Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Mnogi su ovo videli, pojasnjava na sta se puca:Sasa Vasiljkovic, Generalni deirektor JAT-a:Jat Ervejz (Airways) poseduje poslovne zgrade na eksluzivnim lokacijama u Amsterdamu, Milanu, Londonu, Atini. Dao sam nalog da se u naredna dva meseca naša predstavništva u cilju racionalizacije troškova, presele na aerodrome u manji i operativniji prostor, a da se navedene zgrade hitno iznajme. što se tiče naše flote realna vrednost u ovom trenutku je 100-120 miliona dolara. Pošto pričamo o vrednosti Jata ne mogu da ne spomenem da imamo i nenaplaćena potraživanja od makedonske avio kompanije MAT u vrednosti od oko 9,5 miliona dolara, zatim potraživanja u kompaniji Sosoliso (Nigerija), neiskorišćeni avans u Erbasu od 23,5 miliona dolara, značajna potraživanja od GSA (ovlašćeni agenti za prodaju aviokarata) na Bliskom istoku, što sve skupa iznosi preko 50 miliona dolara. Imamo 14 aerodromskih slotova na Londonskom aerodromu Hitrou (Heatrow) , kao i slotove na drugim evropskim aerodromima čija je vrednost višemilionska. Ove činjenice moraju biti uzete u obzir.Pa ako je Continental Airlines platio 126 miliona Evra za 4 slota na Heathrow, bice tu para od 14 slotova na istom plus ostalo.
Pitanje je u koje vreme su ti slotovi Continentala, ne vrede JAT-ovi bas toliko..Zgrada u LON je u centru tako da vredi dosta, slotovi na LHR vrede isto lepe pare, tako da UK trziste dosta moze doneti u ukupnoj vrednosti JAT-a.
Link to comment
Pitanje je u koje vreme su ti slotovi Continentala, ne vrede JAT-ovi bas toliko..Zgrada u LON je u centru tako da vredi dosta, slotovi na LHR vrede isto lepe pare, tako da UK trziste dosta moze doneti u ukupnoj vrednosti JAT-a.
Eh, ti mozes bar da nam kazes kako se slotovi vrednuju po vremenu za kad kada su zakupljeni.4 ujutro? 7 ujutro?JAT je Beograd napustao za London oko 10-11 ujutro i tamo dolazio pre kraja rucka, pre 13:00.Nije dobar slot? Manje vredi, sto me ne bi cudilo.QF001 SYD-LHR stize u 7 ujutro, pretpostavljam da je to najvredniji slot, QF ga koristi vec 50 godina.
Link to comment

Vrednuju se u smislu da li ulaze u peak period at selected airport. Ne znam tacno kolika je cena JAT-ovih, ali znam da se ne hvataju najjaci peak-ovi..U pravu si za QF-ov slot, taj jutarnji vredi najvise, zbog konekcija za US i Canadu..

Link to comment
Vrednuju se u smislu da li ulaze u peak period at selected airport. Ne znam tacno kolika je cena JAT-ovih, ali znam da se ne hvataju najjaci peak-ovi..U pravu si za QF-ov slot, taj jutarnji vredi najvise, zbog konekcija za US i Canadu..
Pa, tako je nekako. Poslovni putnici iz biz i first class treba negde u Londonu da budu u 10 ujutro.Veze za US & Canada nisu bas bitne. London je odrediste.Sad mi malo ispade zao da JAT-ovi slotovi mogu da budu sub-prime i manje vredni.
Link to comment
To za biznis putnike je tacno, ali ja gledam iz JAT-ove perspektive, a to su uglavnom tranzitni pax :D
Da li "landing slots" zanima ko su putnici, turisti ili poslovni, i odakle dolaze? To je stvar avio kompanija.Vreme kad imaju raspoloziv slot ispada vrlo bitno.
Link to comment

Ma naravno da ne zanima, to se ja zezam :D Ruku na srce, LHR jeste mnogo vise tranzitni aerodrom od ostalih u LON, tako da njega uglavnom gadjaju kompanije koje jure tranzite. Nema puno point to point putnika na LHR. Ja kada sam dosao na pasosku kontrolu, bio sam, verovao ili ne, SAM! Ceo avion (a bio je skroz pun) je nastavljao dalje!

