Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

11 hours ago, Delija67 said:

Pored te stazice koja ide od kafane Dren kroz sumu ima i putic koji krece ispod autoputa pored ograde gde Beograd Put drzi svoje masine, pa glavna staza ide pravo pored ograde i stepenicama se penje i nastavlja pored autoputa, a ima i jedno odvajanje levo gde se izlazi na stepenice koje vode do terena. Prilaz sa te strane je jako zapusten, dok je teren gore u pristojnom stanju i dosta ljudi trci.

 

Da, gore je skroz okej, ali ta stazica je isto polupojedena od rastinja, prepuna stepenica + nije baš idealno trčati 2 metra od autoputa.

Link to comment
4 hours ago, catfish said:

 

Au, da sam samo 20 godina mladji... :D

Ako me ne bi ubile prepreke, kazneni burpiji bi mi definitivno dosli glave. Za ovu vrstu trke moras imati dobar core, ne samo kardio. 

 

Bez sale, stvarno sam se mogao prijaviti na neki Tough Mudder, pa nek' ide zivot. Mogao bih odrtaditi ovaj od 10km, 20 prepreka. Bas gledam na sajtu, odrzava se nedaleko od mene krajem augusta. Jedino se bojim da mi to ne daje dovoljno vremena da se spremim. Ili mozda i nije tako strasno? Odlucicu danas, ima jos karata, nije rasprodato.

 

 

 

 

 

Pazi, sa tvojim backgroundom kakav si napisao, do kraja avgusta imas vremena da se spremis za tu kracu trku. Nece sve ici glatko i mozda ce ti trebati vise vremena da je zavrsis nego sto ocekujes, ali zavrsices i preziveces :) 

Ja sam na prvi Spartan u zivotu otisao na boom, iz krosfit treninga i nesto malo trcanja vikendom, i jos sam se drzao nekog glupog rezona da nikad ne trcim vise od 60-70% distance trke, da se ne "preforsiram", sto je na te krace distance potpuna glupost (jbg, kad si mlad onda si i glup :)) i uopste nije bilo strasno, malo tu i tamo grceva posle trke, ali sve ok.

Da, treba jak core, i jaka ramena i hand-grip (tu sam ceo zivot jako slab), uz kondiciju za trcanje. Penjaci i freeclimberi recimo su uvek odlicni u ovakvim trkama.

Link to comment
52 minutes ago, goofs said:

(......)

jbg, kad si mlad onda si i glup :))

 

 

Neurolozi i psiholozi su odavno utvrdili da je stvar upravo suprotna. najpametniji smo sa nekih 25+- godina. Tad nam mozak najbolje radi u svim merljivim istraživanjima.

Onda se par decenija ispomažemo stečenim iskustvom što nam olakšava razmišljanje i zaključivanje ali konačno nas starost stigne pa oglupimo.

Starost nije dovoljan uslov za mudrost. 

"Eh, da su mi ove godine i ona pamet." Voleo sam to da govorim e da bih šokirao matorce.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, goofs said:

 

Pazi, sa tvojim backgroundom kakav si napisao, do kraja avgusta imas vremena da se spremis za tu kracu trku. Nece sve ici glatko i mozda ce ti trebati vise vremena da je zavrsis nego sto ocekujes, ali zavrsices i preziveces :) 

Ja sam na prvi Spartan u zivotu otisao na boom, iz krosfit treninga i nesto malo trcanja vikendom, i jos sam se drzao nekog glupog rezona da nikad ne trcim vise od 60-70% distance trke, da se ne "preforsiram", sto je na te krace distance potpuna glupost (jbg, kad si mlad onda si i glup :)) i uopste nije bilo strasno, malo tu i tamo grceva posle trke, ali sve ok.

Da, treba jak core, i jaka ramena i hand-grip (tu sam ceo zivot jako slab), uz kondiciju za trcanje. Penjaci i freeclimberi recimo su uvek odlicni u ovakvim trkama.

 

Skapirao sam da imam 2.5 mjeseca da se spremim, sto bi mi trebalo biti dovoljno da izdrzim trku do kraja. Kakvo ce prolazno biti mi uopste nije bitno. Izgleda da cu uspjeti nagovoriti jednog kolegu da mi se pridruzi pa imam i motivaciju sa te strane. Trazi da mu dam vikend da se odluci, pa cemo uplatiti u ponedjeljak. Ja cu svakako.

