Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

Indy, propustio si moj esej gde, malo previše naširoko, objašnjavam za šta bi meni koristio
E stvarno nisam video, pogledaću.
Suština je upravo u tome što to nije uređaj koji je namenjen svima - mislim da takav uređaj i ne postoji
Khm... PC? ;)
Link to comment
A ja bih volela da imam nešto što bih mogla da nosam sa sobom (ne mora u džepu, uvek postoje rančevi, torbe koje najčešće i nosim), a što bi mi omogućavalo pristup internetu.
Pa to neće biti baš toliko lako za nošenje... svakako ne u usporedbi sa iPhone (na kome ja redovno pratim forum u tramvaju i javljam vam se odatle, čisto da ne zaostanem za ciljanih 10 miliona postova do 2012.) OK, ti nemaš iPhone, ali razlozi za to mi baš nisu previše jasni.
Potom, ako sretnem nekog poznatog, mogu da mu pokažem neke fotke, vidoja i slično.
Ne znam šta fali laptopu/netbooku za tu namenu?
Takođe, možda ponekad poželim nešto da zapišem, a recimo nemam kod sebe olovku i papir.
Khm, mislim da je blokče sa olovkom ipak lakše za poneti, da ne govorim koliko je lakše pisati od kucanja po touch tastaturi.
iPad ima i neke dodatke kao što je čitanje elektronskih knjiga, ali mene to nešto i ne zanima jer ne znam dovoljno engleski da bih to mogla da radim, a na srpskom toga nema. Potom, ja daleko više volim papir kada su knjige u pitanju.
Hm... to što te ne zanima je zasad jedina funkcija koju ja vidim da bi me zanimala kod iPada?
Mnogi kukaju kako ne postoji usb, ali on zapravo postoji - doduše, morate platiti 29 dolara, ako želite njega i dodatak za card reader:
Ne postoji zapravo USB u smislu da iPhone OS ne može da manipuliše fajlovima uopšte. Vidiš da bi ti bilo korisno da imaš iPhone, znala bi za to. "Fajlovi" kao takvi u stvari ne postoje na iPhone sistemu, tj. nema ničeg nalik file manageru. Sistem je potpuno "zatvoren", fajlovi se otvaraju samo iz aplikacija. Mislim da može da se nešto više uradi sa jailbroken iPhone-ima, ali to je druga priča.
Potom, kamera. Eto, ja sam prva zakukala za njom, ali onda i shvatila kako ja nju zapravo nešto i ne koristim. Ako hoću preko skajpa da se čujem sa nekim, postoji mikrofon, sluške i vozi.
Ako ti je mobilni pristup netu nepristupačan (kako si rekla u uvodu gde objašnjavaš zašto nemaš iPhone) onda mi nije jasno kako ti je to prihvatljivo sa iPadom?
I fleš. Čitav plač što Apple to ne dozvoljava. ... . Meni to ne smeta jer sajtovi koje ja posećujem nemaju fleš u sebi.
Auh, pa to je sjajno za tebe. Meni najbitniji sajtovi (mislim i na ono što mi treba za posao) rade samo u flash enabled browserima.
Meni čak nisu nešto naročito potrebne ni sve one silne aplikacije iPhone-a....
Uopšte ne razumem zašta će tebi iPad onda? Da li si ti ikad koristila iPhone aplikacije?Meni se čini da bi ti daleko bolje prošla sa jednim jeftinim netbookom, ali kako ti volja.
Link to comment

Verovatno ce postojati youtube aplikacija, ali ne mogu da naprave aplikaciju za sve. Flash je manje-vishe dead&buried kao sredstvo za 'pravljenje sajta', ali je nasao svoju primenu kao aplikacija pustanja videa na webu i tu je trenutno nezamenljiv. Takodje, kamerica... ja koristim Skype video chat nekoliko puta nedeljno i to radim vec duze vreme. Ne vidim da ovo moze da bude bilo sta osim konkurencija Kindleu. Gigantska i ne toliko prakticna za nosenje konkurencija.

