Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

Format ce obrisati sve sa diska, da, tako da pre toga bi morao da prekopira sve podatke negde privremeno (komp na poslu?). 

To je jasno, nego me samo zanima u kom su formatu sada, kad mek nece da ih cita.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment

Da da, nadovezao sam se gore na Indyja.

 

To je dobro pitanje, Mac cita NTFS particije, ali ne moze da pise po njima, osim ako nije neka matora verzija OSXa, zaboravio sam kad su tacno to uveli.

Link to comment
On 31.3.2021. at 20:05, jms_uk said:

imas li Big Sur na ovom starom

 

Postavljen relativno ubrzo. 

Šta sam primijetio je da finder drugačije radi. Na neki k'o sporiji način.

Al' već sam zaboravio tačnu razliku što će reći da ne bi trebalo da je deal breaker, bilo mi primjetno prvih sedmica. 
Imalo je i nekih sitnijih napredaka. Isto sam zaboravio šta tačno tako da sa tog aspekta ispada da nije ni deal maker. 

Ružnija stvar mi je da sam navik'o kad kliknem datum/vrijeme da mi otvori preference settings dok sad na taj klik izvlači widget slider (moguće da je konfigurabilno al' nisam gled'o kako da vratim na staro).
Sve u svemu, sasvim ok radi na 16GB tako da i preporuka.

Link to comment
7 hours ago, jms_uk said:


Kako su ti formatirani ti externi diskovi?


Sent from my iPhone using Tapatalk

NTFS

 

Zanimljivo je da ih je isprva Mac (M1 Big Sur) citao parcijalno (neke foldere vidi, neke ne), a sad nece ni da ih uopste otvori. No, uspio sam prebaciti vazne fajlove koji nisu za Cloud na flash drive i prekopirati na Mac. Za ostalo ce OneDrive, pa klaj-klaj, polako da uploadujem oko 1TB.

Edited by Peter Fan
flash drive je FAT32 format
Link to comment
9 hours ago, Indy said:

Koliko razumem na eksternom hardu mu je bekap (File History) pa neće moći da ga formatira bez gubitka... svega.

 

Još malo sam šnjurao po netu (nisu mi Mac specijalnost) i ne vidim neku pomoć sem da se koristi Windows za restore (a posle je lako prebaciti fajlove.) Ako taj PC nije skroz crkao (hardverski) može se na njega instalirati taze Windows 10, pa u okviru njega restore-ovati File History...

Ovo sam vec jednom uradio, nakon sto sam uradio back up, ali sad je problem jos gori. Kad budem imao vremena moracu se pozabaviti s time, a za sad HD - firmin PC - OneDrive cloud - Mac za sve sto nije super vazno. Super vazno sam prebacio preko flash driva.

Link to comment
9 hours ago, goofs said:

Reformatiraj eksterni HD u exFat tip particije, nju citaju i Win i Mac i mogu slobodno da se prenose fajlovi. I nema 4GB ogranicenja kao kod Fat32.

Hvala, ali kao sto @Indy rece, bojim se da to nije opcija.

 

Link to comment

Naravano da nije neka novost, ali ipak ne mogu idrzati; Maps je toliko ubog program, da je bukvalno MS Steets & Trips iz 1998. napredniji od njega. Ne znam zasto to ili ne uljude ili jednostavno ukinu.

  • Haha 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Novi M1 iMac.

apple_new_imac_spring21_hero_04202021_Fu

Verovatno su hteli da podseća na originalni iMac, ali meni ove bele ivice i brada u boji izgledaju baš bezveze.

Edited by mraki
Link to comment

MacBookPro M1, prvi utisci : 

 

Zasad ne radim još ništa zahtevno, nisam hteo da grubo prekopiram stari na novi, nagomilalo se tamo sve i svašta tokom godina, nego sam prebacio naravno podatke (prebacio ih on sam preko oblaka), a ostalo tj aplikacije instaliram kad mi koja zatreba, natenane...

 

- utisak broj 1 : mašina je HLADNA ! Uvek mi je bio problem sa starim da ga stavim u krilo i kuckam, vrlo brzo počinje da me greje i onda stavljam jastuče, podloge, šta dohvatim... ovaj je neverovatno hladan :

 

912045212_Capturedecran2021-04-21a16_44_07.thumb.png.8e3c560d4c24cbed9553e55c9ecd19c4.png

 

- broj 2 : baterija !!  ne da se potrošiti, za mail, forum i ostale nezahtevne stvari traje ceo dan i još malo više !  videću kako stoji kad pustim neki film... evo sad sam na pola, kaže još 8 sati !

 

786343069_Capturedecran2021-04-21a16_44_50.png.3f5f493e5d71ad8a3cc0c21661717b96.png

 

- Touch ID : nema više password za svaku sitnicu, zatvorim ga, otvorim, prstić i eto... radi čak i za ApplePay

 

- Touch Bar : interesantno, nisam još stigao da se puno igram, ali prilično je pametan, svaka aplikacija može ima svoje "dugmiće", kad kucam tekst predlaže mi reči (kao kad kucaš na telefonu)... a može i da se programira, poigraću se malo kad nadjem vremena...

 

- aplikacije za iOS rade direktno, na primer za sve moje lozinke i ostale "tajne" stvari koristim KeePassium na telefonu, samo instalirao na njemu i fercera  

 

 

Super mašina, ja zadovoljan

 

 

  • +1 2
Link to comment
14 hours ago, Indy said:

MKBHD misli da su ruzni, mislim da ima good point. @ 4:25

Bice valjda crni / spejs sivi kad izadju zamene za 27" (glasine su za 30-32" sa nekim sledecim M-procesorom).

Link to comment

Još jedan M1 ovde (Macbook Air) koristim ga za posao svakodnevno a i rekreativno za video cutting itd. Ovo je najbolja mašina koju sam ikada imao, sve leti, maltene se ne greje.

 

Podrška za softver (odnosno prebacivanje na ARM arhitekturu) je svakim danom sve bolja. Ovi novi iMacovi su mi simpatični ali ne bi ih uzimao, uvek bi pre išao na varijantu Mac mini + dobar eksterni monitor.

  • +1 1
Link to comment
  • 1 month later...

Pokisla mi Apple tastatura danas, posto evidentno u ovom gradu ne moze da padne obicna kisa nego mora ili monsun ili nista :dry:

 

Obrisao je, osusio malo fenom, ostavio da odlezi, malo dopunio, i sad ustekao i ponasa se jako cudno, kao da su red tipki sa brojevima i red tipki "asdfgh" prespojeni, ako stisnem a ili 1 ispisuje a1, sa s ili 2 ispise s2, d3 i tako dalje. Ubih se drndajuci sva ziva podesavanja, ali ne vredi, izgleda da je otisla dodjavola.

 

Imam neku USB genius pomocnu tastaturu, prikacio nju, sve radi ok, znaci nije do OSXa.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...