Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

Ih bre Henriče, gde ti sad ode. Ferari je luksuzna roba, cipele od 300 eura su luksuzna roba... Ne prodaju se na milione, ljudi ne spavaju ispred radnji da bi među prvima kupili...Pričamo o uređaju namenjenom širokoj potrošnji i sredstvu za rad. Ja kažem da mi sredstvo za rad koje nema multitasking, usb port... nije sredstvo za rad.Isto bi reagovao kad bi Nokia izbacija novi telefon koji nema sms npr. Ali ako hoćeš da iPad tretiramo kao luksuznu robu onda možemo bez problema da se složimo - super stvarčica. Ali kao i cipele od 300e - not my cup of tea.
To je ultra zanimljiv gedžet za one koji vole takve stvari, da surfuju gde stignu, pogledaju filmić itd. Ja nisam fan tih stvari, ali ne bih se bunio da mi ga neko pokloni. U svakom slučaju, očito ima svoju primenu, čim ga ljudi masovno kupuju. Ko to ne vidi, verovatno nije za njega, i malo je glupo da uleće startom "e, meni je ovo njesra, nema to to i to, skup je i ne vidim za šta bih ga koristio, ali šta vi vidite u njemu koji kurac?" Plus ako to uradi kao Indi, u očitoj potrazi za fajtom.
Link to comment

@IdiotequeIzvini, ali sta je za tebe "multitasking"? Potpuno je razlicita stvar da slusas muziku u pozadini dok nesto radis, a potpuno je druga stvar ako napustis jednu aplikaciju da bi recimo video nesto na Internetu, i da se posle vratis na isto mesto u predhodnoj aplikaciji. Za prvo ti je potrebno da imas pravi (priemptivni) multitasking, za drugo ti je dovoljno da aplikacija zapamti stanje u kome je bila u trenutku napustanja i da pri povratku restauira to stanje (korutiranje), a da korisnik ne moze da utvrdi da li se radi o multitaskingu ili ne.I jedna i druga stvar su podrzane od iPhone 1.0 pa nadalje. Jedino sto je priemptivni multitasking rezervisan za apple-ove aplikacije (tako da mozes da slusas muziku, dok radis druge stvari), a ovo drugo (restauraciju stanja), neke aplikacije koriste, a druge ne koriste.Eh sad, sto se tice pravog multitaskigna tice moja su misljenja podeljena. Voleo bih da ga imam, ali da mogu i da ga iskljucim, zapravo voleo bih da mogu eksplicitno da ga dozvolim aplikacijama po zelji (default stanje da bude iskljucen multitasking). Zbog losih iskustava sa Simbian-om (download sa Interneta za koji pojma nemam da se desava, praznjenje baterije jer se neka pozadinska aplikacija malo zaglupela) vise bih voleo da nemam priemptivni multitasking, nego da bude ovako nekontrolisan.Sto se tice USB porta, na notbuku (MacBook) ga koristim samo za jednu stvar, da nakacim fotoaparat na njega, ali to je toliko specificna primena, da je ne vredi ni pominjati (ne vidim zasto bi neko skidao fotografije sa aparata preko mobilnog, a ne desktop racunara). Ako ti ovako nesto bas treba imas Apple-ov camera connection kit koji ti omogucava da koristis i usb vezu sa aparatom i SD kartice sa aparata.Sto se mene tice, fles memorija je iskljucivo vezana za pirateriju. Jednostavno ne volim da na cloud skladistima drzim stvari koje nemam pravo da posedujem i to je to.

Link to comment
To je ultra zanimljiv gedžet za one koji vole takve stvari, da surfuju gde stignu, pogledaju filmić itd. Ja nisam fan tih stvari, ali ne bih se bunio da mi ga neko pokloni. U svakom slučaju, očito ima svoju primenu, čim ga ljudi masovno kupuju. Ko to ne vidi, verovatno nije za njega, i malo je glupo da uleće startom "e, meni je ovo njesra, nema to to i to, skup je i ne vidim za šta bih ga koristio, ali šta vi vidite u njemu koji kurac?" Plus ako to uradi kao Indi, u očitoj potrazi za fajtom.
Sad, konacan utisak ocigledno dosta zavisi od pocetnog pogleda. Za Idiotequea je to uredjaj shiroke potroshnje, za tebe ultra zanimljiv gedzet ukoliko te to interesuj. Za mene je gedzet koji radi mali procenat stvari koje radi i neki laptop (a i to shto radi, ponekad radi polu-neupotrebljivo), a pritom koshta, na amazonu recimo:Apple iPad 32GB von AppleNeu kaufen: EUR 749,00Apple iPad WiFi + UMTS 3G 64GB von Apple ComputerNeu kaufen: EUR 1.350,00I kad tako postavish stvari, zashto je glupo reci "to je njesra"?
Link to comment

