Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

1 minute ago, Peter Fan said:

Sve 5, ali kako su uvlaceci tockovi pouzdaniji od dobro proracunate staticke konstrukcije?

Ma naravno da nisu, ali poverenje u pouzdanost modernih sistema cini svoje, doduse - da se ne lazemo - u vecini slucajeva opravdano.

Muka nastaje kod, recimo, borbenih helikoptera kod kojih su tockovi koji se uvlace, ceo sistem tacnije, kudikamo osetljiviji i na relativno mala ostecenja i tu, otprilike, dolazimo na sustinu izvedbe gvozdjurije - kompromis

Jeste Off, ali ponajbolje istorijski vidljiv, upravo u konacnom prelasku borbenih aviona, tacnije lovaca na uvlacece tockove negde pocetkom 30-ih godina 20. veka, kada je И-16 povukao nogu i prelomio, dok su se neki drugi, Amerikanci na primer, drzali fiksnih tockova daleko duze, praveci lovce sa fiksnim tockovima, ali ne caseci ni casa da putnicke avione snabdeju uvlacecim tockovima, naravno brzine radi.

Sve u svemu - stara prica o ћару koji pojede vajdu, ali koja se u primeru koji sam naveo pokazala sa druge strane: povecanje brzine bilo je dovoljan razlog da se definitivno opredeli za uvlacece tockove uz svu osetljivost, pa i pojave da su predratni izvezbani piloti - mislim na WW2 - poprilicno cesto zaboravljali da pre sletanja - izvuku tockove....

Link to comment
10 hours ago, zorglub said:

 

 

Ako može laiku objašnjenje - zašto je bolji dil od mađarskih Gripena? Zar Šveđo nije moderni lovac sa najjeftinijim satom naleta i održavanjem?

Gde se Rafal dokazao, protiv ozbiljnog PVOa, ili nekih AK-wielding terorista iz Malija?

Ovo za multirole sam negde već pročitao, nešto tipa - 3 Gripena, 1 Rafal. Ali i da je održavanje zing po ušima. Jel' Hrvatskoj realno treba takav avion?

 

Mislim da je Borris malkice preterao sa onim "combat proven" ali je isto tako u pravu kada kaže da zapravo nijedan moderan borbeni avion nije "combat proven" u pravom smislu - jer su se svi dokazivalitm prevashodno protiv nemoćne boranije koja je bila višestruko inferiorna. Eventualno bih za F-15 rekao da se dokazao u Zalivu iz prostog razloga što je protivnik tu i tamo uspeo da na njega otvori vatru.

 

"Ja sad patroliram i možda ću malo da vežbam gađanje" jeste legitimno sa stanovišta učinkovitosti ali nije baš onaj pravi combat. Doduše Hrvatska ovo i ne kupuje za onaj pravi combat, tako da je sa te strane sve OK.

 

Takođe je strašno bitno ovo što Borris kaže, da kad kupiš Rafale pričaš samo sa Francuzima. Zato su ga uzeli i Egipat i Indija. Kada uzmeš Gripena ti pričaš sa USA, UK i Komitetom švedske vlade za ljudska prava tvog protivnika u eventualnom sukobu. To je najveća prednost Rafala u odnosu na Gripena.

 

Održavanje će ih koštati boga i oca ali bolje je imati nego nemati. Ne treba smetnuti sa uma da je HV bukvalno bila u poziciji da bira hoće li ili neće imati borbenu avijaciju. Već godinama se vuku na četiri MiG-21, ovo je bila poslednja prilika da se nešto uradi, Mi smo se pokrpili na drugačiji način (i uz minimalan trošak) ali ruska tehnika za Hrvatsku više nije opcija. Od opcija koje su imali, a to su realno Rafale, Gripen i F-16, Rafale je mila majka i najbolja varijanta.

