Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

Da li si dare primetio da one nijednom recju ni gestom nisu pokazale ni najmanje kajanje, bilo sta sto bi moglo izazvati saosecanje.

Ponoviću ono što sam sinoć rekao na Politici - jedan od razloga zbog kojih nam se društvo srozalo u blato je i taj što je potpuno pogažen i devalviran princip preuzimanja odgovornosti svakog pojedinca za sopstvene postupke. Umesto toga, svi se zaklanjaju (ili ih drugi zaklanjaju) iza nekih viših ciljeva ili postupaka krupnijih lopova, opasnijih kriminalaca... ponavljajući svaki put istu mantru: Zašto mene cimate a ovog ili onog nećete? To nas nigde neće odvesti. Ni na kome se ovde neće "slomiti kola" - dve šloserke treba da dobiju onoliko koliko je predviđeno za krivično delo koje su učinile, ni više ni manje. Stav da njih ne treba ganjati ako nismo u stanju da ganjamo organizatore prošlonedeljnog hepeninga (dakle, Koštunicu, Mihajlova i Velju Ilića - što je čista utopija) daje bilo kojoj budali pravo da sutra ujutro baci ciglu u neki izlog i uzme šta mu treba, a kada rijamu dođe po njega treba samo da kaže: Eto, vid'o ja da svi kradu pa i ja kradem, i nije fer da 'apsite mene pre Koštunice. Mislim, to tako ne ide i ne biva. Čak ni u Srbiji.Krale ste pred kamerom -> identifikovane ste -> ima da snosite posledice. Da li će ih neko drugi snositi ili neće, to se vas ne tiče. Prosto kao pasulj.
Slazem se sa svim od reci do reci. Ako neko ne moze da shvati zasto ne treba krasti, onda ga treba ubediti da NE SME krasti. U NS u kom klinci na dan zalosti zbog smrti njihovih skolskih drugova pevaju sa puno mrznje, razbijaju i na kraju za sve to bivaju pohvaljeni, ovo je dobra vest. edit: ... Edited by MrX
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

Slicna je logika i u slucaju onog koji je poginuo. Da mu se to desilo u fakultetskoj citaonici, ispred hrama Svetog Save ili cak i ispred americke ambasade, a ne u njoj, bilo bi mi jako zao, ovako mi izjave o njegovoj pravednoj zrtvi za srpski narod zvuce... Nemam dovoljno jak epitet.
bojim se da je ovo preterivanje. koliko god je degutanto od tog nesrecnika praviti heroja toliko je degutantno smatrati da ga ne treba zaliti. ovde se moram ograditi, nije nemoguce da sam pogresno protumacio tvoj post. ako jesam - izvini. da, ocito se radi se o izgredniku koji je krenuo u rusenje i paljevinu ali je smrt ipak prejaka kazna za ovaj cin.
Link to comment
Slicna je logika i u slucaju onog koji je poginuo. Da mu se to desilo u fakultetskoj citaonici, ispred hrama Svetog Save ili cak i ispred americke ambasade, a ne u njoj, bilo bi mi jako zao, ovako mi izjave o njegovoj pravednoj zrtvi za srpski narod zvuce... Nemam dovoljno jak epitet.
Na toj užasnoj smrti se takođe vidi taj opšteprihvaćeni princip zaklanjanja iza nečeg drugog. Pola Srbije njegovu smrt pripisuje američkim zlikovcima (i usput ispreda teorije o ubistvu od strane marinaca - kao da to nešto suštinski menja), druga polovina pripisuje njegovu smrt Koštunici i Vladi Srbije. Nikome ne pada na pamet da proba da njegovu smrt pripiše njemu samom. Ja mogu da razumem da neko ko je pola života proveo u izbeglištvu upadne u američku ambasadu sa namerom da je zapali. Ne mogu da opravdam, ali mogu da razumem. Dakle, ako si namerio da upadaš unutra i podmećeš požar, i pri tome nema policije da te u tome spreči, onda u redu, izvoli. Ali isto tako izvoli prihvatiti odgovornost za to što radiš. što znači, ako neko pogine u tom požaru koji podmećeš - to je tvoja odgovornost i krivica. Ako se tebi nešto desi u tom požaru koji podmećeš - to je takođe tvoja odgovornost i krivica. Ništa manje i ništa više od toga. Kada jednom uspemo da odgovornost pojedinca definišemo kao kamen temeljac poštovanja zakonskih i društvenih normi, onda će nam krenuti na bolje. Mi se, kao, u nekim drugim stvarima borimo protiv kolektivizacije odgovornosti i krivice, a onda opušteno posežemo upravo za tim terminima kada su u pitanju unutrašnji obračuni. Kao, nisu krive dve sirote rumenke nego je kriva Vlada Srbije i Srbija kao takva. Nije kriv momak koji je platio najužasniju moguću cenu za svoj postupak, nego su krivi mediji, marinci i CIA. Sve jedno bolje od drugog. Normalan svet lepo definiše i sankcioniše konkretnu odgovornost, pa se onda po potrebi zamajava oko apstraktne. Kod nas se uvek zahteva obrnut redosled, pa zbog toga na kraju nema nikakve odgovornosti i svako radi šta mu se svidi.