Prvo:

Pricing for the Wi-Fi only version, which features 802.11 connectivity, starts at $499 for the 16GB model, $599 for the 32GB model, and $699 for the 64GB version. The Wi-Fi + 3G versions are priced higher. The 16GB model is $629, the 32GB model is $729, and the 64GB version is priced at $829.
Drugo: zašto bih se ja pravdao nekom oko toga šta mislim o nečemu? Ne sviđa ti se? Nemoj da ga kupiš.Na teveu, netu i u RL dnevno vidim oko milijardu stvari koje su mi bezveze/skupe/neupotrebljive za nešto. Kada bih to sve izneo na PPP, verovatno bi pao server.Opet kažem, ponavljam, fascinantno mi je koliko ljudima patke same izlaze iz gaća čim se stupi na IT teren, to nema šanse da ukapiram zašto se dešava. A nemaju ič koristi od toga.Voleo bih za promenu da vidim vatrenu diskusiju između Thomy i Hellman's zilota, kapiram da bi sve prštalo u klešu majonezaša, a i bila bi osvežavajuća promena.
Link to comment

Upravo ovo što Venom kaže. Kao što rekoh, da je neki anonimni proizvođač izbacio identičan uređaj na tržište ubeđen sam da bi bankrotirao. To je onaj deo o Apple-hypeu i Stivovom majstorstvu marketinga.Aion - napisao sam već, multitasking je za mene kada slušam muziku dok radim na tekstualnom dokumentu, pogodi me pesma pa skoknem na net da skinem lyrics, pustim na printer ili ga sačuvam na flešu, vratim se na dokument usput otvorivši neki pdf odakle kupiram određene podatke, čekiram live messenger ... I sve to bez da gasim prethodni program da bi otvorio novi. Valjda je to nešto što bi danas trebalo da ima sve što se želi nazvati računarom i što košta preko 50 evra?

Link to comment
Prvo:
Kakve su cene u Americi nije preterano relevantno za bilo koga od nas (uglavnom, osim za one koji imaju tetku u Ameriku). Chak ni za ovu diskusiju, jer je sve jeftinije, pa tako i iPad, tako da je odnos cena manje vishe isti.Uglavnom, ne, necu da ga kupim, ali ne vidim da je server prso zbog What's up, HATE i LOVE topica. A meni bar ne deluje da je negativno mishljenje o iPadu chist zilotizam.
Link to comment

^^... a možda i pustiš finalni render novog projekta za Vembli, pa dok se renda, skokneš da središ neku obimniju bazu od milion stavki, a usput i retuširaš nešto u PS u 10k x 10k piksela u 300 dpi.Mislim da si mu omašio namenu.

Kakve su cene u Americi nije preterano relevantno za bilo koga od nas (uglavnom, osim za one koji imaju tetku u Ameriku). Chak ni za ovu diskusiju, jer je sve jeftinije, pa tako i iPad, tako da je odnos cena manje vishe isti.
Da, samo što zaboravljaš na činjenicu da ćeš ga ovde podjednako efikasno naručiti sa Amazona i iz US.Okej mi je negativno mišljenje, ali od onoga ko ga je isprobao (tj isprobao u rangu onoga što mu je namena, a ne za sređivanje teksualnih dokumenata i printanje). Ja ga jesam isprobao, i do jaja mi je, s tim što nisam gedžet frik, ne gledam filmove, retko surfujem u pokretu i tako to, pa ga ne bih ni kupovao. Edited by henrik larsson
Link to comment

