Jump to content
IGNORED

Strukovni Humor


betty

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • JozoMujica

    173

  • Tpojka

    89

  • Indy

    77

  • Svarog

    50

  • 2 weeks later...
21 minutes ago, radisa said:

Cobol? BASIC? Baba i deda?

 

Basic moze da bude samo neki retardirani deda-ujak koji je umro pre 30 godina. Nemo' slucajno da mi poredis Fortran s tim smecem! Fortran je i dalje jedan od dva ozbiljna jezika kad nesto treba izracunati.

Link to comment
57 minutes ago, chandra said:

 

Basic moze da bude samo neki retardirani deda-ujak koji je umro pre 30 godina. Nemo' slucajno da mi poredis Fortran s tim smecem! Fortran je i dalje jedan od dva ozbiljna jezika kad nesto treba izracunati.

apsolutno! :lolol:

 

jao kad me jedno dete pitalo sad, a ja isukala fortran 77 na srpskom iz fijoke, znala sam da ce neko da pita kad tad :s_p:

 

 

edip: a? kaki smo babodjedi?! :D

Edited by gospa buba
  • Haha 1
Link to comment

Umrli retardirani deda-ujak, licno & personalno...:nobles: Kad sam krajem 80-tih poceo da radim, pa trebala analiza varijanse, sto biste mladi rekli anova, te raznorazni testovi na LSD i ostale droge... to je sve moralo peske* da se radi - OK, pomagao je dzepni kalkulator digitron™ Buje da se saberu kolone brojeva + kvadrati istih, itd. Tu se u kancelariji zatekao, medjutim, jedan Amstrad CPC464 :heart: (sa Amstrad Basicom) te, uz pomoc instrukcija sa zadnih stranica Galaksije, Sveta kompjutera (:D) i slicnih izvora, naucio se Basic dovoljno da se napravi sijaset programcica za sve statisticke obrade (pa da se cak i snime rezultati na... kasetu.  Za obradu podataka sa terena™ koja je ranije trazila cca 2 puna radna dana, Basic je to radio za 1 sat (od toga je najvise otpadalo na ukucavanje)... Visak vremena je promptno koristen za Chuckie Egg i Alien 8, i ostale lepote...:fantom:

 

(Ako se neko pita otkud u kancelariji 1980-tih Amstrad 8-bitni PC - neko od profesora je hteo naprednu verziju pisace masine :D)

 

Kasnije se avanzovalo na QBasic/Quick Basic na PC-XT-u, pa Visual Basic za DOS na PC 386, tek negde sredinom 1990-tih Visual Basic for Windows (3.11 for Workgroups lol) na 486 kompjuteru, ali tad sam vec bio na Novom Zelandu. E, napisao malo programce u VB da cita podatke iz (primitivnih) data loggera i izbacuje ih u formatu meteoroloskih osmatranja... (iliti kako sam iz agronomije otplovio u kompjutere...)


 

Plus se (par decenija) kasnije taj (strukturirani) Basic pokazao kao dobra osnova za Python i Javu...

 

 

____

* Istina, mogao je i da se zabukira fakultetski racunar (mejnfrejm), pa, ono, dok izbuse kartice... Pa polako. 1 Strukovni humor:laugh:

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Indy said:

Umrli retardirani deda-ujak, licno & personalno...:nobles: Kad sam krajem 80-tih poceo da radim, pa trebala analiza varijanse, sto biste mladi rekli anova, te raznorazni testovi na LSD i ostale droge... to je sve moralo peske* da se radi - OK, pomagao je dzepni kalkulator digitron™ Buje da se saberu kolone brojeva + kvadrati istih, itd. Tu se u kancelariji zatekao, medjutim, jedan Amstrad CPC464 :heart: (sa Amstrad Basicom) te, uz pomoc instrukcija sa zadnih stranica Galaksije, Sveta kompjutera (:D) i slicnih izvora, naucio se Basic dovoljno da se napravi sijaset programcica za sve statisticke obrade (pa da se cak i snime rezultati na... kasetu.  Za obradu podataka sa terena™ koja je ranije trazila cca 2 puna radna dana, Basic je to radio za 1 sat (od toga je najvise otpadalo na ukucavanje)... Visak vremena je promptno koristen za Chuckie Egg i Alien 8, i ostale lepote...:fantom:

 

(Ako se neko pita otkud u kancelariji 1980-tih Amstrad 8-bitni PC - neko od profesora je hteo naprednu verziju pisace masine :D)

 

Kasnije se avanzovalo na QBasic/Quick Basic na PC-XT-u, pa Visual Basic za DOS na PC 386, tek negde sredinom 1990-tih Visual Basic for Windows (3.11 for Workgroups lol) na 486 kompjuteru, ali tad sam vec bio na Novom Zelandu. E, napisao malo programce u VB da cita podatke iz (primitivnih) data loggera i izbacuje ih u formatu meteoroloskih osmatranja... (iliti kako sam iz agronomije otplovio u kompjutere...)


 

Plus se (par decenija) kasnije taj (strukturirani) Basic pokazao kao dobra osnova za Python i Javu...

 

 

____

* Istina, mogao je i da se zabukira fakultetski racunar (mejnfrejm), pa, ono, dok izbuse kartice... Pa polako. 1 Strukovni humor:laugh:

Pa da, ti si stariji, ali i ja sam svoje prve programske korake imao na Basic-u, kao i 90% moje generacije... Spectrum, C64, Amstrad, Atari... Posle sam učio druge stvari, kako me je zanimalo ili morao, prvo asambler na C64, pa na faksu morao Paskal, C++ za diplomski, a i zanimalo me, pa SQL, pa C#, pa Java, pa VB.net jedno kratko vreme, pa onda posle razradio na različite verijanet SQL-a kako sam radio u banci, T-SQL i PL/SQL, dok se nisam zaglavo konačno u HANA SQL i ABAP (koji je sintaxsno COBOL na steroidima, takoreći vratio sam se u praistoriju na kraju) :lolol:...

 

Nije taj basic bio uopšte loš u to vreme, da se uđe u neke stvari i napišu neki programčići...

  • +1 1
Link to comment

Osnovna: Clipper i QBasic

Srednja: Pascal (kako samo samo se sjebao zbog ovog na nekom takmicenju), DELPHI za GUI

Fakultet: 50 % Java, ostalo C, Haskell, Prolog, Perl, VHDL

Prvi posao: Java, C#, SQL, generisao kod za COBOL i Natural

Drugi posao: C#, F#, TSQL

Treci posao: Java, Groovy, Python, C++ (uglavno QT za GUI), Scheme

Trenutni posao: C#, Javascript (izbegavao koliko sam mogao mada je sa TS podnosljivo), VB6 (migracija ali moram odrzavati)

 

Kad ovako pogledam listu izuzev Jave sve su jezici od Anders Hejlsberga. :)

Edited by bags
Link to comment
2 hours ago, radisa said:

i ja sam svoje prve programske korake imao na Basic-u, kao i 90% moje generacije... Spectrum, C64

Sa 17 godina sam u Basicu na C64 napisao program za horoskop, i na šetalištu u Sutomoru celo leto bukom matričnog štampača privlačio klijente :lolol: Good ol' times...

  • +1 2
  • Haha 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...