Link to comment
bojim se da je ovo preterivanje. koliko god je degutanto od tog nesrecnika praviti heroja toliko je degutantno smatrati da ga ne treba zaliti. ovde se moram ograditi, nije nemoguce da sam pogresno protumacio tvoj post. ako jesam - izvini. da, ocito se radi se o izgredniku koji je krenuo u rusenje i paljevinu ali je smrt ipak prejaka kazna za ovaj cin.
Jeste prejaka kazna, ali je došla od njegove sopstvene ruke, a ne od tuđe, tako da zaista ne znam koga drugog (osim Koštunice, Jočića, Samardžića i Ilića i njega samog) kriviti za njegovu smrt. A sa druge strane, svojim je nogama došao do američke ambasade i svojim rukama bacao baklje. Verujem da je među okupljenima kod hrama bilo dosta onih koji su rodom sa Kosova, i koji su maltene izgubili sve. Pa, opet neki su se molili i pojali, a neki rušili i palili. Za to nema opravdanja. Niti je uputno raspravljati o visini kazne za takav čin. Ja sam se iskreno molila Bogu u kog ne verujem da nije neki Amer ili naš službenik u ambasadi. što se da videti na kilometarskom zaključanom topiku aka PPP log-u te večeri. I dalje stojim pri tome. Svako je gospodar svoje sudbine, a moglo se i za očekivati da ko se vatrom igra - taj se i opeče. Strašno je što je izgubio život u svemu tome, ali nije baš da mu je to bio jedini izbor na raspolaganju.
Link to comment

E, to neće ići. Pola srpske štampe koristi poginulog dečka kao oružje u krstaškom ratu protiv Amerike, a mi da ne razgovaramo o uzrocima koji su doveli do njegove smrti? Sve što se desilo 21. februara mora da se raščisti do kraja, svaki detalj i svaki incident.

Link to comment
ne treba ih kazniti ni dobro ni za primer vec samo i iskljucivo za to sto su pocinile. kod nas, na zalost, ne postoji ono sto se zove 'community service' a to bi za njih bila najprimerenija kazna. recimo da ciste ulice, okopavaju neki gradski park, grabuljaju, ciste pseca govna... ako vec toga nema - uslovna kazna. ne zato sto im treba oprostiti vec zato sto bi to bila sasvim primerena kazna za prekrsaj koji su pocinile. kad stvari postavimo u perspektivu videcemo da ljudi dobijaju uslovnu kad nekog polome pijani za volanom. po meni je to daleko veci zlocin nego par adolescentkinja koje kradu po radnjama koliko god bezocno to radile. ono sto im se zaista ne bi smelo dozvoliti je profitiranje ili nedajboze neka medijska karijera zasnovana na trenutnoj slavi - a lako bi im se moglo posreciti...
Па наравно да их треба казнити за оно што су починиле. Само што казна варира и до 10 дина (видео на форуму нека ме не држе за реч, ако грешим прихватам исправку), а може и условно. За пример би значило неку мало јачу казну (не мора баш 10 година). Ти правиш лоше поређење са потенцијалним пијаним убицом за воланом. Као што сам рекао на некоме мора да се да пример да овакво бахато понашање и кршење закона неће бити толерисано и благонаклоно гледано. Зато казна мора бити јача. Наравно ја немам илузије да ће тако бити и да ће се казнена политика променити, али мислим да би требало.
