Jump to content
IGNORED

Greenfield i Moskovska banka


Musharaf

Recommended Posts

Stiže Moskovska banka. Prva banka koja je dobila greenfield u Srbiji. Congrats, postali ste politička kolonija velikih istočnjačkih "demokrata" i ljubitelja slobode.
hoćeš da kažeš kako je jelašić ruski čovek, da će moskovska banka poslovati van zakona ili prosto da su glupi što ranije nisu ušli kao i svi drugi, otkupivši neku od domaćih banaka? jel to neki grinfild odbijen zapadnim bankama?mada je ovo verovatno interesantna priča za pdf ekonomija.
Link to comment
hoćeš da kažeš kako je jelašić ruski čovek, da će moskovska banka poslovati van zakona ili prosto da su glupi što ranije nisu ušli kao i svi drugi, otkupivši neku od domaćih banaka? jel to neki grinfild odbijen zapadnim bankama?mada je ovo verovatno interesantna priča za pdf ekonomija.
Mislim da se Jelašić tu najmanje pita. On dobro radi svoj posao. U pitanju je politička odluka. Moskovska je probala da kupi jednu manju domaću banku i nisu uspeli da ispregovaraju cenu koju su želeli, a onda je volšebno uletela opcija greenfielda. Do sada ni jednoj banci tako nešto nije bilo omogućeno. I možemo se sada praviti naivni i gledati na drugu stranu, ali u vremenu kada se zapadni investitori povlače Rusija dobija dve velike sumnjive investicije mimo pravila i zakona. To sve vuče političke korene i govori o celokupnoj opredeljenosti zemlje.
Link to comment
Mislim da se Jelašić tu najmanje pita. On dobro radi svoj posao. U pitanju je politička odluka. Moskovska je probala da kupi jednu manju domaću banku i nisu uspeli da ispregovaraju cenu koju su želeli, a onda je volšebno uletela opcija greenfielda. Do sada ni jednoj banci tako nešto nije bilo omogućeno. I možemo se sada praviti naivni i gledati na drugu stranu, ali u vremenu kada se zapadni investitori povlače Rusija dobija dve velike sumnjive investicije mimo pravila i zakona. To sve vuče političke korene i govori o celokupnoj opredeljenosti zemlje.
ako se ne varam, sve strane banke upravo su želele da izbegnu greenfield, zato je mlađa valjda i stavio onaj cutoff - ko kupi, lakše je, posle je malo grbavije za greenfield. o volšebnosti nemam pojma. znam da city čuči već duže vremena i ne romori.interesantno bi bilo da izneseš zašto moskovski grinfild 'nije po zakonu', jerbo ako nije onda je to krupni šit. koje to uslove nisu zadovoljili?btw, ima tu još par velikih zapadnih investicija koje su na holdu, sve je već bilo sređeno ali je pokosovski epski ciklus ljudima ulio dodatno samonepouzdanje.
Link to comment
Mislim da se Jelašić tu najmanje pita. On dobro radi svoj posao. U pitanju je politička odluka. Moskovska je probala da kupi jednu manju domaću banku i nisu uspeli da ispregovaraju cenu koju su želeli, a onda je volšebno uletela opcija greenfielda. Do sada ni jednoj banci tako nešto nije bilo omogućeno. I možemo se sada praviti naivni i gledati na drugu stranu, ali u vremenu kada se zapadni investitori povlače Rusija dobija dve velike sumnjive investicije mimo pravila i zakona. To sve vuče političke korene i govori o celokupnoj opredeljenosti zemlje.
Otkud znas da se Jelasic ne pita?Jasno to pokazuje i Bugarska gde su Rusi ulozili oko 5 milijardi evra a clanovi su NATO-a i EU ili Hrvatske gde su isto Rusi ulozili vise nego u Srbiji. Edited by No7
Link to comment
ako se ne varam, sve strane banke upravo su želele da izbegnu greenfield, zato je mlađa valjda i stavio onaj cutoff - ko kupi, lakše je, posle je malo grbavije za greenfield. o volšebnosti nemam pojma. znam da city čuči već duže vremena i ne romori.interesantno bi bilo da izneseš zašto moskovski grinfild 'nije po zakonu', jerbo ako nije onda je to krupni šit. koje to uslove nisu zadovoljili?btw, ima tu još par velikih zapadnih investicija koje su na holdu, sve je već bilo sređeno ali je pokosovski epski ciklus ljudima ulio dodatno samonepouzdanje.
