Jump to content
IGNORED

Povijest Kosova,


Zoe

Recommended Posts

Mađarski je još više "drugačiji". :wink:
Meni nije :wink: U svakom slučaju različit jeste ali sve ostalo je drugačije. Stanovništvo se mnogo više meša, mešovitih brakova ima dosta, Mađari nisu plemenski organizovani, pre ulaska u Jugoslaviju Vojvodina je bila deo uređene države. Mislim da su bili više integrisani od Albanaca a sigurno da je da sa njima nema problema ni blizu koliko ih je bilo na Kosovu a sada eskalirali u beskonačnost.
Link to comment
  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • harper

    9

  • Indy

    9

  • MancMellow

    8

  • eoten

    8

U starom Beogradu Albanci su raznosili ugalj i drva (kao sto su Slovenke bile zuske). U nesto novijem Beogradu Albanci su stajali kod tasmajdanskog parka i svako kome je trebala radna snaga mogao je da tuda prodje i pokupi. Vazili su za izuzetno korektne i postene ljude koji su valjano radili svoj posao. Mozda je i zato to misljenje da su u pitanju sljakeri peovladalo. Naravno, nisu svi Albanci sljakerisali (da se ne shvati pogresno). A sto se naziva tice, ja koliko se secam niko time nije mislio nista pogrdno. E sad, druga je stvar ako oni nisu zeleli da ih se tako naziva. A kako su Srbi na Kosovu nazivali svoje komsije Albance? Bilo bi interesantno znati.
Izraz je postao nepodoban negde sredinom sedamdesetih godina, mada se jos dugo opirao kod starijih ljudi koji, inace, tesko gube stecene navike. Ja otkad znam za sebe zovem ih Albancima i svu ovu centralnosrpsku "siptarijadu" iz kasnih osamdesetih i tokom devedesetih sam dozivljavao kao nesto sto se koristi iskljucivo u pogrdnom smislu.Na Kosovu je, medjutim, medju Srbima dugo vazila prica da oni odbijaju da se zovu Siptarima da bi se razlikovali od sunarodnika iz Albanije, e radi toga da isposlovali sebi jos jednu drzavu. Ta prica je cirkulisala medju onim istim Srbima koji su bili uvereni da se svi Albanci radjaju, zive i umiru samo zbog Velike Albanije i nicega vise. Kako se ove dve stvari mogu logicki povezati to prevazilazi moje sposobnosti logickog rasudjivanja. Nije da nisam pitao.Uzgred, majstore, da se ti malo nosis u majcinu. Sinoc sam se ispolivao pivom zbog tvojih uradaka na "ppprobi". :lol: Edited by harper lee
Link to comment

harper, jel istina da je i Naser Orić bio dio ondašnjih jedinica koje su gušile albanske demonstracije u osamdesetim godinama?Čitam knjigu Raifa Dizdarevića "Od smrti Tita do smrti Jugoslavije" gdje govori (i) o Kosovu kao svojevrsnom poligonu za formiranje tadašnjeg srpskog nacionalizma te nacionalizmu Draže Mihailovića Markovića. Partijskim funkcionerima Srbije je jako smetalo što se stanje na Kosovu pokušavalo riješiti sa državnog nivoa umjesto kroz institucije Srbije.Pročitah i zanimljivu anegdotu o braći Karić u Slobodnoj Bosni, kako su plaćali da im se bacaju bombe na postrojenja kako bi dobivali finansijsku pomoć za "poslovanje u teškim uslovima" ili kako je to već bilo formulisano.