Link to comment
Jeste prejaka kazna, ali je došla od njegove sopstvene ruke, a ne od tuđe, tako da zaista ne znam koga drugog (osim Koštunice, Jočića, Samardžića i Ilića i njega samog) kriviti za njegovu smrt. A sa druge strane, svojim je nogama došao do američke ambasade i svojim rukama bacao baklje. Verujem da je među okupljenima kod hrama bilo dosta onih koji su rodom sa Kosova, i koji su maltene izgubili sve. Pa, opet neki su se molili i pojali, a neki rušili i palili. Za to nema opravdanja. Niti je uputno raspravljati o visini kazne za takav čin. Ja sam se iskreno molila Bogu u kog ne verujem da nije neki Amer ili naš službenik u ambasadi. što se da videti na kilometarskom zaključanom topiku aka PPP log-u te večeri. I dalje stojim pri tome. Svako je gospodar svoje sudbine, a moglo se i za očekivati da ko se vatrom igra - taj se i opeče. Strašno je što je izgubio život u svemu tome, ali nije baš da mu je to bio jedini izbor na raspolaganju.
naravno da je decko sam kriv ali mora se ispitati i odgovornost organizatora jer postoji velika verovatnoca da svoj posao nisu obavili kako treba. da je neki mladjani huligan poginuo na fudbalskoj utakmici sve bacajuci se sa tribina umislivsi da je orao ja bih isto rekao - izgubljen je zivot, mora se utvrditi sta se desilo i da li je organizacija zakazala. ne zato da bi neko bio kaznjen vec da bi se iz tog dogadjaja nesto naucilo i da bi se smanjila mogucnost da se tako nesto ponovi. mora postojati istraga, moraju se identifikovati propusti i razlozi propusta i mora se iz toga nesto nauciti. ne moze se zivot izgubiti tako jeftino. problem u svemu sto sam rekao je, na zalost, to sto u ovakvim situacijama obicno nastradaju oni na dnu lestvice odgovornosti, recimo neki pandur koji, eto, nije bio na svojoj poziciji (pripisalo mu se) pa je mladac uleteo u ambasadu bez frke... karikiram, znam, ali obicno se kola slome na takvima.
Link to comment
Čekaj, policija se branila od znakova i kontejnera, kao u Beogradu, ili je maltila, onako, čisto, razbila "deca" izlog, pa da mlatimo ?
E vidis, u tim situacijama se lako upada u "sivu zonu" ... u slucaju samoodbrane trebalo bi da je ok, a kad mlate samo onako da mlate nije ok, ali ponekad je tesko povuci crtu i razluciti gde pocinje samoodbrana (osim u previse ociglednim slucajevima). Geteborski slucaj je pokrenuo mnoge rasprave o tome, sta i dokle.
Link to comment

Naša decaMiroslav IsakovićPre neki dan u Skupštini Tomislav Nikolić je izjavio da su učesnici razbijačkih hordi koje su harale Beogradom u lažnoj pobuni protiv proglašenja nezavisnosti Kosova ?naša deca?. To je bila časna i istinita izjava.Da, to su tvoja prava deca, a unuci Slobodana Miloševića, Tomislave Nikoliću. Među njima je onaj ljudski materijal kome si devedesetih godina prošlog veka, zajedno sa ciničnim vojvodom, gurnuo puške u ruke. Oni su slični onima, čijim si zbunjenim umovima, ponudio lažni patriotski izgovor da svoje frustracije usmere prema ubijanju pripadnika drugih nacija. I onima, koji su, ma koliko ograničeni, shvatili u Bosni, Hrvatskoj i na Kosovu, da patriotizam ima i svoju lukrativnu stranu ? mogućnost pljačke. Da, i ovi danas su naša deca, Tomislave Nikoliću, samo što mogu da opljačkaju tek nekoliko prodavnica u Beogradu.To su i tvoja deca, Vojislave Koštunico. Smišljeno si sprečavao da se oni, njihovi roditelji i ceo srpski narod suoče sa monstruoznim licem takozvanog srpskog patriotizma koji je krajem prošlog veka harao po bivšoj Jugoslaviji. Ti si odgovoran što si, sa znanjem ili neznanjem kumujući ubistvu Zorana Đinđića, sprečio da se u Srbiji pojavi novi, plemeniti oblik patriotizma. što su ta deca, za svoj neosvešćeni, često samo socijalni bes, kao ikone izabrali notorne zločince Mladića i Legiju.To su i tvoja nezakonita deca, Borise Tadiću. Nemoj ih se odricati. Nisi predvideo da će se iz tvoje nepromišljene veze sa Vojislavom Koštunicona rađati. Zatvarao si oči pred opomenama, žrtvovao zakonite naslednike Đinđićeve politike, mazeći se sa onim od kojih mogu da se rađaju samo sakati. Ne izgovaraj se Kosovom, odvrati se od jame u koje se ono za Srbiju pretvorilo, možda ćeš spasti ne samo tu izgubljenu svoju decu nego i onu, još uvek zdravu, kojih je u Srbiji sve manje.To su i vaša deca, vi sada već ostareli poklonici Slobodana Miloševića čiji ste naizgled triumfalni pohod nekada podržali. Da li ste svesni