Link to comment
Ja kada sam dosao na pasosku kontrolu, bio sam, verovao ili ne, SAM! Ceo avion (a bio je skroz pun) je nastavljao dalje!
meni ovo malo cudno, ne zato sto mislim da vecina putnika iz tvog aviona nije nastavljala dalje, nego sto na LHR slece dovoljno aviona da na pasoskoj kontroli ima [skoro] uvek ljudi i sa nekog drugog leta. just my ?0.02 - ja se registrovao za IRIS, pa su redovi minimalni.
Link to comment
meni ovo malo cudno, ne zato sto mislim da vecina putnika iz tvog aviona nije nastavljala dalje, nego sto na LHR slece dovoljno aviona da na pasoskoj kontroli ima [skoro] uvek ljudi i sa nekog drugog leta.
Teoretski, moguce je. Terminal 5 je odveo 40% putnika u tu zgradu. Tranzitnih putnika je 2004. bilo 35%, sada je mozda vise.Na Nariti (koja ima upola manje letova godisnje nego LHR, 220 hiljada) mi se desilo da budem prvi (mada ne i jedini) na pasoskoj kontroli.
Link to comment
  • 4 weeks later...

Oni koji nisu znali sta je pravi avion, u vreme dok je JAT imao Boeing & McDonnel aparate, stizu i prestizu.Uzbekistan airlines? Aeroflot?Uzbekh 767 aparat i u pozadini Aeroflot 767, Narita, Tokyo:uz.jpg

Edited by Yoyogi
Link to comment
Neugledna država porekla ne mora obavezno značiti lošu kompaniju.
Nego je, naprotiv, garancija da je kompanija dobra?Cak ni ugledna zemlja ne znaci da joj je kompanija dobra. Pogledaj samo americke firme, sve krsh i lom, pa Alitalia...Ima i neuglednih zemalja sa odlicnim kompanijama: Air Vanuatu, Air Niugini (Papua Nova Gvineja).Stvar je u tome da su avioni austalijski, kao i piloti i mehanicari, svo osoblje iznad cistacica. Ima i poneka lokalna stjuardesa. Lokalne su samo boje aviona, cak su i registracije uglavnom ili sve australijske. Avioni retko prespavaju kod kuce, red letenja je takav da su svake noci u Singapuru, Hong Kongu, Sidneju ili Brizbejnu (kada se i odrzavaju). Edited by Yoyogi
Link to comment

Sta fali Alitaliji :P Stvarno su u raspadnom stanu, cuo sam da sada Berluskoni hoce da je da Rusima, sto drasticno moze uticati na Jat (pozitivno, naravno). Cela frka je oko Berluskonijevog zemljista oko Malpenze, jer da su AF-KL uzel AZ, prebacili bi hub na FCO, a to novom-starom premijeru uopste ne bi odgovaralo. Njegov glavni interes je da MXP ostane hub and that's it.

Link to comment
Sta fali Alitaliji :P Stvarno su u raspadnom stanu, cuo sam da sada Berluskoni hoce da je da Rusima, sto drasticno moze uticati na Jat (pozitivno, naravno). Cela frka je oko Berluskonijevog zemljista oko Malpenze, jer da su AF-KL uzel AZ, prebacili bi hub na FCO, a to novom-starom premijeru uopste ne bi odgovaralo. Njegov glavni interes je da MXP ostane hub and that's it.
?Da bi Alitaliu nekako ucinili atraktivnom, vec su ukinuli 860 od 1100 letova nedeljno sa Malpense. Vec nije paralelalan hub, ima da je redukuju do vaznosti niskog aerodroma.Agonija Alitalije ce se izgleda okoncati kao agonija konja sa slomljenom nogom - metkom u celo.
Link to comment
?Da bi Alitaliu nekako ucinili atraktivnom, vec su ukinuli 860 od 1100 letova nedeljno sa Malpense. Vec nije paralelalan hub, ima da je redukuju do vaznosti niskog aerodroma.Agonija Alitalije ce se izgleda okoncati kao agonija konja sa slomljenom nogom - metkom u celo.
To sam cuo iz dosta pouzdanih izvora za Berluskonija, videcemo sta ce desiti u narednom periodu..
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...