Početkom 2002. su Vlada i NBS doneli odluku da je greenfield u oblasti bankarstva završen (Raiffeisen) i da je jedini način da neka strana banka uđe taj da kupi neku domaću. (Findomestic - Nova banka, Laiki - Centrobanka, OTP - Zepter, Intesa - Delta, Piraeus - Atlas, NLB - LHB i Kontinental, Credit Agricole - Meridijan). Nisam siguran da li je ta odluka sprovedena u obliku dopune zakona ili uredbe. Sada se prvi put od onda javlja g/f u oblasti bankarstva.City je yeasterdays news. Trač koji već jako dugo kruži a koji se možda nikada neće obistiniti. Bankarsko tržište u Srbiji je već razvijeno i svi regionalni igrači su tu. Ako pogledaš slična je situacija i sa ostalim zemljama u regionu. Ovo tržište je plodno na kreditima i to je jako brzo priviklo regionalne igrače (recimo, Kosovo je jako na depozitima, kada je već Kosovo aktuelna tema). Sada međutim nema više mnogo perspektive za velike ulaske.Inače, bolji je greenfield od preuzimanja jer preuzimanje domaće banke nosi brdo problema što se najbolje vidi ako pogledaš bilanse tih banaka na sajtu NBSa. Zato bi svi mnogo radije g/f, ali samo Rusi to i mogu. :rolleyes:
Link to comment
Početkom 2002. su Vlada i NBS doneli odluku da je greenfield u oblasti bankarstva završen (Raiffeisen) i da je jedini način da neka strana banka uđe taj da kupi neku domaću. (Findomestic - Nova banka, Laiki - Centrobanka, OTP - Zepter, Intesa - Delta, Piraeus - Atlas, NLB - LHB i Kontinental, Credit Agricole - Meridijan). Nisam siguran da li je ta odluka sprovedena u obliku dopune zakona ili uredbe. Sada se prvi put od onda javlja g/f u oblasti bankarstva.City je yeasterdays news. Trač koji već jako dugo kruži a koji se možda nikada neće obistiniti. Bankarsko tržište u Srbiji je već razvijeno i svi regionalni igrači su tu. Ako pogledaš slična je situacija i sa ostalim zemljama u regionu. Ovo tržište je plodno na kreditima i to je jako brzo priviklo regionalne igrače (recimo, Kosovo je jako na depozitima, kada je već Kosovo aktuelna tema). Sada međutim nema više mnogo perspektive za velike ulaske.Inače, bolji je greenfield od preuzimanja jer preuzimanje domaće banke nosi brdo problema što se najbolje vidi ako pogledaš bilanse tih banaka na sajtu NBSa. Zato bi svi mnogo radije g/f, ali samo Rusi to i mogu. :rolleyes:
Pa to je onda strasno a vamo G17 se kao nesto buni a vidi ovo kako samo pomazu Rusima.Inace ti jesi u pravu ovde su dosle regionalne pre svega austrijiske banke nazalost nisu dosle one svetske najbolje koje bi znacile da nam je privreda dobra a i znacilo da nismo carstvo korupcije i to bi pre svega znacilo ovaj ulazak na ovakav nacin Rusa u bankarski sektor te ne znam zasto uopste pises na ovoj temi o tako necemu.
Link to comment
Pa to je onda strasno a vamo G17 se kao nesto buni a vidi ovo kako samo pomazu Rusima.Inace ti jesi u pravu ovde su dosle regionalne pre svega austrijiske banke nazalost nisu dosle one svetske najbolje koje bi znacile da nam je privreda dobra a i znacilo da nismo carstvo korupcije i to bi pre svega znacilo ovaj ulazak na ovakav nacin Rusa u bankarski sektor te ne znam zasto uopste pises na ovoj temi o tako necemu.