da se taj pohod, koji se slomio u svim okolnim zemljama, sada, preko vaše raspamećene dece, obrušava na Srbiju?To su i vaša deca, nesretne izbeglice koji ste se, posle svih poraza, sjatili u Srbiji. Vas još uvek podjaruje osvetnički bes, ne prepoznajete svoju krivicu u svim tim porazima, i taj bes i frustraciju prenosite na svoju decu. šta oni mogu osim da taj bes iskale na Srbiji, jer ne mogu izvan nje? Da ste im rekli: ?Pogrešili smo?, bar neka od ove dece bi bila spašena.To su i vaša deca, vi privrednici čija moć počiva na ratnom profitu. Vi ćete njihove pljačke prodavnica tolerisati a prikrivati ogromne pljačke koje su uspevale i uspevaju u nesuvisloj buci ?patriotske? galame. Vas ne uznemiravju lažni povici radikala da će stati na put pljački, već oni koji promovišu evropske vrednosti, jer bi ove vrednosti razobličile poreklo i kriminalnu strukturu vašeg bogatstva.To su i vaša deca, deca nad čijim se postupcima zgražate, vi pristojni i civilizovani građani. Vi ignorišete i zanemarujete znake ?puzećeg fašizma? koji su sve brojniji i u kojima se, kao začetak jurišnih odreda, nalaze ova vaša deca. Vi se, odmereno, suprotastavljate ?svakom radikalizmu?, ne volite da čujete oštre reči onih koji opominju gde Srbija srlja, i ostavljate tako svoju decu bez orjentacije ili na milost onih koji ih pretvaraju danas u ulične bande a, već sutra, u odrede koji će potpuno razoriti vaš idilični san o civilizovanoj zemlji.Ne krijte se iza kaluđerske odeće i zaveta čednosti, vi, crkveni oci, to su i vaša deca. Ne deca po hrišćanskom zakonu i božijoj milosti, već pod litijskim zastavama preobraženim u bojne, koje, u ime pravoslavlja, podižete protiv Evrope i celog sveta. Vi podstičete njihovu agresiju i pokušavate da toj agresiji date oreol krstaškog rata. Takvoj sličnoj deci davali ste blagoslov kada su išli u ubilačke pohode.Neće se u tračersim rubrikama kojima ispunjavate medije otkriti da su to i vaša deca, vi urednici i novinari. Ali ona to jesu, i vi se, istini za volju, brinete za njih i trudite da ih naoružate za život. Naoružavate ih mržnjom i pokazujete im mete na koje treba da je usmere: Ameriku, Evropu, domaće izdajnike. Vi nastojite da ih iz nihove mladalačke smetenosti, osećaja bede i napuštenosti pokrenete ambicijama: prikazujete im sjaj džet-seta do koga i oni, ne pitajući kako, treba da stignu, zavodljive portrete mafijaša koji će im postati uzori, budite njihovu glad prema brzom uspehu. Pitomiji i plašljiviji od njh će samo pokupiti stvari iz razbijenih radnji, hrabriji pak će zameniti Zemunski klan.To su deca i vaših poznih godina, o, umni akademici. Ponosite se svojom vitalnošću! Vi ste zavodili njihovo okruženje sofisticiranim projektima velikog srpstva, snabdevali skromnije umove argumentima o veličini srpskog naroda, o nepravdi koja mu se čini i o zaverama koja se pletu oko njega. Te gromadne ideje, kada su stigle do vaše dece, pretvarale su se u sirovo nasilje, kamenice i ksenofobiju. Da li se nadate da će ona jednoga dana biti ratnici vašeg neumrlog projekta?To su i vaša deca, preplašeni građani. Vaš strah ih umnožava svakoga dana. Kad god okrenete glavu od prizora napada na vašeg suseda druge nacije i vere, kad god ćutite što se fizički preti neistomišljenicima, kad se ne pobunite što se neko od vaših sugrađana proglašava metom za slobodan otstrel, rađa se po jedno dete čije nasilje kasnije ne možete da razumete. Ta deca se stide vašega straha, i zato pokušavaju da pokažu hrabrost. Pošto vi ne smete i ne umete, put do izvitoperene hrabrosti pokazaće im drugi koji će ih iskoristiti za svoje prljave ili glupe ciljeve.To su pomalo i vaša deca, Evropljani i Amerikanci, jer niste prepoznali složenost drame i bolesti srpskog naroda i pokazivali razumevanje, čak i naklonost, za one političare Srbije koji su održavali bolest i u toj drami videli uslov svog opstanka. Njih će radovati što ćete, zajedno sa njima, tu decu zatvoriti u geto a vi ćete se čuditi nad besom koju pokazuju.To su i tvoja deca, znam da nećeš poreći, Vladimire Putine. Znaš da ti, i kada ih javno osuđuješ, služe, kao i cela sluđena Srbija, za tvoje zagonetne planove. A ipak ih i ipak je prezireš jer cinično štitiš neke od onih koji su najodgovorniji za srpsku nesreću. Da, to su i moja deca, priznajem, i moram da razmislim šta sam propustio da učinim da ona ne bi postala takva. peščanik.net, 23.02.08.

