Jump to content
IGNORED

Islam kroz vekove


Аврам Гојић

Recommended Posts

A ti si bio u Turskoj ako si posetio Alanju i Istambul?Idi malo do istocne turske, od Kajzerija istocnijeJuzna Srbija iz 18 veka bolje izgleda
Putovao sam malo ozbiljnije od Alanje i Istanbula, pa i istočnije od tog famoznog Kajzerija, "srca domaćinske Turske". Da, način na koji ljudi žive je vrlo ruralan i backwards, ali nije reč o tome, već da je Turska, od Ozala naovamo, uspela, za razliku od Srbije da izgradi društveni potencijal dovoljan za bilo kakvo postignuće, pa, eto, i za ulazak u EU. Pošto izgleda da poznaješ Tursku, moram ti reći da je moja primedba bila više upućena forumašima za koje sam uveren da misle da je Istanbul prljava orijentalna mahala.
Link to comment
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • No7

    22

  • Аврам Гојић

    19

  • Indy

    12

  • Pontijak

    9

...moram ti reći da je moja primedba bila više upućena forumašima za koje sam uveren da misle da je Istanbul prljava orijentalna mahala.
Tvoje obožavanje islamskih zemalja, a posebno Turske, u svetlu toga koliko prezira konzistentno pokazuješ za Srbe, je zaista čudno (tj. uvek ostaje mogućnost da si Turčin po nacionalnosti, što naravno nije nikakva sramota).
Link to comment
"Čak" je namenjeno bilo C žetonu, inače u pravu si, nisam tamo nikad bio.
E, ja sam počeo da uživam u ovom društvu. Toga sam se i plašio. Sve je ok, skapirao sam te Indy potpuno.Došla mi drugarica iz Bugarske, ove sad evropske, kaže Kragujevac u '93. je bio bolji. Ja znam da ne bi trebalo da se time tešimo. Ovo je čisto jedna impresija i to tuđa.
Link to comment
Putovao sam malo ozbiljnije od Alanje i Istanbula, pa i istočnije od tog famoznog Kajzerija, "srca domaćinske Turske". Da, način na koji ljudi žive je vrlo ruralan i backwards, ali nije reč o tome, već da je Turska, od Ozala naovamo, uspela, za razliku od Srbije da izgradi društveni potencijal dovoljan za bilo kakvo postignuće, pa, eto, i za ulazak u EU. Pošto izgleda da poznaješ Tursku, moram ti reći da je moja primedba bila više upućena forumašima za koje sam uveren da misle da je Istanbul prljava orijentalna mahala.
Eh, ne poznajem je bas, to je rpevise jaka recAli sam bio u Alanji, Side i taj deo njihove obaleAerodrom u Antaliji je bolji/lepsi/veci od BGD aerodromaAutoput od Antalije do Alanje je fantasticanNo nije mi dao djavo mira te jednog dana uplatim trip u njihovu unutrasnjost...takvu bedu, primitivizam i izgled ljudi nije ni u "evropskoj" Drenici dugo vidjenBio sam u srcu Turske, u kajzeriju(cak i utakmicu kajzerija i tadasnjeg prvologasa Istambulspora odgledao)...Kajzeri je lep grad, pravih ulica..mnogo kafana u koje nikada ni jedna zenska noga nije krocila...odlazak u okolinu Kajzerija je bilo putovanje kroz vreme ali u rikverc i ogromnom brzinom.isli smo i kod njihovih seljaka na klopu, imaju tu turisticku ponudu....oni i dalje jedu rukama, na sred dvorista, musice im upadaju u klopu ali ne manisu, valjda im je to dzabe meso...A sada ako gledas Istambul kao Tursku onda je Turska najlepsa zemlja na svetuVecera pod bosforskim mostom, odlazak uvece u taxim.... prelepe zene....I jedna zanimljivost, nema muskarca na ulici koji nema brkove i ne drzi novine pod miskom ;)
Link to comment
Tvoje obožavanje islamskih zemalja, a posebno Turske, u svetlu toga koliko prezira konzistentno pokazuješ za Srbe, je zaista čudno (tj. uvek ostaje mogućnost da si Turčin po nacionalnosti, što naravno nije nikakva sramota).
Turska nije islamska zemlja već sekularna zemlja sa predominantnom islamskom verom, a ja ne prezirem Srbe, nego kritikujem kulturni obrazac u Srbiji sa kojim, izvin'te na tome, ti i drugi moralni arbitri iz tuđine, ne mogu da se identifikujem kako bih u Vašem otuđenom i zbrkanom umu perpetuirao sliku Srbije kao homogenog etno-parka u kome svi mislimo i radimo isto. I ako misliš da je negiranje očiglednih neistina zasnovano na empirijskom sudu "obožavanje", onda ne vidim kako uopšte možemo razgovarati o bilo kojoj temi. Naprosto, ti si se toliko zaneo teorijom o "osovini zla" i svojom pretpostavljenom intelektualnom superiornošću da si u jednom trenutku zabrazdio u pravi hibris. Pri tome si do sada pokazao da o islamu i muslimanima znaš samo ono što gledaš na velikim kablovskim televizijama.