Edited by Venom
Link to comment
Ne vidim da ovo moze da bude bilo sta osim konkurencija Kindleu.
To + to što je jednostavno ubercool sprava (za masivnu razliku od Kindleta). A i osnovna varijanta nije skupa.U stvari, kad malo bolje razmislim, osnovna varijanta mi jedino i izgleda primamljiva za kupnju... ona maxi konfiguracija dobrano ulazi u cijenovnu zonu laptopa.
Link to comment

Možda je odmah na početku trebalo da napišem da ne znači kako ću ja za par godina kupiti baš iPad ili srodan mu Apple proizvod. Više sam pisala o ovakvoj vrsti uređaja.Razlog zbog kog nemam iPhone je što meni nije pogodan za svoju osnovnu funkciju - telefoniranje. Naprosto mi je prevelik. Sa druge strane, premali mi je za surfovanje internetom (čak mi je i najveći iPod mali). Naravno, ima ljudi kojima odgovara. Što se tableta sa jedne i laptopa/netbooka-a sa druge strane tiče... Lakši je od njih (od netbuka par stotina grama, a od laptopa nešto više), manji, a i meni nikako ne odgovara rad sa tačpedom. Probala, isprobavala, pokušavala i jednostavno mi se ne sviđa (mnogi tvrde da je mekov tačped mnooogoo bolji od ostalih, ali ja za to nemam para, niti vidim razlog zašto bih kupovala toliko skupe mekbukove). Zato sam i odustala od kupovine jednog netbuka u Telekomovoj akciji. Nije to za mene. Cenim da je više onih kojima to ne smeta. Potom, koliko shvatih, netbukovi (u mom slučaju, oni su konkurencija tabletu) su sporiji, imaju lošije ekrane i slabiju bateriju (čak i ukoliko je tvrdnja od 10 sati gledanja vidoja preterana mada sam pročitala mišljenja da je Apple u poslednje vreme poprilično iskren po tom pitanju). Blokče jeste lakše za nošenje, ali ono ne može da radi sve ono drugo što radi tablet :). Potom, pošto sam desetoprstaš na slepo, a nakon perioda privikavanja, nema šanse da ja pišem brže olovkom nego što kucam. Naročito ne čitko pošto sa tim imam problema i kada imam dovoljno vremena na raspolaganju :D.Ok, skapirah to oko usb-a (nisam baš bila upoznata), ali ja ovaj ili sličan uređaj nemam u planu narednih par godina pa ćemo videti šta će se desiti do tada. Uostalom, ne moram ja da kupim baš iPad, ima i drugih proizvođača.Iskreno rečeno, kada je reč o internetu, možda sam se malo i zaletela pošto nemam ličnog iskustva sa njihovim radom na telefonima. Koliko ja znam, to se naplaćuje (ili se naplaćivalo) tako što su se obračunava/o protok i to ne po preterano niskim cenama. Sa druge strane, 3G (ne znam da li je to omogućeno kod nas i za telefone, verovatno jeste) za laptopove i slično radi preko kartice/usb-a gde možeš da kupiš određen broj gigabajta mesečno po unapred definisanoj ceni, a ako prekoračiš, naplaćuje se po potrošnji koja prelazi limit. U suštini, pošto bi mi tablet služio isključivo za surfovanje, verujem da bih se uklopila u neki gabarit po meni povoljnoj ceni. Naročito što očekujem da to kroz par godina bude još povoljnije. Dobro, kada je reč o fleš sajtovima, sigurno ima i onih koje posećujem, ali mi to nisu neki bitni. Više je zabava koja može da sačeka da dođem kući. I apsolutno sam svesna da ovo inaćenje sa flešom ima isključiv razlog u parama - fleš bi ubio Apple prodavnicu ili joj bar naneo žestoke gubitke. Moram da priznam da se nisam nešto preterano družila sa iPhone-om osim što sam ga držala u rukama, malo videla šta je i kako je i došla do zaključka da mi takav telefon, po toj ceni, nije potreban. Ja želim telefon za telefoniranje i pisanje poruka, koji mi je ugodan za nošenje. Nije mi potreban telefon koji će mi zameniti računar (ili bar pretendovati na to). To je samo stvar ukusa.Uglavnom, ono što sam želela da napišem je da će ovaj uređaj nekima biti savršeno nepotreban jer već imaju laptop/netbuk/iPhone/iPod ili pak neku kombinaciju, ali ima i onih kojima će, kao meni što bi u ovom trenutku odgovaralo, omogućiti da kada nisu kod kuće surfuju kada požele (ili im zatreba), gledaju neku multimediju (možda nisam napomenula da nisam moralni čistunac kada je reč o pirateriji) i slično.Naravno, kao što sam u prvoj rečenici napisala, ukoliko mi Apple proizvod iz nekog razloga (zatvorenost koja se ne može zaobići na relativno jednostavan način) ne bude odgovarao, mislim da će biti sasvim dovoljno drugih igrača na tom tržištu koji će sa zadovoljstvom prihvatiti moj novac :).A i pitanje je šta će se sve još izmisliti, naročito pod pritiskom konkurencije, u narednih par godina.