To sto ti pricas nema veze sa multitaskingom uredjaja (odnosno operativnog sistem), vec sa tvojim licnim multitaskingom. Za to o cemu pricas uredjaj treba da ti podrzi samo slusanje muzike u pozadini, jer je to jedina stvar koja se obavlja paralelno sa ostalim aktivnostima. Apsolutno ne znam sta za tebe kao korisnika znaci da li gasis ili ne neki program, osim ako ne zelis da ti program u pozadini nesto radi dok nisi u njemu. Za tebe je bitno je da kad se u program vratis budes na istom mestu gde si bio kad si iz njega izasao.Pricao o nekom anonimnom proizvodjacu koji izbacuje identican uredjaj je u stilu - kao mali Djokica zamislja racunarsku industriju. Anonimni proizvodjac ne moze ni da iole uspesno iskopira ovakav uredjaj, a komo li da ga razvije. Problem je i sa gigantima kao sto su Microsoft i HP. I jedan i drugi su posle izlaska iPad-a napustili svoje projekte (MS Courier i iSlate) koji su trebalo da budu konkurencija iPad-u i krenuli razvoj ispocetka. Dva miliona prodatih iPad-a do sada govore da to nisu uradili zbog ogranicenog trzista.Iz pisanja vecine kriticara Apple-a (ne samo ovde) provejava naivna teza da je kod Apple-a stvar u marketingu. Potpuno se zaboravlja prva lekcija iz marketinga - osnov uspesnog marketinga je pre svega dobar proizvod. Prica se o multitasking i slicnim tehnickim detaljima, i postavlja se pitanje o nekoj hipoteticnoj situaciji (malo pisem, malo surfujem, pa onda malo mesindzer), a istovremeno se razmislja o uredjajima na kojima se ne moze da radi ni jedna od ovih radnji (ili moze teoretski, kao sto je moglo da se na mobilnim telefonima surfuje pre pojave iPhone-a).