Link to comment
Naravno da nije bilo bolje, bilo je mnogo, neuporedivo, gore. šta znaju Bugari o tome?
Mislio sam nije joj se dopalo u Bugarskoj! Nešto joj jadno sve izgleda, jadnije nego ovde.
Link to comment
Mislio sam nije joj se dopalo u Bugarskoj! Nešto joj jadno sve izgleda, jadnije nego ovde.
Bio sam 1997 u bugarskoj(na moru doduse ali prolazio kroz Sofiju) a bio sam i pre nekih 9 meseciSofija je jedan od retnih gradova koji je ruzniji od BGD a bugarska unutrasnjost je daleko u losijoj situaciji nego srpska provincijaKada putujes Srbijom ti bre vidis kucetine...kod njih se uglavnom staje kada se kuca poplocau srpskim restoranima se JEDE..u bugarskoj u obicnoj kafani ne mozes da pojedes nsita koliko je neukusnoSrpska piva su bolja..od bugarskih ona zagorka sto ialo vredi...Sve u svemu, ne pljute toliko po nama, ima mnogo gorih
Link to comment
Pri tome si do sada pokazao da o islamu i muslimanima znaš samo ono što gledaš na velikim kablovskim televizijama.
Nisam znao da je ovo ovde "test znanja"... ne pada mi na pamet da ga polažem, posebno ne kod tebe. <_< Inače, i dalje ostajem pod neporecivim utiskom da ti imaš mnogo više razumevanja za raznorazne kulture u kojima - hajd da kažem - ne bi nikako voleo da ti se devojka ili žena obre sama - nego za etnos kome pripadaš (i odhebi više sa tim diskvalifikovanjem mene i drugih ljudi koji ne žive u Srbiji, mi ne pripadamo ništa manje istom etnosu zbog toga). Edited by Indy
Link to comment
Eh, ne poznajem je bas, to je rpevise jaka recAli sam bio u Alanji, Side i taj deo njihove obaleAerodrom u Antaliji je bolji/lepsi/veci od BGD aerodromaAutoput od Antalije do Alanje je fantasticanNo nije mi dao djavo mira te jednog dana uplatim trip u njihovu unutrasnjost...takvu bedu, primitivizam i izgled ljudi nije ni u "evropskoj" Drenici dugo vidjenBio sam u srcu Turske, u kajzeriju(cak i utakmicu kajzerija i tadasnjeg prvologasa Istambulspora odgledao)...Kajzeri je lep grad, pravih ulica..mnogo kafana u koje nikada ni jedna zenska noga nije krocila...odlazak u okolinu Kajzerija je bilo putovanje kroz vreme ali u rikverc i ogromnom brzinom.isli smo i kod njihovih seljaka na klopu, imaju tu turisticku ponudu....oni i dalje jedu rukama, na sred dvorista, musice im upadaju u klopu ali ne manisu, valjda im je to dzabe meso...A sada ako gledas Istambul kao Tursku onda je Turska najlepsa zemlja na svetuVecera pod bosforskim mostom, odlazak uvece u taxim.... prelepe zene....I jedna zanimljivost, nema muskarca na ulici koji nema brkove i ne drzi novine pod miskom ;)
Izgleda da se ovo pretvara u split, ali nema veze. Moram nešto da primetim što ti služi na čast: desničari i nacionalisti često, kao ti, imaju zdraviji odnos prema stranim kulturama nego oni koji se izdaju za kosmopolite, liberale, evropejce itd., a u stvari su slabo prikriveni rasisti. Jeo si sa seljacima? Odlično, tako i treba raditi kada se nađemo u stranom kraju...a jedenje rukama ima čulne i higijenske prednosti u odnosu na korišćenje escajga.Bili smo u istom kraju. Deo centralne Anadolije koji nije zahvaćen kapadokijskim turističkim bumom zaista odaje utisak teške oskudice. Međutim, parametri za prijem u EU ipak nisu samo ekonomske prirode, inače u trenutku prijema zemlje kao što su Grčka i Portugalija ne bi u Evropi imale šta da traže. I danas su sela u unutrašnjosti Krita veoma nalik na turske zabiti, pa ipak je jedno u EU, a drugo van nje. Ulazak u evrointegracije podrazumeva stabilnost koja ne ide na uštrb ljudskih prava. Turska je mirnom reakcijom vojske na ulazak Abdulaha Gula u svet velike regionalne politike pokazala da je evoluirala u odnosu na turbulentne decenije pučeva i da je u stanju da preživi političke lomove bez kompromitovanja ustavnog poretka. Ekonomija je u neprestanom rastu maltene od Ozalovog mandata. Infrastruktura je sve jača. Verujem da će i bilans poštovanja ljudskih prava biti sve bolji. Ne, nisu oni spremni za EU, daleko od toga (i to ne zbog para!), ali su svakako spremniji od Srbije, da ne govorimo u kojoj su meri od nas spremniji za svoju budućnost.
Link to comment

