Jump to content
IGNORED

Povijest Kosova,


Zoe

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • harper

    9

  • Indy

    9

  • MancMellow

    8

  • eoten

    8

Moja iskustva iz Vojvodine govore da jezik nije presudan u medjuljudskim odnosima. Upoznao sam Madjare iz Vojvodine koji ne znaju ni rec srpski i s kojima sam komunicirao preko treceg lica. Mogu da kazem da imaju sasvim zdrave rezone. A ima i onih koji perfektno govore srpski a puni su predrasuda prema Srbima. O Srbima da ne govorim. Nekad je bilo sramota u Vojvodini ne znati barem dva jezika. Znali su ih i ljudi bez skola. Dakle, nema pravila.Po meni, mislim da podizanje nivoa svesti svih ljudi na Kosovu, skolovanje, nezavisno sudstvo i policija, mogu da dovedu do neke buduce saradnje medju narodima. Do tada... cemer i jad :(

Link to comment
A jezik? Mislis da jezik ne igra ulogu podele? Moja neka iskustva iz Bosne posle rata govore da zajednicki jezik igra prilicnu ulogu i u losem i u dobrom kontekstu to na Kosovu nisam primetio.
Pomenuo sam jezik kao jedan od elemenata koji je ometao bolje odnose. Ali, ne mogu bas u 15 minuta iz glave da se bavim svim stvarima pojedinacno i to u ovolickom tekstu.
Link to comment
U potrazi za identitetom Albanci se oslanjaju na nikad dokazanu pricu da poticu od Ilira. Tu pricu nikada nijedan ozbiljan istoricar koji nije Albanac (cak ni, po Albance veoma predusretljivi, Noel Malkolm u knjizi "Kosovo: A Short History", koja je medju liberalnim Albancima veoma popularna) nije podrzao, prosto zato sto nema nikakvih ozbiljnih dokaza za to. Albansko poreklo na Balkanu ostaje prilicno misteriozno i pored ozbiljnog upinjanja albanskih istoricara da potvrde tu vezu sa Ilirima. To ne znaci da oni zaista nisu autohtono stanovnistvo sa tim poreklom, samo znaci da za to nema bas nikakvih ozbiljnih dokaza. Postoje i neke teorije o poreklu Albanaca kod srpskih istoricara, ali je pitanje koliko se te teorije mogu uzeti nepristrasno. Ja ih licno ne dozivljavam ozbiljno.
Moj profesor starog veka (inace filolog) tvrdio nam je da se danas skoro pouzdano zna da u albanskom jeziku preovladjuju tracki elementi u odnosu na ilirski. Rasno, oni su velika mesavina. Ono sto znam o karakternim osobinama Ilira, a znam relativno solidno, mogu sa velikom sigurnoscu da kazem da danasnji Srbi i Hrvati po individualnom i kolektivnom ponasanju vise podsecaju na nekadasnje Ilire nego Albanci. U svakom slucaju pitanje etnogeneze Albanaca je jako tesko i slozeno pitanje i uopste nije cudno da nema knjige koja bi bila apsolutni autoritet.
Link to comment
(Plus, da se izvinem žiži za opstrukciju teme, bio sam ubeđen da je tema postavljena provokacije radi... šta ću, imam i ja svoje predrasude).
Izvinjenje se prihvaca i ne, stvarno nije provokacija. Zanimljivije mi je da citam vase postove i pratim "razgovor" tj. interakciju, nego da kopam po knjigama, sto ne znaci da i to necu uciniti mozda upravo zahvaljujuci topicu.A inace, moje misljenje je da je, ukoliko je neovisnost Kosova neminovnost, to ucinjeno u potpuno pogresnom trenutku kad je stabilnost u regiji na prilicno staklenim nogama. Trebalo je sacekati da Srbija i Hrvatska udju u EU (a onda do toga mozda ne bi ni doslo). Ovako sad dolazi do lancane reakcije gdje RS trazi neovisnost od Bosne, a sutra bi s punim pravom tj. po istom principu Srbi u Hrvatskoj mogli traziti isto, pa Hrvati u Bosni isto, itd i eto ti ponovo uzavrelog Balkana. U tom smislu mi je drago sto Hrvatska jos nije priznala Kosovo i sto na taj nacin iskazuje dozu razumijevanja (osim jasno, vlastitih interesa) prema Srbiji.
Link to comment