Ne lupetaj. Uzmi Sloveniju i pogledaj koje banke kod njih operišu na tržištu. To su mahom veliki regionalni igrači, a ne najveće svetske banke. Isto ti važi za Rumuniju ili Bugarsku. Opet sve to nema veze sa pričom koja je ovde bitna, a to je da se zbog političkog okretanja zemlje u pravcu Rusije krše sva moguća pravila i interesi zemlje kako bi se Ruskim kompanijama omogućio ulazak dok se zapadni investitori povlače.
Link to comment
Ne lupetaj. Uzmi Sloveniju i pogledaj koje banke kod njih operišu na tržištu. To su mahom veliki regionalni igrači, a ne najveće svetske banke. Isto ti važi za Rumuniju ili Bugarsku. Opet sve to nema veze sa pričom koja je ovde bitna, a to je da se zbog političkog okretanja zemlje u pravcu Rusije krše sva moguća pravila i interesi zemlje kako bi se Ruskim kompanijama omogućio ulazak dok se zapadni investitori povlače.
A da malo pogledas u Budimpestu video bi npr. Citibank.Pa krse ga predstavnici bas onog koga si pohvalio i to pre svega zbog korupcije.A zasto se povlace? I ko se tacno povukao osim onih italijana sto je spominjao Dinkic a svi znamo kako je covek lak na prici, a uz to je i prodat Bor austijancima bas u ovom periodu posle 17.2.? Edited by No7
Link to comment
A da malo pogledas u Budimpestu video bi npr. Citibank.
Uh, tačno sam znao da je ovo bankarsko iskustvo iz turidtičke ture. Mađarska je druga kategorija, mi pričamo zemljama nalik Srbiji. U Mađarskoj imaš i regionalne i velike igrače, kod nas imaš regionalne što nalikuje zemljama našeg nivoa. Srbija ima razvijeno bankarsko tržište u tom domenu.
Pa krse ga predstavnici bas onog koga si pohvalio i to pre svega zbog korupcije.
Da Jelašić je doneo doluku da Moskovska bude "izuzetak". :rolleyes:
A zasto se povlace? I ko se tacno povukao osim onih italijana sto je spominjao Dinkic a svi znamo kako je covek lak na prici, a uz to je i prodat Bor austijancima bas u ovom periodu posle 17.2.?
Povlače se zbog političke situacije i nesiurnosti koju politička orijentacija zemlje uliva. Ako pogledaš berzu videćeš da se u danima krize znatno smanjila aktivnost. Ne radi se ovde samo o velikim igračima koji odustaju od Srbije nego i o gomili manjih investitora.
Link to comment
Ne lupetaj. Uzmi Sloveniju i pogledaj koje banke kod njih operišu na tržištu. To su mahom veliki regionalni igrači, a ne najveće svetske banke. Isto ti važi za Rumuniju ili Bugarsku. Opet sve to nema veze sa pričom koja je ovde bitna, a to je da se zbog političkog okretanja zemlje u pravcu Rusije krše sva moguća pravila i interesi zemlje kako bi se Ruskim kompanijama omogućio ulazak dok se zapadni investitori povlače.
