Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

Ja trckaram, skijuckam i plivuckam i ne spremam se ni za sta :D.

 

Odlicno ti idu pripreme. Na 30km je dovoljna "samo" voda, ali za maraton je mucenje bez hrane (gel, banane, jabuke, so, to moras vec sam da otkrijes, a mislim da ti je @Djuro mnogo bolji savetnik za to od mene), samo sa vodom ces prosto ostati bez energije i stati (u boljem slucaju) ili ce ti se smrknuti pred ocima od nedostatka secera (u losijem slucaju). 

  • +1 1
Link to comment

tu je osnovnio pitanje zone u kojoj trzite te dugacke treninge.

 

ako trcite tempom kojim se i takmicite (sto ja nikako ne preporucujem), onda obavezno koristite gelove/secere/so isto kao i na trci. dakle minimalno jedan gel na 30-45 minuta, minimum 200mg soli.

ako pak trcite tempom sporijim od onoga na trci, tu se moze prvih 1.5 sat trcati samo sa vodom (plus so ako je toplo), nakon toga po jedan gel na 30-45 minuta. 

  • +1 1
Link to comment

Djuro, jel imas neki plan trcanja ako mi je cilj da postignem svoj maksimum na 5km? Voleo sam i duze relacije ovako totalno amaterski ali zbog kolena definitivno necu vise pokusavati nesto specijalno, veliko je pitanje da li cu moci i ovo. Ako prestane da me bili, racunam da mi je 5 ok za lagani redovan kardio, uz voznju bajsom povremeno.

Sent from my M2012K11G using Tapatalk

Link to comment

Imam, naravno.

ali, ako te boli koleno, 5 brzih km je poslednje za sta bi trebalo sa se spremas (posto ti treba relativno puno brzih, intenzivnih treninga, +stepenice/brda - a sve to povecava rizik od nove povrede i/ili pogorsanja stare).

 

sta ti je sa kolenom? Imas neko ostecenje, lekar utvrdio? Ako jeste, uzdrzi se od trcanja, radi bike i eliptical.

Link to comment

Nikakva povreda, jednostavno levo od mladjih dana pocelo blago da raste u spic, onaj vrh potkolenice ispod casice, a verovatno nisam pomogao cucnjevima sa 150 kila godinama i trcanjem po betonu na keju i sad je bas izrazena ta kost i boli kao djavo konstantno, dok je pre bilo umereno i povremeno. Mislim i da mi losa navika drzanja napete noge na vrhu kvacila dok vozim takodje nije pomogla.

Uglavnom, ne znam iz kog razloga se nadam da ce me proci samo od sebe, pogotovo sto generalno nisam optimista.

Sent from my M2012K11G using Tapatalk



Link to comment
5 hours ago, Zli Gli said:

Nikakva povreda, jednostavno levo od mladjih dana pocelo blago da raste u spic, onaj vrh potkolenice ispod casice, a verovatno nisam pomogao cucnjevima sa 150 kila godinama i trcanjem po betonu na keju i sad je bas izrazena ta kost i boli kao djavo konstantno, dok je pre bilo umereno i povremeno. Mislim i da mi losa navika drzanja napete noge na vrhu kvacila dok vozim takodje nije pomogla.

Uglavnom, ne znam iz kog razloga se nadam da ce me proci samo od sebe, pogotovo sto generalno nisam optimista.

Sent from my M2012K11G using Tapatalk


 

Kolega imao slicno na zglobovima sake.Kalcifikacija i operisao.

Link to comment
Kolega imao slicno na zglobovima sake.Kalcifikacija i operisao.
Sta mu ga tacno dodje kalcifikacija? To sam prvi put cuo od doktora sto mi je radio ultra zvuk ovog sjebanog bicepsa pa malo pogledao i ramena, u desnom ramenu imam neku vodu a u levom te kalcifikacije. Za koleno prvi doktor kaze da nema nekog resenja sad osim da uzimam kolagen i stavljam steznik kad imam neke aktivnosti, samo to.

Izguglao, nije bas naivna stvar a koliko sam razumeo, bice sve gore vremenom. Divno.

