Jump to content
IGNORED

Islam kroz vekove


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ovo što mi ovde pišemo nema baš nikakve veze sa tim što Srbija nije zrela za EU, uopšte ne znam šta sa tim hoćeš i kako ti to u svojoj mašti vidiš da funkcionišu diskusije u "naprednom svetu".
u masti - mastam :rolleyes: realno nije rec o tome kako funkcioniosu diskusije u AU ili EU ili USA jer mi domoroci ne zivimo tamo vec zivimo ovde a tema je da li smo za ulazak u Evropu kao sto i ljudi poreklom iz Srbije koji zive u svetu emotivno dozivljavaju sta se desava ovde jer ipak imaju i prijatelje i rodbinu i iskustvo odrastanja i zivljenja u Srbiji odakle su otisli u potragu za svojom srecom, da tako kazem, znaci ne podcenjujem ljude koji zive tamo a ne ovde, iskreno, mnogo mi je bitnije tumacenje stavova na osnovu klasne pripadnosti a cak i to se moze na shinternetu ako se malcice vise obrati paznja na odredjene detaljice u postovima i nije tu rec o mojoj zavisti, cisto da mi se ne prebacuje to :rolleyes: recimo kao primer, ja nemam gotovo nikakve zajednicke interese sa vlasnikom Porsheovog dzipa bez obzira da li on ziveo u AU ili u Srbiji, isto tako ja nemam gotovo nikakve zajednicke interese sa siromahom - beskucnikom bez obzira da li on ziveo u AU ili u Srbiji, OK, imamo minimum zajednickih interesa, globalno zagrevanje, da bude mir u svetu i ostale teme vazne za covecanstvo i planetu :rolleyes::lol: rec o istom ugodjaju diskusija na PPP i na politickoj sceni Srbije a nekako sam sve vise pesimista da od ovakvih diskusija (na politickoj sceni Srbije) ima ikakve koristi. od foruma naravno da nema nikakve koristi sto je 1 opste poznato mesto, to je sve sto sam zeleo da kazem. jos uvek smo kao drustvo u nekoj politickoj magli, klase nisu precizno profilisane i vesti mangupi i kabadahije koji cine politicku elitu Srbije to jako dobro koriste i vode ovaj drzavni brod zahvaljujuci magli u glavama vecine stanovnista (tu ni sebe ne iskljucujem, i ja imam svoje magle i nejasnoce sta, kako i zasto), pa dok se ne nadje neki kurs ili se razbije na neko stenje, ko zna sta buducnost nosi drzavom brodu Srbija sa sve putnicima na njemu. Edited by Pontijak
Link to comment
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • No7