Link to comment
harper, jel istina da je i Naser Orić bio dio ondašnjih jedinica koje su gušile albanske demonstracije u osamdesetim godinama?Čitam knjigu Raifa Dizdarevića "Od smrti Tita do smrti Jugoslavije" gdje govori (i) o Kosovu kao svojevrsnom poligonu za formiranje tadašnjeg srpskog nacionalizma te nacionalizmu Draže Mihailovića Markovića. Partijskim funkcionerima Srbije je jako smetalo što se stanje na Kosovu pokušavalo riješiti sa državnog nivoa umjesto kroz institucije Srbije.Pročitah i zanimljivu anegdotu o braći Karić u Slobodnoj Bosni, kako su plaćali da im se bacaju bombe na postrojenja kako bi dobivali finansijsku pomoć za "poslovanje u teškim uslovima" ili kako je to već bilo formulisano.
Za Orica ne znam ali je sasvim moguce. Jedinice koje su gusile albanske demonstracije 1981. godine su bile federalne (nema sansi da ce ti to neki Albanac danas priznati). Po mom iskustvu, najgori su bili Slovenci. :lol: Ko bi rekao.Ovo za Karice sumnjam vrlo ozbiljno. Njihova fabrika je dugo bila pod direktnom podrskom kosovskih vlasti, a Azem Vlasi je sa Bogoljubom bio na prst u ..... Postojanje takve firme je bio dvostruki dokaz uspesnosti tih vlasti - em mala privreda cveta, em je firma srpska pa nema govora o nekakvoj antisrpskoj politici Kosova. Drugo, malo se zna o tome da je Kariceva firma u to vreme zaposljavala sve zivo. U jednom trenutku 75% radnika u Kompaniji su bili Albanci. Ova zvaka sa Karicevim patriotizmom i slicno je dosla tek kasnije.
Link to comment
Za Orica ne znam ali je sasvim moguce. Jedinice koje su gusile albanske demonstracije 1981. godine su bile federalne (nema sansi da ce ti to neki Albanac danas priznati). Po mom iskustvu, najgori su bili Slovenci. :lol: Ko bi rekao.Ovo za Karice sumnjam vrlo ozbiljno. Njihova fabrika je dugo bila pod direktnom podrskom kosovskih vlasti, a Azem Vlasi je sa Bogoljubom bio na prst u ..... Postojanje takve firme je bio dvostruki dokaz uspesnosti tih vlasti - em mala privreda cveta, em je firma srpska pa nema govora o nekakvoj antisrpskoj politici Kosova. Drugo, malo se zna o tome da je Kariceva firma u to vreme zaposljavala sve zivo. U jednom trenutku 75% radnika u Kompaniji su bili Albanci. Ova zvaka sa Karicevim patriotizmom i slicno je dosla tek kasnije.
Zapravo, i ovdje se navodi da su Slovenci najzdušnije podržavali komuniste Srbije u ta doba (posebno simpatičan je detalj kad Kučan protestuje protiv tajnog glasanja - onda kad Marković nije dobio dvije trećine glasova - smatrajući ih buržoaskim izumom :D). Ima logike u tome da Slovenci nisu voljeli Kosovo - zbog podjele na nerazvijene i razvijene, a Kosovo je bilo šampion među nerazvijenima.
Link to comment
Zapravo, i ovdje se navodi da su Slovenci najzdušnije podržavali komuniste Srbije u ta doba (posebno simpatičan je detalj kad Kučan protestuje protiv tajnog glasanja - onda kad Marković nije dobio dvije trećine glasova - smatrajući ih buržoaskim izumom :D). Ima logike u tome da Slovenci nisu voljeli Kosovo - zbog podjele na nerazvijene i razvijene, a Kosovo je bilo šampion među nerazvijenima.
Ne bih ja isao toliko daleko, ovo je ipak bila obicna panduracija. Prosto mislim da su Slovenci to radili isto kao sto rade i sve drugo - disciplinovano i temeljno.
Link to comment
Ne bih ja isao toliko daleko, ovo je ipak bila obicna panduracija. Prosto mislim da su Slovenci to radili isto kao sto rade i sve drugo - disciplinovano i temeljno.
Vjerovatno si upravu, ali ne treba zanemariti ni cijeli kontekst.Mali trol (ili ne?): u svakoj postjugoslovenskoj državi možeš se izvući nakon prometnog prekršaja sa određenom svoticom (recimo, kad moj sugrađanin presiječe punu u Bosanskom Novom, drot ga zaustavi i kaže: "Znate li, gospodine, koliko ste presjekli punu liniju?", a ovaj odgovori: "Znam! Za 10 maraka!") no u Sloveniji ti drot na pokušaj "dogovaranja" kaže: "Kad ja budem imao svoju policiju, onda ćemo se dogovarati." :Hail:
Link to comment
Za Orica ne znam ali je sasvim moguce. Jedinice koje su gusile albanske demonstracije 1981. godine su bile federalne (nema sansi da ce ti to neki Albanac danas priznati). Po mom iskustvu, najgori su bili Slovenci. :lol: Ko bi rekao.Ovo za Karice sumnjam vrlo ozbiljno. Njihova fabrika je dugo bila pod direktnom podrskom kosovskih vlasti, a Azem Vlasi je sa Bogoljubom bio na prst u ..... Postojanje takve firme je bio dvostruki dokaz uspesnosti tih vlasti - em mala privreda cveta, em je firma srpska pa nema govora o nekakvoj antisrpskoj politici Kosova. Drugo, malo se zna o tome da je Kariceva firma u to vreme zaposljavala sve zivo. U jednom trenutku 75% radnika u Kompaniji su bili Albanci. Ova zvaka sa Karicevim patriotizmom i slicno je dosla tek kasnije.
Meni je Albanac na forumu 92 rekao da su slovenacki i hrvatski policajci bili gori od srpskih 1981.Naser Oric je bio u srpskom MUP-u te je ucestvovao u prebijanju demonstranata 9. marta 1991. u Beogradu a pretpostavljam da je bio onda i na Kosovu.I da potvrdim Srbija je bila izrazito frustrirana sto je jedina u SFRJ podeljena na SAP-ove i iz toga sta je sve proizilazilo, kada se jos saznalo da se Srbi maltretiraju situacija se samo pogorsala.
Link to comment
Vjerovatno si upravu, ali ne treba zanemariti ni cijeli kontekst.Mali trol (ili ne?): u svakoj postjugoslovenskoj državi možeš se izvući nakon prometnog prekršaja sa određenom svoticom (recimo, kad moj sugrađanin presiječe punu u Bosanskom Novom, drot ga zaustavi i kaže: "Znate li, gospodine, koliko ste presjekli punu liniju?", a ovaj odgovori: "Znam! Za 10 maraka!") no u Sloveniji ti drot na pokušaj "dogovaranja" kaže: "Kad ja budem imao svoju policiju, onda ćemo se dogovarati." :Hail:
Nema taj kontekst nikakve veze sa tom pričom o slovenačkim policajcima. Sećam se i ja toga, pisale su novine (srpske) kako slovenački policajci tuku kao i naši, čak i gore jer su bolje opremljeni i obučeni. A Albance u SFRJ su prezirali svi. I nije tu ništa pomagalo što je Sinan Hasani bio predsednik predsedništva SFRJ. Samo delom je to poticalo od tih silnih para što su ulivane na Kosovo bez vidljivog efekta i bilo kakve naznake do kada će to morati da se radi.Edit: izbačena suvišna reč Edited by eoten
Link to comment
Meni nije :wink:
Ako zaluta ovuda crveniautobus, što sumnjam (ta linija ne prolazi ovde), možda može da objasni koji je jezik ex-YU najdrugačiji od svih ostalih. Mislim, objektivno, takoreći na naučnu bazu.
Link to comment