Ko je trebao da sačeka, Albanci? Pitanje nezavisnosti se otezalo čitavih 9evet godina čudi me da je toliko trajalo to mrcvarenje. Ja Srbiju ne vidim u EU barem još 7edam-8sam godina, Hrvatska će ući ranije ali nije EU luda da nas pusti unutra sa nerešenim pitanjem Kosova. Nerešenim u smislu stanje pre 17. februara. Ovako je stvar presečena, valjda će doći do nekog ekonomskog napretka pa će se ljudi okrenuti nekim životnijim i normalnijim temama nego što je pitanje granica pa da umiveni i očešljani i mi i Albanci zakucamo na vrata EU jednega lepega dne.Srbi u Hrvatskoj neće tražiiti ništa, ne očekuje se valjda da Pupovac traži neovisnost :D. Postoje samo skupine staraca koji su došli da umru na svome. Za njih se ne brinite. Unija je toliko uložila u BiH da joj ne pada na pamet da pusti Srbe i Hrvate da rade šta hoće. Ako tražiš gde može Balkan da pokipi eno ti Makedonije. Ne mora sada može za 20-30 godina, živi bili pa videli. A ujedinjenje Kosova i Albanije će doći još ranije.

Link to comment

Samo da potvrdim da je presedan sa Kosovom apsolutno najopasniji za Makedoniju, zbog cega mi je iznimno zao, jer oni ljudi (Makedonci) su stvarno najmanje od svih nas u ex-YU zasluzili nesto lose. Posto je topik istorijski, onda da iznesem i svoje misljenje da Balkan nije nikad pucao ni zbog Kosova niti zbog Bosne. Balkan puca zbog Makedonije. I zato, ako ovi, bar u evropskim zemljama imaju 2g mozga, neka jednostavo sto pre dodju do zakljucka i donesu POLITICKU odluku (kao sto su vec bili doneli i u slucaju BG i RO) da je prosto ceo Balkan istorijski, geografski, politicki i kulturno Evropa i prime nas sve zajedno za 2-3 godine i zajebu one standarde jer cekanje moze preskupo da ih kosta. Naravno, one koji hoce, ali tim stavom bi izbili jak argument nacionalistima u Srbiji da EU samo nesto zahteva od Srbije, a nikad ni ne kaze kad je uclanjenje.

