko primer prosečnog srbende

 

“Travel is fatal to prejudice, bigotry, and narrow-mindedness, and many of our people need it sorely on these accounts. Broad, wholesome, charitable views of men and things cannot be acquired by vegetating in one little corner of the earth all one's lifetime.” - Mark Twain

 

 

Ovo otprilike može da se primeni na oba kraja spektra u Srba. Svima bi prijalo da se upoznaju malo bolje sa stvarima koje idealizuju. 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...