Link to comment
Па наравно да их треба казнити за оно што су починиле. Само што казна варира и до 10 дина (видео на форуму нека ме не држе за реч, ако грешим прихватам исправку), а може и условно. За пример би значило неку мало јачу казну (не мора баш 10 година). Ти правиш лоше поређење са потенцијалним пијаним убицом за воланом. Као што сам рекао на некоме мора да се да пример да овакво бахато понашање и кршење закона неће бити толерисано и благонаклоно гледано. Зато казна мора бити јача. Наравно ја немам илузије да ће тако бити и да ће се казнена политика променити, али мислим да би требало.
Koje je to bahato ponasanje? To sto nisu mogle da zaprete snimatelju silom kao ostalih lopovi? Kako se to ne bahato krade?Svaka kazna koja bi bila stroza od kazne koja se inace izrice za ovakvo krivicno delo bila bi izuzetno licemerna.------Kada je u pitanju alternativa kazni zatvora, nase pravo poznaje rad u javnom interesu, ali se ta kazna moze izreci samo za krivicna dela za koje je propisana kazna zatvora do tri godine ili novcana kazna.
Link to comment
E, to neće ići. Pola srpske štampe koristi poginulog dečka kao oružje u krstaškom ratu protiv Amerike, a mi da ne razgovaramo o uzrocima koji su doveli do njegove smrti? Sve što se desilo 21. februara mora da se raščisti do kraja, svaki detalj i svaki incident.
To šta radi i kako radi pola srpske štampe mi je samo putokaz kako ne treba da mislim i delam. Ima li šta odvratnije od korišćenja tuđe nesreće da bi se dokazivale ove ili one ideje? Topik je lepo krenuo od dve plavuše i brzo se došlo do jedinog normalnog zaključka a to je da je svako sa dovoljno godina sam odgovoran za svoje postupke. Ima li šta jednostavnije od toga? Koliko ima još plavuša sličnih kao ove koje su bile na istom mestu i u isto vreme i nisu ništa ukrale? Mnogo, naravno. To što je jedna ukrala a druga nije zavisi samo od njih samih, ni od čega drugog. Sve drugo su izgovori.Onda se na topiku preletelo na smrt u ambasadi i tu se pokazala već tradicionalna ljudskost kojom ovaj forum, kao i b92 odiše. Niko ovde (sem možda Hustlera) ne zna ni ko je on bio, ni kako je poginuo ali već vidimo da je zaslužio to što ga je snašlo a pala je i poneka molitva, izuzetno za taj slučaj pošto se inače Bogu ne molimo.
Link to comment
Koje je to bahato ponasanje? To sto nisu mogle da zaprete snimatelju silom kao ostalih lopovi? Kako se to ne bahato krade?Svaka kazna koja bi bila stroza od kazne koja se inace izrice za ovakvo krivicno delo bila bi izuzetno licemerna.------Kada je u pitanju alternativa kazni zatvora, nase pravo poznaje rad u javnom interesu, ali se ta kazna moze izreci samo za krivicna dela za koje je propisana kazna zatvora do tri godine ili novcana kazna.
Не, бахато понашање је прича: "Сви краду зашто смо ми криве?" , бахато понашање је немање потребе да се склониш од камере, да кажеш оном ко те снима да те не снима и слично. Крале сте, ухватили су вас, сада у затвор, а не да се чуде у фазону:"Зашто ми". То је за мене бахато понашање.