 

Link to comment

kolika je uopste opravdanost trosenja stotina miliona, milijardi evra na tu vrstu vojnih aviona

 

ko bese u regionu nema takvu avijaciju, cini mi se bih, crna gora, severna makedonija i slovenija (koja ima nekakve avione, ali nesto daleko skromnije i za drugu namenu)

koje su prednosti u mirnodopskim uslovima, pre svega ekonomske ovim ex yu drzavama ako poseduje takve avione u odnosu na to da ih ne poseduje

 

 

 

 

"politika tezina" mi je besmislena, posto sam ubedjen da nemamo nikakvu tezinu, ali na stranu moja ubedjenja, to je verovatno nesto oko cega svako ima potpuno drugaciju percepciju

ratni uslovi takodje na stranu, jer sam ubedjen da ovi avioni u tolikom broju za svaku od obih drzava nemaju apsolutno nikakvu vrednost

  • +1 1
Link to comment

dobro zločesti susjedi su bili prinuđenitm na kupovinu novog aviona nakon što smo mi nabavili dokazane ruske krševe 29 :happy:

- tako nam i treba kada smo se stisli i nismo uzeli barem su 35 kada smo već ograničeni na sovjetske avione :D

Link to comment
18 minutes ago, pbg12345 said:

kolika je uopste opravdanost trosenja stotina miliona, milijardi evra na tu vrstu vojnih aviona

 

ko bese u regionu nema takvu avijaciju, cini mi se bih, crna gora, severna makedonija i slovenija (koja ima nekakve avione, ali nesto daleko skromnije i za drugu namenu)

koje su prednosti u mirnodopskim uslovima, pre svega ekonomske ovim ex yu drzavama ako poseduje takve avione u odnosu na to da ih ne poseduje

 

 

Prednost imanja borbene avijacija u mirnodopskim uslovima je veoma jednostavna - imaš šta da spremaš i uvežbavaš za eventualne ratne uslove.

 

Crna Gora, Severna Makedonija i Slovenija su izračunale da u eventualnom novom sukobu na Balkanu neće biti nikakvi faktori pa im ni borbena avijacija nije potrebna. Hrvatska i Srbija su izračunale da bi moglo da se desi da budu nekakav faktor, pa se u skladu sa time i opremaju. Bugari su zračunali da im valja upucati milijardu i po u osam novih F-16 (Rumuni takođe dali stotine miliona za jednu eskadrillu polovnih).

 

Ekonomske prednosti ne postoje, odnosno postoje u krajnje prenesenom smislu. Ko ne hrani svoju vojsku, taj hrani tuđu a to ga ekonomski košta mnogo više nego da hrani svoju. A vojska se ne hrani uoči tarapane nego stalno i konstantno, pošto je to jedini način da bude iole učinkovita ako do tarapane dođe, daleko bilo.

 

Postoji i ona varijanta da se proglasi kraj istorije i zaključi da više nikakvog rata neće i ne može biti, te je i vojska 1 krajnje nepotreban trošak. Čini se, ipak, da taj pristup nije previše popularan u ovom trenutku i da svi nabavljaju raznoraznu gvožđuriju, u skladu sa potrebama i mogučnostima.

Link to comment
26 minutes ago, gone fishing said:

dobro zločesti susjedi su bili prinuđenitm na kupovinu novog aviona nakon što smo mi nabavili dokazane ruske krševe 29 :happy:

- tako nam i treba kada smo se stisli i nismo uzeli barem su 35 kada smo već ograničeni na sovjetske avione :D

 

Uzela bi Srbija Su-35 da je imala pare i dozvolu da ga uzme. Taj avion ne može da se nabavi polovan, može samo nov i za ozbiljne pare koje Srbija sve i da je imala i dala, posle te kupovine ne bi više mogla ni konzervu tunjevine da nabavi za vojsku. A vojsci je trebalo i još uvek joj treba bukvalno sve - jer u nju četvrt veka ništa nije bilo uloženo. I sad tu rupu treba krpiti.