Link to comment
.... ali tim stavom bi izbili jak argument nacionalistima u Srbiji da EU samo nesto zahteva od Srbije, a nikad ni ne kaze kad je uclanjenje.
Hm, nisam baš nacionalista, a to u citatu smatram tačnim. Na Balkanu danas su druge 2 sile mejdžor plejeri, a EU je u najboljem slučaju sporedni igrač. Sorry za troll, neću više.
Link to comment
Samo da potvrdim da je presedan sa Kosovom apsolutno najopasniji za Makedoniju, zbog cega mi je iznimno zao, jer oni ljudi (Makedonci) su stvarno najmanje od svih nas u ex-YU zasluzili nesto lose. Posto je topik istorijski, onda da iznesem i svoje misljenje da Balkan nije nikad pucao ni zbog Kosova niti zbog Bosne. Balkan puca zbog Makedonije. I zato, ako ovi, bar u evropskim zemljama imaju 2g mozga, neka jednostavo sto pre dodju do zakljucka i donesu POLITICKU odluku (kao sto su vec bili doneli i u slucaju BG i RO) da je prosto ceo Balkan istorijski, geografski, politicki i kulturno Evropa i prime nas sve zajedno za 2-3 godine i zajebu one standarde jer cekanje moze preskupo da ih kosta. Naravno, one koji hoce, ali tim stavom bi izbili jak argument nacionalistima u Srbiji da EU samo nesto zahteva od Srbije, a nikad ni ne kaze kad je uclanjenje.
Ta ideja je postojala u nekim clanicama EU jos otkad je smaknut Milosevic, narocito je gurala Italija. Smisao ideje je bio da se "proguta" problem i iskoristi ogromna podrska koja je u tom trenutku postojala kod svih balkanskih naroda EU integracijama da bi se naterali lokalni mandovi da ga resavaju unutar sireg, evropskog konteksta. Medjutim, ideja nikada nije dobila siru podrsku u EU u kojoj su u to vreme postojale dosta jake debate o eventualnom daljem prosirivanju Unije.
Link to comment
Moja iskustva iz Vojvodine govore da jezik nije presudan u medjuljudskim odnosima. Upoznao sam Madjare iz Vojvodine koji ne znaju ni rec srpski i s kojima sam komunicirao preko treceg lica. Mogu da kazem da imaju sasvim zdrave rezone. A ima i onih koji perfektno govore srpski a puni su predrasuda prema Srbima. O Srbima da ne govorim. Nekad je bilo sramota u Vojvodini ne znati barem dva jezika. Znali su ih i ljudi bez skola. Dakle, nema pravila.Po meni, mislim da podizanje nivoa svesti svih ljudi na Kosovu, skolovanje, nezavisno sudstvo i policija, mogu da dovedu do neke buduce saradnje medju narodima. Do tada... cemer i jad :(
Pa i nije potrebna nikakva škola da bi se znalo 2 ili čak tri jezika. Sve što je potrebno je pomešati decu od rane mladosti. Pretpostavljam da to na Kosovu nije bio tako čest slučaj.A evo još malo o temi. U JNA 1982 i 83, po mom iskustvu, izolacija Albanaca od strane svih ostalih bila je nepobitna. Njih je bilo mnogo u vojsci jer im je stanovništvo bilo mlado. U mojoj četi od 70 i kusur ljudi na obuci Albanaca je bilo između 15 i 20. Uvek su se držali zajedno i govorili međusobno svojim jezikom. Koliko se sećam bar 30% nije znalo da bekne srpski a baš dobro ga je govorlio manje od 5. To naravno u dobroj objašnjava zašto su uvek bili zajedno. Uostalom svi koji su govorlili drugačijim jezikom imali su tendenciju da se izdvoje i međusobno pričaju na svom jeziku. Ipak, Slovenac ili Makedonac razumeju bar nešto srpskog već na osnovu sličnosti jezika.Mislim da je potpuno drugačiji jezik bio jedan od faktora koji su znatno otežali njihovu integraciju u tadašnje Jugoslovensko društvo.Nacionalne tenzije bile neuporedivo manje nego danas ali su ipak postojale. Uglavnom u vidu nekih komentara tipa "vidi ga sebični Slovenac, dobio paket od kuće i neće podeli" ili "šta oni imaju da pričaju mađarski". Ništa ozbiljno, možda čak i normalno za nacionalno tako heterogenu sredinu. Sa Albancima je bilo drugačije. Demonstracije iz 1981 su bile sveže u sećanju a sumnja koja je išla do paranoje, nipodaštavanje i prezir ostalih prema njima bili su očigledni i svaki dan vidljivi. Stalno su kružile neke glasine kako su u nekoj kasarni Albanci pokušali da potruju vojsku pa su pohvatani i vojna policija ih razbija od batina svaki dan, pa Albanac poklao celu sobu vojnika na