Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

Moja poenta je da Apple ne pravi proizvode da bi zadovoljio određenu potrebu, već izbacuje proizvode za koje se nalaze namene i otvaraju nove niše koje nisu postojale pre tih proizvoda. I da su svi njihovi proizvodi u poslednjih 10 god fantastično prihvaćeni na tržištu, iako im se realno moglo pronaći 1000 mana. Plus, iPad ima startnu poziciju (app store i već uigrani načini distribucije sadržaja) koju ni jedan od prethodnih proizvoda nije imao kada se pojavio.Za sve ostalo, pogledajte onaj linak koji sam ostavio gore, i uporedite današnja pisanija sa onima koja su pratila izlazak iPoda, ili se setite kako su ljudi reagovali na mane iPhonea kada se pojavio. Pa ćemo videti čiji je mmw za 2-3 godine.
Naravno, to sve stoji.Ja samo kazem za sebe, sada.
Link to comment
Ok, onda je i iPad alternativa nošenju laptopa sa sobom, manji je i lakše prenosiv. Nije nešto revolucionaran proizvod, ali ima šta da ponudi.
E, sustina. Sta je to nesto sto nudi, a da to sve pritom vec ne postoji? MP3 plejeri su postojali, ali nijedan bas kapaciteta kao prvi iPod sa valjda 10-20 giga koliko je imao.- e-book readers, manji, laksi, jeftiniji od iPada? Check- prenosivi kompjuter kao sto je netbook, zanemarljivo vece tezine, a opet vecih mogucnosti? CheckNetbook koji dolazi sa webcamom, card readerom, velikim hard diskom (sve nesto sto iPad nema), pa i tastaturom (jer ne mogu da zamislim da ozbiljno kucam priblizno brzo na touchscreenu) itd. moze da se nadje i za 150$ manje od najjeftinijeg iPada. Ako neko hoce da se otvori, moze za dodatnih 150 da dobije i odlican battery life i odlican kvalitet i jacu masinu od one za 350$. I masinu koja moze da radi sve sto i iPad, pa i 10x vise.
Link to comment

Ovde postoji nesporazum, iPad nije zamisljen kao jeftina zamena za laptop/notebook kompjutere. Zasto bi proizvodjac najboljih laptopova pucao sebi u koleno? Cinjenica je da postoji veliki broj ljudi kojima je desktop/laptop kompjuter nepotrebno komplikovana masina, oni nikad ne koriste neki (produktvni) software (Photoshop, MathLab ( :isuse: ), Excel...). Ali zato ima puno onih koji samo surfaju po webu, piskaraju emailove, skupljaju MP3, gledaju downloadovane filmove/video clipove ili fotke iz svog digitalca i telefona i bog zna sta jos. E, za njih je iPad. Ja, kao Apple vernik, moracu da peskocim ovaj gadget jer vec imam sve sto mi treba. :(

Link to comment

Venome, ne kapiram odakle ti to da su iPod-ovi MP3 plejeri koji su bili popularni zbog kapaciteta. To jednostavno nije tačno. Imao si tonu plejera sa malim hard diskovima od 5, 10, 15, 20 i više giga. Uostalom, nisu ti plejeri sa velikim diskovima najpopularniji i najprodavaniji iPod-ovi već oni sa manjim kapacitetom i flash memorijama. iPod se prodavao na drugu foru - što je prirodan deo platforme koja ti omogućava legalno skidanje muzike, kao i na uberdobar interfejs i organizaciju velike količine muzike, sa čime su svi ostali imali problema. Upravo su ostali krenuli sa velikim kapacitetima, zaboravljajući pri tome na interfejs, i da ne možeš na isti način da koristiš i organizuješ plejer sa 80 pesama i plejer sa 3000 pesama, ovi su došli kasnije ali su sve lepo osmislili i zbog toga ih se naprodavali. Uostalom, i sam Jobs je izjavio da je, kada su mu prvi put doneli iPod prototip, kada ga je uzeo u ruku rekao "It feels like crap", ali da je onda video interfejs i shvatio gde je snaga uređaja.iPad, sa druge strane, dolazi da ponudi onima koji žele tablet računar mogućnost da to učine "sa stilom", po prilično umerenoj ceni (tableti su koštali kao sv. petra kajgana do pre koju godinu) i to bi bilo to. On nema neku ultra-konkretnu primenu koju već nismo videli i koju drugi uređaji ne mogu da ispune. On je tu da ti bude pomoćni komp, koga ćeš moći da vodaš po dnevnoj sobi i fotelji, jednostavan je, ne preklapa se, može da posluži da pročitaš neki e-book, možeš da ga upotrebiš da puštaš muziku i filmove sa već ustanovljenom infrastrukturom i preko softvera koji dobro poznaješ (ako si korisnik Apple-a), ima svejedno kul interfejs (ako nisi korisnik Apple-a), možeš lako da ga nosiš kroz kuću pa i negde drugde, kada porodica/ortaci sede u dnevnoj sobi i hoćete da vidite časkom nešto, samo upališ to i na netu si...mislim, ima tona razloga i primera situacija gde je to sasvim OK. Naravno, uvek možeš da kažeš "koristiću umesto toga nešto treće, što mi je primenjivo i za još neke operacije gde iPad ne može da posluži", i ne bi bio u krivu. Prosto, Apple nudi ljudima celo rešenje za digitalni dom, od hardvera, preko softvera, do online servisa i prodavnica muzike, videa/filmova, knjiga. Oni prodaju svoje proizvode na tu foru, ne na to što je neki model lepo dizajniran, ili što je hardverski jači, niti na (pre)natrpa(va)nje uređaja kojekakvim dodacima koji će ga opterećivati. Ovo poslednje uglavnom rade drugi, dok Apple fura fazon jednostavnosti. Neki projekti prođu, neki propadnu (Apple TV, recimo), ali u suštini sve to ide jednom jasnom linijom. Možda će i ovo propasti, a opet, možda prodaja bude sasvim OK.Ovo je jednostavno još jedan tip računara. Nije Apple smislio da je potreban, niti je ovo ideja od juče, niti hardver postoji od juče, već postoji ogromna globalna inicijativa da se tableti i smartbukovi revitalizuju, ali je Apple izašao prvi i biće veliki zamajac celoj inicijativi usled svoje popularnosti. To, i pride gedžet je skroz kul, i nešto je što komotno predstavlja i modni detalj, baš kao i prethodni plejeri, iPhone i sl. - pored svojih osnovnih funkcija, naravno. Inače, potpuno isto se pričalo kada se pojavio netbook. Te šta će mi još jedan računar, te kako tako mali ekran, te neupotrebljiva tastatura, te hardver koji ne može da pogura išta ozbiljnije, neverovatno je kako niste provalili da se danas gledaju bazična koristivost i funkcionalnost u kombinaciji sa kuljošću™ kada se radi o mobilnim uređajima, a ne da li imaju GPS, digitalni kompas, CPU koji će da tera 3DSMax i tome slično...