    22

  • Аврам Гојић

    19

  • Indy

    12

  • Pontijak

    9

u masti - mastam :rolleyes:
Sve je to lepo, samo ne vidim kakve to veze ima sa bilo čime što sam ja pisao ovde... (izvinite me malo, ove rasprave sa vasudevom su više za brisanje nego za ovaj topik, jer su postale gotovo lične između nas dvojice... taj tip levičarske političke korektnosti koji se ubija da - na silu boga - nađe nešto pozitivno u kulturama koje vojuju sa zapadom mi je posebno antipatičan).
Link to comment
jer su postale gotovo lične između nas dvojice...
eto, sam si napisao kakve veze to ima sa onim o cemu ja pisem. shvati, i javna scena u Srbiji, politicke elite isto tako funkcionisu ovde - gotovo licno :rolleyes: posledice vidis i shvatas i ti u AU i ja u BG, svako iz svoje perspektive i bolje bi bilo da se te perspektive dopunjuju nego da se ulazi u to licno. to je sve sto htedoh reci.
Link to comment
eto, sam si napisao kakve veze to ima sa onim o cemu ja pisem....
Ne, ne shvatam, ipak. Naši postovi su bili sasvim off topic i zaslužuju da budu obrisani... Nemam pojma zašto si zapeo da me smestiš u taj srpski dnevnopolitički film, gde pristajem k'o piletu sise.
Link to comment
Sve je to lepo, samo ne vidim kakve to veze ima sa bilo čime što sam ja pisao ovde... (izvinite me malo, ove rasprave sa vasudevom su više za brisanje nego za ovaj topik, jer su postale gotovo lične između nas dvojice... taj tip levičarske političke korektnosti koji se ubija da - na silu boga - nađe nešto pozitivno u kulturama koje vojuju sa zapadom mi je posebno antipatičan).
e ovo je suludo..."kulture koje vojuju sa zapadom"? čekaj, da li ti shvataš da ja taj svet poznajem iz prve ruke, da ne pričam napamet? za tebe je u tim kulturama, znači, sve negativno? Pa to ima svoje ime, kolega moj forumski...
Link to comment
Ne, ne shvatam, ipak. Naši postovi su bili sasvim off topic i zaslužuju da budu obrisani... Nemam pojma zašto si zapeo da me smestiš u taj srpski dnevnopolitički film, gde pristajem k'o piletu sise.
izvini sto sa zakasnjenjem odgovaram (ja iz principa nemam net kod kuce :D ) - nisam zapeo da te smestam u srpski dnevnopoliticki film ali pokusaj da razumes da ja te postove, koji su kako ti kazes off topic, vidim kao da su u pitanju dnevne vesti, da se promeni maska ekrana i umesto PPP foruma stavi maska nekog dnevnog lista, da se umesto tvog niknejma stavi ime nekog srpskog politicara, stvarno ne bih primetio nista neuobicajeno. a dopustices mi pravo na misljenje da srpski dnevnopoliticki film izuzetno utice na sitnice moje svakodnevice i mojih bliznjih i tako dalje. i smisao mog "zapinjanja" da te smestim u srpski dnevnopoliticki film (hajd' da prihvatim tvoju formulaciju) je bila samo mala igra da pokusam da ti docaram... paaaaa... srpski dnevnopoliticki film :lol: a u kadrovima docaravanja su tvoji off topic postovi bili u funkciji, nista vise, nista zlonamerno, nista na tvoj racun, nista protiv tebe usmereno. to je sve. Edited by Pontijak
Link to comment

Mislim da stvarno nije bas prepametno reci za Tursku da je to sekularna zemlja sa Islamom kao predominantnom religijom. Sekularizam u Turskoj se odrzava vec izvesno vreme necim sto je na granici vojne diktature (kada je bilo neophodno da se spreci islamizacija nisu se libili ni od drzavnog udara). Plus sto je taj sekularizam poprimio oblike idolopoklonstva, dakle takodje religije.Turska je to sto jeste i pred vratima EU ne zbog toga sto je ne znam kako proevropska vec zato sto ima oko milion vojnika i sto je jedan od najvaznijih (licno mislim da je najvazniji) strateskih saveznika USofA pa joj je dozvoljeno da radi ono sto, recimo, Velika Britanija niu u snu ne bi smela da pomisli...Iako nikada nisam bio u Turskoj mislim da je Turska i zemlja ljudi ciji nam je mentalitet veoma blizak. Imam srecu da radim sa par njih. Neke od njih zaista, ali zaista, cenim. Iz svojih razgovora sa njima poceo sam da naslucujem koliko je to kompleksna zemlja. I vrlo mi je interesantan njihov pogled na ulogu Turske na Balkanu. Iako je (meni bar) poprilicno kontroverzan daleko od toga da je lisen logike...

Link to comment

pa ipak, jesmo li na neki nacin kullturoloski deo turskog komonvelta ili nismo? :P deo britanskog komonvelta sasvim sigurno nismo :Dpostajem neozbiljan u ovoj diskusiji, stidim se najneiskrenije :D

Link to comment

Pet vekova ne možemo da izbrišemo, ali ne bih tako olako podcenjivala ni uticaj angloameričke (pop) kulture. "Naša" dva najveća festivala? Trube vs Exit? Kada bi nas danas okupirala USA to bi lakše podneli nego kada bi nas okupirala Turska. Ne znam, samo pretpostavljam. Današnji janičari ne moraju da menjaju veru, ali ratuju u Afganistanu, jedu bigmek, piju koka-kolu :DOtpor bi bio minimalan jer mi već mislimo da je to sve normalno. Šta je danas neko ko ne veruje u globalizaciju i zelembaće? Opet samo nevrnik?