Link to comment
бахато понашање је немање потребе да се склониш од камере
Gde da se sklonis? Jedino da su ostavile stvari i udaljile se od mesta divljanja. Ti prakticno izjednacavas bahato ponasanje sa kradjom. Da su se "sklonile" - prestale da kradu, ne bi bilo same kradje.
Link to comment

Evo teksta koji je postavljen na sajtu pescanika danas, a pisao ga je Vlada Milovanovic iz BIRO-a, kao odgovor na neku bljuvotinu onog :piggy: Reljica, urednika NIN-a.

Generacija koja se zaliva Vlada Milovanović Na zvaničnoj prezentaciji MinistArstva za Kosovo i Metohiju objavljen je tekst urednika NIN-a, Slobodana Reljića,Generacija koja raste. U tekstu koji se bavi dešavanjem omladine povodom proglašenja nezavisnosti Kosova se između ostalog kaže:Na scenu je izašla generacija koja menja stereotip po kome u Srbiji raste generacija anacionalnih, apolitičnih devojaka i momaka koje samo zanimaju šengenske vize, avganistanski prah i hongkonški plazma ekrani... Nije lako sada odrediti šta su elementi koji spajaju tu generaciju. To je pre svega osećaj egzistencijalne ugroženosti nacije. Tu je i, sad već decenijama, nesmanjeni pritisak Zapada... A onda su se na ulicama Beograda pojavili momci u raznolikim jaknama s navučenim kapuljačama, jer beše vrlo hladno. Reagovali su kako se to radi u njihovim godinama. (Setimo se događaja od 9. marta 1991. pa sve do 5. oktobra 2000.) To uvek prati i vandalizam i izliv nekontrolisanog besa. Ali i danas je nejasno zašto je establišmentu, u najširem smislu reči, toliko stalo da njihov čin depolitizuje.Krenimo od kraja ovog citata. Nije jasno o kojim pripadnicima establišmenta autor govori imajući u vidu da je veliki broj ministara iz Vlade, uključujući i samog Premijera svojim izjavama nedvosmisleno podržao nasilje kao legitiman čin delovanja stavljajući rušenje i paljenje u demokratski, politički kontekst. Da apsurd bude veći, tekst je objavljen na zvaničnoj internet prezentaciji Ministrastva za KIM. Vrlo je verovatno da autor pod establišmentom "u najširem smislu te reči" referiše na šizofrenu situaciju u Vladi, u kojoj predstavnici Demokratske stranke podržavaju, ali zapravo ne podržavaju politiku Vlade, usput ih opominjući na odsustvo pravovernosti.Vratimo se sada na osnovnu tezu autora teksta, koji rušilačkim poduhvatima mladih ljudi pretpostavlja spontanu reakciju na egzistencijalnu ugroženost nacije. Kako i sam autor nije siguran šta su elementi koji spajaju ovu generaciju, navodim par egzatnih podataka vezanih za populaciju "mladih". Država Srbija priznaje pravo na mladost osobama do 26 godina starosti.<!--[endif]-->Prema podacima Ministarstva omladine i sporta pola miliona visokoobrazovanih osoba kojima država priznaje to pravo napustilo je zemlju u proteklih 15 godina. Samo u periodu od 1991. do 1996. godine Srbiju je napustilo 298 doktora nauka, 214 magistara, 467 diplomiranih stručnjaka i više od 30.000 studenata.<!--[endif]-->Sa druge strane, desetine hiljada osoba kojima država priznaje pravona mladost, izgubilo je život u ratovima koji su na ovim prostorima vođeni devedesetih godina. Ostatak mladih ljudi, koje ratovi nisu rasejali po groblju i emigraciji, ili koji su svoje pravo na mladost stekli u postkonfliktnom periodu, suočavaju se svakodnevno sa posledicama ratova, izolacije i nacionalonog osvešćivanja.<!