Jump to content
IGNORED

Strukovni Humor


betty

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • JozoMujica

    173

  • Tpojka

    89

  • Indy

    77

  • Svarog

    50

Imas dva tela koja miruju. S jednog posaljes signal na drugo i na ovom drugo taj signal stize s talasnom duzinom (tj. frekvencijom) istom kao sto je bila na telu s kojeg je poslata. Ali ako se telo s kojeg je signal poslat krece, talasna duzina primljenog signala je promenjena - proporcionalno brzini kretanja i sa znakom prema tome da li se krece prema tebi ili od tebe.

 

Primer sa zemlje - kad cujes hitnu pomoc kako ti se priblizava, prolazi pored tebe i onda se udaljava, sirena zvuci drugacije. Pri dolasku je frekvencija visa, zvuk je piskaviji. Pri odlasku je frekvencija niza, zvuk je dublji.

 

Primer iz kosmosa - kad snimis neku galaksiju koja ti se priblizava, svetlost koju primas je pomerena ka plavom delu spektra (vise energije, vise frekvencije, manje talasne duzine). Ako se galaksija udaljava, svetlost je pomerena ka crvenom delu spektra (manje energije, manje frekvencije, veca talasna duzina). S tim da se (skoro) sve galaksije od nas udaljavaju, tj. pokazuju "crveni pomak" iz cega se zakljucuje o sirenju svemira.

  • +1 2
Link to comment
Imas dva tela koja miruju. S jednog posaljes signal na drugo i na ovom drugo taj signal stize s talasnom duzinom (tj. frekvencijom) istom kao sto je bila na telu s kojeg je poslata. Ali ako se telo s kojeg je signal poslat krece, talasna duzina primljenog signala je promenjena - proporcionalno brzini kretanja i sa znakom prema tome da li se krece prema tebi ili od tebe.
 
Primer sa zemlje - kad cujes hitnu pomoc kako ti se priblizava, prolazi pored tebe i onda se udaljava, sirena zvuci drugacije. Pri dolasku je frekvencija visa, zvuk je piskaviji. Pri odlasku je frekvencija niza, zvuk je dublji.
 
Primer iz kosmosa - kad snimis neku galaksiju koja ti se priblizava, svetlost koju primas je pomerena ka plavom delu spektra (vise energije, vise frekvencije, manje talasne duzine). Ako se galaksija udaljava, svetlost je pomerena ka crvenom delu spektra (manje energije, manje frekvencije, veca talasna duzina). S tim da se (skoro) sve galaksije od nas udaljavaju, tj. pokazuju "crveni pomak" iz cega se zakljucuje o sirenju svemira.
takoe, i kodmene isto, samo u nanosvetu, oscilacije atomskih grupa idu ka nizoj i ka vishoj energiji. nishta novo u kosmosu :dry:

@dragoljub, jeste, blueshift za kilav dzez na tuznu stranu, redshift ka zivahnim vatrogascima :hihi:

Sent from my Moto E (4) using Tapatalk

Link to comment

193306912_3082319041989872_8514136490214

:cry::cry::cry::cry::cry: ali re-learning chi^2 ahahaha ne mogu da prestanem da se smejem. the story of my life. proveo sam nedelju dana otkrivajuci nesto sto sam znao pre covida. znam da sam znao jer sad to ucim iz sopstvenih belezaka. da ne znam da su moje, ruku bih dao da nikada pre to nisam video.

Edited by chandra
Link to comment
  • 3 weeks later...

3 operating systems walk into a bar
The first says "I'm Windows. The most popular, everyone likes me and I don't mess about. I'll have a pint of lager."😃
The second says "I'm Mac OS. I'm the favourite of artists and hipsters, and I could never settle for a boring lager like Windows. Give me your hoppiest artisanal IPA!"😎
The third says "I'm Linux. I'll have some water, hops, barley and yeast please."

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...