Eraser :wub: Mladju to su srca dva A sto ti mislis da su Pare iz 1 rusije lose?Nemoj samo te price da dobijaju nesto za dzabe. Sto se banke tice, greenfield je uvek bolji za lokalnu drzavu & gradjane nego brownfield. Sledi da je za invetitora losiji. Drzava je zabranila greenfield da bi udomila bludne kceri, tj. propale domace banke. Sad ih je udomila, i sad sve ima da sljaka ko u normalnim zemljama. Umesto da se radujemoprvompravom ulasku strane banke, mi kenjamo??? <_< Sto se tice NIS-a, recimo, ako uzmemo kao parametra tehnoliski nivo nNIS-a, i ovo sto dobijemo je do jaja. Zasto je za CelicanuSmederevo 20 miliona bilo ihahaj (a godisnje obrne milijardu) a za nis je malo 400 milijuna?Zato sto TI&Mladaj vise volite ameriku <_< Jebiga, erasere, nije sve u ljubavi, ima nesto i u lovi :rolleyes:
Link to comment
Uh, tačno sam znao da je ovo bankarsko iskustvo iz turidtičke ture. Mađarska je druga kategorija, mi pričamo zemljama nalik Srbiji. U Mađarskoj imaš i regionalne i velike igrače, kod nas imaš regionalne što nalikuje zemljama našeg nivoa. Srbija ima razvijeno bankarsko tržište u tom domenu.Da Jelašić je doneo doluku da Moskovska bude "izuzetak". :rolleyes: Povlače se zbog političke situacije i nesiurnosti koju politička orijentacija zemlje uliva. Ako pogledaš berzu videćeš da se u danima krize znatno smanjila aktivnost. Ne radi se ovde samo o velikim igračima koji odustaju od Srbije nego i o gomili manjih investitora.
A Slovenija je nasa katageroija?A zasto u Madjarskoj ima i velike igrace a u Srbiji nemas? Naravno da jeste on je za to ovlascen a i clan je G17 koja je rekla istorijisko NE Kostunici te je cudno da je ovo uradjeno zar ne?Ako pogledas berze regiona padale su isto kao i Beogradu to je sigurno zbog Srbije i njene orjentacije.Dobro reci mi za koje ti tacno znas da su odustali a da nisu ona dva koja je pomenuo Dinkic? Edited by No7
Link to comment
Eraser :wub: Mladju to su srca dva A sto ti mislis da su Pare iz 1 rusije lose?Nemoj samo te price da dobijaju nesto za dzabe. Sto se banke tice, greenfield je uvek bolji za lokalnu drzavu & gradjane nego brownfield. Sledi da je za invetitora losiji. Drzava je zabranila greenfield da bi udomila bludne kceri, tj. propale domace banke. Sad ih je udomila, i sad sve ima da sljaka ko u normalnim zemljama. Umesto da se radujemoprvompravom ulasku strane banke, mi kenjamo??? <_< Sto se tice NIS-a, recimo, ako uzmemo kao parametra tehnoliski nivo nNIS-a, i ovo sto dobijemo je do jaja. Zasto je za CelicanuSmederevo 20 miliona bilo ihahaj (a godisnje obrne milijardu) a za nis je malo 400 milijuna?Zato sto TI&Mladaj vise volite ameriku <_< Jebiga, erasere, nije sve u ljubavi, ima nesto i u lovi :rolleyes:
Opet budalaštine. Niko ne kaže da je bilo čiji kapital loš, ali se upravo i radi o tome da se politički stvaraju dilovi sa Ruskim kompanijama u isto vreme kada se zapadni investitori povlače. Pravila koja važe za sve treba da važe i za vašu toplu Rusku braću. Pa što uopšte da se ja i ti natežemo oko toga da li je NIS prodat za dobre pare. Mogao je da bude raspisan tender pa da vidimo. Ovako ipak ostaje da su pare dobijene za NIS sramota i da se radi o političkoj trgovini resursima Srbije. Ako je tebi Rusija milija, može nešto da se sredi.što se banke tiče i tu lupetaš. Nije ovo prvi pravi ulazak. Ovakvih ulazaka je bilo već 2001. Sada sed postavljaa pitanje zašto je u slučaju Ruske banke prekršen zakon koji se poštuje već 7 godina po pitanju svih drugih stranih banaka. Ima još domaćih banaka kojima treba investitor.Ovakvo tragično okretanje Srbije Rusiji neće ništa dobro doneti već će nas pretvoriti u Ruskog piona u Evropi. A naša Slovenska braća znaju kako je to.
A Slovenija je nasa katageroija?
Zavisi u čemu.
A zasto u Madjarskoj ima i velike igrace a u Srbiji nemas?