Link to comment
Khm... PC? ;)
A ne, ne postoji šansa da ja bilo kome krenem da objašnjavam da je meni Apple bolji :D. To znači da neću nikoga prevući na svetlu stranu (:P) što pak znači da se broj korisnika meka neće povećati, a što sa sobom povlači da će nas hakeri ostaviti na miru :ponosnosebičnikorisnik:.
Link to comment

Pa i Apple, tj. Mac je PC (stavise, oni su imali prvi PC, jel' tako bese).Ono sto kazes da je "nekima uredjaj nepotreban" odgovara ogromnom boju ljudi koji imaju sve to sto si nabrojala. Zato sam i postavio pitanje tacne namene ovog proizvoda. Koliko mi se cini, prodavace ga faktor noviteta, plus toga sto Apple to jednostavno ume da napravi da bude neodoljivo (cak i ako ti ne treba... mada, recimo, meni iPhone zaista treba, od cega mi je najmanje bitan kao telefon ... zato i smatram da je za razmisljanje o iPadu ipak korisno znati kako izgledaju iPhone aplikacije, jer su mnoge od njih naprosto zlatne koliko su korisne, a pritom iste takve na vecem, "nedzepnom" uredjaju jednostavno ne bi radile posao).

Link to comment
Ne sumnjam ja da će ga ljudi kupovati u masama, čak ni da ću ga ja kupiti (možda sačekam neki period), ali mi je malo teško da smislim gde ću i kako da konkretno koristim taj uređaj?
Koristićeš ga, kao i svi ostali (ili konkurentski proizvod baziran na Androidu ili nečem trećem) i sve ima da pevaš :). I to uglavnom za surf, čitanje 'novina' u tramvaju (amožeš me ubediti da ti je comfy da čitaš txt, ili nedajbože neki rich sadržaj na iPhoneovih mrtvih 480 x 320 px), video on the go, i couch computing. Dakle, leisure time sprava za konzumaciju multimedije. Logika 'već imam laptop i smartphone, šta će mi ovo' je ekvivalentna izjavi 'i already have a portable cd player and a burner, i dont need an ipod' nekog lika sa macrumors foruma na linku koji sam ostavio gore. Isti lik je do sada verovatno prošao kroz najmanje 5 iPoda. Edited by kovik
Link to comment
Potom, koliko shvatih, netbukovi (u mom slučaju, oni su konkurencija tabletu) su sporiji, imaju lošije ekrane i slabiju bateriju (čak i ukoliko je tvrdnja od 10 sati gledanja vidoja preterana mada sam pročitala mišljenja da je Apple u poslednje vreme poprilično iskren po tom pitanju).
Poredis ipak sprave koje nisu bas u istom cenovnom rangu. Cak je i najjeftiniji najavljeni iPad je relativno skup netbook. Mada ne znam sta to znaci sporiji, kad je iPad sprava koja moze da radi jednu stvar odjednom, a pritom je niko bas i nije mnogo koristio. Takodje u poslednje vreme izlaze mashine koje su tu negde izmedju netbooka i laptopa i koje opet ne izlaze van ranga iPad cena, a sigurno nisu ni toliko male ni toliko slabasne. Cene, btw, ako i kad se to pojavi u Srbiji sigurno nece biti tako niske kao sto ce biti u Americi, kao sto nikad ni nisu, posebno ne za Apple proizvode.
Link to comment
Koristićeš ga, kao i svi ostali (ili konkurentski proizvod baziran na Androidu ili nečem trećem) i sve ima da pevaš :). I to uglavnom za surf, čitanje 'novina' u tramvaju (amožeš me ubediti da ti je comfy da čitaš txt, ili nedajbože neki rich sadržaj na iPhoneovih mrtvih 480 x 320 px), video on the go, i couch computing. Dakle, leisure time sprava za konzumaciju multimedije. Logika 'već imam laptop i smartphone, šta će mi ovo' je ekvivalentna izjavi 'i already have a portable cd player and a burner, i dont need an ipod' nekog lika sa macrumors foruma na linku koji sam ostavio gore. Isti lik je do sada verovatno prošao kroz najmanje 5 iPoda.
To je prosto netacno, zato sto je iPod alternativa nosenju diskova sa sobom, manji je i lakse prenosiv (naravno, ja ga nikad ne bih kupio jer je preskup, posebno za mene, ali nebitno). Niti je iPod nesto posebno revolucionaran proizvod, jer je to samo mp3 plejer kapaciteta koji do tada nije postojao, ali je imao sta da ponudi. Ja se i dalje mucim da vidim sta tacno neko dobija iPadom? Hi-tech tacnu za prenosivo surfovanje netom (bez flasha) i ispijanje pica/kafe/caja, all-in-one?