 

Srbija je napravila prilično posao sa polovnim 29-kama, pre svega u finansijskom smislu. Za par stotina miliona je osposobila celu eskadrilu i ti avioni su sada značajno bolje opremljeni u odnosu na ono što je Jugoslavija kupila 1987. i što smo kasnije slali u borbu. Ono najvažnije: primarna svrha ove reanimacije 29-ki nije da se koriste u borbi nego da se očuva borbena avijacija kao takva, da se izbegne katanac, da se mladi piloti školuju i nabiju stotine sati u vazduhu. I da se tamo negde 2030-te nabavi nešto kršteno, ako se bude imalo para. 

Link to comment
14 hours ago, Redoran said:

 

Prednost imanja borbene avijacija u mirnodopskim uslovima je veoma jednostavna - imaš šta da spremaš i uvežbavaš za eventualne ratne uslove.

 

Crna Gora, Severna Makedonija i Slovenija su izračunale da u eventualnom novom sukobu na Balkanu neće biti nikakvi faktori pa im ni borbena avijacija nije potrebna. Hrvatska i Srbija su izračunale da bi moglo da se desi da budu nekakav faktor, pa se u skladu sa time i opremaju. Bugari su zračunali da im valja upucati milijardu i po u osam novih F-16 (Rumuni takođe dali stotine miliona za jednu eskadrillu polovnih).

 

Ekonomske prednosti ne postoje, odnosno postoje u krajnje prenesenom smislu. Ko ne hrani svoju vojsku, taj hrani tuđu a to ga ekonomski košta mnogo više nego da hrani svoju. A vojska se ne hrani uoči tarapane nego stalno i konstantno, pošto je to jedini način da bude iole učinkovita ako do tarapane dođe, daleko bilo.

 

Postoji i ona varijanta da se proglasi kraj istorije i zaključi da više nikakvog rata neće i ne može biti, te je i vojska 1 krajnje nepotreban trošak. Čini se, ipak, da taj pristup nije previše popularan u ovom trenutku i da svi nabavljaju raznoraznu gvožđuriju, u skladu sa potrebama i mogučnostima.

ti si meni sad odgovorio zasto srbija ima vojsku

 

mene konkretno zanimaju ovi avioni

srbija/hrvatska ocigledno nemaju uslova da nabave neki ozbiljan broj modernih aviona (na stranu sve ostalo, dal tek za tim ima potrebe itd)

ovo sto se nabavilo mnogo kosta te drzave (ne radi se tu samo o nabavci, to je samo inicijalni trosak) a nije mi jasno u kakvim to (ratnim) uslovima moze biti upotrebljeno

 

apsolutno ne mogu da zamislim ratni sukob ovde u kom bi npr srbija dizala migove

hocu reci, sukobi poput onog na jugu srbije ne zahtevaju upotrebu takve vrste avijacije

a sa druge strane mi je nezamislivo  da u slucaju sukoba "viseg nivoa" ucesce ne uzmu ozbiljniji igraci, naspram kojih ovih 10ak aviona druge ili trece kategorije ne bi opet imali nikakvu ulogu

a na kraju, a ne manje bitno, mi smo u potpunom okruzenju nato pakta, to je nekako nesto sto vucic i vulin propuste reci kad mere patku sa hrvatskom

 

 

dakle, koliko ja razumem stvari mi trosimo ogroman novac za nesto sto nam sada nije potrebno, a u ratnim uslovima bi mozda moglo biti potrebno, ali u tom slucaju je apsolutno neupotrebljivo

 

i ta prica kako se cetvrt veka u vojsku nije nista ulagalo, a sad kad su tu vucic i vulin se ulaze, meni je apsolutno zastrasujuca na mnogo nivoa

ako je to argument u korist nabavka aviona onda do kurca

 

meni se cini da je prica oko toga viseslojna, a kad je u pitanju domaci teren da je glavni razlog da se birackom telu ojaca taj osecaj nacionalnog, da se i na taj nacin podgreva sukob sa komsijama i naravno da se i na taj nacin srbija predstavi kao ekonomska sila koja nalazi sredstava da obnovi svoje naoruzanje

 

dobro sns, dobro hdz, dobro svim tim nacionalpopulistickim strankama koje nemaju ama bas nista drugo ponuditi od stanja vecitog haosa, sukoba, priprema za sukob i merenja (zapravo samo vikanja o tome) ciji je veci

  • +1 1
Link to comment
15 hours ago, Redoran said:

Prednost imanja borbene avijacija u mirnodopskim uslovima je veoma jednostavna - imaš šta da spremaš i uvežbavaš za eventualne ratne uslove.