Doprinos diskusiji na zalost mogu dati samo iz osobnog ugla prisjecajuci se djetinjstva kad smo se kao klinci (iako zapravo ne znam zasto) izrugivali Albancu koji je imao kiosk sa grickalicama; kostice, kokice, kikiriki i sl. pored kina. Uglavnom smo mu coporativno svasta vikali (iako smo svi od njega kupovali) i vrijedjali ga, a sto je on stoicki trpio. Iz tog perioda se sjecam i Balasevicevog koncerta gdje je nemilosrdno sipao viceve na racun Albanaca, ismijavajuci ih, a na sto je publika masovno umirala od smijeha. Uglavnom, definitivno je bilo jako in rugati im se.Nesto drukciju atmosferu sam kao starija na pocetku srednje dozivjela u Istri, konkretno u Porecu gdje sam nekoliko godina uzastopce boravila cijelo ljeto. Zlatarnice, filigrani, slasticarne u starom gradu - sve je bilo njihovo i nitko im se nije rugao. Ispred jedne slasticarne u Dekumanovoj ulici se tijekom sezone uvijek cekalo u redu, ali je bilo i usputne publike jer su sladoledari pravili vrhunske akrobacije sa kuglama i za svakog kupca izvodili pravi show. Postojao je tada i jedan disco klub koji se zvao No1 i gdje je apsolutno najpopularnija cura bila jedna mlada i jako lijepa Porecanka za kojom su svi sizili. Kasnije sam saznala da je Albanka sto nikog od muske populacije nije sprecavalo da (s razlogom) sline za njom. Otprilike u to vrijeme sam cesto boravila i u Varazdinu gdje su jedna od popularnijih mjesta za izlazak bile pizzerija i kafic ciji su vlasnici takodjer bili Albanci. Mislim da sam tada pocela gubiti predrasude, ne samo prema Albancima, nego prema bilo kojem narodu.

Edited by Ziza
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...