Edited by Brrr
Link to comment
Sve je to lepo, samo ne vidim kakve to veze ima sa bilo čime što sam ja pisao ovde... (izvinite me malo, ove rasprave sa vasudevom su više za brisanje nego za ovaj topik, jer su postale gotovo lične između nas dvojice... taj tip levičarske političke korektnosti koji se ubija da - na silu boga - nađe nešto pozitivno u kulturama koje vojuju sa zapadom mi je posebno antipatičan).
Slažem se. Ta istočnjačka kultura je bacila atomsku bombu na Zapad, ta istočnjačka kultura je napravila Auschwitz za one čija je kultura porijeklom sa Zapada, istočnjačka kultura je spalila milione vještica i vještaca dočim je zapadnjačka pokazala civilizacijsku dominantnost u odnosu na Salahuddina, odnos spram robova u odnosu na Selima (može me vasudeva ispraviti ako sam pogrešnog vladara naveo). Poznato je da su djela Aristotela, Platona, Sokrata i drugih od propasti spašavali zapadnjaci, da su španski Jevreji pred muslimanima bježali u kršćanske zemlje. Edited by Valkyrie
neumesnost
Link to comment
Isto tako od koga se preuzeti ti spisi Aristotela, Platona, Sokrata i drugih starogrckih filosofa i da nije bilo rusenja Vizanta od strane osmanlija dal' bi preziveli u Istocnom Rimu sa ogromnom kulturom?
:lol: Ti nisi nikad čuo za Gazalija, Ibn Sinu, Al Farabija, Ibn Arabija...? Sve muslimani-Arapi, proučavali Aristotela, Sokrata i Platona dok je zapad bio na nivou talibana.Nisi čuo za manastire i crkve koje su ti izgradili Osmanlije i koje su izgrađene za njihovog vremena?Knjige u šake!
Link to comment
Nisi čuo za manastire i crkve koje su ti izgradili Osmanlije i koje su izgrađene za njihovog vremena?
Ко јесте нека нас просвет(л)и... :blink:
Link to comment
Ко јесте нека нас просвет(л)и... :blink:
Saborna crkva u Sarajevu, npr, pravoslavni hramovi građeni u sjeveroistočnoj Bosni i Dalmaciji pod vlašću Osmanlija i td. Postavlja se i pitanje Stare crkve u Sarajevu za koju se ne zna da li je izgrađena prije Osmanlija ili nakon njihovog dolaska no to već zalazi u historijsku raspravu. Postojala su ograničenja kod građenja crkava, to je tačno, ali su oštećene crkve mogle biti obnovljene, a nove sagrađene na mjestu starih u istoj veličini.
Link to comment
:lol: Ti nisi nikad čuo za Gazalija, Ibn Sinu, Al Farabija, Ibn Arabija...? Sve muslimani-Arapi, proučavali Aristotela, Sokrata i Platona dok je zapad bio na nivou talibana.Nisi čuo za manastire i crkve koje su ti izgradili Osmanlije i koje su izgrađene za njihovog vremena?Knjige u šake!
Eh, Arlekino, predaleko je njemu Kalifat Cordoba..
Link to comment
:lol: Ti nisi nikad čuo za Gazalija, Ibn Sinu, Al Farabija, Ibn Arabija...? Sve muslimani-Arapi, proučavali Aristotela, Sokrata i Platona dok je zapad bio na nivou talibana.Nisi čuo za manastire i crkve koje su ti izgradili Osmanlije i koje su izgrađene za njihovog vremena?Knjige u šake!
Od kada su poceli da proucavaju? I odakle su uzeli spise da proucavaju?Gradjeno je najcesce preko ljudi koji su kao deca oteti sa nekog prostora pa su znali za svoje poreklo a ostvarili su neki uticaj u Stambolu i to se gradilo dok su osmanlije napredovale u Evropi posle je, narednih 300 godina, bila sve vece i veca represija, ubistva, silovanja, pljacke, islamizacija itd. Edited by No7
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...