U Srbiji velike igrače nemaš zato što su regionalne banke dobro pozicionirane i nema interesa da Citibank ulazi. Ukoliko se nešto promeni imaćemo i globalnog igrača kakav je Citibank. Mada već imamo neke, ali ajde da te ne bunim.
Naravno da jeste on je za to ovlascen a i clan je G17 koja je rekla istorijisko NE Kostunici te je cudno da je ovo uradjeno zar ne?
Ne, ovo je odluka vlade.
Ako pogledas berze regiona padale su isto kao i Beogradu to je sigurno zbog Srbije i njene orjentacije.
Pobrkao si stvari.Ne radi se (samo) o indexima nego o prometu.U razgovoru sa investitorima možeš doći do informacija da su zbog političke situacije zauzeli konzervativniji stav.
Dobro reci mi za koje ti tacno znas da su odustali a da nisu ona dva koja je pomenuo Dinkic?
Nije uopšte pitanje ko je pojedinačno odustao i ja i ti ne možemo imati takve informacije već se radi o generalnim kretanjima na tržištu koja se zbog političke situacije usporavaju. Investitorima se šalje pogrešna poruka. Dojavljuju se bombe u objektima koji potiču iz zemlje koja je jedan od najvećih investitora. Poziva se na bojkot robe, banaka...
Link to comment
Zavisi u čemu.U Srbiji velike igrače nemaš zato što su regionalne banke dobro pozicionirane i nema interesa da Citibank ulazi. Ukoliko se nešto promeni imaćemo i globalnog igrača kakav je Citibank. Mada već imamo neke, ali ajde da te ne bunim.Ne, ovo je odluka vlade.Pobrkao si stvari.Ne radi se (samo) o indexima nego o prometu.U razgovoru sa investitorima možeš doći do informacija da su zbog političke situacije zauzeli konzervativniji stav.Nije uopšte pitanje ko je pojedinačno odustao i ja i ti ne možemo imati takve informacije već se radi o generalnim kretanjima na tržištu koja se zbog političke situacije usporavaju. Investitorima se šalje pogrešna poruka. Dojavljuju se bombe u objektima koji potiču iz zemlje koja je jedan od najvećih investitora. Poziva se na bojkot robe, banaka...
Npr. u bolasti finansija.Reci mi gde se nalazi centrala Deutsch Bank za ovaj deo Evrope a gde Credit Suisse?Imamo donekle dve koje nesto znace u svetskim okvirima.Sta sam pobrkao? To je tacno pao je promet i zbog politike i zbog globalnog kretanja na berzama cak sta vise ovo drugo je izrazenije a sto se tice ulaganja na berzi upravo slovenacki mediji sada govore da treba ulagati na Beogradskoj bezri jer su jevtine akcije.A ono kada se kaze kupujte domace u raznim zemljama jel' to isto neki vid bojkota stranih kompanija?
Link to comment

Eraser, nije mi jasno kako se odlukom vlade može dozvoliti osnivanje neke nove banke na domaćem tržištu? To je posao NBS i ona je i u ovom slučaju dala preliminarno odobrenje za ovaj ulazak. Sad, sumnjam da je na Jelašića bilo moguće uticati politički - pre mi se čini da je na njega uticano finansijski. Uzgred, ulazak neke ruske banke na naše tržište je očekivano i logična je posledica dolaska Gasproma, tj. kupovine NISa (koja jeste čista politička trgovina). Takođe, jesu se uglavnom na našem tržištu pozicionirali regionalni igrači, ali ima i par globalnijih - CA, Unicredit, So Ge (naročito, ako se dve potonje merdžuju, kao što se priča već duže vreme) i sl. Sasvim dovoljno za tržište ranga našeg.što se tiče zastoja investicija - tu si u pravu. I konzervativno ponašanje ne-ruskih investitora će trajati sve dok se ponovo ne uspostavi politička i svaka druga stabilnost ovde. Verujem da će, u slučaju i definitivne promene spoljnopolitičkog pravca Srbije (kakav je u planu), dobar deo investitora odustati od ulaganja ovde za duže vreme.

Edited by Ivo Petović
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...