A kada nastupe ratni uslovi, posaljes dete u radnju na cosku da pazari borbenu avijaciju?

15 hours ago, Redoran said:

Uzela bi Srbija Su-35 da je imala pare i dozvolu da ga uzme. Taj avion ne može da se nabavi polovan, može samo nov i za ozbiljne pare koje Srbija sve i da je imala i dala, posle te kupovine ne bi više mogla ni konzervu tunjevine da nabavi za vojsku. A vojsci je trebalo i još uvek joj treba bukvalno sve - jer u nju četvrt veka ništa nije bilo uloženo. I sad tu rupu treba krpiti.

Tesko da bi uzela Srbija, uzeo bi, sve se petama u bulju udarajuci neki Vulin ili neko generalsko nedonosce, s obzirom da ne mislim da si ozbiljan kada nesto ovako pises.

Da bi Srbija nabavljala za vojsku bilo sta, trebalo bi da prvo zna za kakvu vojsku nabavlja, sta 'oce od te vojske.

A krpljenje rupa na postojecoj se u narodu zove сеци уши - крпи дупе.

Ili, jos narodskije reveno: од гована пита не бива.

38 minutes ago, pbg12345 said:

ti si meni sad odgovorio zasto srbija ima vojsku

 

mene konkretno zanimaju ovi avioni

srbija/hrvatska ocigledno nemaju uslova da nabave neki ozbiljan broj modernih aviona (na stranu sve ostalo, dal tek za tim ima potrebe itd)

ovo sto se nabavilo mnogo kosta te drzave (ne radi se tu samo o nabavci, to je samo inicijalni trosak) a nije mi jasno u kakvim to (ratnim) uslovima moze biti upotrebljeno

 

apsolutno ne mogu da zamislim ratni sukob ovde u kom bi npr srbija dizala migove

hocu reci, sukobi poput onog na jugu srbije ne zahtevaju upotrebu takve vrste avijacije

a sa druge strane mi je nezamislivo  da u slucaju sukoba "viseg nivoa" ucesce ne uzmu ozbiljniji igraci, naspram kojih ovih 10ak aviona druge ili trece kategorije ne bi opet imali nikakvu ulogu

a na kraju, a ne manje bitno, mi smo u potpunom okruzenju nato pakta, to je nekako nesto sto vucic i vulin propuste reci kad mere patku sa hrvatskom

 

 

dakle, koliko ja razumem stvari mi trosimo ogroman novac za nesto sto nam sada nije potrebno, a u ratnim uslovima bi mozda moglo biti potrebno, ali u tom slucaju je apsolutno neupotrebljivo

 

i ta prica kako se cetvrt veka u vojsku nije nista ulagalo, a sad kad su tu vucic i vulin se ulaze, meni je apsolutno zastrasujuca na mnogo nivoa

ako je to argument u korist nabavka aviona onda do kurca

 

meni se cini da je prica oko toga viseslojna, a kad je u pitanju domaci teren da je glavni razlog da se birackom telu ojaca taj osecaj nacionalnog, da se i na taj nacin podgreva sukob sa komsijama i naravno da se i na taj nacin srbija predstavi kao ekonomska sila koja nalazi sredstava da obnovi svoje naoruzanje

 

dobro sns, dobro hdz, dobro svim tim nacionalpopulistickim strankama koje nemaju ama bas nista drugo ponuditi od stanja vecitog haosa, sukoba, priprema za sukob i merenja (zapravo samo vikanja o tome) ciji je veci

Ma bre, uobicajeno Танго Сикс i ostala gvozdjurijska vlazenja - ne mislim na Redorana, mada sa onim Su-35 bogami :) - na neke potpuno nevazne stvari.

