Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

Može da se drži u jednoj ruci komotno i čitaju knjige dok se drugom pije kafica.Jbt, shvatite ljudi, Apple nije popularan zato što je jedan njegov uređaj najbolji u svojoj kategoriji na svetu, već zato što nudi celu vertikalu za korisnike od samog zabavnog sadržaja (muzika, filmovi, aplikacije, igre, odskora i knjige) preko servisa koji se lako koriste, do uređaja i platformi koji omogućavaju korišćenje (laptop, desktop, iPad, iPhone). Tu je nebitno da li uređaj X ima Y USB portova ili radi na 2,WZ GHz, već isključivo na koji način i kako koristiš računar. Nećeš da gledaš stvari u pokretu, ne treba ti minijaturna mašinica kojom možeš na net dok sediš u dnevnoj sobi sa društvom, ne zanima te da čitaš elektronske knjige maksimalno udobno - nećeš ga kupiti i niko te ne tera. Nije iPod plejer sa najviše mogućnosti ili najboljim zvukom na svetu, pa se prodavao kao alva jer si sa njim lako koristio iTunes servis, nije ni iPad sada najbolji tablet na svetu (tj. sigurno neće biti kada do kraja godine svi budu izbacili nešto slično), ali će jedini imati pristup svim servisima, hiljade aplikacija, stotine igara, sve što može na iPhone, knjige, i sve to takvo da je optimizovano za touch kontrolu, za razliku od Windows 7 tableta. A posle će se M$ opet češati po glavi zašto neki Windows tablet ne može da privuče toliko korisnika.
Pravu mjeru iPadu će odrediti tek konkurencija, koja već po n-ti put konceptualno kaska za Appleom. Badava sve sadašnje priče o Android tabletima, ChromeOS džabalezicama, Windoz Phonyjima 7 kad im Apple po već ne znam koji puta pobire vrhnje, u stilu - tako da prvi stavlja konceptualno nov proizvod na tržište.Ja nisam iPad tip. Nekom commuteru iz Long Islanda možda baš to fali u životu, da se i ta 2-3 sata koja putuje na Manhattan isključi iz svakodnevnog života i ode na zabavnije i uzvišenije sfere - bez rasklapanja, bootanja i pretjeranog žongliranja. Drugi kupci su pak budale kojima nje važan iT faktor. Apple boli-q, njima je svaki kupac vrhnje na bilanci.
Ima tu jedna vrlo bitna stvar koja se obično previđa - ljudi su skloni da upoređuju fičre™, pa onda bude "e, ali tajitajApplegedžet nema to, to i to, podršku za Flash, USB, a fale mu i trt i mrt". Što je sve tačno, ali je glavna poenta u tome da je to malo stvari što postoji strogo kontrolisano, detaljno istestirano i da radi 100%. To pogotovo važi za podršku za Flash (mogu da zamislim kako na nekom uređaju tog tipa izgleda otvaranje zilion Flash sajtova dnevno, plus je Flash kao koncept prilično bezveze kada se ne koristi miš). Elem, znamo kako je to dosada išlo sa Symbianom i Win Mobile, zilijardu opcija i mogućnosti od kojih samo deo radi kako treba, plus ukucavanja i zaglupljivanja. Što se mene tiče, ja volim da dobijem ono što sam očekivao. Uvek biram malo stvari koje će da rade nego krš nečega što radi polovično. I to je taj sitan jezičak u korist Applea, mada me stvarno čudi kako ostali giganti hardveraši sve ove godine nisu izvalili da im suv kvantitet ne radi posao.
Link to comment

Ma kapiraju oni da to ne radi posao, ali šta će? Pokušavali su i pokušavaju sve i svašta, ali ne pali. Hteo je i Microsoft XY muzičkih servisa, kupovao, bataljivao, kreirao svoj DRM, dizajnirao plejere, planirao svašta, Rhapsody, Zune, ali džaba, jer ne kapira da većina ljudi želi što lakšu dostupnost sadržaja (pod uslovom da sve radi kako treba), a ne mogućnost da za te sadržaje instalira 1 od 137 softvera za gledanje. To su stvari koje treba pažljivo razvijati i u koje se treba sistematično upuštati. Na vreme. I ne može u startu da se očekuje da se zarađuje 1000%, jer bi svi hteli da posle godinu-dve krenu da zarađuju kao Apple, koji kumulativno nagomila prodaju od hardvera, nakon koje ide prodaja softvera, aplikacija, igara, knjiga, muzike, pa opet hardvera i tako dalje. Jbg. Nažalost, prošlo im je baš u sferi igračkih konzola, i samo tu, i zato tržište konzola danas plaća cenu u vidu mora nikad glupljih, jednoličnih igara.To završi tako što se na kraju frustriraju, pa kopiraju rešenje konkurenata 1:1 kao očajnički pokušaj, i puknu definitivno. Tako će sada, recimo, sa Windows Phone 7. Svi su otišli na Android i iPhone OS, a ovi nesrećnici misle da je to zbog nemanja multitaskinga, pa rekoše, da izbace to iz WP7 :lol: Carevi. Nekreativnosti, dabome.

