Jump to content
IGNORED

Mačke


Recommended Posts

Ima neka pašteta od tih mačećih, koja je baš namenjena za bolesne mace. Moj Micko, naravno, nije hteo ni da je okusi prošlog leta kada je zamalo skapao, ali su je ulične potamanile u milisekundi. Mislim da se zobe Recovery ili nešto slično.

Link to comment

Mačke su čudo sa ukusima. Jedan mačor, živi tu ispred zgrade, mokru hranu bez obzira na marku neće ni da takne. Suvu jede koja god mu se dâ. Verovatno će Renne morati da eksperimentiše sa markama dok ne nađe neku koja Marku prija. 

 

Je l ovo ta recovery? 

 

http://zdravamaca.rs/index.php/za-macke/macja-hrana/veterinarske-dijete/item/146-recovery

 

Tekstura proizvoda je posebno prilagođena tako da je vrlo laka primena korišćenjem sonde. Recovery hrana se izuzetno lako uvlači u špric, pa su stoga višestruke mogućnosti primene.

 

Ima i ova http://zdravamaca.rs/index.php/za-macke/macja-hrana/veterinarske-dijete/item/145-convalescence-support-s-o

Edited by AnaDilajt
Link to comment

То са млеком и јајима је такође чудно, како која. Овим нашима смо давали по живо јаје, ни да погледају док не одлежи дан до дан ипо, а онда олижу чанак. Млеко, све друге мачке (а и Јоханини мачићи) мажу чим виде, ово троје јок, оставе да се укисели па онда.

 

Канда смо одгајили школу ферментисане хране.

Link to comment

Moj bivši cimer Rista, oko čijeg spolnog identiteta su se ukrštala  koplja, sad kad ima 9 meseci nedvojbeno uverava da je dečko.

Rado je prekršio pravilo zabrane ulaska u kuću i izležavao se u stilu " ne bih ja, ali ona me je unela i sad me tu gnjavi... hajde opet".  

 

Živi u dvorištu sa dve sestre, zajedno se hrane, igraju i žive u harmoniji. Radoznali su i komunikativni, kako među sobom tako i sa ljudskim poznanicima. Mislim da je prava stvar što  sam ga vratila u prirodu.

 

 

 

2ppwt1u.jpg

 

 

Link to comment

@renne

super, kapiram da je najgore proslo. bice to dobro. 

 

@halloween

mnogo ti je lep macor. podseca me na ovog renneovog mucenika sto se izubijao, samo sto tvoj ima superstrava ombre krznasce. 

Link to comment

То са млеком и јајима је такође чудно, како која. Овим нашима смо давали по живо јаје, ни да погледају док не одлежи дан до дан ипо, а онда олижу чанак. Млеко, све друге мачке (а и Јоханини мачићи) мажу чим виде, ово троје јок, оставе да се укисели па онда.

 

Канда смо одгајили школу ферментисане хране.

 

i onaj moj voli jogurt a narocito kefir, mleko nako, nije bas da nece uopste al kilavi. a kiselo sve olize :)

Link to comment

Svetlana Slapšak 30/04/2014 | printer_famfamfam.gif

Mačke su zakon
 

Petson-i-Findus.jpg

 
Jedna američka agencija za ispitivanje javnog mnenja utvrdila je da se mogućnosti prodaje nekog proizvoda povećavaju za neverovatnih 50%, ako su u reklamu uključene mačke, najbolje mačići. Pitanje mace ili kuce rešeno je prošlog februara, za vreme američkog Superboula, kada je reklama o slatkom kučetu i njegovom prijateljstvu sa konjem, a sve u slavu piva Badvajzer, doživela opšte izrugivanje. Za razliku od toga, avgustovski događaj iz Nju Jorka, i to pre izbora za gradonačelnika, kada su zaustavili saobraćaj podzemne železnice, jer su na jednoj stanici otkrili dva mačeta sklupčana pored pruge, doživeo je opštu naklonost medija i odobravanje. Šta se to desilo sa ovim malim sisarom čiji je model evolucije obeležen bliskošću sa ljudskim telom? Od svih sisara, naime, domaća mačka jedina zaista voli ljudsko telo, njegovu malo nižu temperaturu i dodir ljudske ruke, odnosno kože. Reč je naravno o učenju, da bi se dobila hrana: no mačji postupak je neobično komplikovan, i podrazumeva traženje ljudske bliskosti i kada hrana nije problem. “Domaća mačka” je inače contradictio in adjecto: mačke naime ni danas još nisu domaće životinje, pripitomljene su tako reći nedavno u kratkoj istoriji čoveka, i vrlo lako prelaze u divljaštvo, za šta im nije, kao psima, potrebna surova borba za održanje u čoporu i nužno nestajanje slabijih. Za razliku od mnogih rasnih pasa visoke inteligencije, koji bi morali ustuknuti pred primercima fizičke premoći u čoporu, i najfinije rasne mačke se mogu brzo, čak i u jednoj generaciji, vratiti uzorcima života svojih divljih predaka.