 

 

16 minutes ago, Bujodrag said:

 

 

Neurolozi i psiholozi su odavno utvrdili da je stvar upravo suprotna. najpametniji smo sa nekih 25+- godina. Tad nam mozak najbolje radi u svim merljivim istraživanjima.

Onda se par decenija ispomažemo stečenim iskustvom što nam olakšava razmišljanje i zaključivanje ali konačno nas starost stigne pa oglupimo.

Starost nije dovoljan uslov za mudrost. 

"Eh, da su mi ove godine i ona pamet." Voleo sam to da govorim e da bih šokirao matorce.

 

Ovo je ziva istina, mogu da potvrdim iz vlastitog primjera. Sa 25 sam se bavio kud-i-kamo pametnijim stvarima od izazivanja srcanog udara prekomjernim fizickim aktivnostima. :D

 

 

 

 

 

 

  • +1 2
Link to comment

r6rGGOV.jpg

 

Da sam sporije, pao bih na stranu. 

 

Mislim, nisam ni mogao mnogo brze, vrucina i prasina ubise. Setao sam po 10-15s nekoliko puta da spustim HR sa 150bpm. Moracu nekako i dijetu uskladiti, bilo bi dobro kad bih skinuo jedno 5-6 kg do trke. 

 

Sutra definitivno pauza od trcanja, eventualno bi mogli lagani zgibovi i istezanja ali vidjecu kako se budem osjecao. Racunam ako se vratim u formu da istrcim polumaraton, istrcacu i 10km sa preprekama. 

 

Plan je trenirati 4-5 dana u sedmici, lagano, po pola sata - sat na dan, a za vikend malo produziti. Tako da bih iduci vikend isao na 12, eventualno 15km, vidjecemo.

 

Zadovoljan sam za pocetak. Ako nista, motivacija je tu, jos kad u ponedjeljak uplatim trku, onda vise nema nazad.

Link to comment

Upravo sam uplatio za Tough Mudder, 10K, sa 20 prepreka. Trka je u petak, 27.08. Idemo jedan kolega i ja pa nece biti dosadno.

 

Sad mogu ozbiljne pripreme da pocnu. 

 

 

  • +1 3
Link to comment
On 10.6.2021. at 14:44, johan nagel said:

Па има онај успон горе на Косу ка Пекићу из Тошиног бунара. Једно 400 метара лепог успона.

 

Samo da se zahvalim za ovo :thumbup: Danas prvi put otišao na trening tamo, 4x prešao, dosta zadovoljan za prvo brđansko trčanje od... jbt, prošlog avgusta.

 

Fini uspon, zaista. Iz kola mi je delovao zavarljivo blag, ali je pa tu, taman kako treba + da, 420 metara je taman dobra distanca. Već negde na pola, gde kreće krivina, bivah načet, a ta krivina bre nikako da se završi, sve imaš osećaš ajde još malo, samo tu, vrh je iza okuke, a okuka ide li ide :D

 

Ako ima loših strana, to je da je dole na semaforu s Bunarom je zagađenje baš ono, da se lako oseti.

Link to comment

Nedelja i ponedjeljak sam pauzirao, zato sam danas po najgorem zvizganu odradio 5km uz cucnjeve/sklekove i slicne vjezbe na svakih 500m. Odnosno, to je bio plan koji nisam bas u potpunosti uspio ispostovati jer sam na malo preko pola puta, na 3000m, vec poceo gubiti zelju za zaustavljanjem. Sama pomisao na cucanj ili sklek su bile mucenje i borba.

 

Sve u svemu, nisam drugo ni ocekivao, nisam ni nezadovoljan. Sutra sam mislio samo vjezbe snage, bez trcanja. Imam nesto tegova i sipku za zgibove pa cu malo tu da se zadam.

 

 

Danas sam jos sporije od proslog treninga, nisam mislio da je moguce ;)

 

 

6HMOGl0.jpg

Edited by catfish
Link to comment

Juce bio super dan za trcanje, perfektna temperatura i druge klimatske okolnosti, a sam se pustio kao Forrest Gump, dok se ne umorim. Umorio sam se nakon 17.5km, sto racunam u solidan trening i znak da mi kardio i nije tako los. Moram skinuti 6-7 kila do trke, pa sam mislio otvoriti novu temu o ishrani, ako bi bilo zainteresovanih o tome procaskati koju?