od teme ulazak u Evropu doslo se do pickaranja izmedju australijskih i ostalih Srba po vastelom shinternetskom rasejanju sa domorodcima iz zavicaja, auuu, srpska posla, nikad nas ovak'e Evropa videti nece kao drzavu, ostaje samo u se i u svoje kljuse i u svoje papire za iseljavanje kome je do Evrope stalo :lol: kao sto je i do sada bilo uostalom. nista novo u Srbiji :rolleyes:

Edited by Pontijak
Link to comment
Sve u svemu, ne pljute toliko po nama, ima mnogo gorih
uf, hebalo zeca .. na sto se ti pozivas? ima i mnogo gorih!puca mi bre el' bugarsko selo vako il' onako .. pricamo o Srbiji koja po meni, kao europska zemlja (zasad samo zemljopisno) moze i mora biti u odnosu na broj stanovnika, ako ne najbolja a ono medju najboljima.
Link to comment
od teme ulazak u Evropu doslo se do pickaranja izmedju australijskih i ostalih Srba po vastelom shinternetskom rasejanju sa domorodcima iz zavicaja, auuu, srpska posla, nikad nas ovak'e Evropa videti nece kao drzavu...
To, zbog našeg prepucavanja? E, blago tebi... :blink:
Link to comment
Nisam znao da je ovo ovde "test znanja"... ne pada mi na pamet da ga polažem, posebno ne kod tebe. <_< Inače, i dalje ostajem pod neporecivim utiskom da ti imaš mnogo više razumevanja za raznorazne kulture u kojima - hajd da kažem - ne bi nikako voleo da ti se devojka ili žena obre sama - nego za etnos kome pripadaš (i odhebi više sa tim diskvalifikovanjem mene i drugih ljudi koji ne žive u Srbiji, mi ne pripadamo ništa manje istom etnosu zbog toga).
1. Svaki razgovor je test znanja. Kada je islam u pitanju, tu si pao odavno.2. Reci lepo "odjebi", kada kažeš "odhebi" to je takođe psovka, ali malo uvijena.3. Ne diskvalifikujem ja druge ljude koji ne žive u Srbiji, ja diskvalifikujem tebe. Povodom onih nesrećnih nereda u Beogradu izneo si toliko besmislica da mi je postalo jasno da ti zaista imaš žarku želju da utičeš na događanja ovde, ali da ne želiš da, zavaljen u Sidneju, trpiš posledice tog uticaja. Uz to se tvoje poznavanje prilika u Srbiji pokazalo veoma oskudnim. Naravno da znam bolje šta se u Srbiji dešava, ja ovde živim.
Link to comment
1. Svaki razgovor je test znanja. Kada je islam u pitanju, tu si pao odavno.2. Reci lepo "odjebi", kada kažeš "odhebi" to je takođe psovka, ali malo uvijena.3. Ne diskvalifikujem ja druge ljude koji ne žive u Srbiji, ja diskvalifikujem tebe. Povodom onih nesrećnih nereda u Beogradu izneo si toliko besmislica da mi je postalo jasno da ti zaista imaš žarku želju da utičeš na događanja ovde, ali da ne želiš da, zavaljen u Sidneju, trpiš posledice tog uticaja. Uz to se tvoje poznavanje prilika u Srbiji pokazalo veoma oskudnim. Naravno da znam bolje šta se u Srbiji dešava, ja ovde živim.
Da, totalni sam duduk za islam (tebi prepuštam da se istim baviš, mene zatucane kolektivističke kulture slabo interesuju). Ti nisi inače ni po čemu kvalifikovan da diskvalifikuješ čak ni Uroša, a kamoli bilo koga ozbiljnijeg... prema tome, da, odjebi :D
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...