spavanju, nađen zaklan stražar a zaklao ga naravno Albanac ... Uopšte se u tome nisu posebno isticali Srbi. Bratstvo i jedinstvo ostalih na temu Albanaca je bilo jako kao beton. Uostalom, tu priču o pišanju na bundevine semenke da bi bile žute ja sam prvi put čuo u osnovnoj školi (znači sigurno pre 1979 godine) od nastavnice , inače Mađarice, na času fizike.Dalje, jednom slučaju tuče između Albanca od pedesetak kila i nekog duplo težeg tipa iz Sarajeva koji je sve i počeo svi svedoci su pred desetarom ili otvoreno lagali ili ćutali (naprimer ja) i na kraju je Albanac ispao gurav. Drugi primer, posle obuke kad sam otišao u Zadar u malu kasarnu gde nije bilo razvodnika i desetara već su obični redovi pri kraju roka (stare kuke) bili birani za dežurne vojnike koji su radili i neke osetljivije stvari samo jedan Albanac koji je došao sa fakulteta i bio stariji 8 godina od većine nas je bio raspoređivan na tu dužnost. Isto i za komandira straže. Uvredljivih komentara i dobacivanja koliko hoćeš, jeste da mnogi od njih pola nisu razumeli ali generalno su shvatali poruku.Vidim da Indy ima nešto drugačije iskustvo. Možda su demonstracije iz 81 doprinele stanju kakvo sam ja zatekao. SFRJ je pokušala da integriše Albance odozgo, uključenjem u komunističko rukovodstvo ali za Selmana Imerija koji je sedeo ispred mene na obuci u kasarni u Ljubljani i prošao ta 3 meseca tako što mu je neko od njegovih ponekad prevodio, vojni rok baš i nije bio prijatno iskustvo. Ko zna sa kakvim mislima je otišao kući i šta je za tih godinu dana zaključio o zajedničkoj nam državi i bratstvu i jedinstvu naših naroda i narodnosti. Ne da to opravdava ono što se dešavalo i dešava na Kosovu ali delom sigurno utiče.
Link to comment
Ta ideja je postojala u nekim clanicama EU jos otkad je smaknut Milosevic, narocito je gurala Italija. Smisao ideje je bio da se "proguta" problem i iskoristi ogromna podrska koja je u tom trenutku postojala kod svih balkanskih naroda EU integracijama da bi se naterali lokalni mandovi da ga resavaju unutar sireg, evropskog konteksta. Medjutim, ideja nikada nije dobila siru podrsku u EU u kojoj su u to vreme postojale dosta jake debate o eventualnom daljem prosirivanju Unije.
Jeste. Medjutim sada bi tema mogla da se revitalizuje, posto su se stekli uslovi - u vidu prijema 1 Rumunije koja ima stanovnika vise nego ceo Z.Balkan sa sve HR i u vidu ove odvratne krize koja preti da od podrucja napravi poligon za prepucavanje USA i RUS, a sto (skoro) svima u EU moze samo da steti, a nekima i prilicno. Ujedno to je i poslednje sto su sebi ozbiljno zacrtali da progutaju, pa onda bolje zabu odmah, itd... :)
Link to comment
Jeste. Medjutim sada bi tema mogla da se revitalizuje, posto su se stekli uslovi - u vidu prijema 1 Rumunije koja ima stanovnika vise nego ceo Z.Balkan sa sve HR i u vidu ove odvratne krize koja preti da od podrucja napravi poligon za prepucavanje USA i RUS, a sto (skoro) svima u EU moze samo da steti, a nekima i prilicno. Ujedno to je i poslednje sto su sebi ozbiljno zacrtali da progutaju, pa onda bolje zabu odmah, itd... :)
Mogla bi ali nece. EU politicki nikada nece biti super sila zato sto je kilava, spora, impotentna i puna sitnih drzavnih i nacionalnih sujeta. Njima pred nosom na teritoriji za koju su iskazali interesovanje i koju su maltene proglasili svojom u bliskoj buducnosti, Amerikanci i Rusi igraju svoju uobicajenu pipirevku, da i ne govorim da su dozvolili da na upravo toj teritoriji Rusija demonstrira svoj veliki povratak medju supersilaske siledzije, pored zivih bivsih sovjetskih republika. Ako hoces da budes faktor moras da vodis a ne da pratis. Medjutim, nista se bolje ne moze ocekivati od politickog deteta koje je provelo poslednjih 60 godina tako sto je trcalo placuci kod velikog brata preko bare kad god padne i razbije koleno. Sada to placaju tako sto im je glavna politicka aktivnost da ciste iza tog istog velikog brata kad god ovaj nesto zasere. Stare navike tesko umiru.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...