Pod #1, Srbija i Hrvatska vojno uopste vise nisu uporedive, kada smo vec na avionima to znaci da je Hrvatska sa svojih 10-ak aviona deo jednog Sistema u kome ce se za onih 10-ak uvek naci posla. Ako nista drugo, ucestvovanje u nekoj humanitarnoj :isuse: intervenciji da decki malo pucaju, taj rad. A biti deo Sistema, znaci moci skolovati ljude na raznim mestima, po istim, standardnim kriterijumima, oslanjati se na njihovu podrsku u situacijama kada, recimo, sa komsijama ne ide bas kako treba, taj rad...

Sto se ostalih vojnih stvari tice - rekh vec: ako hoces Vojsku - moras prvo da znas kakvu, za sta, kako i zasto.

U drzavi poput Srbije koja jos uvek nema drzavu, svaka dalja prica o tome je sviranje, da izvines, kurcu.

U sitna crevca: i Jugoslavija (obe) i Srbija vojno vazduhoplovstvo, i to pozamasno gajile su pod  (samo) jednom jedinom pretpostavkom - da ce to vazduhoplovstvo ili izdrzati (i izgoreti) u prvih nekoliko dana, najvise nedelja rata omogucivsi da kopnena vojska dotle ucvrsti sta se ucvrstiti da (ili se raspadne, oba scenarija su isprobana) ili doceka neke saveznike, tacnije njihovu pomoc sa sve avionima i onim sto uz to ide.

To je bila - Doktrina.

Sada racunaj prosto: ako je Jugoslavija za tako nesto odrzavala, recimo, cirka 200 borbenih aviona, recimo da Srbiji treba upola manje, dakle cirka komada 100.

Sa sve pratecim hardverom, sve vise i softverom, ali i pre svega cvrsta i na cinjenicama, a ne na tlapnjama zasnovana politika odbrane koja ce, recimo, da se osloni na to da ce posto nas mrski neprijatelj razbuca, nastm najmanje 100,000 odemo u sumu i odatle mrskom neprijatelju pravimo zulum.

Uz to, naravno, ostavivsi po gradovima i selima ilegalnu infrastrukturu koja nece - sve i ako bude mogla - da tviterise, nego da mrskom neprijatelju zagorcava zivot, zadojena mrznjom prema mrskom neprijatelju koju samo iz pristojnosti i razloga politicke korektnosti ne nazivam fanatizmom i to fanaticnim do te mere da podrazumeva i ljude spremne da se opasu eksplozivom i udju u neki od kafica omiljenim medju oficirima mrskog neprijatelja...

Da se vratimo na avione: njih 100-ak rekosmo, sve da su i Su-35 ili koji vec bese, sa sve pripadajucim eSovima raznih oznaka, bi za vojnu grupaciju, onaj Sistem od malopre bili posao :isuse: od nekoliko dana uz apsolutnu nemogucnost da nam snabdevac, Rusija, pomogne :isuse:.

Jer, Rusija je em daleko, em je toliko puta pokazala da smo zgodni za raskusuravanje, ono nemam da ti vratim 10 dinara, evo ti zvaka...

Sve dalje od ovoga vec nije za ovaj topik, usporedba stanja danasnjih MiG-ova koji su u poredjenju sa MiG-ovima koje smo nabavili 1987. - jos manje.

  • +1 1
Link to comment
15 hours ago, Redoran said:

 

Uzela bi Srbija Su-35 da je imala pare i dozvolu da ga uzme. Taj avion ne može da se nabavi polovan, može samo nov i za ozbiljne pare koje Srbija sve i da je imala i dala, posle te kupovine ne bi više mogla ni konzervu tunjevine da nabavi za vojsku. A vojsci je trebalo i još uvek joj treba bukvalno sve - jer u nju četvrt veka ništa nije bilo uloženo. I sad tu rupu treba krpiti.