Edited by Filipenko
Link to comment

Ne mogu reći da imam odgovor na pitanje koje me muči od pre par strana - zašta je ovaj proizvod? Nije toliko bitno šta iPad zamenjuje... recimo da je sasvim (?) nova ideja, ali ideja za šta? Kako za piskaranje emailova, bez tastature, i kako za surfanje webom, bez flasha? I zašto iPad to radi bolje od netbooka? (OK, OK, nije zamena, nije, ne kažem, ne daj Jobse da Apple zamenjuje nekakav jadni i bijedni Asus, ne bih to smeo ni u snu da kažem u svetim prostorima ove crkve teme...):PTo što kiki kaže, "nismo ga imali u rukama", to može da napravi razliku između toga da li nam se proizvod sviđa ili ne, a ne da li nam treba ili ne.Meni se sviđa i bez da sam ga držao u rukama, pošto nisam ćorav i vidim da je iPod touch na steroidima (a to znam šta je, tj. iPhone). Sviđa mi se i helikopter, pa ga nemam. Doduše, iPad je malo jeftiniji, pa se možda i polakomim. Ali, znam da će to biti samo (još) 1 igračka za koju će me lepša 1/2 ponovo zajebavati ("kupio si da se igraš"). Mislim, otvoren sam za drugačije argumente, ali ne konceptualne (kovik), niti verske (Zmitjkoe;))... Praktične, samo praktične.

Link to comment
Kako za piskaranje emailova, bez tastature, i kako za surfanje webom, bez flasha?
Zaboga, ima virtuelnu tastaturu kao i iPhone, stim sto je tastaura nesto manja od one na laptopu. Idealno za kuckanje emailova. Inace tvrdnja da "nema flash" je vise nego cudna. Safari normalno cita flash fajlove i tesko mi je da poverujem da su u iPad stavili neki Safari iz koga je izvadjen flash plug-in. Edited by Zmitjkoe
Link to comment
Safari normalno cita flash fajlove i tesko mi je da poverujem da su u iPad stavili neki Safari iz koga je izvadjen flash plug-in.
Safari na mom iPod-u nece da cita flash sajtove...
Link to comment

Sasvim sam siguran da Steve nije toliko glup. Flash je standard na webu jos od vremena Macromedijinog Shockwave-a.Evo sta kazu ovi. Ipak to nije official.

Edited by Zmitjkoe
Link to comment
Inace tvrdnja da "nema flash" je vise nego cudna. Safari normalno cita flash fajlove i tesko mi je da poverujem da su u iPad stavili neki Safari iz koga je izvadjen flash plug-in.
Ja sam uobrazio da ti imas iPhone (pa bi pretpostavljam znao da Safari na iPhone OS ne radi flash).Sto se tice touch tastature, bez sumnje ce na iPadu biti daleko laksa za koriscenje nego na iPhoneu, ali i dalje bih preferirao pravu tastaturu (sto je takodje opcija, u accessories).
Link to comment
  • 2 weeks later...
Sasvim sam siguran da Steve nije toliko glup. Flash je standard na webu jos od vremena Macromedijinog Shockwave-a.Evo sta kazu ovi. Ipak to nije official.
Flash nije standardSa druge strane,H.264 i HTML jesu standardiFlash ima dosta bagova,i iskreno HTML5 je bolje resenje za maksimalno iskoristavanje internetaNaravno,Jobs-u nuje cilj da iskoreni Flash sa interneta zbog svetske pravde,vec zbog licnih,tj Apple-ovih interesa,ali i pored toga mogu reci da je flash sranje,i da se treba iskoreniti
Link to comment
Flash nije standardSa druge strane,H.264 i HTML jesu standardiFlash ima dosta bagova,i iskreno HTML5 je bolje resenje za maksimalno iskoristavanje internetaNaravno,Jobs-u nuje cilj da iskoreni Flash sa interneta zbog svetske pravde,vec zbog licnih,tj Apple-ovih interesa,ali i pored toga mogu reci da je flash sranje,i da se treba iskoreniti
Da, tek što nisu iskorenili to sranje.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...