Link to comment
Sto se tice USB porta, na notbuku (MacBook) ga koristim samo za jednu stvar, da nakacim fotoaparat na njega, ali to je toliko specificna primena, da je ne vredi ni pominjati (ne vidim zasto bi neko skidao fotografije sa aparata preko mobilnog, a ne desktop racunara).
Hm, pa recimo zato što je iPad (i tu mu vidim jedinu primenu) zgodan da brzinski poskidaš slike na komp, eventualno na većem ekranu nego što je na aparatu pregledaš iste, neku pošalješ mail-om, neku okačiš na fb, oslobodiš memoriju aparata i teraš dalje.Ah da, ne može, nema usb.Inače, zanimljivo mi je da usb na notbuku koristiš da bi skidao fotke, a ne znaš zašto bi neko skidao fotke preko mobilnog računara. Ili si pod "mobilnim" mislio na telefon? Ako je ovo drugo, da nije malo veliko za nošenje u džepu?Nego, može li jedno pitanje, ovako konkretno: šta to tačno iPad može što ne može običan nEtbook, znači spravica od 200€?Nemojte samo odgovore tipa "može da ima oznaku Apple", jer to ne služi baš ničemu.
Link to comment
Hm, pa recimo zato što je iPad (i tu mu vidim jedinu primenu) zgodan da brzinski poskidaš slike na komp, eventualno na većem ekranu nego što je na aparatu pregledaš iste, neku pošalješ mail-om, neku okačiš na fb, oslobodiš memoriju aparata i teraš dalje.Ah da, ne može, nema usb.
Pa moze, sve vreme to pricam. Imas Camera connection kit, koji ti omogucava da preko usb-a nakacis aparat, ili da direktno sa kartice skines slike, filmove. Zatim imas besplatnu Adobe-ovu aplikaciju da ih obradis, resajzujes i aploudujes. Preko ovog usb-a mozes cak da zakacis i neku tastaturu koja ne vuce mnogo struje iz usb-porta.
Link to comment
Hm, pa recimo zato što je iPad (i tu mu vidim jedinu primenu) zgodan da brzinski poskidaš slike na komp, eventualno na većem ekranu nego što je na aparatu pregledaš iste, neku pošalješ mail-om, neku okačiš na fb, oslobodiš memoriju aparata i teraš dalje.Ah da, ne može, nema usb.Inače, zanimljivo mi je da usb na notbuku koristiš da bi skidao fotke, a ne znaš zašto bi neko skidao fotke preko mobilnog računara. Ili si pod "mobilnim" mislio na telefon? Ako je ovo drugo, da nije malo veliko za nošenje u džepu?Nego, može li jedno pitanje, ovako konkretno: šta to tačno iPad može što ne može običan nEtbook, znači spravica od 200€?Nemojte samo odgovore tipa "može da ima oznaku Apple", jer to ne služi baš ničemu.
Može da se drži u jednoj ruci komotno i čitaju knjige dok se drugom pije kafica.Jbt, shvatite ljudi, Apple nije popularan zato što je jedan njegov uređaj najbolji u svojoj kategoriji na svetu, već zato što nudi celu vertikalu za korisnike od samog zabavnog sadržaja (muzika, filmovi, aplikacije, igre, odskora i knjige) preko servisa koji se lako koriste, do uređaja i platformi koji omogućavaju korišćenje (laptop, desktop, iPad, iPhone). Tu je nebitno da li uređaj X ima Y USB portova ili radi na 2,WZ GHz, već isključivo na koji način i kako koristiš računar. Nećeš da gledaš stvari u pokretu, ne treba ti minijaturna mašinica kojom možeš na net dok sediš u dnevnoj sobi sa društvom, ne zanima te da čitaš elektronske knjige maksimalno udobno - nećeš ga kupiti i niko te ne tera. Nije iPod plejer sa najviše mogućnosti ili najboljim zvukom na svetu, pa se prodavao kao alva jer si sa njim lako koristio iTunes servis, nije ni iPad sada najbolji tablet na svetu (tj. sigurno neće biti kada do kraja godine svi budu izbacili nešto slično), ali će jedini imati pristup svim servisima, hiljade aplikacija, stotine igara, sve što može na iPhone, knjige, i sve to takvo da je optimizovano za touch kontrolu, za razliku od Windows 7 tableta. A posle će se M$ opet češati po glavi zašto neki Windows tablet ne može da privuče toliko korisnika.I što je jako bitno i za korisnike i kompanije na zapadu, sve je to legalno. I podstiče da se nešto kupi i uzme. Jbg, "imam iPad, ajde baš da vidim da kupim neku knjigu da čitam, šta je to par dolara", takve stvari vuku i podstiču na novo trošenje. Gde da se kupi? Pa opet na Apple servisima, dabome. I svaka im čast kako to podstiču i nadograđuju.Mogli biste malo da čitate Larssonove postove, umesto što ih posmatrate kao poligon za nadmetanje, tj. prepreku koju treba nekako preskočiti ili zaobići. Edited by Filipenko
Link to comment
Nego, može li jedno pitanje, ovako konkretno: šta to tačno iPad može što ne može običan nEtbook, znači spravica od 200€?Nemojte samo odgovore tipa "može da ima oznaku Apple", jer to ne služi baš ničemu.
Necu da pricam o softveru:- 10 sati autonomije (prema 1 satu koji imaju ti od 200€)- citanje napolju- citanje u portret orijentaciji (nije problem samo tastatura koja smeta, vec je i ekran optimizovan tako da se gleda horizontalno)- potreba da se ima i mis (oni trackpad-i nista ne valjaju)
Link to comment

Pravu mjeru iPadu će odrediti tek konkurencija, koja već po n-ti put konceptualno kaska za Appleom. Badava sve sadašnje priče o Android tabletima, ChromeOS džabalezicama, Windoz Phonyjima 7 kad im Apple po već ne znam koji puta pobire vrhnje, u stilu - tako da prvi stavlja konceptualno nov proizvod na tržište.Ja nisam iPad tip. Nekom commuteru iz Long Islanda možda baš to fali u životu, da se i ta 2-3 sata koja putuje na Manhattan isključi iz svakodnevnog života i ode na zabavnije i uzvišenije sfere - bez rasklapanja, bootanja i pretjeranog žongliranja. Drugi kupci su pak budale kojima nje važan iT faktor. Apple boli-q, njima je svaki kupac vrhnje na bilanci.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...