Sent from my M2012K11G using Tapatalk
Link to comment

Zli, neka ti neki (sportski) ortoped pogleda to koleno, lako je moguce da je neka banalna stvar koja ne zahteva operaciju.

 

dobro je da si pomenuo kvacilo i voznju - sreo sam se sa “milion” ljudi koji su drvili o tome kakon im je trcanje na asfaltu unistilo levo koleno. A trcali su tipa poslednjih 5 godina, po 3 sata nedeljno. Istovremeno, voze vec 30g, i u autima su min 1 sat dnevno, a mnogi inpo vise sati dnevno.

 

i znaju da se zale i na ledja isto - kazu unistih kicmu, mora da je od trcanja po betonu. A lik trci pola svakog drugog dana, u bukvalno svakog dana sedi u kancu 8 sati, u autu 2 sata, u fotelji/sofi 3 sata.

 

al da, jeste, mora da je od trcanja ;)

Link to comment

Nisam ni ja neki ultra mega redovan trkac ali kad uporedim osecaj na betonu i ovom tartanu sto imamo zadnjih par godina na keju (nazalost samo 1km) to je nebo i zemlja. Bukvalno kad predjem sa tartana i nastavim dalje prema mostu na betonu, osetim kao da nosim duplu tezinu. Isto i zemlja tamo u sumi pored atletskog stadiona, jeste uglavnom utabana ali opet mnogo prijatnije nego beton.

Probao sam da uslikam vise puta ali ne mogu da docaram, mnogo je gore i izbacenije nego na slici. 70b1b40cc4ffa46b944ce83002a8f05f.jpg

Sent from my M2012K11G using Tapatalk

Link to comment

ja nisam lekar, stvarno ne bih da ti dajem savete tog tipa.

idi kod nekoga da ti to pogleda/snimi, pa onda odluci kojim aktivnostima mozes da se bavis. glupo je da sad krenes da trcis intervale, ako te to boli.

 

(btw namerno sam ti preporucio sportskog ortopeda, a ne obicnog - obicni ortoped ce ti u 90% slucajeva reci da batalis sport, jer je to njima najlakse)  

Link to comment

Kod sportskog sam i bio lokalno, pa me poslao kod Srdjana Ninkovica a on je neki ultra mega specijalista. I jedan i drugi su u fazonu ako nisi u profi sportu, nista ne diraj, furaj tako dok se ne raspadnes [emoji16]

Sent from my M2012K11G using Tapatalk



Link to comment

@maheem

 

ukratko: ako ti je dobar Bondi, kupi ga.

 

za vrlo precizan odgovor (i preporuku za patike koje ce bolje odgovarati tvojim potrebama), trebalo bi mi vise podataka: 

 

koliko si kg?

da li ti trebaju stabilne patike, ili si ok sa neutralnim? 

koje su ti bile prethodne patike za trcanje? mozes li mi ih slikati od nazad? i djonove?

da li imas nekih bolova/povreda?

kojim tempom trcis najduze treninge (ili takmicenja)?

 

moze i na pm.

 

Ali, ako si stvarno zadovoljan sa Bondijem, kupi ga.

 

(mane:

visok djon, u slucaju neravnog terena moze se izvrnuti zglob - ako si sklon tome i/ili pri trcanju gazis prema napolje,

u Bondiju se ne moze trcati brzo (brzina je naravno relativna),

drop je samo 4mm tako da ce ahilova tetiva malo da te boli u pocetku, dok se ne naviknes)

Edited by Djuro
Link to comment
44 minutes ago, Zli Gli said:

Kod sportskog sam i bio lokalno, pa me poslao kod Srdjana Ninkovica a on je neki ultra mega specijalista. I jedan i drugi su u fazonu ako nisi u profi sportu, nista ne diraj, furaj tako dok se ne raspadnes emoji16.png

Sent from my M2012K11G using Tapatalk


 

 

pa jesi li dobio dijagnozu? nasli su nesto na kolenu?

btw jel jedno koleno u pitanju ili oba?

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...