Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Nemam konkretno iskustvo ali prilično sam siguran da svaki let mora da bude najavljen i da se obavi letelicom koja je registrovana u Srbiji. Logika nalaže da ako iznajmljuješ helikopter od neke privatne firme (koja daje pilota i prateću podršku) onda bi komunikacija sa vazduhoplovnim vlastima trebalo da bude njihov deo posla. Ako već imaš nešto ugovoreno onda je najbolje da proveriš sa dobavljačem da li su sve regulisali što se toga tiče.

Link to comment
  • 1 year later...
  • 4 weeks later...

Daj link, ja posljednje što znam, ne postoji im bolja zlatna koka od AS, nema tako lude vlasti koja će da upumpava lovu u posrnulog nacio-avioprevoznika zarad imidža kao što je to luda srpska, uz poslovičnu sklonost korupciji. AS im je bukvalno čista lova u džep. 

Link to comment
  • 3 weeks later...

@Redoran

vlada je u cetvrtak odlucila da vise ne finansira montenegro airlines. 

menadzment je odmah posle dva dana odlucio da se flota prizemlji. 

zar nije moglo da se odlozi ovakva odluka, da se bar putnici sa kupljenim kartama ispostuju? 

kakva su prava putnika u ovom slucaju?

Link to comment
5 hours ago, bradilko said:

@Redoran

vlada je u cetvrtak odlucila da vise ne finansira montenegro airlines. 

menadzment je odmah posle dva dana odlucio da se flota prizemlji. 

zar nije moglo da se odlozi ovakva odluka, da se bar putnici sa kupljenim kartama ispostuju? 

kakva su prava putnika u ovom slucaju?

 

Prava putnika su skromna do nikakva kada kompanija obustavi operacije i ode u likvidaciju. Od kupljenih letova nema ništa a refundacija je moguća jedino iz stečajne mase što u praksi znači nikada. Osim ako vlada uskoči sa posebnom finansijskom injekcijom koja bi bila namenjena isključivo refundaciji karata, što mislim da se neće desiti.

 

Zašto se sve desilo ovako iznenada, nisam siguran. Nisam pronašao previše korisnih podataka ali avio prevoznici inače odlaze na ahiret relativno brzo nakon što krenu prve glasine. Niko ne objavljuje da će npr. za mesec ili dva prestati sa radom, prevoznici čak i kada su na samrti pokušavaju da prodaju karte i namaknu neki keš pre nego što se spusti zavesa, iako rukovodstvo dobro zna da ima nekih 95% šanse da će ispaliti solidan broj putnika i izbiti im pare iz džepa. Dešava se i da do momenta prizemljenja flote javnost nije svesna šta se sprema i samo oni koji prate dešavanja i poznaju branšu naslućuju da je kraj blizu.

 

Moguće je da je kompanija kompletno ostala bez gotovine i više nije mogla da finasira svakodnevne operacije kod kojih nema odloženog plaćanja ili prebijanja dugova nego samo keš, sada i odmah. Čekala se lova od vlade i kada lova nije stigla to je bilo to. Ne znam koliko novca im je tačno bilo potrebno ali sećam se da je DPS vlada imala plan da upumpa 150 miliona evra što je za prevoznika te veličine stravično veliki novac. Nisam siguran da bilo ko zna u kolikim dugovima je tačno Montenegro Airlines, to tek treba da ispliva i cenim da ćemo se kolektivno šokirati kada saznamo detalje. 

 

Ne verujem da je EU stavila neku formalnu rampu, toga je bilo pre korona krize ali sada svi dobijaju vanrednu pomoć. Čini mi se da se naprosto radi o tome da su kompaniji trebale neke sumanute pare koje vlada u ovako katastrofalnoj ekonomskoj situaciji ni u snu nije mogla da izdvoji. Iz saopštenja vlade naslućujem i da je komunikacija sa menadžmentom veoma loša, što svakako nije od pomoći u ovakvoj situaciji.

  • Hvala 1
Link to comment

jel istina ovo?

 

Quote

Samo 6 miliona eura POSLEDNJE rate lizinga je delilo Montenegro airlines da postane vlasnik 3 aviona čija je ukupna vrednost 120 miliona eura. Upravo tolika su i ukupna dugovanja nacionalne avio-kompanije.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...