Link to comment
To je prosto netacno, zato sto je iPod alternativa nosenju diskova sa sobom, manji je i lakse prenosiv (naravno, ja ga nikad ne bih kupio jer je preskup, posebno za mene, ali nebitno). Niti je iPod nesto posebno revolucionaran proizvod, jer je to samo mp3 plejer kapaciteta koji do tada nije postojao, ali je imao sta da ponudi. Ja se i dalje mucim da vidim sta tacno neko dobija iPadom? Hi-tech tacnu za prenosivo surfovanje netom (bez flasha) i ispijanje pica/kafe/caja, all-in-one?
Ok, onda je i iPad alternativa nošenju laptopa sa sobom, manji je i lakše prenosiv. Nije nešto revolucionaran proizvod, ali ima šta da ponudi.Kada se iPod pojavio, već su postojali marginalno veći mp3 playeri (Archos i Creative) od po 20gb (u odnosu na iPod 1gen 5) koji su koštali 30% manje, a uz to su radili sa Winom i imali USB. Pa je iPod opet odvalio. Isto tako, kada se iPhone pojavio, postojalo je milijardu različitih smartphone-a, pa čak i TS telefoni sa WiMo koji su, ako gledamo samo specifikacije, davali više za uloženi novac. iPhone je počistio dotične sa USA tržišta zato što je bio malo lakši za korišćenje, malo bolje napravljen, i milijardu puta kuliji. Sada je toliko popularan da pola Amerike misli da je Apple izmislio smartphone kao koncept.Snaga Applea nisu vrhunski proizvodi, već sales mašina koja zna kako i ima dovoljno novca da suvim marketingom formira nova tržišta, i praktično izmeni način na koji ljudi rade neke stvari. Sada ti je potpuno besmisleno da umesto laptopa ili netbooka sa sobom nosiš nešto što nema ni tastaturu, ali za 2-3 godine to će biti potpuno normalna stvar, i o tome niko neće ni razmišljati. Netbookove će koristiti isti profil ljudi koji danas možeš videti kako nabada neki WiMo uređaj stilusom.
Link to comment
amožeš me ubediti da ti je comfy da čitaš txt, ili nedajbože neki rich sadržaj na iPhoneovih mrtvih 480 x 320 px),
Citam knjige na iPhoneu regularno (iskreno receno, jedino ih tako i citam) koristeci app GoodReader, koji je u Lite verziji i besplatan. GoodReader je optimizovan za iPhone ekran, prikazuje pdf apsolutno krasno. Samo jedna u moru predobrih iPhone aplikacija, od kojih je vecina koju barem ja koristim potpuno fraj ... eBay (u parkicu sedim i takmicim se na aukcijama), Facebook - koji je bolji i smisleniji od www interfejsa - aplikaciju za gradski saobracaj u Melburnu bez koje se ne bih snasao, GPS + mapping, bez kojih takodje ne bih daleko stigao, ni peske ni kolima... cak imam i mali Photoshop, Flickr aplikaciju za direktno kacenje fotografija na Flickr, takorekuc s ulice i plaze... Domain australijsku aplikaciju za rentanje/kupovinu stana koja je 50x korisnija nego sto to mozda zvuci, i to mislim korisna na ulici, u pokretu! ... Sve (i mnogo toga drugog) u dzepu, manje od novcanika. Ona tacna od iPada nema nikakve sanse da ostvari 5% te funkcionalnosti. Case dismissed.Za leisure time + konzumaciju mutlimedije ovaj laptop koji mi je upravo u krilu, dok sam u polulezecem stavu, sasvim ocigledno radi biznis (moze sve sto moze iPad i 20 hiljada stvari koje ovaj nece moci u narednih 10 godina, ako i ikad).Jos se ceka 1 (jedan) dobar razlog za kupnju iPada, pored poslovicnog cool Apple faktora.(Stavite se u ulogu prodavca i prodajte mi iPad... Recimo da hocu da potrosim pare, vase je da me i ubedite da to uradim bas na vas proizvod.;))
Link to comment
iPhone je počistio dotične sa USA tržišta zato što je bio malo lakši za korišćenje, malo bolje napravljen, i milijardu puta kuliji. Sada je toliko popularan da pola Amerike misli da je Apple izmislio smartphone kao koncept.
mislim da je to bio osnovni razlog.btw, ja sam sa indy-jem on this one - za sada ne vidim razlog zasto bih ovo koristio, iako rabim Touch 24/7. U poredjenju sa iPhone/iPod-om, ovde je prednost veci ekran, ima li jos nesto?
Link to comment