 

Srbija je napravila prilično posao sa polovnim 29-kama, pre svega u finansijskom smislu. Za par stotina miliona je osposobila celu eskadrilu i ti avioni su sada značajno bolje opremljeni u odnosu na ono što je Jugoslavija kupila 1987. i što smo kasnije slali u borbu. Ono najvažnije: primarna svrha ove reanimacije 29-ki nije da se koriste u borbi nego da se očuva borbena avijacija kao takva, da se izbegne katanac, da se mladi piloti školuju i nabiju stotine sati u vazduhu. I da se tamo negde 2030-te nabavi nešto kršteno, ako se bude imalo para. 

pare nisu problem, para nema :happy:

- uvek se može iskombinovati neki kreditni aranžman, uostalom kada grčaka, koja je dužna ko grčka :D može sebi da priušti da potroši 2,4 milijarde € za 6 novih i 12 polovnih rafale što ne bi i mi

 

Quote

In January 2021, the official agreement with Dassault Aviation was ratified in the Hellenic Parliament, and included the purchase of six new built, and 12 used F3-R aircraft in previous service with the Armée de l'Air at total cost of €2.4 billion, including their armament and ground support.[208][209][210] The inter-governmental agreement was signed on 25 January 2021 by the Defense Ministers of Greece and France.[211][212] In April 2021, it was reported that Greece is considering acquiring six additional Rafales.

- pri tome ona već raspolaže sa 153 f 16 i 40 mirage 2000, dakle već sada su dovoljno jaki da obrišu patos sa poljskom, čehoslovačkom, mađarskom, sfrj, bugarskom i rumunskom ujedinjenom avijacijom :happy:

- primećuje se generalni trend upgrade-a armija u regionu, možda se nešto iza brda valja što mi obični smrtnici ne možemo da dokučimo usled nedostatka informacija...

Link to comment
37 minutes ago, gone fishing said:

- uvek se može iskombinovati neki kreditni aranžman, uostalom kada grčaka, koja je dužna ko grčka :D može sebi da priušti da potroši 2,4 milijarde € za 6 novih i 12 polovnih rafale što ne bi i mi

Da, samo sto Grcka, za razliku od Srbije, ima na sta da prikljucitm najnoviji pazar...

 

Quote

- pri tome ona već raspolaže sa 153 f 16 i 40 mirage 2000, dakle već sada su dovoljno jaki da obrišu patos sa poljskom, čehoslovačkom, mađarskom, sfrj, bugarskom i rumunskom ujedinjenom avijacijom :happy:

Moguce da ogu da obrisu patos sa navedenima, sa glavnim konkurentom - tesko.

Grcka je onaj cuveni izuzetak koji potvrdjuje pravilo: jedina NATO zemlja kojoj je povremeno bilo dopusteno da se popicka sa drugom NATO zemljom, Turskom, uz poprilican nacionalni, tacnije nacionalisticki konsenzus da ce Istambul kad-tad ponovo biti Konstantinopolis, ili barem Izmir ponovo Smirna.

U hladnoratovsko doba poprilicno nevazna, osim da prikoci sovjetske balkance - uz verovatnu asistenciju SFRJ - dok glavni juznokrilni oslonac NATO, Turska, bude angazirana oko pokojnog CCCP.

Buduci da su se posle Hladnog rata stvari sto se tice Turske po malo otele kontroli, Grcka glad za gvozdjurijom dobija na znacaju sa sve odgovarajucom podrskom i gledanjem kroz prste glede naoruzavanja, dok je Turska okrenuta na neke druge strane, obaska sto je uvek orna da se dokaci sa bracom Grcima  

Sve u svemu - Srbija i Grcka nisu uporedive ni po kom osnovu, narocito danas kada je Srbija izgubila dobar deo svog znacaja kao veza sa Grckom, buduci da su se Bugarska i Rumunija svrstale na pravutm stranu...

Quote

- primećuje se generalni trend upgrade-a armija u regionu, možda se nešto iza brda valja što mi obični smrtnici ne možemo da dokučimo usled nedostatka informacija...

To, mozda, izgleda tako iz Srbije, setovane na patkometriju bez ikakvog stvarnog smisla: armije u okruzenju se upgraduju utoliko sto je u toku konacnica prelaska sa sovjetskog hardvera i metodologija na neke druge, drugacije.