 

 Jos nisam cestito krenuo sa vjezbama snage, pa cu danas, ako prestane ova kisa. Zgibove, kacenje o gimnasticarske krugove i generalno pentranje i prebacivanja preko sipke su vjezbe koje volim raditi. Ali ako ostane mokro i odvratno vani, onda mogu razmotati yoga mat na podu, odraditi sto se tako moze, a moze svasta.

 

Nego, usutili ste se, pogotovo ovi sto su nedavno istrcali Bg maraton ili pola. Kako je oporavak prosao, kakvi su planovi za dalje? Ako ih uopste ima. Nakon istrcanog maratona kod mene je doslo do zasicenja, nisam vise znao zasto trcim, pa sam polako skoro i prestao. Sreca pa kolega Goofs napisa koju o OCR, pa se spremam za TM, hvala Goofs. 

 

Splits jucerasnjeg treninga u spoileru:

 

 

Spoiler

nrIU4Zp.jpg

 

 

Edited by catfish
  • +1 1
Link to comment

Trčim čisto da bih održavao formu,4-5 puta sedmično po 11km skoro uvek istom deonicom  (4km nizbrdo,3km uzbrdo i 4km po ravnom) i istim nižim srednjim tempom (11km/h ).Još uvek razmišljam da li da se prijavim za ovogodišnji Ljubljanski maraton,sada bih jurio vreme od 3h30min (tempo 4:59 min/km).

Link to comment
12 minutes ago, Zavrzan said:

Trčim čisto da bih održavao formu,4-5 puta sedmično po 11km skoro uvek istom deonicom  (4km nizbrdo,3km uzbrdo i 4km po ravnom) i istim nižim srednjim tempom (11km/h ).Još uvek razmišljam da li da se prijavim za ovogodišnji Ljubljanski maraton,sada bih jurio vreme od 3h30min (tempo 4:59 min/km).

 

Svaka čast. Koji ti je pb sad i gde si ga istrcao?

 

Link to comment

Trčao 3h50min pre nekoliko godina u Ljubljani (to mi je jedini maraton do sada).Cilj mi je bio da istrčim ispod 4h.Trka prošla bez ikakvih problema,bio sam i više nego spreman za to vreme(dan nakon maratona sam igrao košarku 5x5 u sali :D).Par meseci nakon toga polumaraton 1h35min.Od tada sam smanjio sa trčanjem i uglavnom se prebacio na košarku,ali planiram da se opet vratim.Trening mi nikad nije bio problem,ali mi je dijeta katastrofalna:piggy:

Link to comment
1 hour ago, Zavrzan said:

Trening mi nikad nije bio problem,ali mi je dijeta katastrofalna:piggy:

 

Ja budem dobar cijeli dan, a zeznem tek navece sa kolacima, sladoledom ili cokoladom. Doduse, zadnjih par sedmica sam ukinuo slatko, osim 5 urmi koje isjeckam u ovsenu kasu za dorucak, ponekad. Ta ovsena kasa je za mene najbolje gorivo za trcanje i generalno bilo kakvu fizicku aktivnost. 

 

 

Link to comment

Ako vam je cilj da smrsate, trebali biste da poradite na tome da organizam tokom trcanja koristi masti, a ne CH (uglj hidrate).

Ali za to morate da se spustite u Z1, u najmanje 80% treninga (bolje 90%). Ostatak od 10-20% treba da budu intervali (Z4-Z5), ili tempo (Z4).

Zato govorim catfishu da mora znacajno usporiti. Ovo sto on radi je tipican junk miles - sa punim stomakom trci u Z2-Z3. Time se ne postize nista (osim blagih=skoro beznacajnih benefita u jacanju misica i tetiva).

Tako se ne razvija ni sposobnost sagorevanja masti (vazno za mrsavljenje i/ili maratone), niti se postaje brži (ako je to kome bitno), niti se podize anaerobni prag (vazno za polumaratone i krace brze trke).

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...