--[endif]-->Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, u Srbiji trenutno ima 300.000 mladih ljudi bez zaposlenja. Kada se uporede statistike sa ukupnim brojem nezaposlenih, dolazi se do podatka od oko 50 odsto mladih ljudi koji su nezaposleni. Sistem obrazovanja je i dalje nereformisan i karakteriše ga obimnost, zastarelost i odsustvo kritičkog odnosa prema materiji. Prosek studiranja na Beogradskom univerzitetu je 8 godina. Skoro 70 odsto mladih nikada nije napustilo Srbiju. U svojoj zemlji, sadruge strane, mogu naći duvanje za 5 evra, ekstazi za dva evra, dnevnu dozu heriona za manje od 20 evra, i široko rasprostranjen i društveno prihvatljiv alkohol na svakom koraku. Ti mladi ljudi istovremeno mogu svakodnevno čitati novine, koje na naslovnim stranama donose senzacionalizam, sadizam i ekploataciju ličnih tragedija. U udarnim terminima mogu se gledati emisije koje preispituju i revitalizuju vrednosti srednjeg veka. Istovremeno, osnovne civilizacijske vrednosti predmet su dnevnog sporenja. Zanimljivi su podaci koje donosi nedavno objavljeno istraživanje Odbora za građansku inicijativu iz Niša, Kulturne potrebe, navike i ukus građana Srbije i Makedonije. Prema podacima tog istraživanja više od 80 odsto ispitanika je pročitalo samo jednu knjigu, 60 odsto ispitanika aktivno sluša narodnu muziku, a 69 odsto slobodno vreme provode pred televizorom, dok je 15 odsto ispitanika izjavilo da mrzi umetnost. Ovako definisane "kulturne potrebe" produbljuju začarani krug izolacionizama u kome se nacionalna kultura i istorijaprilagođavaju aktuelnom političkom kontekstu. Istovremeno, Vlada Vojislava Koštunice poslednjih par godina sistematski nudi mladima KOSOVO kao ultimativni odgovor na sva njihova pitanja i probleme. Uz to, Vlada Vojislava Koštunice, uz terciranje radikala i uzdržavanja demokrata, pokazuje ogromno razumevanje za ponašanje pravoslavno-fundamentalističkih, ultradesničarskih i fašističkih organizacija. Primera je bezbroj, od tribine na Pravnom fakultetu 2005. godine do danas.Sa druge strane, trebalo bi istaknuti i da većina NVO-a u Srbiji svojim nadmenim stavom, nesposobnošću da vrednosti za koje se zalažu prenesu stanovništvu, neinventivnim pristupom rešavanju problema i copy/paste projektnim aktivnostima ostavljaju puno prostora za arhaična tumačenja nacionalnog identiteta. Gnušanje intelektualaca iz vodećih NVO nad bilo kojim oblicima kolektivnih vrednosti samo ide na ruku monopolu nacionalista nad izopačenim tumačenjima istih. Kada se teze gospodina Reljića stave u predhodno opisani kontekst izolacije, neobrazovanosti, poročnosti, straha i neznanja dobija se jasnija slika uzroka agresivnosti mladih ljudi. "U svakoj zemlji ima korova, ali samo u Srbiji se on zaliva." Dr. Zoran ĐinđićTeza da nasilje na ulicama predstavlja spontanu reakciju povodom ugrožavanja nacionalnih interesa uvredljiva je za svakoga ko je posmatrao snimke sa ulica Beograda i severa Kosova. Očigledno je da su grupe bile jako dobro organizovane i sa jasno označenim metama. Retko se viđaju studenti koji skaču i pevaju kao navijači i spontano okupljeni građani upečatljive fizičke konstititucije, sa fantomkama na glavama i kožnim jaknama, koji u dobro organizovanim formacijama pale vozila i granične prelaze. Samo licemer ili glup čovek odbiće da shvati očiglednu činjenicu da iza tih napada stoje određene strukture bezbednosti Srbije. Samo dobro obavešteni i naivni neće primetiti sličnosti između negovanja pravoslavno-osvešćene omladine lojalne državi (tog autentilnog hibrida skojevaca i crkve) u Rusiji i Srbiji. Samo budale neće sabrati dva i dva i shvatiti koliko je Srbija u ovom trenutku daleko od EU. Teze gospodina Reljića, urednika konzervativnog državnog nedeljnika, iznesene u tekstu koji je napisao su tendenciozne i neistinite. One zapravo i nemaju za cilj da budu istinite, već da dodatno usmeravaju besne i ljute mlade koji su rođeni i odrastali u Srbiji 90-tih. Razumljivo je da establišment nikada neće priznati rezultate pogrešno vođenje politike već da će bes i frustracije usmeriti ka jedinom preostalom neprijatelju - unutrašnjem. Naša budućnost je, bez ikakve patetike rečeno, krajnje neizvesna. To što su naši preplašeni sunarodnici zapalili barake