Na stranu siljenje patke prema Rusiji prema kojoj, bez milosti, kao i obicno, isturaju male kojima - ako ozbiljno zagusti mogu da pomognu tesko ili nikako, uz vec poznat konacni ishod: i Balti, i Poljska i Madjarska i Rumunija su ga platile, ali - dug je put iz dupeta u glavu.

A sto se Srbije tice, ogoljene - svojom iskljucivom krivicom - i same k'o prst, morace da se da u potragu za sopstvenom odbrambenom politikom ili da se sklanja pod NATO kisobran sta kosta da kosta.

Ruski kisobran, kineski da ne pominjemo - ne postoji sto se Srbije tice, osim ako se u to ne racuna snazna verbalna podrska sa sve ostrim osudama...

Link to comment

nisam to namerno hteo pominajti, ali ajde kad ti jesi

da, zaista, kakav je "ratni plan" srbije

ostrvo okruzeno nato drzavama, ulazi u sukob sa jednom od njih i dize svoju eskadrilu 29ki (jer za to smo se spremali u mirnodopskim uslovima, jel tako, tako je)

nato odgovara podrskom svojoj clanici

 

sta je sledeci potez srbije

 

(osim sto cekamo najostriju rusku osudu da putin iznese koferce i priupita ko to dira nasu bracu)

 

 

 

sta u tom scenariju  menja srpskih 10 vise decenija starih migova 29

a to je jbg jedini scenario kad mogu biti upotrebljeni

 

 

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, pbg12345 said:

nisam to namerno hteo pominajti, ali ajde kad ti jesi

da, zaista, kakav je "ratni plan" srbije

ostrvo okruzeno nato drzavama, ulazi u sukob sa jednom od njih i dize svoju eskadrilu 29ki (jer za to smo se spremali u mirnodopskim uslovima, jel tako, tako je)

nato odgovara podrskom svojoj clanici

 

sta je sledeci potez srbije

 

(osim sto cekamo najostriju rusku osudu da putin iznese koferce i priupita ko to dira nasu bracu)

 

 

 

sta u tom scenariju  menja srpskih 10 vise decenija starih migova 29

a to je jbg jedini scenario kad mogu biti upotrebljeni

 

 

air policing

- ako hoćeš da naplaćuješ 100 milki godišnje putarine :happy: avio kompanijama koje preleću preko tvog parčeta neba, moraš da garantuješ sigurnost, dakle da imaš svoju avijaciju sposobnu da stigne i primora putnički avion da se prizemlji, makedonci i albanci to nemaju pa plaćaju grcima da im to obezbeđuju

Link to comment

Air Policing je novokomponovani termin uveden kada su se pojavile novokomponovane drzave koje nisu sposobne, nemaju sucim da odrzavaju suverenitet (i) nad svojim sopstvenim vazdusnim prostorom, sto je, inace, bilo nesto sto se podrazumevalo.

Potreban ili ne, placao ga nekome ili se sam time bavio, sigurno nije razlog da se njime pokriva potreba za postojanjem ratnog vazduhoplovstva koje ce da se, izmedju ostalog, brine da skolujes dovoljno pilota onda kada ti zatreba... :isuse: 

Pogotovo ne da odrzavas predimenzioniranu infrastrukturu za zlu ne trebalo.

Obaska sto je za Air Policing potrebno u vr' glave nekih recimo 6 polovnih aviona ni blizu karakteristikama aviona koji se ovde pominju i koji se - svi ukupno, mogu nabaviti za pare visestruko manje od para kojima se ovde barata.

I obaska sto ti ne trebaju nikakvi vojni aerodromi, postojeci civilni su vise nego dovoljni.

  • +1 1
Link to comment
39 minutes ago, pbg12345 said:

da, zaista, kakav je "ratni plan" srbije

ostrvo okruzeno nato drzavama

I Grčka je okružena NATO državama, i sama je član pa se opet ozbiljno naoružavaju. Možda su stvari za nijansu komplikovanije?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...