Istorija ljudske ljubavi prema mačkama je duga i bogata – sa ljudskog stanovišta. Prevladavajuća linija mačkoljubivosti isticala je “ženske” osobine ovog bića – osećajnost, eleganciju, diskretnost, nežno materinstvo, dok su neprijatelji mačaka insisitirali na “lošoj” ženskosti – podlosti, licemerju, nevernosti, opasnoj seksualnosti, uroku i magiji. Evropski upis u mačke bio je bez sumnje pretežno “đavolski”, obeležen strašnim zločinima, u kojima su često stradavale zajedno žene i mačke. Stvari su se ipak pomerile prema bogatoj literaturi o manje-više humornim mačjim likovima, kao što su mačak u čizmama i mačak Mur E.T.A. Hofmana. Od ludog Češajrskog mačka Luisa Kerola do Bodlerovih mačaka za naučnike i ljubavnike – to je, zahvaljujući Romanu Jakobsonu, osnovni tekst za učenje strukturalističke analize – odbrana mačke je od 19. veka pa nadalje obeležila evropski odgovor demonizaciji. Smišljena je i podela ljudi u odnosu prema mačkama – osvajači i zločinci, kao što su Aleksandar Veliki i Hitler, nisu podnosili mačke, a neki od najsimpatičnijih likova ljudske kulture, kao recimo Mark Tvejn, su ih obožavali. Pravu revoluciju u Beloj kući je izazvao Bil Klinton, kada je usvojio mačka po imenu Soks (sokne). Uvek je ostala živa i linija kulturnog upisa mačaka koja je povezana sa misticizmom, bilo da je reč o otkrivanju đavola ili o imaginarnoj genealogiji mačaka kao ključnih božanskih bića, od staroga Egipta pa nadalje. Priznajem i sama jedan element tajne – kako je ovaj lovac na glodare i reptile i stoga odlični zaštitnik ljudskih rezervi hrane došao do ponekad kobnog prijateljstva sa čovekom. Zašto se mačka zaljubila u čoveka?

Odgovora na to pitanje još nema. Promena statusa mačke u Evropi – za razliku od muslimanskog sveta koji mačku časti i poštuje – došla je sa intenzivnim naporom kulturnih stvaralaca da se ovoj životinji obezbedi normalnost. Istaći ću jedan od najlepših primera, Mačka Murija Kajetana Koviča (1975), sa neprevaziđenim ilustracijama Jelke Reichman. Mačak Muri živi u urbanoj sredini, mačje aktivnosti su u celini pastiširane ljudske aktivnosti. Mačak Muri uz to i piše, i to hroniku svog mačjeg sveta, svog grada. Sve što on i druge mačke u gradu rade, obeleženo je epitetom “mačji”. Slika mačka-pisca je neverovatno bliska sjajnoj knjizi francuske filozofkinje Sare Kofman Autobiogriffures (1976), koja se može prevesti kao Ugrebana autobiografija, i u celini je posvećena pojmovima grebanje-pismo i analizi Hofmanovog mačka Mura. Mačka Murija čitamo, recitujemo, pevamo – ko i ne bi, sa Necom Falk: on je neizbežni deo slovenačke kulture, ali i sjajan primer svetske recepcije mačke. Iz tog konteksta može se razumeti zašto je nekada davno u predizbornoj kampanji Milan Kučan dozvolio da ga za naslovnu stranu Mladine slikaju sa ogromnim crnim mačkom u naručju, od kojeg se predsednički kandidat gotovo ne vidi… Ono što bi u drugim kulturama značilo medijsku propast (crna mačka), u ovome je slučaju samo doprinelo prevlađujućoj simpatiji.

Novi talas prihvatljivosti mačaka neposredno je povezan sa svetskom krizom malih ljudi, i sa potrebom da se sačuva topli kutak za preživljavanje, intimnost i spas od užasavajućeg sveta napolju. To nije samo oslanjanje na mačju bespomoćnost, nego i na njihovu nezavisnost. U tome je mačkama ključno pomogla danas još uvek demokratska institucija, kojoj znamo da su odbrojani dani: internet. Slike i snimci mačaka su neuporedivo najpopularniji, posebno na You Tube-u. Izdvojile su se prave mačje zvezde: mačka Nora, koja svira na klaviru, i čijem je stvaralaštvu jedan litvanski orkestar posvetio simfonijetu; mačak po imenu Namćor (Grumpy), koji prosto tako izgleda; mačak koji stoji na zadnjim nogama dok se svira grčka himna – premda je reč o montaži, mačak po imenu Grčina (Elinaras) je neverovatno popularan, i zavide mu svi koji se nisu setili da tako ismeju svoju nacionalnu himnu; i najpopularnija od svih. Lil’ Bub, koja ima svoj website, svoj blog i čak svoj televizijski šou! Vlasnik Lil’ Bub honorare svoje ljubimice daje u dobrotvorne svrhe, posebno za bolesne i gladne životinje. Lil’ Bub je naime teško bolesna mačka, koja ima višak prstiju, okoštale delove kičme i teško se kreće. Zbog nedostatka dela vilice jezik joj stalno visi, zbog poremećaja razvoja kostiju oči su joj izbuljene. Sa lekovima i negom, počela je čak i da trči, ali se njen izgled neće bitno promeniti. Vlasnik Lil’ Bub je iz gnezda mačića u životinjskom skloništu izabrao upravo nju, malu nesreću koju niko nije hteo. Milioni koji slede Lil’ Bub isto su tako odbacili zahteve lepote, skupoće i društvenog ugleda, i identifikovali se sa potpunim gubitnikom: Lil’ Bub je postala globalni simbol ljudi i životinja koje je ljudska surovost udaljila iz društva. Za one koji imaju internet…