UNMIK-a i gurnuli one džipove niz stranu samo je početak plesa sa đavolom čije finale niko ne može predvideti. Ovo je kormilarenje na velikim talasima, u brodu koji može biti bušen i iznutra.Ovakvo predviđanje budućnosti opasno je iz dva razloga. Opasno je, jer pokazuje prstom i huška "paščad" (Matija Bećković, prim. autora) ka pojedincima i grupama koji odbijaju da prihvate prećutni kompromis simulirane gubitničke realnosti u Srbiji danas. Međutim, ovakav pristup opasan je i zato što previđa reakcije mladih ljudi kroz istoriju na totalitarne i desničarske režime. Ovako neodgovornim izjavama neki mladi ljudi mogu biti isprovocirani da probleme rešavaju nasiljem, poput recimo grupe BAADER-MEINHOF. Zamislite scenu u kojoj frustrirani mladi ljudi dižu u vazduh redakcije tablodia i korumpiranih institucija, isprovocirani sistematskim laganjem i ponižavanjem njihovog kosmopolitskog identiteta? Nasilje nikada nije rešenje i ono uvek vodi nasilju kao odgovoru. Srećom ili nesrećom, mnogo je verovatnije je da će, ukoliko ova zemlja nastavi da jurca ka izolaciji i primitivizmu, Srbiju napustiti i ono malo preostalih mladih ljudi za koje patriotizam nije kolektivni moleban uz paljenje, pljačkanje i rušenje, već spremnost da se govori istina o greškama iz prošlosti, da se na njima uči, uz ljubav prema sebi i ljudima koji nas okružuju. Kao lično prozvan i uvređen tekstom gospodina Reljića, završio bih nacionalnom legitimacijom, tako poželjnom ovih dana. Imam 26 godina i svi preci su mi Srbi. Imao sam profesora istorije u srednjoj školi od kojeg sam puno naučio o kosovskom i svetosimenskom zavetu, ali i o ideologiji Dimitrija Ljotića i misticizmu vladike Nikolaja Velimirovića. U srednjoj školi i na fakultetu imao sam samo najviše ocene iz nacionalne istorije. Bio sam pobednik na regionalnom takmičenju iz istorije, koja je za temu imala Hilandar i dinastiju Nemanjića. Možda bih pobedio i na republičkom, ali je počelo bombardovanje. Onda su mi mobilisali oca, koji je proveo nekoliko meseci na Kosovu. Pre toga je bio na ratištu u Hrvatskoj. Upoznao sam puno očevih ratinih drugova i čuo puno priča sa ratišta. Znam puno.<!--[endif]-->Ponosan sam na svoje roditelje ali se stidim današnje Srbije. Stidim se zato što znam sve ono što predstavnici Srbije koju predstavlja Vojislav Koštunica prećutkuju. <!--[endif]-->To nije patriotizam, to nije borba za nacionalne interese, to je borba za vlast i laganje iz straha. Straha od života, od duha vremena i straha od budućnosti. <!--[endif]-->Vojislav Koštunica i politika čiji je nastavljač je poražena, jer je u svojoj esenciji zasnovana na mitovima i porazu kao osnovi identiteta. Ostaje samo da to shvate i građani, to jest narod koji se moli dok im deca pale, ruše i pljačkaju. I jedni i drugi nespremni su da pogledaju u sebe."životarimo u ledenoj senci pojmova, kao aveti velikih izdanih ideja. Usta su nam puna krečnih reči, a naivni bi trebalo da poveruju kako su nam i srca puna. Ali nisu. Prazna su. Prazna su kao ćupovi, koji će u Danu Grehova kao čupovi biti razdruzgani. Jer, ko sam sebi i svojoj utrobi ne veruje, taj laže i sebe i druge! I taj je dobar samo da stvori, a potom i uništi - malu, poslednju zemlju po kojoj će skakutati mali, poslednji čovek i plašiti se da pronađe uzroke svoje propasti?" Borislav Pekićpescanik.net, 25.02.08.

(stavio sam tekst u spojler, mnogo je dugacak)Sto se Vidojkovicevog teksta tice, ne bih ja bas rekao da je mnogo preterao i karikirao. Ja sam otprilike ta generacija o kojoj on pise, malo stariji do duse. Ja sam '87. godiste, ali to je to. To je ta generacija. Ja znam takve. Oni jesu takvi kakvim ih je opisao. I velika su vecina, nazalost. Oni ne stvaraju buducnost, oni je jedu.

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...