Moja poenta je da Apple ne pravi proizvode da bi zadovoljio određenu potrebu, već izbacuje proizvode za koje se nalaze namene i otvaraju nove niše koje nisu postojale pre tih proizvoda. I da su svi njihovi proizvodi u poslednjih 10 god fantastično prihvaćeni na tržištu, iako im se realno moglo pronaći 1000 mana. Plus, iPad ima startnu poziciju (app store i već uigrani načini distribucije sadržaja) koju ni jedan od prethodnih proizvoda nije imao kada se pojavio.Za sve ostalo, pogledajte onaj linak koji sam ostavio gore, i uporedite današnja pisanija sa onima koja su pratila izlazak iPoda, ili se setite kako su ljudi reagovali na mane iPhonea kada se pojavio. Pa ćemo videti čiji je mmw za 2-3 godine.

Edited by kovik
Link to comment

U suštini, teško da nekome možeš prodati uređaj ako ga nisi držao u rukama i radio sa njim, a to niko od nas nije. Pričamo malo napamet :D. Na moje mišljenje verovatno poprilično utiče gledanje unapred (što je i razumljivo jer će mi se prilika da kupim ovako nešto pružiti tek za par godina) i verovanje da će iPad pokrenuti razvoj ovakvih uređaja. Konkurencija i borba do krvi nama, krajnjim korisnicima, može samo da koristi.Uostalom, i prvi iPhone je bio poprilično osakaćen i svašta nešto mu se opravdano zameralo pa je mic po mic došao do ovoga što je danas i što je, kako Indy reče, nešto što mnogi smatraju izuzetno korisnom, čak i neophodnom, spravom. Lično verujem da je Apple imao razvijenu tehnologiju i načina da prvi iPhone ima svašta nešto što je dobio tek u drugoj, trećoj generaciji, ali da iz strateških razloga to nisu hteli da stavljaju. Cenim da je i sada slična priča i da ćemo tek u budućnosti videti šta su nam oni, a i drugi proizvođači, spremili.Možda je i moj način viđenja od nekih drugačiji jer ja nemam prenosivi računar. A kada je reč o cenama, teško da ću razmišljati o kupovini u Srbiji, možda čak i Evropi. Ono što je zaista krajnje iritirajuće kod Apple proizvoda je $=€. O našim secikesama da ne pričam.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...