Najpopularniji snimak Lil’ Bub je skoro čitav sat u kojem mačka leži ispred vatre u kaminu, prede, žmuri, slinavi i povremeno kine, pomera svoje iskrivljene šapice, i možda sanja. Gledanje minimalne sreće koju većina nas može nekome pružiti, čoveku ili životinji ili oboma ili svima, nije samo vrhunska terapija. to je predlog, projekt, plan za delovanje. On podrazumeva rušenje sveta u kojem se bolesni i bedni istrebljuju. I ako druge mogu pokrenuti zastave i borbene pesme, mene može i ovakva slika: pa kako ne primećujemo da smo zajedno u većini?

 
Peščanik.net, 30.04.2014.

Link to comment

tekst o kulturoloskom impaktu macaka bez pominjanja Marua :thumbdown: 

 

inace the whole cat vs dogs issue je potpuno izmastan rivalry od strane dobronamernih ali potpuno nerealnih kitty lovera.

 

nesto poput rivaliteta KKP i KKCZ u kosarci.

Link to comment

uh, ne znam odakle da krenem, svašta se dešavalo ovih dana, a plašim se i da neću znati da budem kratka.
 
možda se sećate moje mačke iz porodice činčila. u planu je bilo da ide na sterilizaciju čim ozdravi, ali preduhitrila me je i zakačila mačiće. šta je, tu je, prihvatila sam to (iako mislim da sad razumem kao se osećaju roditelji maloletnih trudnica), pronalazila kome da dam mačiće, čitala o tome šta nas čeka i sve po redu. bila mi je frka da se ne omaci dok sam ja na putu, ali nije, sačekala je.

 

onda nastaje horor, pa ću u spoiler:
 

ona je sitnija od prosečne mačke, malena je, a stomak joj je bio ogroman. kada je počela da se maci, sad u sredu, bukvalno je hodala duže od sat vremena sa poluizašlim mačetom. strašno je bilo. zvala sam veterinarku i ona mi je rekla da izvučem mače. ni ona ništa drugo ne bi mogla. izvukla sam jedno, pa posle par sati još jedno. ni jedno nije bilo živo. o tom iskustvu ne bih, pokušavam da ga se otresem.
 
sve mi je bilo strašno samo po sebi, a još više sam se uspaničila jer je bilo jasno da ih ima još. literatura kaže da mačke prvi put obično donesu na svet 2-3 mačeta, a ovde posle dva, od kojih je jedno bilo ogromno, stomak skoro ni malo nije spao.
 
naprezala se ona i dalje, da ne detaljišem sad, ali bez uspeha, a onda je otišla i nije došla do sinoć. premirala sam. mislim da je izbacila još jedno negde, bar tako su mi rekli. danas joj je urađen carski rez. naša veterinarka ne radi hirurške intervencije, uputila nas je kod kolege i on nas je primio čim sam pozvala, kao hitan slučaj. 
 
kaže čovek da je imao utisak da operiše ženku nemačkog ovčara, tolika joj je bila materica. unutra još troje mačića, ogromnih, kaže on, dvoje isprepletani tako da blokiraju prolaz trećem, a ni oni ne mogu da se mrdnu. pritisli su joj i želudac i bešiku i pluća. ni jedno mače nije preživelo. rekao mi je i da se čudi kako je uopšte neko uspela da izbaci koliko je sitna i uska. iako je bilo rizično, uradio je i sterilizaciju, jer je bila rizična kako god da se gleda.
 
jadnica je došla kući duplo lakša nego što je otišla. stvarno jezivo. neću o tome kako je bilo ova dva dana. sad je ošamućena, tetura, ali išla bi negde, neće da spava, neće da gleda u mene. jela je malo. izvestila sam veterinara, kaže da je sve to normalno i da će biti ok, ali da mu i sutra javim šta se dešava.


sad mi je malo laše, ali i dalje sam poprilično izbezumljena. nadam se da će se izvući kad je podnela sve ovo što je podnela.
 
za kraj jedan spoiler koji slobodno smete otvoriti: 

 

 

208jkvp.jpg

 

Link to comment

mom jednom prijatelju je maca tako stradala. vazno je da si je ti odvela kod veta i da je on to operisao.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...