Edited by Filipenko
Link to comment
Necu da pricam o softveru:- 10 sati autonomije (prema 1 satu koji imaju ti od 200€)
:isuse:Istini za volju, ne koshtaju 200e...
Može da se drži u jednoj ruci komotno i čitaju knjige dok se drugom pije kafica.
A jel, onda dobro. Jedino ne znam kako da okrenemo stranicu u toj pozi. Dobro, ja i ti bi se snashli, ali shta da radi neko zenskog pola? :lol: U narednoj generaciji ce verovatno imati potpuno ravnu poledjinu - moci ce i kafa za dvoje da se nosi na njoj...
Link to comment

da li ipad podrzava bilo kakav file transfer sa drugom apple masinom, tipa macbook ili slicno? to bi trebalo da bude neki remote ili slicno posto ne vidim da ima bilo kakav port na sebi. drugim recima na primer ako moja zena hoce da prebaci slike ili neki film sa svog laptopa na ovo, kako se to radi?

Link to comment

Pretpostavljam da preko iTunesa to nekako radi.Ima i Blutut, ali ne znam koliko Jobs daje slobode u tome. ustvari, bolje da se ne miješam..   :P

Link to comment

mislim da je gazza1 pitao mnogo jednostavnije stvari, od onoga sto nudi larssonov link. gazzo nisi lepo gledao, iPad ima isti port odozdo (Dock connector port) kao i cela Phone/Pod porodica. sinkujes muziku i video kao sa ipodom, touchom ili iphoneom. isto vazi i za slike. ako pitas za macbook onda kroz iphoto library i itunes tab koji to omogucava. nema neke razlike u odnosu na to kako se to radilo ranije.za pocetak, ove ekstenzije otvara mejl>Mail attachment supportViewable document types: .jpg, .tiff, .gif (images); .doc and .docx (Microsoft Word); .htm and .html (web pages); .key (Keynote); .numbers (Numbers); .pages (Pages); .pdf (Preview and Adobe Acrobat); .ppt and .pptx (Microsoft PowerPoint); .txt (text); .rtf (rich text format); .vcf (contact information); .xls and .xlsx (Microsoft Excel)ni ja se nisam predugo igrao :(

Link to comment
fala, a da li postoji ogranicenje za neke ekstenzije tj vrste dokumenata?
Uf, kod prebacivanja fajlova sa desktopa na iPod/iPhone pa verovatno i iPad, postoje uvek neka ograničenja koja te u startu iznerviraju. Prebacivanje fotki je užasno. Muzike, kako - tako. iPod se npr, može povezati sa samo 5 različitih računara. Sa 6. ne možeš da se priključiš na iTunes, pomoću koga obavljaš sva ta prebacivanja. Restrikcija važi i kod filmova. Dakle, film se mora prebaciti u odgovarajući format pre prebacivanja na uređaj. Inače, filipenko i larsson svakako imaju pravo. Mi smo navikli na korišćenje svega i svačega. Posle dužeg vremena navikavanja, meni iPod savršeno odgovara, jer tačno znam za čega mi služi (podcast, gledanje bejzbola dok sam van kuće, pošta, gledanje filmova dok sam na putu).
Link to comment

Izvinjavam se sto sam u prethodnim postovima mozda uneo malu zabunu. Kad sam pominjao flash mislio sam na usb flash memoriju, a ne na Adobe Flash. Nisam mislio da ikome moze da smeta to sto iPod ne podrzava Adobe Flash.

Link to comment

S obzirom da mi se čini da sam ja jedini osim tebe pominjao Flash (veliko ili malo F, svejedno), razumeo sam te. Ja jesam mislio na Adobe Flash, pošto ima gomila likova koja smatra da je izostavljanje podrške za isti 1 užas.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...